Şimdi Ara

Vista'ya İlk Servis Paketi Yolda, Windows Vienna 2009'da

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
4.056
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Microsoft CEO'su Steve Ballmer'ın açıklamasına göre Vista'nın geldiği yerden gelecek daha çok şey var. Zaten bunu ilk servis paketinin 2007 sonunda gelecek olmasıyla daha fazla yeniliğin bizleri beklemesinden anlayabiliyoruz. Bunun yanında varolan eksikler ve duyumlar, Vista'yı çokta uzak olmayan bir sürede yeni bir işletim sistemi takip edebilir şüphesini akıllara getiriyor. Analizlere ve yetkili ağızdan (Microsoft Yetkilisi Ben Fathi) alınan bilgiye göre, 2009 yılının sonunda Vista'nın devamı niteliğindeki "Vienna" gün yüzüne çıkacak. Bu konuda konuşmanın henüz erken olduğu ancak önümüzdeki aylarda daha fazla bilginin elde edilebileceği belirtilmiş. Microsoft Yetkilisi Ben Fathi'e göre Vista üzerinde yoğunlaşmaları gerektiği dönemde XP Servis Paket 2'yi hazırladıklarından, aslında Vista'da tüm istediklerini gerçekleştiremediklerini, ayrıca bunun tek bir sürümde yapılmasının da mümkün olamayacağını belirtmiş. Zaten Vista'daki bu eksiklikler kendini : WinFS dosya sistemi, native HD-DVD (disk tanınıyor ancak dahili kod çözücü yok), ve IEEE-1394b (Firewire-B), gelişmiş ses tanıma ve PC-to-PC eşleştirmesi yoksunluğu ile göstermiş oldu. (Mac OS X ve Linux'un 1394b desteği var) (PC-to-PC sync; P2P teknolojisi kullanan ve farklı bilgisayardaki dosyaları aynı güncellikte tutan sistem - senkronluk sağlayan. Bu dosyalar farklı bilgisayarlardaki klasörlerde: dokümanlar, müzikler veya videolar içinde olabilir.)

Saydığımız eksikliklerden bir kısmının giderilmesinin ve tespit edilecek güvenlik açıklarının yamanmasının, Vista'nın ilk servis paketiyle gerçekleşmesi bekleniyor. Bu paket için kod adı olarak "Fiji" ismi geçiyor. Ancak bunların içerisinden, gerçek anlamda WinFS dosya sistemi "Vienna" ile bekleniyor.

Fiji ile beklenen yenilikler:

- .NET 3.5 veya 4.0 - Güncellenmiş ve daha kullanışlı arayüz ile yanbar - NTFS üzerine uygulanan WinFS dosya sistemi - Windows Live ile daha sıkı bütünleşme - HD-DVD için native destek (Vista HD-DVD diskleri tanıyor ancak oynatımı için harici kod çözücü gerektiriyor) - Gelişmiş ses tanıma- Yeni temalar, ikonlar, oyunlar

2009'da yeni işletim sistemini destekleyen bir görüşte, Microsoft'un XP ile Vista arasında geçen 5 yıl gibi bir bekleme süresini bir daha tekrarlamak istememesi olarak gösteriliyor. XP SP2'nin çıkışı üzerinden 2.5 yıl geçmesi Vista'nın gelmesi için yeterli oldu. Yeni görüşler Vista'nın da 2-2.5 yıl içinde ömrünü dolduracağı şeklinde. Windows Vista'nın son dakika değişikliklerinden yeni WinFS dosya sisteminin çıkartılması, bir sonraki işletim sistemi için kullanılacağını işaret ediyor, büyük ihtimalle Vienna için. Bunun yanında IEEE-1394b (Firewire-B) desteğinin de Fiji ile gelmezse, yeni nesil işletim sistemi ile mutlaka gelmesi bekleniyor. Ayrıca Vienna ile yeni grafiksel arayüze geçilecek.

Sayfanın Linki : http://www.dailytech.com/Article.aspx?newsid=6053

• Haber için tşk

microsoft yine yapıcagını yapıyor önce bu vistayı en kazık fiyata satıcak 2 yılda gelen gelir ile daha saglam bi işletim sistemi yapıp tekrardan satıcak yada vistaya baya bi makyaj yapıcaklar yine bas harfi V ile baslıycak bi ad ille ( Vienna = viyana )satip hem milleti kazıklıycaklar hemde karı 4 e katlıycaklar linux a gecicez tüm dh ce bu gidisle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JrMaster -- 18 Şubat 2007; 4:31:24 >
  • quote:

- windows Live ile daha sıkı bütünleşme

Live ı iyice yüzsüz yapacaklar anlaşılan
  • @FATAL ¦ ERROR ben teşekkür ederim okuduğun için

Vista için çok ciddi yatırım yapıldığından söz ediliyor, 10bin programcı ve 10milyar dolar harcanması gibi. Vienna da ciddi değişimler olacağının sinyalleri verilirken, ona yapılacak yatırımda ciddi seviyelerde olacaktır.

eğer 2009'a doğru Vienna'nın karşısında kullanıcılar tarafından masaüstünde benimsenecek bir Linux dağıtımı olursa, Microsoft'un işi çok zor olur. Kaldı ki zaten sunucu tarafında %60 la Linux hakimiyeti ele geçirmiş durumda. Masaüstünde ise %90 larda Micosoft lider ve sarsılması kolay gözükmüyor. Ancak Masaüstünde dengelerin değişmesi imkansız değil bence, hatta gittikçe yaklaşıyoruz kanımca. Ne kadar çok kullanıcı Linux'a kayarsa, Linux o kadar gelişecek ve göç üstel artışla devam edecek bence.

Tübitak Pardus projesi de güzel gidiyor, Linux düşünenler bu dağıtımı en azından denemeli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paparazzi -- 18 Şubat 2007; 5:14:16 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Paparazzi

@FATAL ¦ ERROR ben teşekkür ederim okuduğun için

Vista için çok ciddi yatırım yapıldığından söz ediliyor, 10bin programcı ve 10milyar dolar harcanması gibi. Vienna da ciddi değişimler olacağının sinyalleri verilirken, ona yapılacak yatırımda ciddi seviyelerde olacaktır.

eğer 2009'a doğru Vienna'nın karşısında kullanıcılar tarafından masaüstünde benimsenecek bir Linux dağıtımı olursa, Microsoft'un işi çok zor olur. Kaldı ki zaten sunucu tarafında %60 la Linux hakimiyeti ele geçirmiş durumda. Masaüstünde ise %90 larda Micosoft lider ve sarsılması kolay gözükmüyor. Ancak Masaüstünde dengelerin değişmesi imkansız değil bence, hatta gittikçe yaklaşıyoruz kanımca. Ne kadar çok kullanıcı Linux'a kayarsa, Linux o kadar gelişecek ve göç üstel artışla devam edecek bence.

Tübitak Pardus projesi de güzel gidiyor, Linux düşünenler bu dağıtımı en azından denemeli

bende katılıyorum yazdıklarına bencede öle olucak ins bu fiyatlarla tr de kimse yeni bir işletim sistemi almaz 1 pc için 650 ytl civarı ultumate serisi saten herkes bunu kullanmak isteyecek xpde pro vistada ultumate oldu dier seriler hic bi ise yaramıyor xp deki home editions gibi görüntü var kullanıs yok

• Vista'da çooooooooooooooooooooooooooooooook problemler var !
    Bu sene 100 update çıkarsa yine de yetişemez.
    Gelecek OS-X'tir Beyler !

http://www.apple.com/macosx

Hem de Intel ve AMD işlemcilerde de çalışıyor.

http://forum.donanimhaber.com/m_3718800/tm.htm

Samsung işlemciden de bahsetsemmikine !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yimmasabi -- 18 Şubat 2007; 17:59:52 >
  • dizüstümde pardus ve winxp var, inanın pardustan kopmak çok zor geliyor... işte çok mecbur kaldığımda win'e geçiyorum.

ı Love you pardus
  • Microsoft Vista ile programcılardan oyun üreticilerine kadar oldukça geniş bir kesimi belli standartlarla program ve donanım üretmeye zorluyor. Aslında PC'nin standartlaşması ve program / donanım güvenirliğinin artması açısından olumlu bir şey. Vista uyumlu bir oyun kurduğunuzda bu direk olarak oyunlar klasöründe yerini alıyor, sisteminizin ne durumda olduğunu ve bu oyunun ne istediğini sizlere söylüyor veya bir program göçmesinin programdan mı donanımsal bir hatadan mı olduğunu size aktarabiliyor.

Vista Home Premium kullanıyorum. Açıkçası işimle ilgili bir kaç yazılım vista ile sorun çıkartınca biraz hayal kırıklığına uğradım fakat hemen VMware Workstation kurarak sanal bir PC ye XP kurdum ve çok gerekli olduğunda onu çalıştırıp kullanıyorum. İşimi görüyor şu anda. Çoklu ortam dosyalarına erişim olsun, uyarılar öneriler olsun çok hoşuma gittiler. Şu an oyun üreticilerin ve programların Vistaya tam destek vermelerini sabırsızlıkla bekliyorum diyebilirim.

Her işletim sisteminde uyum sorunları oluyor olacaktır da fakat bunların aşılması genelde 6 ayı geçmiyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Speed-Step -- 19 Şubat 2007; 0:25:56 >

• fiyat çok yüksek yaa
  • Windows Me gibi olmasında Vistanın hali ... Öyle yada böyle win xp sp2 ile idare ediyoruz 5 senedir ee bari tam anlamıyla çıkarsalardı Vistayı ne bu böyle dakka 1 yama 1 ...
  • obizi zengin mengin sanıyorrr aslında MS bunu hep yapıyor.... korsana gün doguyor .... korrssan yasak oluyor ms bunu rüyasında görüyorrr

şarkı sözü gibi masallah ama gercek para yok vista yok para yoktu pc alamıyorduk pc aldık 2 ay xp bulamamıstım 2001(2 ay kasım aralık )/2002 de pc geri satmıstım 2005yine aldım xpsp1 le yola basladım 2007 yedi oldu xpsp2 devam vista ruya korsanı cıkarsa onuda kullanırız inş
  • quote:

Orjinalden alıntı: FATAL ¦ ERROR

quote:

Orjinalden alıntı: Paparazzi

@FATAL ¦ ERROR ben teşekkür ederim okuduğun için

bende katılıyorum yazdıklarına bencede öle olucak ins bu fiyatlarla tr de kimse yeni bir işletim sistemi almaz 1 pc için 650 ytl civarı ultumate serisi saten herkes bunu kullanmak isteyecek xpde pro vistada ultumate oldu dier seriler hic bi ise yaramıyor xp deki home editions gibi görüntü var kullanıs yok

Microsoft her işletim sistemini çıkarken devrim yaptık adı altında birçok yalan söylüyor. Vista' da da durum aynı ama piyasaya çıktığında bazı bakımlardan bizi hayal kırıklığına uğratabileceğini düşünüyorum.
    Microsoft' un klasik açıklarına da herkes alışmıştır sanırım. XP SP2' de bile çıktığı haftasında iki açık bulunuyorsa bunda da bulunacaktır.
    Microsoft' un varsa Allah başka dert vermesin. Uçuk kaçık da olsa bence Türkiye' de seviyesi müsait herkes uzaktan da olsa Pardus projesine destek verebilir. Pardus Mandriva ve SuSe' den sonraki favorim oldu. Çok başarılı bir sistem. Ulusal projeye herkesin eli değerse daha güzel şeyler çıkacaktır.

• Vista görsellik, superfetch ve raedy boost...gibi özellikleri dışında öyle çok fazla yenilik sunmuoyor...olmassa olmaz diye bi yeniliği yok....valla xp dende gayet memnunum bi şikayetim yok en azından 2009 a kadar xp den ayrımam .....linux e gelince..yeni bi kullanıcı olarak programı kurcalıyarak öğrenebilmek çok vakit alıyor...etrafta fazla bilen yokki bi yarım saat kullansada biz de ondan görüp kullansak....slax ı denedim network ayarlarını bile yapamadım....kaldıkı muhasebe programı içinde sql kullanmam lazım....ve benimgibisi çok bu nedenle windows turkiyede hala en çok kullanılan işletim sistemi olur..
  • winfs dosya sistemi dior yukarda
    ve dier hatalar
    bu hatalarin oldugunu bile bile yayimlamak 'alıcaksiniz eşşek gibi hahaha'
    gibi bisey oluor
    bizde aliooruz saf gibi
    hem driverlar falan sorun cikariomus die duydum
    o diilde xpden sıkıldım ben harbi
    xp ye yakın hangi isletim sistemini tavsiye edersiniz
    bu isletim sistemi benim donanima ters tahminim yararlanamiorum makineden
    bi sorun war
  • merhaba paparazzi isabetli zamanda , isabetli bir haber yazmışsınız.

evet vista çıktı ve ilk deneyimlere göre ready boost ( sık kullanılan programları tanıma ve belleğe atarak , bir sonraki açılışta hızlı bir şekilde çalışmasını sağlama ) , super fetch ( belleğin yetersiz miktarda olduğu durumlarda , sabit disk te bellek açma yerine , usb flash gibi harici bir diski bellek olarak kullanma ) ve yeni 3 boyutlu görsel arayüz göz dolduruyor.

fakat ; mevcut programların vista driver ları henüz çıkmadığı için , dx10 ile uyumlu olacak ekran kartlarının bu teknolojiye hazırlıksız yakalanması , paparazzi arkadaşımızın yazısında belirttiği diğer olumsuzluklar , vienna nın bu kadar çabuk duyurulması ve karşılaştırmalı testlerde xp ( ne de olsa oturmuş bir sistem ) nin vistayı fena halde geçmesi ( özellikle film rendering işlemlerinde ) vistanın olumsuz yönleri olarak öne çıkıyor.

şimdi iki olasılık var ; ya vista speed step arkadaşımızın dediği gibi 6 aya kadar toparlanıp ( tabii fiyatı da ucuzlarsa ) piyasayı ele geçirecek , ya da muratti arkadaşımızın dediği gibi xp ve vienna arasına sıkışıp yok olacak olan windows me gibi bir sistem olacak.

ama ms in masaüstünde çok kan kaybedip te pazar payını linux vb. sistemlere kaptıracağını sanmıyorum.

• Once linux'cular duzgun kurulabilen, her donanimla uyumlu, komut satirina ihtiyac duyulmayan ve mevcut dosya sistemleriyle calisabilecek OS cikarsinlar. Bunlar olmadan linux'a gecis zahmetten baska birsey olmaz diye dusunuyorum.
  • Microsoft Tekel değil mağdur Çok masum bir şirket gerekeni yapıyor forever Microsoft
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozturert

Once linux'cular duzgun kurulabilen, her donanimla uyumlu, komut satirina ihtiyac duyulmayan ve mevcut dosya sistemleriyle calisabilecek OS cikarsinlar. Bunlar olmadan linux'a gecis zahmetten baska birsey olmaz diye dusunuyorum.

kesinlikle katılıyorum ve tam isabet diyorum.
  • Vistada görsel olarak ne var bi pencereler şeffaf bide auro diye palavradan bi şey var bence yeterli deil linux deki ve mac os daki çok daha kullanışlı ve güzel bill amcada onlarınkine benzer bi şey yapmaya çalışmış bence ama yeterli deil pencereler yan dönüyo ee sıra sıra geçiyo palavra linux deki çok lu desktop son nokta bence keşke mac os tiger çalışsa pc de kesin onu kurarım değer hard diskimdede xp durur çok daha iyi olur
  • Azar azar çıkarıyorlar özellikleri, sonrada yenilik yaptık diye milette sunuyorlar. Winfs yi okadar met etmişlerdi 2 sene öncesinde yeni dosya sistemi diye ama bundan sonraki işletim sistemine kaldı yada servis paketine. Açıkcası Tekel olmanın avantajını çok iyi kullanıyorlar. 3D masa üstü konusunda Sun mikrosistem Win uyumlu CD den çalışan bir paket sunuyor. Aslında bu çok rahat Vistada sunulabilirdi. (Bkz. image.Google: Looking Glass)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.