Şimdi Ara

vites değiştirilirken debriyaj la gaz nasıl kullanılmalı ..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
6.984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

ben şöyle yapıyorum yanlışmı doğrmu tam bilmiyorum ama böyle araba daha rahat ediyor gibi geliyor bana ..

ayağımı gazdan çekiyorum / debriyija tam basıyorum / vitesi değiştiriyrum / ayağımı debriyajdan çekerken daha tam çekmeden sol ayağımı debriyaj ( sanıyorsam kavrama noktasını biraz geçktiten sonra ) gaza basmaya başlıyorum ve devam ediyorum

bu hareket yanlışmı ...

diğer türlüde denedim ama araç yalpalıyor biraz

ayağımı gazdan .çekiyorum * / debriyaja tam basıyorum * / vitesi değiştiriyrum / ayağımı tamamen debriyajdan çekiyorum / gaza basıyorum ama araç yalpalıyor bu şekilde yanılışmı yapıyorum acaba ..ayağımı debriyajdan birden çekmiyorum normal şekilde ama böyle oluyor ...

yanlış yaptığım olay ne acaba sizler nasıl yapıyorsunuz arkadaşlar.. araca da zarar vermek istemiyorum 3 bin km dir böyle kullandım ama kafama takılıyor işin kötü yani .. özellikle şunu merak ediyorum rampa aşağı giderken vitesi artırınca araç yalpalıyor .. rampa aşağı inerken vitesi nasıl yükseltebilirim yalpalamadan bunnuda merak ediyorum bir türlü çözemedim her seferinde aynısı oluyor

• Düşük devirlerde debriyajdan ayağınızı yavaş çekin tamamen bırakın daha sonra gaza basın.

Yüksek devirli kullanımda hızlı çekmek gerekiyor.. yine aynı şekilde tamamen bırakıp ardından gaza basarak. Ben böyle yapıyorum.
  • Gazı bırakıp hızlı bir vites değişmenin ardından tamamen debriyajı bırakıp tekrar gaza basın.
  • debrajı tamamen bıraktıktan sonra gaza basıyorum ben ama arada 2 ye atarken gaza kökleyip debrajı bir anda bırakıyorum ve o an anlatılmaz yaşanır
  • Düz vitesi oldum olası sevmedim. Kullandığım araba da malesef düz vites.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Alt devirlerde debriyajdan yavaş yavaş çekin tam kavrama noktasına geldiğinde hafifçe gaza dokunun
    Üst devirlerde hızlı bir şekilde çekin kavrama noktasını biraz geçtiği anda gaza asılın
  • Ben son derece usta şoför olan dayımın kullanışına özellikle dikkat ediyorum ve aracı sarsıntı yapmadan götürmek için daha ayağını tam debriyajdan çekmeden olması gereken devrin biraz daha üzerinde olacak şekilde gaza dokunuyor ve sonra ibre normalin biraz üstüne çıkıp sonra ideal değerine düşüyor. Bu hem yolculuğu sarsıntısız yapıyor hem de dişlilerin kenetlenmesinde sert ve araca zarar verecek şekilde kullanımı önlüyor zannedersem.

Bu sadece tahminim. Görsel olarak da görüp izlemek lazım animasyonlardan falan. Kolay kolay atıp tutulamayacak bir konu.
  • Deneyerek aracin sarsintisiz bir sekilde vites gecislerini yerini getirdigi noktalari bulabilirsin zira bu tepkiler araclarda farklilik gosterebiliyor

• debriyaja basmaya basladigim an gazi birakip vitesi degistirip debriyaji birakirken yavas birakip kavrama noktasinin minimum aninda gaza yeterli olcude basip maksimum kavradigi mertebeye bu kombinasyonla girip, ve debriyaji yine yavasca biraktigimda sarsinti olmuyor.

Buyuk vitesten kucuk vitese devir yukselip gitmek icin ise debriyaj ayni kombinasyon ama gaza biraz daha fazla yuklenilecek.

Not: debriyajdan yavas cekim kismi cek cek bitmiyor gibi gozuksede alistiktan sonra kavrama noktasi ve sonrasi hizli cekiliyor ayak kavrama aninda istemsiz yavasliyor zaten. Boylelikle hizli bir kombinasyonu yakalamis oluyorsunuz. Zaten sarsmamaya ozen gosterdiginiz zaman bir muddet anlamak icin zaman harcarsiniz bir muddette uygulamak icin en sonunda surus stiliniz oturur.

• Peki benim yaptigim yanlismi
  • ben gazdan çekip debriyaja tam basarım sonra debriyajdan yavaşça çekerken gaza yavaş yavaş basarım. yani arabayı kaldırır gibi. diğer türlü sarsılıyor araç. yada ben beceremiyorum debriyajdan tam çektikten sonra gaza basmayı
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.