Şimdi Ara

Vergi kaçıran arkadaş!! kusura bakma şikayet ederim (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
142
Cevap
5
Favori
10.490
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
80 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Teşekkürler Kardeşim

Hiç dert etmiyorum.

Şikayet Toplamda 5-7 dakikamı aldı.

Devam edeceğim inşallah

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maliyeye konuyu dilekçe olarak gönderdim. Arkadaşı vergi denetleme memuru olarak işe alsınlar.

Şaka bir yana Devlet bu tür olaylarda küçük bir ödüllendirme koysa herkes oto kontrol şekilde denetleme yapsa kdv ve ötv inanılmaz şekilde düşer. ABD'de vergilerin düşük olmasının bir sebebi de bu. İnanılmaz ağır cezalar var hatta Al Capone'u dahi vergiden içeri tıkmışlardı.

• O yine iyi berber dükkanları sadece nakitle çalışıyor adamlarda gelir vergisi kdv falan hepsinden muaflar.
  • kartlı ödemelerin yaygınlaşması kaçakların azalmasına yardımcı olur

dünyada bazı ülkeler nakiti ortadan kaldırmaya çalışıyor

vergi, karapara .kayıtdışı ,mali suçlar vs vs önlemenin en etkin yolu kart kullanımı ve nakiti ortadan kaldırmak
  • tekel ürünlerinde kdv. % 0 mı ilginç ?

lakin sanki ömründe ilk defa vergi kaçıran birini görmen de ilginç geldi ?
    avm.ler hariç git bir yere % 50 fiş vermeyecektir
    keşke bu sorun çözülse ve herkesten kazancı oranında vergi alınsa ama benim pek umudum yok ,iktidarlar sürekli af çıkartırken dürüstçe vergi verenler dahi hep isyan etmiştir
  • C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    İlk defa gördüm dediğimi hatırlamıyorum.

İlk defada şikayet etmedim

Daha öncede şikayette bulundum.
    Vatandaş olarak vermezler demememiz gerekiyor
    Almamız gerekli
    Aslında Sen almasanda kesip kenara koyması gerekiyor ama nerdeee

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uykuadam -- 17 Mayıs 2018; 3:56:25 >
  • uykuadam U kullanıcısına yanıt
    yetmiyor hocam, problem tam olarak bu zaten.
    herhangi bir ticari işletme gibi deneyiminiz oldu mu bilemiyorum, özellikle satış yanında üretim de yapan bir işyeri için tüm prosedürlere uyarak iş yapmak para kazanmamak, gönüllü vergi işçiliği yapmak, ay sonuna kadar karın tokluğuna çalışmak, dükkan yüzyıllar geçse bile üzerine bir taş daha koyamamak demek. günün birinde imkanınız olursa deneyerek öğrenirsiniz umarım.
    aylar önce birisi bu şekilde konu açmıştı ,büyük ihtimal sendin
    bu kadar uzun sürede sadece 2 yer görüp şikayet ettiysen ,bizim firmalar melek olmalı
    tahminim sen firma seçip ona göre şikayet ediyorsun ,yoksa bu ülkede nerede bu kadar çok vergi işlerine uyanlar ?

mahalle bakkallarını gez bak kaç tanesi fiş veriyor ,şimdiye kadar kaç bakkalı şikayet ettin ?
    vergiden degil o.

sermayesi dusuyor komisyon kesiliyor.

arkadaslar birbirinizi yemeye devam edersiniz daha cok sistemin kolesi olursunuz.

esnaf kazandiginin %20sini devlete versin %40ini kiraya versin %15ini stopaj versin. birde bimden ucuza satsin uberden ucuza daha kaliteli hizmet versin.

devlet olarak ekonomimiz berbat durumda oldugu icin bu sikintilari yasiyoruz. biraz birbirinize destek olun bankalardan kredi dileneceginize beraber para toplasip birbirinizib sikjntilarini giderin.

birseyler uretin katma degerli urun gelistirin disari satin oyle vergi kaciranlari sikayet etmeyle duyar masturbasyonu yapmayla bir arpa boyu yol katedemezsinjz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kıyamet Senfonisi

Amma birşey bilmeyen insanalr var suratsızadam güzelce tarif etmiş işte.

Vergi veriliyorda karşılığında ne alınıyor ? Esnafın kazancından fazla vergi alacaklar nerdeyse kirası,işçi çalıştırıyorsa onun primi,bağkuru.

Neden vergi affı çıkıyor zannediyorsunuz hangi esnafın bağkuru birikmemiştir ? Annemde esnaf bağkuru 6000 TL birikti sağlıkdan yararlanamıyor doktora gitse devlete 50-60 lira ödüyor.

Bana hikaye anlatmayın

Ben böyle bir ülkeye Vergi vereceğime yurtdışındaki ülkelere bağış yapmayı tercih ederim. Onlar hiçdeğilse kendi vatandaşına zulüm etmez. Verdiğim bağışlarla şirket kurmazlar hiç değilse. Devletin ayaklanamsı içinmiş geleceğin filistini,iranı ne zaman ayaklanacak acaba ayaklananlar milletvekili oğulları yancılar oldu. Geçmişten bugüne aynı şeyler hep.

Verdiğimiz vergiler üretime dayalı kullanılması lazımdı halk için. Pöf neyi konuşuyoruz Yıllık gelirinin çoğunu Ötv den kazanan bir ülkeyi konuşamam Hadi başka kapıya alıntı falanda çekmeyin mesajımı blokla geç.

Yine şartelim attı he öff göstermeyin bana şöyle konular. Konuşulmaya bile değmeyecek kadar değersiz batık şeyleri konuşuyoruz
    Sayın Kıyamet senfonisi,

Bu başlığa değersiz, batık şeyler diyorsunuz ama vergi kaçırılmasını engellemek kesinlikle konuşulması gereken bir konu.

Sinirleniyorum diyorsunuz, sinirlenmeyin, soğuk bir su için, beni dinleyin.

Hepimiz büyük işadamlarının vergi kaçırmasından şikayet ediyoruz, vergilerimizin yanlış kullanıldığını düşünüyoruz. Aslında prensipte aynı düşünüyoruz. Ama:

Sizin durumda (anneniz gibi küçük işyeri sahibi için genel konuşuyorum, şahsınıza değil):
    Bağkur/SGK borcu,
    Fiş kesmeme veya eksik KDV beyanı veya KDV tahsilatı yapılamaması,
    Vergi borçlarının sürekli çıkan aflarla kuşa dönüp buna rağmen ödenmemesi (hatta artık hiç ödenmeyip bir sonraki affın
    beklenmesi)
    Verginin ödenmemesinin bir hak olarak görülebilmesi vs.
    Sadece işyeri sahibine verilen bir hak, daha doğrusu haksızlık.
    Üstelik emeklilik zamanı gelince veya hastaneye gidince yüksek maaş veya bedava sağlık hizmeti beklemekten imtina etmiyorsunuz.

İyi de benim gibi maaş/primle çalışan birinin bu hakkı yok. Vergiler direkt bizden kesildiğinden sizin gibilerin emekli maaşlarını biz ödüyoruz, aflarınızı biz finanse ediyoruz. Haksızlık burada.
    Bizim vergileri zamanında eksiksiz ödeme talebimiz ve şikayetimiz bu yüzden.

Yoksa ben aylık 2050TL SGK primi ödüyorum (işveren primi hariç, yoksa 2500TL'yi geçiyor, yılda 30 bin TL ediyor!)
    Ayrıca aylık 2150TL gelir vergisi, damga vergisi, işsizlik sigortası primi vs. ödüyorum.
    Üstelik bu vergi önümüzdeki aylarda artacak çünkü daha üst vergi dilimine gireceğim.

Yani kendi cebimden sizin gibi 6-7 esnafı tek başıma çekiyorum.
    Üstelik bilişim sektöründe bu ülkenin vatandaşının %99,99'unun sahip olmadığı bilgi ve yetenekle yüksek teknoloji ürünü ve hizmeti üretiyorum. Hatta bir bölümününde yurtdışına hizmet verdiğimden ülkeye döviz getiriyorum.
    Öyle basit esnaf, üretmeden ticaret işinden bahsetmiyoruz.
    Ayrıca kimse bize kredi garanti fonundan avanta kredi vermiyor.

Sonra çıkıp diyorlar ya vergi vereceğime şunu yaparım diye, yahu benim gibiler vermese hepten sokakta kalırdı memleketin çoğu. Devlet bütçesi tam takır olurdu, kamu borcu sebebiyle faizler ve enflasyon kopup giderdi, bedava hastane doktor rüyanızda görürdünüz.
    Sonra sorsanız vatansever insanlar halkın çoğu. Ülkesini hiçbir şeye değişmez.
    Beleşçi vatansever diyorum bunlara.

Yoksa çok akıllı mı oluyorsunuz bağkur borcu birikmesini normal hatta bir hak olarak görüyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi schavelle -- 17 Mayıs 2018; 9:17:59 >

• C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    bak kardeşim aylar önce ben konu açtım evet

aylar önce değil 2 ay önce

bu konunun önemli olduğunu düşünüyorum

bunu daha önce yazdım

prensip olarak küçük mahalle arası bakkalları şikayet etmiyorum

büyük çoğunluğu zaten şu an zor durumdadır

bim şok a101 yerel marketler neredeyse mahalle aralarına kadar girecek

zaten girmiyorumda küçük bakkala

çünkü istediğimi mahalle arası bakkalda bulamıyorsun fiş kesmez fiyatlarda pahalıdır

benimde param sınırsız değil kısıtlı

benim derdim örneğin bir akşam saati kokoreççiye girdin

içeride 10 tane müşteri var

hesabını ödedin fiş no 5

lan zaten içerde 10 tane müşteri var sabahtan beri buraya kimse gelmedimi?

benim derdim çok para kazanıpta vergiden kaçan

altına mersedes passat çeken esnaf

anlayabildin sanırım

• quote:

Orijinalden alıntı: uykuadam

Bu memlekette benmi yaşıyorum sadece

Onuda başkası şikayet etsin neyse

Yok kırmızı işıkta geçeni şikayet ettinmi

Yok şunu şikayet ettinmi?

Paket halindemi bunlar

Arasından birini şikayet edemiyormuyuz?
  • Vergi kaçıran arkadaş!! kusura bakma  şikayet ederim
    Vergi kaçıran arkadaş!! kusura bakma  şikayet ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uykuadam -- 17 Mayıs 2018; 11:16:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: schavelle

Sayın Kıyamet senfonisi,

Bu başlığa değersiz, batık şeyler diyorsunuz ama vergi kaçırılmasını engellemek kesinlikle konuşulması gereken bir konu.

Sinirleniyorum diyorsunuz, sinirlenmeyin, soğuk bir su için, beni dinleyin.

Hepimiz büyük işadamlarının vergi kaçırmasından şikayet ediyoruz, vergilerimizin yanlış kullanıldığını düşünüyoruz. Aslında prensipte aynı düşünüyoruz. Ama:

Sizin durumda (anneniz gibi küçük işyeri sahibi için genel konuşuyorum, şahsınıza değil):
    Bağkur/SGK borcu,
    Fiş kesmeme veya eksik KDV beyanı veya KDV tahsilatı yapılamaması,
    Vergi borçlarının sürekli çıkan aflarla kuşa dönüp buna rağmen ödenmemesi (hatta artık hiç ödenmeyip bir sonraki affın
    beklenmesi)
    Verginin ödenmemesinin bir hak olarak görülebilmesi vs.
    Sadece işyeri sahibine verilen bir hak, daha doğrusu haksızlık.
    Üstelik emeklilik zamanı gelince veya hastaneye gidince yüksek maaş veya bedava sağlık hizmeti beklemekten imtina etmiyorsunuz.

İyi de benim gibi maaş/primle çalışan birinin bu hakkı yok. Vergiler direkt bizden kesildiğinden sizin gibilerin emekli maaşlarını biz ödüyoruz, aflarınızı biz finanse ediyoruz. Haksızlık burada.
    Bizim vergileri zamanında eksiksiz ödeme talebimiz ve şikayetimiz bu yüzden.

Yoksa ben aylık 2050TL SGK primi ödüyorum (işveren primi hariç, yoksa 2500TL'yi geçiyor, yılda 30 bin TL ediyor!)
    Ayrıca aylık 2150TL gelir vergisi, damga vergisi, işsizlik sigortası primi vs. ödüyorum.
    Üstelik bu vergi önümüzdeki aylarda artacak çünkü daha üst vergi dilimine gireceğim.

Yani kendi cebimden sizin gibi 6-7 esnafı tek başıma çekiyorum.
    Üstelik bilişim sektöründe bu ülkenin vatandaşının %99,99'unun sahip olmadığı bilgi ve yetenekle yüksek teknoloji ürünü ve hizmeti üretiyorum. Hatta bir bölümününde yurtdışına hizmet verdiğimden ülkeye döviz getiriyorum.
    Öyle basit esnaf, üretmeden ticaret işinden bahsetmiyoruz.
    Ayrıca kimse bize kredi garanti fonundan avanta kredi vermiyor.

Sonra çıkıp diyorlar ya vergi vereceğime şunu yaparım diye, yahu benim gibiler vermese hepten sokakta kalırdı memleketin çoğu. Devlet bütçesi tam takır olurdu, kamu borcu sebebiyle faizler ve enflasyon kopup giderdi, bedava hastane doktor rüyanızda görürdünüz.
    Sonra sorsanız vatansever insanlar halkın çoğu. Ülkesini hiçbir şeye değişmez.
    Beleşçi vatansever diyorum bunlara.

Yoksa çok akıllı mı oluyorsunuz bağkur borcu birikmesini normal hatta bir hak olarak görüyorsunuz.

Alıntıları Göster
    Sen %100 bilgi ve yeteneğe sahip Amerikada Slikon vadisinde tek şirkete sahip türk olduğun için Sana çok teşekkür ederiz türkiye yi geliştirdiğin için.Sana minnettarız senin paraların sayesinde vergilerin sayesinde köprülerden,yollardan,doktorlardan faydalanıyoruz (sadece senden alıyorlar vergileri).

Elde edilen gelirlerden alınan vergi adaletsizliğinden bahsediyorum düşük gelirlilerinin üzerinde çok fazla vergi yükü var buyüzden Bağkur birikiyor Devlet verdiğinden çok aldığı için birikiyor, dolaylı vergileri hiç saymıyorum bile.

Vay be okadar yüce bir kişisinki Türkiyenin ihtiyaçlarını karşılayan insanlardan birisin. Sana birileri minnettar olmalı devlet adamlarıylada görüşüyormusun paşam.

vatansever olmak vergi vermek yada vermemek değildir.Devlet insanını kullanarak,sömürerek büyümemeli onunla beraber büyümeli. He bana sorcak olursan zaten ben vatansever değilim koşulsuz şartsız soyut kavramlara bağlanamam.

Merak etme Hastanelerde doğudan tut çoğu şehirde aradığı doktoru bulamıyor insanalar senin vergiler yani boşa gidiyor(Örtülü ödenekten son 6 ayda 750 milyon TL harcanmış senin vergilerde burda sanırım) bu yüzden daha fazla vermelisin lütfen daha fazla ver.

Sen öyle bir ütopyadasınki sanki bütün vergiler ülkenin gelişmesi için kullanılıyor vergi verilmeyincede sanki ülke gelişmiyor gibi konuştun. Sen önce bir bak ülkenin yıllık gelirinin % kaçı vergi! ülke vergiyle dönüyor vergiyle dönen ülke değersizdir,batıkdır.Ülkeyi ayakta tutan şey vergi olmamalı vergi en fazla geliştirici faktör olabilir.

İşte vergiyle dönen bir ülke olunca senin gibi vergi verenlerde kendini ülkenin ağası sanıyor.

Birde cebimden 6-7 esnaf çıkarırım diyorsun. Tek cebindenmi çıakrıyorsun yoksa iki cebinden birdenmi çıkardığın miktar bu? eğer öyleyse bende o pantolondan istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kıyamet Senfonisi -- 17 Mayıs 2018; 13:51:18 >

• Helal olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: Kıyamet Senfonisi

Sen %100 bilgi ve yeteneğe sahip Amerikada Slikon vadisinde tek şirkete sahip türk olduğun için Sana çok teşekkür ederiz türkiye yi geliştirdiğin için.Sana minnettarız senin paraların sayesinde vergilerin sayesinde köprülerden,yollardan,doktorlardan faydalanıyoruz (sadece senden alıyorlar vergileri).

Elde edilen gelirlerden alınan vergi adaletsizliğinden bahsediyorum düşük gelirlilerinin üzerinde çok fazla vergi yükü var buyüzden Bağkur birikiyor Devlet verdiğinden çok aldığı için birikiyor, dolaylı vergileri hiç saymıyorum bile.

Vay be okadar yüce bir kişisinki Türkiyenin ihtiyaçlarını karşılayan insanlardan birisin. Sana birileri minnettar olmalı devlet adamlarıylada görüşüyormusun paşam.

vatansever olmak vergi vermek yada vermemek değildir.Devlet insanını kullanarak,sömürerek büyümemeli onunla beraber büyümeli. He bana sorcak olursan zaten ben vatansever değilim koşulsuz şartsız soyut kavramlara bağlanamam.

Merak etme Hastanelerde doğudan tut çoğu şehirde aradığı doktoru bulamıyor insanalar senin vergiler yani boşa gidiyor(Örtülü ödenekten son 6 ayda 750 milyon TL harcanmış senin vergilerde burda sanırım) bu yüzden daha fazla vermelisin lütfen daha fazla ver.

Sen öyle bir ütopyadasınki sanki bütün vergiler ülkenin gelişmesi için kullanılıyor vergi verilmeyincede sanki ülke gelişmiyor gibi konuştun. Sen önce bir bak ülkenin yıllık gelirinin % kaçı vergi! ülke vergiyle dönüyor vergiyle dönen ülke değersizdir,batıkdır.Ülkeyi ayakta tutan şey vergi olmamalı vergi en fazla geliştirici faktör olabilir.

İşte vergiyle dönen bir ülke olunca senin gibi vergi verenlerde kendini ülkenin ağası sanıyor.

Birde cebimden 6-7 esnaf çıkarırım diyorsun. Tek cebindenmi çıakrıyorsun yoksa iki cebinden birdenmi çıkardığın miktar bu? eğer öyleyse bende o pantolondan istiyorum.

Alıntıları Göster
    Üslubunuzu bir kenara koyuyorum.

Bahsettiğimiz konuların çoğunda hemfikiriz:
    Vergilerimiz çar çur ediliyor, boşa gidiyor.
    Asıl önemli konulara (eğitim, sağlık vs.) yeterli ödenek ayrılmıyor.
    Endirekt vergiler (yani kazanılandan değil, araç, yakıt, ötv-kdv-mtv gibi tüketimden alınan vergiler) felaket durumda.
    Bu bölüm herkes için ortak.

Burada görüş farkımız vergi kaçıran işyeri sahibinin bunu bir hak veya standart şeklinde görmesi. Yani harcamalardan/tüketimden alınan vergi değil kazançtan kesilen vergilerin iş yeri sahipleri tarafından kaçırılması.

Ve de emekçi/çalışandan zorla kesilen benim gibilerin (memur, beyaz yakalı, mavi yakalı vs.) bu haksızlık yüzünden herkesden vergilerini kaçırmayıp ödemesini talep etmesi.

Yoksa matematik ortada, yukarıda kesinti miktarını yazdım. Bunun kaç kişinin ödemediği aylık 500TL bağkur kesintisine denk geldiğini kendiniz hesaplayabilirsiniz.
    Tek cep mi iki cep mi diye laf etmeniz yukarıdaki gerçeği değiştirmiyor. Sizin bahsettiğiniz kişiler ödemiyor ama her ay 4000-4500TL kesinti yapılıyor.
    Gerçek para, laf ebeliği (ülkenin ağası, pantolon cebi vs.) değil yani.

Benim gibi milyonlarca çalışandan alınan vergiler tabii ki tek vergi türü değil ama bunlar (diğer vergiler gibi) olmasa sistem çöker, devlet bütçesi borcun altında kalır, faizler ve enflasyon patlar (borçlanma katlandığı için). Bu bir gerçek.

Merak ediyorum bu vergi kaçıran işyeri sahiplerinin kaçının durumu o kadar kötü ki vergi veremiyor? Kaçının arabası var, evi var, tatile gidiyor, çocuğunu özel okulda okutuyor vs. yani harcayabilecek parası var? Hepsi de mi tamamen batmış ki vergisini ödeyemiyor?

Ayrıca o kadar kötü bir iş yerine sahipse ve iş modeli batıksa, kazacı sıfırsa niye işyerini kapatıp veya değiştirip başka bir işe girmiyor? Hoşuna mı gidiyor yıllarca para kazanmadan çalışmak?
    Cevap vereyim: Bazı zor durumda nakite sıkışık olan işyeri sahipleri var ama bunun yanında birçok işyeri sahibi bu parayı cebe atıp devlete vermektense kendisi yiyor. Sonra da yavuz hırsız misali burada bunu savunuyor.

Not: Türkiye'de çalışıyorum, işyeri sahibi değilim. Arada yurtdışındaki bazi projeler için çalışıyorum. Evet Türkiye devletinin harcamalarının bir kısmını ben karşılıyorum. Bunun için devlet adamları ile görüşmüyorum. (Sanki bu matah bir şeymiş gibi) Görüşmem de gerekmiyor.

• Bu arada boşa kürek çektiğimi biliyorum. Zaten yazmaktaki amacım tepkileri ve savunma mekanizmalarını anlayıp analiz etmek.

Bu tıpkı "sahte/çakma ürün kullanmayın" demek gibi.
    Cevap hazır: Gerçeği çok pahalı.

Vergi için de böyle: "Enayi miyim?"

İkisinde de uzun vadede aslında sisteme ve kendine zarar veriyor.
  • Gücü yeten yetene anasını satayım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: uykuadam

kartlı ödemelerin yaygınlaşması kaçakların azalmasına yardımcı olur

dünyada bazı ülkeler nakiti ortadan kaldırmaya çalışıyor

vergi, karapara .kayıtdışı ,mali suçlar vs vs önlemenin en etkin yolu kart kullanımı ve nakiti ortadan kaldırmak
    Açıkçası ben esnafa nakit para vermiyorum 6 7 liraya bile kart gösteriyorum mırın kırın ediyorlar ama yapacak bir şey yok.Hem binlerce lira mal satacaksın hem vergi vermeyeceksin.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.