Şimdi Ara

## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU] (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
10.472
Cevap
111
Favori
733.094
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ups teki akü kaliteli bir akü ise sorun çıkarmaz. dediğim boşalt doldur testini hep aynı yükte yapıp süre tutarak bunu anlayabilirsiniz.

arkadaşınızın ups i ups kapatıldığında akülerden akım çekiyor olabilir veya aküleri kalitesiz olabilir. zamanla hafıza etkisi yapıp bitmiştir.

ekbilgi 14-08-2006
    bir arkadaşın sorusuna buradan cevap vereceğim.
    bilmeyenler için yararlı olur.
     [sizer]## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU]

ups in arka bağlantı resmi var.
    sol üst taraftaki serial port pc ile haberleşme portudur.
    sağ üst taraftaki iki soket ise modem-lan korumasının olduğu soketlerdir. (ne işe yaradığı 1. sayfada anlatmıştım)
    sol alt taraftaki iki soket ise ups çıkışlarıdır(yedekleme-backup). Ups lerin pc sistemlerinde kullanılacağı düşünülerek kasa ve monitor için iki ayrı soket halindedir.
    sağ alt taraftaki soket ups in enerji giriş soketidir.

ups i satın aldığınızda kutudan sağ alt taraf için bağlantı kablosu mutlaka çıkar. bunun bir ucunu duvardaki prize diğer ucunu da resimde sağ alt tarafta görülen yere bağlarsınız.
    sol alt taraftaki soketler için(yedekleme soketleri) bağlantı kablosu genelde bir tanedir. bunun bir ucunu ups teki yuvaya diğer ucunu da pc kasasındaki power supply a takarsınız.

hepimiz biliriz ki artık bir çok pc nin bir modemi, bir yazıcısı ve çeşitli ufak tefek yan donanımları vardır. bunların bir çoğu enerjisini pcden değil prizden alır. elektrikler kesildiğinde bunların enerjisiz kalmasını istemeyiz. resimdeki gibi çıkışı olan bir ups aldığımızda yapılacak şey elektrikçiye gitmektir. Elektrikçiye pc-ups ara enerji kablosunu verip bunu çoklu priz için hazırlamasını istemeniz gerekir.( elektrikçi umarım hangi tarafa çoklu prizi monte edeceğini biliyordur.)

hazırlanan bu yeni kabloyu ups yedekleme çıkışına bağlayıp çoklu ucuna da pc, monitör ve diğer cihazlarınızı bağlayabilirsiniz.(bağladıklarınızın toplam gücünün ups gücünü geçmemesine dikkat edin)

ev ahalisine de bu prizde bir şey kullanmamaları konusunda uyarmayı ihmal etmeyin.

önemli not : yukarıdaki resim genel bir örnektir. marka ve modele göre farklılık gösterebilir. en doğru bağlantı şekli cihazın kendi kullanma kılavuzunda gösterildiği gibi olmalıdır. hatalı yapılacak bağlantılar geri dönüşü olmayan arızalara ve kayıplara yol açabilir.yeterli bilginiz olduğuna inanmıyorsanız işi uzmanına bırakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperian -- 14 Ağustos 2006; 11:29:23 >

• sadece modem için;
    modem lan bağlantısını yapıp, sağ alt çıkışı çolu prize takmamız doğru mu?(tabi modemin adaptörüde çoklu prize giriyor)
  • ups in sağ alttarafındaki soketi şebeke elektriği olan bir prize takmalısınız ki ups beslensin.
    ups in sol tarafındaki iki prizden birisinden ise yukarıda tarif ettiğim özel üçlü priz ile çıkış alacaksınız. aldığınız bu çıkışa da modemin adaptörünü takacaksınızz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: InTerCeptor

quote:

Orjinalden alıntı: alperian

ikisi arasında sadece teknik olarak bir kıyaslama yapacak olursak.
    tunçmatik >= powercom @interceptor

nasıl yani biz hata mı yapmışız son anda powercom aldık???

Arkadaşım boşuna kafanı yorma. Boşuna da üzülmene gerek yok. Dünya çapında bir teknoloji üretememiş, dünyada tanınmayan, yedek ürünleri kenyadan avustralyaya oradan kanadaya oradanda zimbabwe ye kadar ürünleri bulunamayan bişi ile karşılaştırılmak isteniyor. Bu acemi tüccar kafalı insanların tavsiyelerinden uzak dur.

Ürün aldığın zaman ürünlerin arkasında duran, problem olduğunda da acil çözümler üreten firmalar lazım. Ben bişi ürettim bu da en baba bişi dir. Bu ürünnün rakibi falan filen fişman. Yalan dolana kanma.

• quote:

Bu acemi tüccar kafalı insanların tavsiyelerinden uzak dur.

bu bana mıydı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: fatihgülçiçek

@alperian

bahsettiğim 3 saniye klimanın çalışmasıyla beraber voltajın düşü süresi. Yani 3 saniye voltaj 170 lere kadar düşüyor. UPS in voltaj regülasyonunun devreye girme süresi değil. Zaten ragülatör 20 ms den daha geç devreye girse 170v dolaylarında bi gerilimden dolayı bilgisayarım direk reset atar. Yani geç devreye girme söz konusu bile değil...

Parazit filtrelemesine gelince; elbette ki online ups ler kadar harmonik filtreleme yapacağını sanmıyorum. biliyorsun ki 3 harmonikten sonrası elektronik cihazlar için kalıcı hasarlara sebep olabilir. Zaten frekansın bu kadar bozulması da çok çok nadir olur. Çevredeki şebekede ciddi sorunlar yoksa hiç olmaz bile diyebilirim. Ammavelakin ufak tefek parazitler olabilir ki bunu da bendeki ups rahatlıkla filtreleyebilir.

Daha sağlıklı parazit filtrelemesi yapyıor diye online ups alamam. Fiyatlarının 450-500YTL den başladığı düşünülürse bana biraz lüks geliyor doğrusu. Onun yerine şebekeye harmonik filtre reaktörü koymak daha iyi bi fikir.

Online UPS ev kullanıcıları için fazla kaçar demiştim. (fiyat bakımından) Ama senin dediğin gibi parası olan hiç kaçırmasın alsın. Sonuçta fazla koruma göz çıkarmaz.

Sen AVOmetre ile milisaniye bazındaki değişiklikleri nasıl gözlemleyebildin merak ettim?
    Bu arada (sadece sana özel konuşmuyorum) forumda her sorana bilgileri doğrultusunda üşenmeden uzun uzun cevaplar yazan bir kaç arkadaşımız var ,(alperian da onlardan biri) bu arkadaşlarımıza teşekkür edeceğimize, sürekli anlattıklarını didikleyip yanlış bulmaya çalışmak bana göre haksızlık.

• quote:

Bu acemi tüccar kafalı insanların tavsiyelerinden uzak dur.

bu ifade biraz ağır kaçmış
  • quote:

Orjinalden alıntı: bobita

quote:

Orjinalden alıntı: fatihgülçiçek

@alperian

bahsettiğim 3 saniye klimanın çalışmasıyla beraber voltajın düşü süresi. Yani 3 saniye voltaj 170 lere kadar düşüyor. UPS in voltaj regülasyonunun devreye girme süresi değil. Zaten ragülatör 20 ms den daha geç devreye girse 170v dolaylarında bi gerilimden dolayı bilgisayarım direk reset atar. Yani geç devreye girme söz konusu bile değil...

Parazit filtrelemesine gelince; elbette ki online ups ler kadar harmonik filtreleme yapacağını sanmıyorum. biliyorsun ki 3 harmonikten sonrası elektronik cihazlar için kalıcı hasarlara sebep olabilir. Zaten frekansın bu kadar bozulması da çok çok nadir olur. Çevredeki şebekede ciddi sorunlar yoksa hiç olmaz bile diyebilirim. Ammavelakin ufak tefek parazitler olabilir ki bunu da bendeki ups rahatlıkla filtreleyebilir.

Daha sağlıklı parazit filtrelemesi yapyıor diye online ups alamam. Fiyatlarının 450-500YTL den başladığı düşünülürse bana biraz lüks geliyor doğrusu. Onun yerine şebekeye harmonik filtre reaktörü koymak daha iyi bi fikir.

Online UPS ev kullanıcıları için fazla kaçar demiştim. (fiyat bakımından) Ama senin dediğin gibi parası olan hiç kaçırmasın alsın. Sonuçta fazla koruma göz çıkarmaz.

Sen AVOmetre ile milisaniye bazındaki değişiklikleri nasıl gözlemleyebildin merak ettim?
    Bu arada (sadece sana özel konuşmuyorum) forumda her sorana bilgileri doğrultusunda üşenmeden uzun uzun cevaplar yazan bir kaç arkadaşımız var ,(alperian da onlardan biri) bu arkadaşlarımıza teşekkür edeceğimize, sürekli anlattıklarını didikleyip yanlış bulmaya çalışmak bana göre haksızlık.

avo metre ile ölçülmesi zor ben dijital osiloskop ile gözlemlemiştim.
    Ek: eski işyerim bir ups üreticisiydi. line interactive upslerin yazılımlarını tekrar oturup baştan yazmıştım. eskiye oranla sistemler daha stabil ve daha hızlı çalışıyorlardı.(kesinti algılama , regülasyon vb.) bu yazılımları yazarken de piyasadan teknik servis e düşen tüm cihazları iyi bir inceleme fırsatım olmuştu. upsler üzerindeki bilgi birikimim buradan geliyor.

pazarlama ve satış sonrası hizmetler konusunda fazla bilgim yok.(bildiklerimi de açıklamak istemem). kimin daha iyi hizmet verdiğine siz kendi tecrübelerinizle ve medya araclığıyla(genelde şikayet siteleri oluyor bunlar) gözlemleyip yorumlayabilirsiniz.

internet ile ilgili olarak: dolduruşa gelmeyin her okuduğunuza inanmayın.

• quote:

Orjinalden alıntı: DrTeach

quote:

Orjinalden alıntı: InTerCeptor

quote:

ikisi arasında sadece teknik olarak bir kıyaslama yapacak olursak.
    tunçmatik >= powercom @interceptor

nasıl yani biz hata mı yapmışız son anda powercom aldık???

Arkadaşım boşuna kafanı yorma. Boşuna da üzülmene gerek yok. Dünya çapında bir teknoloji üretememiş, dünyada tanınmayan, yedek ürünleri kenyadan avustralyaya oradan kanadaya oradanda zimbabwe ye kadar ürünleri bulunamayan bişi ile karşılaştırılmak isteniyor. Bu acemi tüccar kafalı insanların tavsiyelerinden uzak dur.

Ürün aldığın zaman ürünlerin arkasında duran, problem olduğunda da acil çözümler üreten firmalar lazım. Ben bişi ürettim bu da en baba bişi dir. Bu ürünnün rakibi falan filen fişman. Yalan dolana kanma.

arkadaş ne demek istiyorsan açıkça yaz yazıp kaçma

anladığım kadarıyla imzasında powercom var aklınca onu savunuyor

tunçmatik hakkındaki görüşü beğenmemiş

teknik konuş nedenlerini yaz

yoksa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilker_inside -- 16 Ağustos 2006; 9:49:35 >

• alperian bir sorum olacak.
    1999 da aldığım ve haliyle aküsü bitik bir ups var. ADSL modem için kullanıyorum. Fakat aküsünü bulamıyorum piyasadakilerin girişleri erkek bununki ise dişi.
    Bunun yerine 2 tane ışıldak aküsü kullansam olur mu? Hangi değerlerde almam gerekir.

• ışıldak aküleri genelde 6volt olur güçleride 4 Ah tır.
    resimdeki akü 12volt ve gücü 17 Ah.
    bu akünün yerine ışıldak akülerinden 2 tane seri bağlantılı olarak bağlayablirsiniz.
    veya piyasada en çok satılan 12Volt 7 Ah lük akü bağlayabilirsiniz. 12 volt 12 Ah modellerde var. ups içindeki boşluk durumuna göre satın alabilirsiniz.

resimdeki akü kutup başları (bağlantı noktaları ) değişik tipte olması size ek olarak ups te bazı değişiklikler yapılmasını gerektirecek. TR de sizin gösterdiğiniz tipte akü bulmak zor eğer İstanbul da iseniz şansınızı Perpa Elektrokent te ve Karaköy Selanik Pasajı civarında denemenizi tavsiye ederim. Bulma olasılığınız buraların dışında çok düşük (tek bir tane alacağınız için söylüyorum).

ek:ups te yapılabilecek değişiklikler akü bağlantı kablolarının uçlarının değiştirilmesi şeklinde olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperian -- 17 Ağustos 2006; 10:01:10 >

• powercom ve ya tunçmatik
    powercom bende 33$+kdv
  • quote:

ışıldak aküleri genelde 6volt olur güçleride 4 Ah tır.
    resimdeki akü 12volt ve gücü 17 Ah.
    bu akünün yerine ışıldak akülerinden 2 tane seri bağlantılı olarak bağlayablirsiniz.
    veya piyasada en çok satılan 12Volt 7 Ah lük akü bağlayabilirsiniz. 12 volt 12 Ah modellerde var. ups içindeki boşluk durumuna göre satın alabilirsiniz.

resimdeki akü kutup başları (bağlantı noktaları ) değişik tipte olması size ek olarak ups te bazı değişiklikler yapılmasını gerektirecek. TR de sizin gösterdiğiniz tipte akü bulmak zor eğer İstanbul da iseniz şansınızı Perpa Elektrokent te ve Karaköy Selanik Pasajı civarında denemenizi tavsiye ederim. Bulma olasılığınız buraların dışında çok düşük (tek bir tane alacağınız için söylüyorum).

ek:ups te yapılabilecek değişiklikler akü bağlantı kablolarının uçlarının değiştirilmesi şeklinde olacaktır.

Teşekkürler.
    İstanbuldayım ve dediğiniz yerlerde baktım bulamadım.
    UPSyi açıp inceleyeceğim. Gerekeni yapınca sonucu bildiririm.

• Sorularımı cevaplarsanız cok sevinirim:

1. sorum: Duvardaki prize takılı topraklı bir 3'li fişim var. Bu 3'lü fişin birinci yuvasında tv. ikinci yuvasında da uydu takılı. Acaba Ups'i üçüncü yuvaya taksam sorun olur mu? Yoksa sadece tek başına UPS mi duvardaki prize takılmalı?

2.sorum: Ups'i hem bilg. hem modem hem de yazıcı için kullanacagım. Ups'in arkasına (backup çıkışı sanırım) sizin anlattıgınız gibi elektirkçide özel hazırlanmış bir 3'lü fiş degil de, normal topraklı bir üçlü fiş taksam sorun olur mu? Bu normal 3'lü fişe bilg. modem ve yazıcıyı takacagım. Bulundugum yerde elektrikçiler pek anlamıyor da bu işlerden...

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fb100.Yil -- 13 Eylül 2006; 0:50:05 >
  • 1. için olur zaten bende öyle kullanıyorum.

2. için eğer ups arkasındaki priz standart üçlü prizler için uygunsa kullanabilirsiniz.
    ups in backup çıkışları genelde pc power soketi şeklindedir. ancak ona uygun (monitor - pc power supply ara güç kablusu gibi) kablolarla kasa ve monitörünüzü bağlarsınız. eğer normal duvarda prizler gibi ise gönül rahatlığı ile çoklu priz bağlayabilirsiniz.
  • arkadaslar bızım burda her gun elektrık kesılmeye basladı hemen hemen bende bıtane ups almaya karar verdım powercom marka fakat su ıkısı arasında kaldım:
    http://www.teknosa.com.tr/Cultures/tr-TR/Products/urundetay.htm?CS_ProductID=125170026&CS_Category=_UPS663&CS_Catalog=_BILGISAYAR
    http://www.teknosa.com.tr/Cultures/tr-TR/Products/urundetay.htm?CS_ProductID=125170030&CS_Category=_SBA_663_1267_606_1588&CS_Catalog=_BILGISAYAR&T_Category=_UPS663

bunlardan hangısı ısımı rahatca gorur? bu ıkısınden bırını kullanan varmı

• ilk verdiğin model 1000VA bir cihaz
    ikincisi ise 625VA bir cihaz
    ikincisinin 800VA civarında gücü olan varsa onu tavsiye ederim.
    IMD serisi daha iyi GİBİ GÖZÜKÜYOR.
  • 800 va dan asagısını almıyım mı sımdı? 625lık
    falan ısımı gormuyo o zaman bunu anladım ...
  • tavsiyem 800VA ve yukarısı
    nedenleri
    - günümüz pclerinin güçlerinin 300W civarından başlıyor olması
    - upslerde yazan güçlerin VA(voltamper) cinsinden olması bu gücün W(watt) a çevrilirken 0,6 ile çarpılarak hesaplanması gerektiği.
    - 800VA yazan bir cihazın 400W yük altında bile zorlanabileceğini gördüm.
    - çok sık elektrik kesintisi ile karşılaşabilecek bir cihaz ise cihazın mümkün olduğunca az güçte kullanılması gerektiği(ups i %50 -60 yükte kullanabilecek şekilde seçmek gerekiyor. 1 pc icin minimum önerim 750VA)
  • alperian kardeş neden sürekli oymana yapıyor226-228-232 hani regülasyon yapmıyormu?

ayrca %13 olayı garip geldi...200 den 15v fazla olursa düşürüyor ve 16 eksik olan 204 değerine düşürüyor ve tersi içinde aynı..ne işime yaradı o zaman ups aküden başka..

teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InTerCeptor -- 18 Eylül 2006; 11:15:08 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.