Şimdi Ara

USTALAR: Motor yağı katkısı ve yağ önerisi (Benzinli) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
36.372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Malasef, tam sentetik yag 30bin km yaptiriyor,cok yol yapilmiyorsa ucuz yag alip yilda bir degistirmek daha mantikli.

mobil 1 esp 5w30 sanayide 110lira iken
    mobil 3000 5w30 fe 60-70lira.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • metinTasci M kullanıcısına yanıt
    Gecen sene 82 mi 85mi ne ona almistim mobil 5 30 espyi. Bu sene 93 94 lira. Diyorum 20 lira icin hic aklimi kurcalamayayim. Zaten bakim pek birsey tutmuyor benim.

• Merhaba.
    2 defa blok kaynağı yapılan motor dünden beri arada yağ ikazı yakıyor.
    Ama bir defa bile yağı kontrol etmedim, çünkü motorda Dynamic Kote 100 var.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • once engıne flush yapacan sonra motorsilk ile beraber licoil yada Lubco 10/40 yag koyacaksın 4 ltsi 30 TL . Yaga fazla para vermene gerek yok motorsilk zaten surtunmeyı sıfıra yakın degerlere ındırıyor bor bulusunu biliyosun triboloji alanında cıgır açmıs ve nobel almıstı Turk profesor. O karısım motorsılkte patentlı olarak kullanılıyor.
  • Merhabalar 2001 siena 1.2el klimali aracimin yagini degistirmek istiyorum aracim 150binde. Aracimla gunluk 60_70km yapiyorum. Elf 5/30 kullandim son 2 yagim mobil 2000 10/40
    Mobilin sitesinde mobile 3000 10/40 oneriyor. Aklimdada mobil 5/30yag var sizce hangisini almaliyim. 10/40 kullanirken 5000kmde 300/400gr yag ekliyorum. Eksiltiyor.
    Onerilerinizi bkliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: vizyongokay

Merhabalar 2001 siena 1.2el klimali aracimin yagini degistirmek istiyorum aracim 150binde. Aracimla gunluk 60_70km yapiyorum. Elf 5/30 kullandim son 2 yagim mobil 2000 10/40
    Mobilin sitesinde mobile 3000 10/40 oneriyor. Aklimdada mobil 5/30yag var sizce hangisini almaliyim. 10/40 kullanirken 5000kmde 300/400gr yag ekliyorum. Eksiltiyor.
    Onerilerinizi bkliyorum.

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi motorsilk yaparsan belki eksiltme cçok daha fazla azalir hatta bitebilir. 10/40 o motor için daha uygun. Eksiltme olan motorda 10-60 dha mantıklı olacaktır ayrıca. Yanı yağı inceltmek eksiltmeyi bir miktar artıracak ve tavsiye etmem. Motorsilk i önce dene sonra duruma gore 10-40 dan 10-60 a geçiş e kadar yolu var

• vizyongokay V kullanıcısına yanıt
    yağ eksiltiyor ise 30 ile beiten yağlar daha çok eksiltecektir.

Benim de tavsiyem 10/40 devam etmeniz zaten 300 gr eksiltme normaldir. Yapacağınız şey değişim sıklığını artırmak mesela 7500 km de değişirse eksiltme de yarım litreyi geçmez normal şartlar altında devam edebilrisniz.

Benim ısrarla üzerinde durdurğum nokta değişik km nin sabit bir kavram olmadığıdır. Eğer yağ doğru ise ve araç eskimişse değişimi daha sık yapmak aracın ömrünü uzatır. Daha geç yağ değiştireceğim diye yağ değiştirmek çok akıllıca bir davranı değişdir .

zaten ekonomik olarak da aşağı yukarı aynı kapıya çıkar hesabını siz yapın. 1000 km de maliyeti bulun 2 farklşı yağ değişim km si ve fiyatını bun a çevirince bazen sık değişmesi gereken yağ daha ucuz maliyet sunduğunu bulabilirsiniz.

mesela 20w50 yağ en ağır ve eski araçlar için olan yağ bilinir. Doğrudur da ancak 90 yılların sıfır km şahinde her 2-3 bin kmde bu yağ düzenli değiştirilse 400-500 bin kmleri rahat görecektir. taksiciler bunu iyi bilir.

• Merhabalar oneriniz icin tesekkurler,
    Peki mobil 5 40 tam sentetik hakkindaki dusunceleriniz nedir acaba ?
    Aslinda tam sentetik hic kullanmadim bir farki olurmu acaba cekiste vs. 10lira 20 lira fark var arasinda. Pek onemli degil o kadar fark

• quote:

Orijinalden alıntı: vizyongokay

Merhabalar oneriniz icin tesekkurler,
    Peki mobil 5 40 tam sentetik hakkindaki dusunceleriniz nedir acaba ?
    Aslinda tam sentetik hic kullanmadim bir farki olurmu acaba cekiste vs. 10lira 20 lira fark var arasinda. Pek onemli degil o kadar fark

10 40 ile arasındaki farkı soruyorsan tabıkı olur arac daha rahat ivmelenir. Ha Mobil en iyi yaglardan biridir. Benim sana tavsiyem Lubco marka bir yag var cok kaliteli ve ucuz. 5-40 olanı 4lt sanırım 40 TL, 10/40 olanı ise 4 lt ve 30 TL. Sana tavsiyem bu yağları da kullanabilirsin fiyatları hem uygun hemde çok kaliteli yag. Senin için öenmli olan her hafta yagı kontrol et eksik olanı tamamla. Yoksa tutupta 200 TLye yag almanın zaten hiçbir anlamı olmayacak. Lubco ve Licoil yağını öneririm fazladan yağa para vermeni tavsiye etmem çok performans istiyorsan 1.6- 2 litre hacimli bir arac al derim 106 GTI, 206 GTI, 306 GTI, Civic VTI bilmem anlatabiliyor muyum :D

• 350 bin kilometredeki dizel arabası 5000 kilometrede 1 litre yaktığını söyleyen arkadaşım Dynamic Kote 100 kullandıktan sonra hiç yağ yakmadığını söyledi.
    Böyle bir mucize yapabiliyorsa ben de 200 bin kilometreyi geçmiş lpg li arabama koruyucu olarak koyayım diyorum.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.