Şimdi Ara

Uzayın Sonu Var Mı ? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
0
Favori
6.872
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uzayın thurman show gibi olduğunu düşünsenize mekikle gidiyon gidiyon duvara tosluyon
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tylér Durden

Evden 130 milyar trilyon km uzaklıkta
    13.5 Milyon yıl önce ... İşte evrenin sonu burası işte büyük patlamanın olduğu yer dünyadan uzaklaştıkça zaman da geriye gidiyor aslında , biz andromeda galaksisinde iken dünya da insan evladı maymuna benzeyen atalarıyla ilk çağlarını yaşıyorlardı.

Aslında büyük patlama hâlâ devam ediyor. Bir radyo paraziti gibi ve televizyon antenimiz bunu yakalıyor onları kanalları ayarlanmamış bir televizyon kanalındaki parazitler olarak görebilirsiniz.

Aslında geleceğimizi geçmişize giderek öğreniyoruz
    Bundan 3 milyar yıl sonra andromeda ile samanyolu çarpışacak. Bundan yeni bir galaksi ortaya çıkacak, güneş daha büyük kızıl bir yıldıza dönüşecek ve merkür ile venüsü içine alacak ve dünyayı yakacak.O da beyaz cüce olacak ve yok olacak

13,5 milyon değil 13,5 milyar..

• quote:

Orijinalden alıntı: winchester

Uzayın thurman show gibi olduğunu düşünsenize mekikle gidiyon gidiyon duvara tosluyon

Uzayın sonu yoktur sanıyorum. Anca sanıyorum zaten. Uzunca bir zaman da (bence hiçbir zaman) sanmaya devam ederiz. Sonsuz olsa da bilemeyiz olmasa da bilemeyiz. Bir şeyin sonu yoksa onun sonsuz olduğunu nasıl bilebiliriz ki? Sonsuza kadar yaşayan bir insan bile olsa sonsuz bir şeyin sonsuz olup olmadığını bilemez.

Bu arada Hayyam'ın o dörtlüğünün Sabahattin Eyuboğlu çevirisi daha güzel sanıyorum.
    Varlığın sırları saklı, benden;
    Bir düğüm ki ne sen çözebilirsin, ne ben.
    Bizimki perde arkasında dedikodu:
    Bir indi mi perde, ne sen kalırsın, ne ben.

• Giordino Buruno:
    "Tanrı evrenin kendisidir. Onun gibi sonsuz ve güzel..."
  • belkide ölünce tüm bu soruların cevabını alcaz biz bile kendi potansiyelimizin farkında değiliz
  • quote:

Orijinalden alıntı: yuxeses

belkide ölünce tüm bu soruların cevabını alcaz biz bile kendi potansiyelimizin farkında değiliz

Öbür tarafta tüm sorularını cevaplamak üzere bekleyenler mi var?
  • insan oğlu yüzyıllardan beri bu sorulara cevap arar durur demi örn; ruh varmı yokmu? tanrı varmı yokmu? ahiret varmı yokmu? biz nsl ve neden geldik? uzay kaç m2? gibi.... uzarda gider bu sorular şimdi bu sorulara insan oğlunun kesin cevap bulması imkansız zaten beklenemezde nedir peki? kişi neye inanırsa o onun için doğrudur geriside ilgilendirmez onu bende bu dünyada cevapları bulunamayan bu soruları ölünce öğreniriz belki diyiyorum kesin öğrencez orada öğretim komitesi var demiyorunki belki diyorum
  • konu dışına hayır

neyse ben bi açıklama yapıyım
    mevcut bilimin bize söylediği şu;

uzay sonlu ama sınırsızdır
    uzay sonludur çünkü belli bir büyüklüğü hacmi var

sınırsızdır çünkü kendi üzerine kapanmıştır
    yani eğer evrenin genişlemesinden daha hızlı gidebilseydiniz aynı yönde hareket edip evrenin öbür ucunda görünüp tekrar başladığınız noktaya dönerdiniz
    tıpkı dünya yüzeyi gibi başladığınız noktaya geri dönersiniz
    asla uzayın sonuna geldiniz gibi bir tabelayla karşılaşamazsınız
  • kurandaki şu ayet uzayın 7 katınında dışına çıkmanın mümkün oldugunu belirtiyor ama orada ne oldugunu söylemiyor:

Rahman 33: Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin bucaklarından/köşelerinden geçip gitmeye gücünüz yeterse, hadi geçin gidin. Bilgi ve güç dışında bir şeyle geçip gidemezsiniz.
  • Uzay 3 boyutludur fakat evren kaç boyutlu bilmiyorum .
    http://www.focusdergisi.com.tr/bilim/00151/
    Fakat burada Stephen Hawking 'in evrenin 11. boyutuyla ilgili yazısı var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tylér Durden

Evden 130 milyar trilyon km uzaklıkta
    13.5 Milyon yıl önce ... İşte evrenin sonu burası işte büyük patlamanın olduğu yer dünyadan uzaklaştıkça zaman da geriye gidiyor aslında , biz andromeda galaksisinde iken dünya da insan evladı maymuna benzeyen atalarıyla ilk çağlarını yaşıyorlardı.

Aslında büyük patlama hâlâ devam ediyor. Bir radyo paraziti gibi ve televizyon antenimiz bunu yakalıyor onları kanalları ayarlanmamış bir televizyon kanalındaki parazitler olarak görebilirsiniz.

Aslında geleceğimizi geçmişize giderek öğreniyoruz
    Bundan 3 milyar yıl sonra andromeda ile samanyolu çarpışacak. Bundan yeni bir galaksi ortaya çıkacak, güneş daha büyük kızıl bir yıldıza dönüşecek ve merkür ile venüsü içine alacak ve dünyayı yakacak.O da beyaz cüce olacak ve yok olacak

Yalnız Dünya dan uzaklaştıkça zamanda geriye gidilmiyor ki;Şuanda ben Dünya dan 100 milyar ışık yılı uzakta bulunim..Hepimiz aynı zamanı yaşarız yine..Sadece atıyorum Dünya da yapılan bir radyo yada televizyon yayını bana bulunduğum uzaklık kadar sonra gelir orası aynı..Elbetteki biz uzayın derinliklerine baktığımız zaman geçmişi görüyoruz ama o gördüklerimiz bizle aynı zamanda..Sadece ışık hızı olayı yüzünden biz geçmişi görüyoruz orası ayrı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JP!!!!!!! -- 7 Ocak 2010; 16:51:30 >

• Bence sonu yok.

Çünkü sonu varsa, o sondan ötesi de uzaya dahil olmuyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: şoray uzun yolda

kurandaki şu ayet uzayın 7 katınında dışına çıkmanın mümkün oldugunu belirtiyor ama orada ne oldugunu söylemiyor:

Rahman 33: Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin bucaklarından/köşelerinden geçip gitmeye gücünüz yeterse, hadi geçin gidin. Bilgi ve güç dışında bir şeyle geçip gidemezsiniz.

Uzayın 7 katı mı? Atmosferin 7 katı var, tamam.Yer kabuğunun da 7 katmanı var.Uzayın 7 katı... ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guess Who

quote:

Orijinalden alıntı: şoray uzun yolda

kurandaki şu ayet uzayın 7 katınında dışına çıkmanın mümkün oldugunu belirtiyor ama orada ne oldugunu söylemiyor:

Uzayın 7 katı mı? Atmosferin 7 katı var, tamam.Yer kabuğunun da 7 katmanı var.Uzayın 7 katı... ?

evet kuranda 7 kat gökten bahsedilir ve en yakın gögü yıldızlarla süsledik yazar

yani 7 uzay katmanı var anlamına geliyor bu ki miraç olayındada peygamberimiz bunu görmüştür.

ve kuranda uzayın kompleksliginin insanın kompleksliginden daha fazla oldugu söylenir.uzay yaratılış olarak bizden üstün yani.

• quote:

Orijinalden alıntı: lejyonerx

Bir huni gibi büyüyor uzay ve büyüme gittikçe yavaşlıyor. Einstein da uzayın bir sonu olduğunu ya da daha doğru bir deyişle olacağını söylemiştir.

Çok yanlış bir bilgiye sahipsin yavaşlamanın aksine bakarsan evrenin genişlemesi gitgide hızlanıyor ayriyetten tabiykide bi sonu var ama devamlı şişen bi balonun içindeki bi toz parçası olduğunu düşün balonun genişleme hızı senin yol alabilceğin en yüksek hızdan daha ileri seviyede bi gitgide hızlanan bi şekilde balonun ucuna deymenin bi yolu varmıdır peki?
    Evrenin genişleme hızı ışık hızına kıyasla bile çok daha fazladır ve gitgidede hızlanmaktadır

• evrenin en sonunda büyük patlama oluyordu galiba. çünkü nekadar ileri gidersen zaman okadar geriye sarıyor
  • bence herşeyin bir sonu sınırı vardır lakin insanoğlu bunu görecek kapasitede değildir
  • var tabi ben oradan yazıom.
  • uzayın bir sorunmu var okudum ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: RemoteShoulder

quote:

Orijinalden alıntı: Citizen

Varsa da insan gözü göremez.

bu adam bile yapıyorsa bizim suçumuz ne sayın adminler hadi verin cezayı citizenede

4 gün yemiş ya

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.