Şimdi Ara

Vestel FLORA INVERTER 12 A++ incelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
5.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yeni almış olduğum Vestel FLORA INVERTER 12 A++ klimanın ön inceleme diyebileceğim son kullanıcı yorumlarını konu açıp paylaşmak istedim. Umarım almayı düşünen arkadaşlar için bir faydası olur. Öncelikle Klima konusunda çok fazla bilgi ve merakım olmadığı için diğer marka&modeller ile kıyaslama yapamayacağım.

Evime yada kendi kişisel kullanımım için bir ürün almadan önce uzun uzun araştırma yapar, forumları karıştırır ondan sonra en beğendiğim fiyat&perfomans ürününü tercih eden birisiyimdir. Ancak inceleme başında özellikle belirteyim Vestel FLORA INVERTER 12 A++ tercihim için bu süreci işletmedim. Bunun sebebi Garanti MTV kampanyası ile fiyatın uygun olması ve 7 yıllık garanti opsiyonu idi. Bakalım süreç işletmediğim için ileride kendimi klimaya kafa atarken bulmam inşallah :)

Sipariş ve teslim

Vestel E-Mağaza sipariş 04.8.2017
    Manisa Kargo çıkış : 07.08.2017
    Servis Kargo teslim : 09.08.2017
    Kurulum : 10.08.2017

Maliyet:
    Klima: 1855
    Elektrik tesisat bağlantısı: 80
    7 Yıl garanti uzatma: 130
    Ek montaj işlemi (Duvar+mantoloma nedeniyle ekstra montaj parça kullanımı yapıldı.): 75
    Toplam: 2140

Ayın 5 ve 6. günlerinin Hafta sonu tatili olduğu göz önüne alındığında sipariş sonrası teslimat ve kurulum süresi hızlı. Ayrıca bu süreç içerisinde mesaj&mail yolu ile güncel durum hakkında bilgilendirilme yapılıyor.

Kurulum

Klima kargo ile kurulum yapılacak servise teslim edildikten sonra servis telefonla arayarak randevu verdi. Saat 10:00 gibi gelerek montaja başladılar. Montaj sırasında dış ünitenin monte edileceği yerde mantaloma için kullanılan strafor çok kalın olduğu için ilk başta dış ünite balkon zeminine konuldu. Ancak içime sinmediği için daha sonra servisi tekrar çağırarak (ekstra bağlantı aparatları) duvara montajını yaptırdım. (Bu işlem ekstra bir işlem olduğu için ücretli olarak yapıldı.) Kurulum öncesinde, sırasında ve sonrasında servis yetkilileri çok yardımcı oldular. Açıkcası teknik olarak yaptıkları iş konusunda değerlendirme yapamam ancak iyi niyetli oldukları ve yaklaşımları hoşuma gitti. (Her konuda incik, boncuk soru soran bir müşteriyim.)

Ayrıca Vestel web sitesinde bulunan Canlı Destek olayı oldukça başarılı, sorularınıza hızlı bir şekilde cevap veriyorlar. Eğer veremezlerse ilgili departmanın size dönmesini sağlıyorlar.

İç Ünite:

Açıkcası iç ünite beklediğimden küçük ve kompakt bir yapıya sahip. Dış aksamın plastik kalitesi bana biraz düşük geldi, özellikle hava yönlendirme kanatçığı çok ince ve esniyor. Hatta benim gibi takıntılı birisi için hafif esnemiş yapısı gözüme çarpıyor. (Eklediğim Fotoda belli.) Yönlendirme kanatçığının daha sert plastik olmasını tercih ederdim. Sade tasarımını sevdim, gizli led gösterge cihazın çalışması dışında yanmıyor. İlk çalıştırmada kasa biraz titreşim sesi yaptı ancak filtreleri çıkartıp takıp, ön kapağı açıp kapatınca geçti. Umarım tekrarlamaz.

Kumandası hoşuma gitti, kullanması basit ve tuşların Türkçe olmasını sevdim. Ayrıca çift renk aydınlatma olması da cabası. Ancak neden siyah renk tercih etmişler? Klima beyaz, kumanda siyah. Hoş Beşiktaşlı olduğum için çokta önemsemedim. Malzeme kalitesi iyi, tuşların basma hissi güzel. Fonksiyonel tuşlar bir çok markada olduğu gibi alt tarafta kayar kapak altında. "Soğut", "Isıt", "Açma-Kapama" ve "Derece artırma-düşürme" tuşu ise üst açık tarafta.

Gelelim asıl olaya; Sessiz ve Ultra Sessiz modunda hava üfleme sesi gerçekten az. Normal ve Turbo üfleme modlarında bile rahatsız edici bir fan sesi yok. Bununla birlikte cihazın içindeki elektrik motor çalışma sesini yakın mesafeden duyuluyor. Tabi burada sesi duymakta kastım cihaza yakın mesafede olmaktan bahsediyorum. (<1m) Servise kurulum sırasında sordum. Normal bir durum olduğunu söyledi. Aynı marka&model kullanan arkadaşlar varsa yorum yapmasını rica ediyorum.

Brüt olarak 32m2 olan salonu soğutması başarılı. Hoşuma giden bir ayrıntı; Uyku modu (Ultra Sessiz) modunda belirli bir süre sonra led bildirim ekranın kapanması ufak ama güzel bir ayrıntı.

Dış Ünite

Sanırım yine maliyet kaygıları ile dış ünite kasası sert plastik olarak tercih edilmiş. (Diğer markaları bilemiyorum tabi.) Çalışma sesi az sayılmaz ama rahatsız edici değil. Balkona konumlandırdığım için çalışırken yanında pek oturmaya uygun değil. Sıcak havalarda çalışırken balkonda oturmayacağım için pek sorun değil.

Sonuç olarak bilindik marka olması, yerli üretim ve fiyatı ile tercih edilebilir.

Sorular varsa cevaplamaya çalışırım.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ankay2 -- 15 Ağustos 2017; 23:15:11 >

• ankay2 kullanıcısına yanıt
    Hocam anlatımın için teşekkür ederim çok güzel bir bilgilendirme olmuş.

Aynı klimanın 9000 btu modeli ben de mevcut. İç ünitede nerdeyse ses hiç yok. Fakat dış ünite bazen çok sesli çalışıyor dışardan pek ses yok gibi ama duvarda ses yoğun şekilde var sizde durum nasıl ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elmariacci -- 28 Ağustos 2017; 12:14:21 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: elmariacci

Aynı klimanın 9000 btu modeli ben de mevcut. İç ünitede nerdeyse ses hiç yok. Fakat dış ünite bazen çok sesli çalışıyor dışardan pek ses yok gibi ama duvarda ses yoğun şekilde var sizde durum nasıl ?

Dış ünite sessiz diyemem ama içerden o çalışma sesini doğal olarak duymuyorum. Tabi incelemede belirttiğim üzere duvarda kalın bir mantoloma var, o nedenle kıyaslama için size pek yardımcı olamayacağım.
    Anladım hocam ben biraz rahatsız oldum biz de inçe bir mantolama tabakası var. Son çare olarak montaj yerini değiştirtecem. Daha uzak yere montaj yaptıracam.

• quote:

Anladım hocam ben biraz rahatsız oldum biz de inçe bir mantolama tabakası var. Son çare olarak montaj yerini değiştirtecem. Daha uzak yere montaj yaptıracam.

1. Yer değiştirme için ücret alırlar sanırım.
    2. Her sök-tak vakum işlemi yapılması öneriliyor. Servisler bu konuda biraz duyarsız. Bilgin olsun :)
    Ücret önemli değil hocam 100 tl den fazla olmasın yeter. Vakum işlemi için bilgi isterim servisten. Teşekkür ederim.

• merhaba,
    Emeğinize sağlık. güzel inceleme olmuş. Bu klimayla ilgili şuanki görüşleriniz nelerdir ?
    Yıllık elektrik tüketimi v.s. bilgilerine ulaşamadım. herhangi bir bilginiz var mı ?
    teşekkürler
  • 1 sene olmuş neredeyse bende merak ediyorum pişmanmısınız.
  • bende merak ediyorum cevabı
  • quote:

Orijinalden alıntı: ankay2

quote:

Dış ünite sessiz diyemem ama içerden o çalışma sesini doğal olarak duymuyorum. Tabi incelemede belirttiğim üzere duvarda kalın bir mantoloma var, o nedenle kıyaslama için size pek yardımcı olamayacağım.

Alıntıları Göster
    1 yıl sonraki görüşünüz nedir ??

• Ben aldım montaj olmadı. Montaj yaptıklarında yazarım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mc_FiRaR

Ben aldım montaj olmadı. Montaj yaptıklarında yazarım.
    servis geldi mi hocam ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkcald

1 yıl sonraki görüşünüz nedir ??

Alıntıları Göster
    Merhabalar,

Bu yaz aktif olarak oldukça fazla kullandım. Soğutma konumunda "Turbo" modu açılmadığı sürece fan sesi duymuyorsunuz desem yeridir.

Ancak sadece havalandırma(Klima kapalı) modunda kullanırsanız fan pervane sesi rahatsız edebiliyor. Sanırım tek derdim bu, ama soğutma kısmında sıkıntı olmadığı için bana göre çokta önemli değil.

Ay boyu çalışma sonrası normalde 80-90 TL gelen fatura 140 TL geldi.

Şu ana kadar verdiğim paranın hakkını verdi. Umarım uzun dönemde de beni üzmez

Onun dışında merak ettiğiniz birşey varsa cevaplayabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ankay2 -- 27 Ağustos 2018; 20:44:18 >

• 20 gündür kullanıyorum. 18000'likten aldım. güzel soğutuyor.
    Plastiği vasat. Tam fan modunda gürültülü değilde uğultusu oluyor. Dış üniteden ses çıkmıyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.