Şimdi Ara

Vista üzerine XP Kurmak İsteyenler... Resimli Anlatım.... (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
318
Cevap
5
Favori
94.990
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

image leri kaldirdigin icin sagol

ben 1. yontemi hic kullanmadim, onu blue_life kolaylik olsun diye koydu. Bu sebebten easy bcd yi bilemiyorum, blue_life da artik ugramiyor buralara, yinede yardimci oluruz.

1)
    şu programi kullanip
    ftp://ftp.symantec.com/public/english_us_canada/tools/pq/utilities/PartInNT.zip
    diskinin resmini koyabilirmisin. ör: benimki
    http://img521.imageshack.us/img521/953/zsnap1rf8.png
    2)
    birde, şu anda sanirim XP kullaniyorsun (teyit edelim)
    3)
    C:\ nin icindeki boot.ini dosyasini gonderirsin. (gizli dosyalari göstermeyi felan acman gerekir)
    4)
    vista nin kuruldugu bolume herhalde girip cikabiliyorsundur ve sanirim D:\ dir, orada boot isimli bir klasor var mi?
    5)
    cihaz laptop mu?

• YA ARKADAŞLAR ALLAH RIZASI İÇİN GrubSetupXP.zip DOSYASINI KENDİNDE OLAN BİRİSİ UPOLAD EDİP LİNKİNİ BURAYA KOYABİLİRMİ ALLAH RIZASI İÇİN
  • yalkie

blue_life a mail attim, ama duzetlmemis sanirim, neyse

suradaki Grub_Install_For_Windows.rar
    http://forum.donanimhaber.com/m_24789780/tm.htm
    buyuk ihtimal ayni isi gorecektir
  • hocam nasıl olacak bu konudakiyle aynı işlevi görmesi için neler yapacağım??
  • yalkie

bi degisiklik yok, aciklamalarda yazildigi gibi xp yi kurduktan sonra, bu programi xp ye yada vistaya kur (ne yaptigina gore degisir, onemlide degil, program her iki sistemde de calisiyor). Acilista Vista ve XP icin secenek cikacak, istedigini sec.
    Secim ekrani zaten o konuda verilmis, ilk iki secim isini gorecektir.http://i267.photobucket.com/albums/ii318/blue_life_/GRUBINS01.jpg
    Program kesinlikle zararsiz, istedigin gibi kurup kurcalayabilir, deneme yapabilirsin.

Blue life aciklamalarina hakim olmasamda buyuk ihtimal, xp yi kurduktan sonra bu programi kurar, vistayi calistirirsin, sonra bu programi vista dada kurarsin, olay biter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lancelot_Real -- 11 Ekim 2008; 23:08:38 >

• PaŞA eyvallah emekleriin için..BEn XP'i üzeirne Vista yüklemekk istyrum biraz araştırdım ama bulamadım belki var ben bilmiyrum...eger senin Yapmış oldgun gbi resimli bi anlatımlı bi konu açıksa beni bilgilendirebilrmisn şimdiden TeşekkürleR....
  • Konu güncellenip linkler tekrar düzeltilmiştir. Bu aralar fazla online olmadığım için sorular cevap veremedim kurusa bakmayın. Zaten dostum Lancelot benim yerimi aratmadı.

quote:

Orjinalden alıntı: aslar

PaŞA eyvallah emekleriin için..BEn XP'i üzeirne Vista yüklemekk istyrum biraz araştırdım ama bulamadım belki var ben bilmiyrum...eger senin Yapmış oldgun gbi resimli bi anlatımlı bi konu açıksa beni bilgilendirebilrmisn şimdiden TeşekkürleR....

Arkdaşım senin soruna gelirsek ise XP üzerine Vista yükleyebilirsin. Vistayı yüklerken Xp nin boot dosyaların ve sistem dosyalarına herangi bir zarar vermezsen Vista otomatik olarak XP yi algılayıp başlangıçta karşına boot menüsü çıkartacaktır. Bu menüden ise ister xp yi ister vistayı başlatabilirsin.

Tabi burda en büyük kriter olarak Vistayı harddiskindeki başka bir bölüme veya başka bir diske yüklemelisin. XP nin bulunduğu yere yüklersen XP ye zarar verme olasılığın var........

Umarım anlatabilmişimdir..... Hadi kolay gelsin.......

• quote:

Orjinalden alıntı: blue_life

Konu güncellenip linkler tekrar düzeltilmiştir. Bu aralar fazla online olmadığım için sorular cevap veremedim kusura bakmayın. Zaten dostum Lancelot benim yerimi aratmadı.

Hosgeldin, program şık olmuş , zaten o programciklar zamanla 1.2 , 1.3 , 1.4 olacaktir

Ilk mesaja ek olarak, bagzi bioslarda ahci yi disable etme secenegi yok (alçak bioslar).
    Ben bu ahci konusunda aciklama yaparken assagidakine benzer bir aciklama yapiyorum

quote:

Örnek olmasi icin benim kullandigim Asus P5B nin biosunda
    Bios-->Advanced-->USB Configuration-->Legacy USB Support-->USB Mass Storage Device Configuration-->Emulation Type-->Auto
    Buradaki Auto - HD yapilacak.
    -Ne yazikki tüm bioslarda bu ayar yok, ör: Asus A7N8X-VM

gorusuruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lancelot_Real -- 15 Ekim 2008; 16:18:16 >

• sagol paşa yalnız bu yeniden bi disk olusturmak visatada ki degildir heralde xp'de onu nerden yapcaz ki ?..neyse bozarak parçalayarak öğreniyim ne yapayım
  • blue_life çok sağol işime yaradı.
  • benim HP Pavillion dv6000 laptopum var ve 4 ay kadar bir süredir kullanıyorum. vistayı kaldırsam ya da kaldırmadan xp kursam garanti kapsamından çıkar mı??
  • bende d ye pardus yükledm yalnız pc yeniden başladğında yani reset atldıktan bi kaç sn sonra şu aynen yazlıyordu :

CLİENT MAC ADDR : 001E 68 22 94 22
    GUİD : A06C30A5 65FD DB11 ABC5 O01E68 229422

PXE-E53 : No boot filename received

PXE-MOF : exiting Broadcom PXEROM

Operating system not found

bu çıktı ordan vistayada geçilmiyor öyle başlarken bu çıkıyor kalıyor sonra xp cidsini taktım d yi silip mecburen xp yükledim ordan vistaya geçtim anca.
    YİNE ŞİMDİ XP Yİ SİLİP PARDUS DENEMEYİ DÜŞNYORUM YALNIZ YİNE HATA VERİRSE TEKRAR BAŞA DÖNCEM VE HARD-DİSK'E BAYAĞI ZARARIMZ OLACAK
    ACABA NERDE BEN HATA YAPTIM TEKRAR YÜKLEDİM AYNI HATA

LÜTFEN 2 KERE format attm yeter artık cvplarınızı bekliyorum çaresizce
  • slm kardeşim bende bi sorun var

şimdi benim pcmde vista yüklü d ye xp kurmak için aşağıdaki resimde görülen yere kadar geliyorum mavi ekranda xp dosyaları kopyalıyor buraya kadar sorun yok

Vista üzerine XP Kurmak İsteyenler... Resimli Anlatım....

bu işlemden sonra xp kurlumuna geçmek için pc reset atıyo buraya kadar da bişey yok ancak resetden sonra kuruluma geçmesk yerine siyah ekranda işletim sistemi yükleme hatası diyor sorun nedir anlamadım o da yetmiyormuş gibi xp kurulu olmadığı halde açılışta vista mı yoksa önceki işletim sistemi şeklinde iki seçenek çıkarıyor ben de vistayı seçiyorum mecburen anlayacağın beceremedim yardım edinn...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nadir_18 -- 21 Kasım 2008; 15:11:51 >

• quote:

Orjinalden alıntı: nadir_18

slm kardeşim bende bi sorun var

şimdi benim pcmde vista yüklü d ye xp kurmak için aşağıdaki resimde görülen yere kadar geliyorum mavi ekranda xp dosyaları kopyalıyor buraya kadar sorun yok

bu işlemden sonra xp kurlumuna geçmek için pc reset atıyo buraya kadar da bişey yok ancak resetden sonra kuruluma geçmesk yerine siyah ekranda işletim sistemi yükleme hatası diyor sorun nedir anlamadım o da yetmiyormuş gibi xp kurulu olmadığı halde açılışta vista mı yoksa önceki işletim sistemi şeklinde iki seçenek çıkarıyor ben de vistayı seçiyorum mecburen anlayacağın beceremedim yardım edinn...

Bu sorunla daha önceden karşılaşmadım ama azda olsa bir bilgim var.

1-XP kur CD sini kontrol et. Modifiyeli ve hasarlıysa bu sorunlara yol açabilir. Mümkünse başka bir CD ile dene.
    2-Büyük ihtimal Hdd ile alakalı bir sorun yaşıyorsun gibime geliyor. O format ekranında hızlı format yerine normal format at. Olmazsa Fat sistemini seçerek format atıp kurmayı dene. Tabi normal formatta format işlemi takılırsa Hdd den olma olasılığı dahada artacak.
    3-Normalde vista üzerine XP kurulurken xp dosyarını kopyalayıp pc reset attıktan sonra işletim sistemi seçenekleri karşına gelmez. (Tabi daha önceden Xp veya benzeri bir sistem kurulup ayarlanmamışsa.) Buda gösteriyorki XP kendi mbr bilgisini yazamamış. Gerçekten ilginç bir sorun. Bu sorun başta CD den, HDD den vb. gibi çıkabilir.

XP Mbr sini yazmak için XP CD si ile boot ettikten sonra Kurtarma konsoluna geçerek FIXMBR komutunu kullanabilirsin.....
    4- Mümkünse sistem kurulumunda usb aygıtlarını yani gereksiz aygıtları çıkartıp biostan gereksiz bileşenleri kapatırsan bir çok sorunun önüne geçmiş olursun.

Neyse söylediklerimi bir dene ve tekrar yazmayı unutma. Bende çözümü merak ettim. Keşke yakınlarımda bir yerde olsaydın beraber hızlı bir şekilde çözerdik....... Giresun.......

• hocam birimi küçült dedikten sonra küçültülecek alan mb girin yerine miktarı yazıyorum ama küçült butonuna tıklayamıyorum buton sönük nedendir
  • quote:

Orjinalden alıntı: by_rappe

hocam birimi küçült dedikten sonra küçültülecek alan mb girin yerine miktarı yazıyorum ama küçült butonuna tıklayamıyorum buton sönük nedendir

Vista sisteminde kullandığı alana bağlı olarak belli bir kapasitede bir alan ayırmana izin vermektedir.
    Sende vistanın koyduğu sınırı geçtiğin o button pasif.

Yukarıdaki resimdeki ikinci kutuda en fazla nekadar alan ayırabileceğini belirtmektedir. Ordaki alanı geçersen o düğme pasif olacaktır.

Eğer orda belirtilenden daha fazla bir alan ayırmak istiyorsan partition programları kullanmak zorundasın...
    Partititon programı olarakta eğer vista üzerinde bu işlemi yapacaksan Acronis Disk Director veya Paragon Partition Menager programlarının Vistayı destekleyen bir sürümünü kullanmalısın. Gerçi ben windows üzerinden bu tip programların kullanılmasına karşıyım. Sorun çıkma olasılıp düşükte olsa bazen acemi kullanıcıların çözemeyeceği sorunlara yol açabiliyorlar..

Onun yerine bu tip programların CD leriyle sistemi başlatıp onlar üzerinde bu işlemleri yapmak daha güvenli....

• Verdigin bilgiler için teşekkürler.

Söylediklerini yaptım herşey düzgün xp çalıştı ilk başta easybcd programıyla ayarları yaptım driverları yükledim xpye. Vista c de xp ise d üzerinde kurulu. Sonra yeniden başlattım bilgisayarı vista ya girdim vista ürün etkinleştirme istedi onu düzelttim. Tekrar restart attım xpye girdim bu defa da Xp
    Ntldr eksik hatası verdi nasıl düzeltirim yardımcı olabilcek varmı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biarkadasabakipcikicam -- 23 Kasım 2008; 23:11:17 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Simpson*

Verdigin bilgiler için teşekkürler.

Söylediklerini yaptım herşey düzgün xp çalıştı ilk başta easybcd programıyla ayarları yaptım driverları yükledim xpye. Vista c de xp ise d üzerinde kurulu. Sonra yeniden başlattım bilgisayarı vista ya girdim vista ürün etkinleştirme istedi onu düzelttim. Tekrar restart attım xpye girdim bu defa da Xp
    Ntldr eksik hatası verdi nasıl düzeltirim yardımcı olabilcek varmı ?

En basit olarak XP CD sini CD roma koy. CDROM um içinde bulunan I386 klasöründe NTLDR dosyasını arat. Bulunca bu dosyayı C:\ dizinine kopyala..... Umarım XP başlarken başka dosya istemez. :)

• quote:

Orjinalden alıntı: blue_life

quote:

Orjinalden alıntı: by_rappe

hocam birimi küçült dedikten sonra küçültülecek alan mb girin yerine miktarı yazıyorum ama küçült butonuna tıklayamıyorum buton sönük nedendir

Vista sisteminde kullandığı alana bağlı olarak belli bir kapasitede bir alan ayırmana izin vermektedir.
    Sende vistanın koyduğu sınırı geçtiğin o button pasif.

Yukarıdaki resimdeki ikinci kutuda en fazla nekadar alan ayırabileceğini belirtmektedir. Ordaki alanı geçersen o düğme pasif olacaktır.

Eğer orda belirtilenden daha fazla bir alan ayırmak istiyorsan partition programları kullanmak zorundasın...
    Partititon programı olarakta eğer vista üzerinde bu işlemi yapacaksan Acronis Disk Director veya Paragon Partition Menager programlarının Vistayı destekleyen bir sürümünü kullanmalısın. Gerçi ben windows üzerinden bu tip programların kullanılmasına karşıyım. Sorun çıkma olasılıp düşükte olsa bazen acemi kullanıcıların çözemeyeceği sorunlara yol açabiliyorlar..

Onun yerine bu tip programların CD leriyle sistemi başlatıp onlar üzerinde bu işlemleri yapmak daha güvenli....

hocam dediğin gibi yapıyorum kapasiteyi geçmedim ama o gösterdiğin kutu yani C KÜÇÜLT YAZAN KUTUDA sadece KÜÇÜLTMEDEN ÖNCEKİ TOPLAM BOYUT BÖLÜMÜNDE 305243 yazıyor diğer tüm kutular boş ve her kutu sönük oynanamıyor aynı şekilde küçült butonuda sönük ne yapmalıyım

• http://img221.imageshack.us/my.php?image=gfgfgfac6.png hocam ben sana resmi gösteriym bu çizdiğim kutularda hiçbirşey yazmıyor gördüğün gibi ilk kutu dolu diğerlerinde bişey yazmıyor ve yazılmıyorda oynanamıyor küçült butonuda sönük gördüğün gibi
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.