Şimdi Ara

Üst kattan gelen atık su borusunun ses yalıtımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
2
Favori
29.600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Üst katım dubleks daire ve iç planı oturduğum kattan farklı. Üst kattan gelen atık su borusunun küçük bir kısmı benim dairede gözüküyordu.Mütahit küçük bir alçı kutu yaptırıp oradaki şekil bozukluğunu bir miktar düzeltti. Fakat herhalde içine köpük konmadıki üst kattaki lavoba kullanılınca borudan ses geliyor. Ben maktapla küçük bir delik açık sonrasında poliüretan köpük sıkarak sesi kesebilirmiyim. Yoksa başka bir çözüm mü bulmam gerekir.

• Cevabınız için teşekkür ederim.Ben azmettim sorundan kurtuldum.Belki başkasının da işine yarar diye paylaşayım çünkü hiç çare bulamamıştım internet dahil.Boruyu önce izocamla sarıp sarmaladım kalınlık hiç önemli değil.Çünkü duvarla boru arasına parmak girmiyordu çok az boşluk vardı.Sonra boruyu taşyününden(150 dansite 3cm kalınlıkta) bir kutunun içine aldım.kutu üç kenar bir kenarı malesef duvar.ben telle sıkı sıkıya kutuyu boruyla beraber sabitledim.sesi dinledim %50 oranında kesildi.Ama hayal kırıklığı oldu.Sonra levha yapıştırıcısı ile sıvadım.Çünkü kutunun sadece birleşim yerlerinden ses geliyor gibiydi.Sonra da 15-20 dk sonra alçı ile sıvadım.15 dk sonra alçıyla son kat sıva yaptım.sonuç mu?Bir haftadır hiç ses yok.%100 ses gitti.üst kattakilerden suyu kullanmalarını istedik deneyelim diye yine yok.kesin çözümü böyle buldum.Bugün bir akrabamın yan komşusundan gelen sesleri kesmek için 6cm 150 dansite taşyünü ile duvarını kapladık ama ses malesef yine geldi.Dikkatli dinlediğimde taşyünün birleşim yerlerinden geldiğini farkettim.demek ki illa sıva yapmak gerekiyor.
  • İyi akşamlar.Sayın chemsul,anlattığınız problemle (tamamen aynı) karşı karşıyayım.Çözüm bulabildiyseniz paylaşabilir misiniz.Bir de matkapla delik açıp poliüretan köpük sıkmayı denediniz mi?Bu problemle başa çıkabilen oldu mu acaba varsa çok makbule geçecek.Herkese iyi akşamlar.
  • ozkanhocam O kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,

Siz tekrardan hatırlatınca hatırladım. Sorun çözülmedi. Daha doğrusu. Ben matkapla deldim. Köpük sıktım. tabi o basınçla kartonpiyeri patlattı. Anlayacağınız ben sese alıştım. Sizde alışın. En rahatı bu. Takınca ses daha da fazla gibi oluyor.
  • Cevabınız için teşekkür ederim.Ben azmettim sorundan kurtuldum.Belki başkasının da işine yarar diye paylaşayım çünkü hiç çare bulamamıştım internet dahil.Boruyu önce izocamla sarıp sarmaladım kalınlık hiç önemli değil.Çünkü duvarla boru arasına parmak girmiyordu çok az boşluk vardı.Sonra boruyu taşyününden(150 dansite 3cm kalınlıkta) bir kutunun içine aldım.kutu üç kenar bir kenarı malesef duvar.ben telle sıkı sıkıya kutuyu boruyla beraber sabitledim.sesi dinledim %50 oranında kesildi.Ama hayal kırıklığı oldu.Sonra levha yapıştırıcısı ile sıvadım.Çünkü kutunun sadece birleşim yerlerinden ses geliyor gibiydi.Sonra da 15-20 dk sonra alçı ile sıvadım.15 dk sonra alçıyla son kat sıva yaptım.sonuç mu?Bir haftadır hiç ses yok.%100 ses gitti.üst kattakilerden suyu kullanmalarını istedik deneyelim diye yine yok.kesin çözümü böyle buldum.Bugün bir akrabamın yan komşusundan gelen sesleri kesmek için 6cm 150 dansite taşyünü ile duvarını kapladık ama ses malesef yine geldi.Dikkatli dinlediğimde taşyünün birleşim yerlerinden geldiğini farkettim.demek ki illa sıva yapmak gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozkanhocam

Cevabınız için teşekkür ederim.Ben azmettim sorundan kurtuldum.Belki başkasının da işine yarar diye paylaşayım çünkü hiç çare bulamamıştım internet dahil.Boruyu önce izocamla sarıp sarmaladım kalınlık hiç önemli değil.Çünkü duvarla boru arasına parmak girmiyordu çok az boşluk vardı.Sonra boruyu taşyününden(150 dansite 3cm kalınlıkta) bir kutunun içine aldım.kutu üç kenar bir kenarı malesef duvar.ben telle sıkı sıkıya kutuyu boruyla beraber sabitledim.sesi dinledim %50 oranında kesildi.Ama hayal kırıklığı oldu.Sonra levha yapıştırıcısı ile sıvadım.Çünkü kutunun sadece birleşim yerlerinden ses geliyor gibiydi.Sonra da 15-20 dk sonra alçı ile sıvadım.15 dk sonra alçıyla son kat sıva yaptım.sonuç mu?Bir haftadır hiç ses yok.%100 ses gitti.üst kattakilerden suyu kullanmalarını istedik deneyelim diye yine yok.kesin çözümü böyle buldum.Bugün bir akrabamın yan komşusundan gelen sesleri kesmek için 6cm 150 dansite taşyünü ile duvarını kapladık ama ses malesef yine geldi.Dikkatli dinlediğimde taşyünün birleşim yerlerinden geldiğini farkettim.demek ki illa sıva yapmak gerekiyor.

Helal olsun size.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben şimdi size benzer bir yol izlemem için ne yapmalıyım. Alçı kutunun üstüne taşyünü ille bir kaplama yapayım. Bunu levha yapıştırıcı ile mi yapayım. Sonra da bu taşyünü üzerine alçıdan bir kat mı atayım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chemsul -- 1 Ocak 2017; 0:18:59 >
  • Alçıpanın üzerinden fayda edeceğini sanmıyorum.Önemli olan boruyu yumuşak bir malzeme ile sarıp sonra yine yumuşak olan taşyünü ile ister kutu ister oval bir şekilde sarıp sonra sert malzeme olan levha yapıştırıcı ile sıvamak mantıklı olanı diye düşünüyorum.Sizin durum şu an sert bir malzeme ile ses şiddeti dahada artıyor bence.
  • pis su borusu ses yalıtımı artık çok kolay. ft-50 pis su borusu sargısı ile % 100 çözüm sunmaktadır.

ürüne ulaşabileceğiniz adresler:
    http://www.sungerfiyatlari.net/pis-su-borusu-ses-yalitimi.html
    https://www.teknikakustik.net/tecsound-bariyer-membran.html

• Yalnız konudaki kullanılan Türkçe çok akıcı ..

• Konuyu tekrar hortlak mak zorunda kaldim kusura bakmayin arkadaslar.

Beninde asma tavan arkasinda olan atik su borularindan asiri ses geliyordu tesisatciya firat plastik residans model sessiz boru ile degistirtdim ama sonuc hüsran oldu daire giris kat binanin giderleri ordan gidiyor yukardan gelen atik direk dustugu icin ses yine oluyor her nekadar dirsekler ile yumusatsakta. Arkadaslar boruyu cam yunu ile de kaplatmistim burda yazilan gibi ama levha yapistiricisi ve alci ile sivama yapmadım.
    Bu levha yapistiricisi nasil birşey hangi marka almalıyım bi cimento gibi su ile karistirilanlar var birde hazir jel gibi olanlar var hangisi olmali uygulamayi nasil yaptiniz el ilemi firca ilemi rulo ilemi yaptınız.
    Cok muzdaribim bu durumdan lütfen yardim edin piyasada ustayim diye gezen para goz insanlara bırakmayın beni. Resimler eski hali
    Simdiden tesekurler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• stormx06 kullanıcısına yanıt
    Merhaba benim giriş katı dairenin yatak odasından bir adet atık su borusu geçiyor.Sağolsun daireyi satın aldığım müteahhit sessiz boru yapmamış normal borunun üzerini taşyünü ile sarmış ve üzerini alçıpan ile kaplamış.Boru odanın köşesinden direkt olarak bodruma iniyor.Dirsek boru yok o kısım bodrumda kalıyor.Daire alacağım heyecanı ile ilk önce bu durumun önemini fark edemedim.Tabi aldıktan sonra su sesinden rahatsız olmaya başlayınca iş işten geçti.

Mevcut boruyu sessiz boru ile değiştirmeyi (ekstra olarak üzerine taşyünü/kaya yünü ile kaplayıp sonra alçıpan ve sıva yapacaktım) düşünürken sizin yorumunuza rastladım.

Gerçekten bende bu durumdan rahatsızım.Aksi bir durum olduğunu sanmıyorum ama emin olmak için belediyeye gidip (herhalde belediyeden öğrenilir emin değilim) binanın planında borunun buradan geçip geçmediğini öğreneceğim.Eğer aksi bir durum var ise hiç düşünmeden tüketici mahkemesine vereceğim.

Edit:Fotoğrafta gördüğüm kadarı ile borular sizin banyonuzdan geçiyor.Hiç değilse odanızdan geçmiyor benim gibi.Umarım sizde bir çözüm yolu bulursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi booming -- 6 Nisan 2019; 11:11:59 >

• O nasıl bir tavan öyle?Demirler ve tuğla görünüyor.Malzemeden mi çalınmış anlamadım.
    O ev depreme dayanıklı mı bari?

@stormx06
  • ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leop -- 27 Şubat 2020; 22:51:42 >
  • leop L kullanıcısına yanıt
    7 yıl önce açmışım. Ben bu sese alıştım artık. En iyi çözüm takmamak. Ama sizikini görünce takılmayacak gibi de değil. İşiniz zor
  • Ben de bu konudan bayağı muzdariptim. Üst komşunun tuvaletinde damlayan şıp şıp sesi bile evin içinde yankilaniyordu. Zeytinburnundan iki tane cam yünü aldım parça parça kesip sardım. Boru kıvrımlı ve dirsekli olduğu için zor olsa da bi şekilde tamamiyla kapatabildim.

Sonuç mu? %95 oranda kesildi ses. Şuan neredeyse ses duyulmuyor. Yüzde yuz olsun diyosaniz bez bant ile sarıp üzerine alçı cekerseniz yüzde yüz ses kesilir.

• kaplan1222 K kullanıcısına yanıt

Hocam merhaba pis gider suyu mutfaktan geçiyor.

Haliyle üst kat her musluk açılışında şıpır şıpır su sesi geliyor..

Bir öneriniz var mı ❓

Tşk ettim.

• mavi_dünya M kullanıcısına yanıt

Bu evleri hangi müteahhitler yapıyor Allah aşkına ..

• Ne kadarda haklısınız, kim yapıyor? Yetmedi kim onay veriyor ne yazık ki acısını bizler çekiyoruz..

• mavi_dünya M kullanıcısına yanıt

Boruyu cam yünüyle güzelce kapla. Folyo ile de yünü kapla. Görüntü kötü olur ama sesi keser. Alçıpanla kapatıp sıvarsan görüntü de düzelir

• Taarin T kullanıcısına yanıt

Tşk ettim.

Zaten %100 kesilmesi yönünde bir beklentim yok ama %70 ya da %80'e razıyım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.