Şimdi Ara

VISTA'nın olumsuz yönleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
2.490
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Vista'yı bir süre laptopumda deneyip, XP'ye geri döndüm. Şimdi neden geri döndüğümü yazmak istiyorum.

1-Görünüş: Vista'nın genel arabirimi kullanışlı değil. Fontlar çok yer kaplıyor. Seçilen renklerin kontrastı da yetersiz. Kullanımı olumsuz yönde etkiliyor... Buna çözüm olarak, yeni bir skin çıkabilir.

2-Vista XP kadar "kararlı" değil. Birkaç defa mavi ekran gördüm! (XP'de ise nerdeyse *hiç* görmemiştim) Vista'dayken sağlam bir zemine basmadığımı hissediyorum.... Buna çözüm olarak da bir takım bugfix'ler çıkmalı. En önemlisi de SP.

3-"Vista için" çıkarılan programlar, Vista'yla gerçekten uyum sağlamıyor, sorun çıkarıyor. Bunlar ilk versiyon olmalarından olabilir. İlerde uyumlulukları gelişebilir.

4-Eksik driver'lar: Laptop'un Vista sürücüleri yoktu. Bunlar olmadan da sistem çalışıyor, ama olsa daha iyi olur. (Ek not: Ati, Vista için mobil ürünlerdeki driver desteğini geri çekmiş!! Yani Ati ekran kartına driverı ancak laptop üreticisinden alabiliyorsunuz (varsa)... Aferin Ati'ye!)

5-Sorunsuz bir crack yoktu. Şimdi BIOS'la ilgili bir crack'ten bahsediliyor. İyi bir crack çıkması lazım. (Lisanssız kullanıyorsanız tabi.)

6-Scrollbar'lı Start Menüsü tam bir facia olmuş! XP'nin menüsü zaten kötüydü, Vista'yla birlikte iyice kullanışsızlaşmış!... Çözüm: yok gibi görünüyor ama belki third party programlar çözüm olabilir.

7-Kullanım gıcıklıkları: Vista'da birşeyleri ayarlamak için gidilecek yol beni gıcık ediyor. Derli toplu bir yapısı yok. Mesela sağ tıklayıp properties demiyorsunuz da, bir yere girip "I want to bilmemne falan fişman" gibi bir cümleye tıklıyorsunuz! Cümlenin anlamını düşünüp ordan ne çıkabilir diye tahmin ediyorsunuz! (Daha çok "insana hitap etsin" diye düşünmüşler: İğrenç olmuş!)... Çözümü: Mecburen alışkanlık.

8-Dosya operasyonları: Vista'da bir dosyayı silmek, taşımak, kopyalamak gibi işlemler daha çok bekletiyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dogan23 -- 14 Nisan 2007; 2:22:17 >

• Güzel paylaşım... Aramızda Vista'yı merak edip kurmyı düşünen o kadar arkadaş var ki...
  • Vista'ya geçmeyi düşünen arkadaşlara, çok acele etmemelerini öneririm. (XP'de böyle bir durum yoktu. XP ilk çıktığında bile sağlamdı ve 98'e göre avantajlıydı.)
  • quote:

Orjinalden alıntı: dogan23

Vista'ya geçmeyi düşünen arkadaşlara, çok acele etmemelerini öneririm. (XP'de böyle bir durum yoktu. XP ilk çıktığında bile sağlamdı ve 98'e göre avantajlıydı.)

+1
  • quote:

Vista'ya geçmeyi düşünen arkadaşlara, çok acele etmemelerini öneririm. (XP'de böyle bir durum yoktu. XP ilk çıktığında bile sağlamdı ve 98'e göre avantajlıydı.)

+1907
  • Vista 64 bit Türkçe kullanan birisi olarak asla bir daha XP'ye dönmeyi düşünmem...Sorunsuz işletim sistemi yoktur zamanla bu eksikler kapatılır...
  • dogan23 sana tamamen katılıyorum, ben de hiç beğenmedim vistayı. Sanki sadece görsellik üzerine uğraşılmış gibi kullanılabilirlik sıfır. Xp MCE den çok memnundum açıkçası geri dönmeyi düşünüyorum. Hiç olmazsa Vista sp2 çıkana kadar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: SysEdit

Vista 64 bit Türkçe kullanan birisi olarak asla bir daha XP'ye dönmeyi düşünmem...Sorunsuz işletim sistemi yoktur zamanla bu eksikler kapatılır...

Sorunsuz isletim sistemleri vardir. Siz baska isletim sistemi kullanmadiginiz icin hic gormediniz heralde.
  • quote:

Orjinalden alıntı: keremd

dogan23 sana tamamen katılıyorum, ben de hiç beğenmedim vistayı. Sanki sadece görsellik üzerine uğraşılmış gibi kullanılabilirlik sıfır. Xp MCE den çok memnundum açıkçası geri dönmeyi düşünüyorum. Hiç olmazsa Vista sp2 çıkana kadar.

Sp1 çıkmışta sp2 yi bekliyor gibi konuşmuşsun
  • Orjinalden alıntı:

Orjinalden alıntı: Sorunsuz isletim sistemleri vardir. Siz baska isletim sistemi kullanmadiginiz icin hic gormediniz heralde.

windows 3.1 den beri bilgisayar kullanırım... Linux'un her türünü ve hatta Unix (Solaris) , MacOsx , Windows Server 2003 ile web yayıncılığı yaptım...O yüzden sorunsuz bir işletim sistemi yoktur dedim...Yine en sorunsuzu windows ve bunların içinde şu anda kullandığım 64 bit Vista...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SysEdit -- 11 Nisan 2007; 15:54:11 >
  • 1-GÖRÜNÜŞÜ COK SÜPER OLMASADA İYİ SAYILIR ...
    2-BİR KERE OLSUN MAVİ EKRAN ALMADIM...COK DERECE STABİL...
    3-KATILIYORUM.BÖYLE OLMASIDA BAZI NOKTALARDA SART AMA SORUN CIKARMASA İYİ OLURDU YİNEDE.
    4-İNAN VİSTA CIKMADAN SÜRÜCÜLERİ YAYINLANDI.(HP)
    5-PARADOX'UN CRACKİNİ HALA KULLANIYORUM..SÜPER BENCE SORUNSUZ
    6- BASLAT MENUSU SON DERECE KULLANISLI...
    7-BUNADA KATILIYORUM

YANİ GENEL OLARAK KAYTILMIYORUM....İYİCE EZBERİNİZ BOZULSUN EMİ....ALISTINIZ TABİ XP'YE....
  • Orjinalden alıntı: SysEdit

Orjinalden alıntı:

Orjinalden alıntı: Sorunsuz isletim sistemleri vardir. Siz baska isletim sistemi kullanmadiginiz icin hic gormediniz heralde.

windows 3.1 den beri bilgisayar kullanırım... Linux'un her türünü ve hatta Unix (Solaris) , MacOsx , Windows Server 2003 ile web yayıncılığı yaptım...O yüzden sorunsuz bir işletim sistemi yoktur dedim...Yine en sorunsuzu windows ve bunların içinde şu anda kullandığım 64 bit Vista...

Bana bunlari soyliyerek bu konulari iyi bildigini mi ima ediyorsun. Genelde neyin ne oldugu uzerine tartismak yerine yaptiklarini veya sifatlarini yazan insanlar aslinda cok az sey biliyorlardir. Bende Elektronik muhendisiyim ve ingilterede network ve software uzerine mastir yapiyorum. O yuzden windows en sorunlusu diyorum. Gordun mu soylediklerimin hic biri mantikli degil. Ne benim muhendis olmam nede senin web yayinciligi yapmis olman soylediklerini dogrulamaz. Bana gorede en sorunlusu windows. Ayrica sorun derken makine ve insan yapimi her seyde sorun cikabilir benim demek istedigim gorusunuzu bu kadar asagiya cekmeyin. Herkesin agzinda daha yeni cikti normal bunlar. Hayir normal degil. Bunlari kabul etmeyin. 5 yildir gelistirilen ve hazir diye piyasaya surulen bir isletim sisteminde bunlar kabul edilebilir hatalar degil. Sen bunu simdi kabul edersen adamlar bir sonraki surumu daha beter vaziyette hic bir sekilde hazir olmadan sunarlar ve sende dersinki normal normal. Hayir degil, bu isletim sistemi hazir degil ve piyasaya surulmemesi gerekirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Markandeya -- 11 Nisan 2007; 15:17:41 >

• quote:

Bana bunlari soyliyerek bu konulari iyi bildigini mi ima ediyorsun. Genelde neyin ne oldugu uzerine tartismak yerine yaptiklarini veya sifatlarini yazan insanlar aslinda cok az sey biliyorlardir.

Normalde neyi yaptığımı söylemekten nefret ederim ama sen hiç işletim sistemi kullanmamışsın diyerek dalga geçersen neyi nasıl yaptığımı çok güzel de söylerim...Daha da ileri giderek bilgisayar programcılığı yaptığımı da eklerim...Burada insanları bilgisiz ve cahil göstermeye çalışmakla asıl sen kendini bişey sandığını gösteriyorsun... Bu işi biraz bilen bir insan bilir ki mükemmel sistem yoktur ve zamanla yavaş yavaş gelişir...5 yıl çalışılan bir sisteme çamur atacana takdir et...
  • quote:

Vista'yı bir süre laptopumda deneyip, XP'ye geri döndüm. Şimdi neden geri döndüğümü yazmak istiyorum.

1-Görünüş: Vista'nın genel arabirimi kullanışlı değil. Fontlar çok yer kaplıyor. Seçilen renklerin kontrastı da yetersiz. Kullanımı olumsuz yönde etkiliyor... Buna çözüm olarak, yeni bir skin çıkabilir.

2-Vista XP kadar "kararlı" değil. Birkaç defa mavi ekran gördüm! (XP'de ise nerdeyse *hiç* görmemiştim) Vista'dayken sağlam bir zemine basmadığımı hissediyorum.... Buna çözüm olarak da bir takım bugfix'ler çıkmalı. En önemlisi de SP.

3-"Vista için" çıkarılan programlar, Vista'yla gerçekten uyum sağlamıyor, sorun çıkarıyor. Bunlar ilk versiyon olmalarından olabilir. İlerde uyumlulukları gelişebilir.

4-Eksik driver'lar: Laptop'un Vista sürücüleri yoktu. Bunlar olmadan da sistem çalışıyor, ama olsa daha iyi olur.

5-Sorunsuz bir crack yoktu. Şimdi BIOS'la ilgili bir crack'ten bahsediliyor. İyi bir crack çıkması lazım. (Lisanssız kullanıyorsanız tabi.)

6-Scrollbar'lı Start Menüsü tam bir facia olmuş! XP'nin menüsü zaten kötüydü, Vista'yla birlikte iyice kullanışsızlaşmış!... Çözüm: yok gibi görünüyor ama belki third party programlar çözüm olabilir.

7-Kullanım gıcıklıkları: Vista'da birşeyleri ayarlamak için gidilecek yol beni gıcık ediyor. Derli toplu bir yapısı yok. Mesela sağ tıklayıp properties demiyorsunuz da, bir yere girip "I want to bilmemne falan fişman" gibi bir cümleye tıklıyorsunuz! Cümlenin anlamını düşünüp ordan ne çıkabilir diye tahmin ediyorsunuz! (Daha çok "insana hitap etsin" diye düşünmüşler: İğrenç olmuş!)... Çözümü: Mecburen alışkanlık.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

tum soylediklerine katiliyorum arkadasim o kadar indirdim kurdum vistayi ama hic verim alamadim hemde elimdeki bu makineyle... cok yavas geldi bana vista 64 bit yukledigimdendir belki bilmiyorum 32 bitini yuklemedim zaten hic...bende vistayi sildim simdilik xp nin kiymetini vista cikinca anladim :) ya elbetteki vista iyi olacaktir ama daha zamana ihtiyaci var....

• valla aarkadaşlar benim laptop servis ssayesinde değişti imzamdaki laptop geldi ve Vista Home Premium ile geldi.

iyi fena diilde Xp de kullandığım bi çok program bunda çalışmıyor. üstelik, biraz yawaş bu vista yaw.
    benim işlemci 32bit bu arada.

abi winrar ı bile kuramadım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: shadow99tr

1-GÖRÜNÜŞÜ COK SÜPER OLMASADA İYİ SAYILIR ...
    2-BİR KERE OLSUN MAVİ EKRAN ALMADIM...COK DERECE STABİL...
    3-KATILIYORUM.BÖYLE OLMASIDA BAZI NOKTALARDA SART AMA SORUN CIKARMASA İYİ OLURDU YİNEDE.
    4-İNAN VİSTA CIKMADAN SÜRÜCÜLERİ YAYINLANDI.(HP)
    5-PARADOX'UN CRACKİNİ HALA KULLANIYORUM..SÜPER BENCE SORUNSUZ
    6- BASLAT MENUSU SON DERECE KULLANISLI...
    7-BUNADA KATILIYORUM

YANİ GENEL OLARAK KAYTILMIYORUM....İYİCE EZBERİNİZ BOZULSUN EMİ....ALISTINIZ TABİ XP'YE....

**Görünüş xp den çok daha iyi (mükkemmel değil çok fırın daha yemesi lazım)
    **Aşağıdaki donanımda zırt pırt mavi ekran almaktan gereksiz uyarı mesajlarından ie7 nin zırt pırt durup kapanmasından gına geldi
    **Sürücü konusunda çok yetersiz bu donanım firmalarıyla doğru düzgün bir koordine sağlayamadığını gösteriyor, oysa 5 sene sürdü çıkışı donanımcılar hızlı değişime açıktır genelde yani bu durum bence donanımcılardan ziyade microsoftun yanlışı olmuş
    **kesinlikle upgrade almayın alacaksanız box alın (aslında onu da almayın bekleyin derim ben)
    **bir işletim sistemi için çok fahiş bir fiyat uygulaması var
    **bir çok programın vistaya uyumlu sürümü yok
    **güvenlik geliştirilmiş deniyor ama pek güvenli gelmedi bana
    **başlat menüsü denmiş win98 den beri klasik başlat menüsü kullanıyorum o abidik gubudik menüye bir türlü alışamadım zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SorrowOcean -- 12 Nisan 2007; 0:22:46 >

• abi adobe photoshop cs3 edinmiştim yeni laptop ta vistada bu programı yükleyemedim bile.

bunun bi yolu olmalı.

nasıl halletcem.????
  • Cs3 beta değilmi hala? bence benim gibi cs2 kur
  • Vista'da java tam çalışmıyor, ben borsa için teknik analizi kullanamıyorum, java yazılımlı wep sayfalarında hata veriyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: bekir34

Vista'da java tam çalışmıyor, ben borsa için teknik analizi kullanamıyorum, java yazılımlı wep sayfalarında hata veriyor.

evet yüklenmiyor nedense
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.