Şimdi Ara

## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU] (280. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10.472
Cevap
111
Favori
733.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 278279280281282
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kerem

quote:

Orijinalden alıntı: russo2000

Herkese iyi günler...

İzmir'de yaşıyorum.
    Salonumda PC + 3 harici HDD + Ses sistemi + TV + Teledünya HD Receiver + Modem var

PC : 80+ 750watt PSU
    Ses sistemi : Anthem AVR + 2 Kolon Paradigm Monitor 11 v7 (MAx: 500w)
    TV : Philips 42pfl3527

Tüm bunlar Tunçmatiğin 5'lisine bağladım ve bunlar tek bir prize bağlı

Öncelikle ben Ses sistemimi koruyacak bir sistem arıyordum derken konuyu diğer elektronik aletlere de genişletme gereği duydum.

Ses sistemim hassas ve baya pahalı bunun için özellikle bu ürünü koruyabilecek (gerilimi ve akımı istenilen şekilde verebilecek) bir sistem arıyorum.
    Evin toprak hattı nasıl bilemiyorum çünkü eve yeni girdim sayılır ve ev kiralık.

Evin toprak hattını düzgün bir hale getirmeden bir UPS alsam herhangi bir işe yarar mı? Sonuçta UPS'te toprak hatta bağlı olacak öyle değil mi?

Düşünceleriniz ve tavsiyeleriniz nedir?
    Teşekkürler

APC- Smart-UPS C 1500VA Tevsiye edebilirim. Yeterli korumayı sağlar.

Ups'in bağlı olduğu prizde topraklamanın olmaması bilgisayarı etkilemez. Ups kendini koruyamayabilir

Cevap için teşekkür ederim.

Aynı oda içerisinde film izliyorum müzik dinliyorum. Bu ürünün fanı hangi durumlarda devreye giriyor? Bu ürün çok fazla ses çıkarır mı? Aynı odada bilgisayar AVR ve bu ürünle birlikte çok ses olur mu?
    Satın alıp fişe takmam yeterli oluyor mu? Bilgisayardan bilgi alabiliyor muyum? Bakımları nasıl?

APC'nin ürünleri arasında Smart UPS ve Smart UPS Online var. Bunların farkları nedir? Sizin tavsiye ettiğiniz nedir?

Piyasada Powerguard, Powercom, Inform, Tunçmatik, Tescom, Emerson, Remivac, Artronik gibi ürünlerden de bahsedildiğini okudum. APC bunların arasında da mı en iyisimidir? Açıkçası 2 lira kar edeyim diye kalitesiz bir ürün satın almak istemem.

Pek bilgim olmadığı için çok soru soruyorum kusura bakmayın....

• kerem kullanıcısına yanıt
    Marka model ve özellik konusunda kesin karar verildi sayenizde hocam.

Şimdi halletmem gereken son bir iş kaldı. Daha doğrusu aklımdaki son soru.

Ups ye bağlayacağım cihaz yan yana olacak o konuda bir sıkıntı yok. Fakat ben TV yi de bağlamak istiyorum UPS ye. TV de yan oda da. Yaklaşık 10 metre (ki o kadar bile olacağını sanmıyorum) bir mesafe var. Daha doğrusu kabloyu süpürgeliklerden kablo kanalı ile geçirip gizli bir şekilde diğer odaya ulaştırmak için 10 metrelik bir kablo yetecek gibi görünüyor.

Bu bağlantıyı yapabilir miyim? Yapabilirsem nasıl? Sağlıklı olur mu? Herhangi bir problem çıkarır mı?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Herkese iyi günler...

İzmir'de yaşıyorum.
    Salonumda PC + 3 harici HDD + Ses sistemi + TV + Teledünya HD Receiver + Modem var

Öncelikle ben Ses sistemimi koruyacak bir sistem arıyordum derken konuyu diğer elektronik aletlere de genişletme gereği duydum.

Ses sistemim hassas ve baya pahalı bunun için özellikle bu ürünü koruyabilecek (gerilimi ve akımı istenilen şekilde verebilecek) bir sistem arıyorum.
    Evin toprak hattı nasıl bilemiyorum çünkü eve yeni girdim sayılır ve ev kiralık.

Evin toprak hattını düzgün bir hale getirmeden bir UPS alsam herhangi bir işe yarar mı? Sonuçta UPS'te toprak hatta bağlı olacak öyle değil mi?

Teşekkürler

Ups'in bağlı olduğu prizde topraklamanın olmaması bilgisayarı etkilemez. Ups kendini koruyamayabilir

Aynı oda içerisinde film izliyorum müzik dinliyorum. Bu ürünün fanı hangi durumlarda devreye giriyor? Bu ürün çok fazla ses çıkarır mı? Aynı odada bilgisayar AVR ve bu ürünle birlikte çok ses olur mu?
    Satın alıp fişe takmam yeterli oluyor mu? Bilgisayardan bilgi alabiliyor muyum? Bakımları nasıl?

APC'nin ürünleri arasında Smart UPS ve Smart UPS Online var. Bunların farkları nedir? Sizin tavsiye ettiğiniz nedir?

Piyasada Powerguard, Powercom, Inform, Tunçmatik, Tescom, Emerson, Remivac, Artronik gibi ürünlerden de bahsedildiğini okudum. APC bunların arasında da mı en iyisimidir? Açıkçası 2 lira kar edeyim diye kalitesiz bir ürün satın almak istemem.

Bildiğim kadarı ile ürünün fanı yok ve şuanda Ups üreten firmalar arasında en güveniliri Apc.

Satın aldıktan sonra biç bir cihaz bağlamadan en az 15-16 saat şarj edin. Daha sonra ups akü kritik seviyeye geldi diye uyarı verinceye kadar deşarj edin. Ups'i prize taık kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu şarj deşarj döngüsünü 3 ayda bir yaparsanız akü ömrü uzun olur.

Ups'i usb kablo ile bilgisayara bağladıktan sonra Apc'nin kendi sitesinden indireceğiniz güncel sürüm yazılım ile ups'i kontrol edebilirsiniz. Akü durumu, giriş çıkış voltajı, regülasyon hassasiyeti. Elektrik kesildiğinde vermiş olduğu sesin tamamen kapatılması veya günün hangi saatlerin de sesli uyarı verebileceği. Akü yenileme tarihi gibi durumları takip etmeniz mümkün.

Smart modelleri yanılmıyorsam sinüs çıkışa sahip. Ups elektrik kesildiğinde devreye girer.

Online modeller ise enerji olsun ya da olmasın cihazlar sürekli olarak evirici üzerinden beslenir. Yani ups elektrik yokmuş gibi cihazları sürekli kendisi çalıştırır. Çıkış sinüs dalgadır.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Herkese iyi günler...

İzmir'de yaşıyorum.

Teşekkürler

Bildiğim kadarı ile ürünün fanı yok ve şuanda Ups üreten firmalar arasında en güveniliri Apc.

Satın aldıktan sonra biç bir cihaz bağlamadan en az 15-16 saat şarj edin. Daha sonra ups akü kritik seviyeye geldi diye uyarı verinceye kadar deşarj edin. Ups'i prize taık kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu şarj deşarj döngüsünü 3 ayda bir yaparsanız akü ömrü uzun olur.

Ups'i usb kablo ile bilgisayara bağladıktan sonra Apc'nin kendi sitesinden indireceğiniz güncel sürüm yazılım ile ups'i kontrol edebilirsiniz. Akü durumu, giriş çıkış voltajı, regülasyon hassasiyeti. Elektrik kesildiğinde vermiş olduğu sesin tamamen kapatılması veya günün hangi saatlerin de sesli uyarı verebileceği. Akü yenileme tarihi gibi durumları takip etmeniz mümkün.

Smart modelleri yanılmıyorsam sinüs çıkışa sahip. Ups elektrik kesildiğinde devreye girer.

Online modeller ise enerji olsun ya da olmasın cihazlar sürekli olarak evirici üzerinden beslenir. Yani ups elektrik yokmuş gibi cihazları sürekli kendisi çalıştırır. Çıkış sinüs dalgadır.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Bu durumda Smart mı Online mı olan ürünleri taysiye edersiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: graphys

Marka model ve özellik konusunda kesin karar verildi sayenizde hocam.

Şimdi halletmem gereken son bir iş kaldı. Daha doğrusu aklımdaki son soru.

Ups ye bağlayacağım cihaz yan yana olacak o konuda bir sıkıntı yok. Fakat ben TV yi de bağlamak istiyorum UPS ye. TV de yan oda da. Yaklaşık 10 metre (ki o kadar bile olacağını sanmıyorum) bir mesafe var. Daha doğrusu kabloyu süpürgeliklerden kablo kanalı ile geçirip gizli bir şekilde diğer odaya ulaştırmak için 10 metrelik bir kablo yetecek gibi görünüyor.

Bu bağlantıyı yapabilir miyim? Yapabilirsem nasıl? Sağlıklı olur mu? Herhangi bir problem çıkarır mı?

Herhangi bir sorun olmaz. 3*2.5 kablo ile bağlantı yapabilirsiniz. Yalnız Apc'nin çıkışları farklıdır.

http://www.alkayaelektronik.com/3-pin-Power-Disi-Kablo-Monteli-Soket,PR-14077.html

Link deki ürünün benzerini alıp bir elektrikçiye veya anlıyorsanız kendiniz bağlantısını yapmalısınız.

Ups ile aynı ortamda bulunan varsa dizüstü modem, cep telefonu, tablet vs bağlamak içinde. Bir adet grup anahtarlı priz ile kutudan çıkan ara güç kablosunun ucunu keserek uyumlu hale getirmeniz mümkün.

Odamda bulunan IBM marka ups için 10 yıldır bu şekilde kullanıyorum sorun yaşamadım. Yeter ki ups'in gücünü aşmayın. Yüksek güç tüketen elektrik süpürgesi veya anlık yüksek güç tüketen lazer yazıcı bağlamayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerem -- 11 Şubat 2014; 16:39:33 >

Her sorumda aldığım cevap herşeyi iyice netleştirdi hocam sağolun. Ups nin duracağı odada lazer yazıcıda var. Onu da bağlarım diyordum ki orada dur dediniz.

O zaman, anladığım kadarıyla kablonun ucuna bu fişi yapıp diğer ucuna da 5-6 lı bşr priz yakıp yan odaya uzatmamda hiç bir sakınca olmayacak. Sorunsuzca kullanabileceğim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Herkese iyi günler...

İzmir'de yaşıyorum.

Teşekkürler

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Bu durumda Smart mı Online mı olan ürünleri taysiye edersiniz?

Rica ederim. Bütçeniz ve kullanmış olduğunuz cihazların hassasiyeti ile alakalı.

http://www.apcupsler.com/asp/product/28/APC-SURT2000XLI-Smart-UPS-RT-2000VA-230V
    http://www.apcupsler.com/asp/product/27/APC-SURT1000XLI-Smart-UPS-RT-1000VA-230V

• quote:

Orijinalden alıntı: graphys

Her sorumda aldığım cevap herşeyi iyice netleştirdi hocam sağolun. Ups nin duracağı odada lazer yazıcıda var. Onu da bağlarım diyordum ki orada dur dediniz.

O zaman, anladığım kadarıyla kablonun ucuna bu fişi yapıp diğer ucuna da 5-6 lı bşr priz yakıp yan odaya uzatmamda hiç bir sakınca olmayacak. Sorunsuzca kullanabileceğim.

Lazer yazıcı durumunu genede netleştirmek için teknik destek veya teknik servis ile konuşun derim.
  • işlemci: i5 3570k
    psu: 700w
    ekran kartı: amd radeon hd6870
    anakart: asus p8z77-v deluxe
    asus 24'' monitör
    creative 4+1 ses sistemi
    ek olarak belki bir adet adsl modem

bu sonanımları bağlamak için şunlardan birisini almayı düşünüyorum. sizce hangisi daha iyi bir seçim olur?

Necron Spidy 850VA Line-Interactive Ups
    http://www.necron.com.tr/TR/Urun_6_14_SP-Serisi-UPS.aspx

Tunçmatik Digitech Pro 850VA
    http://www.tuncmatik.com/?page=/tec/urunler/id/16/digitech-pro-850va.html

APC BX800CI Back-UPS 800VA
    http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=BX800CI

• sawgent kullanıcısına yanıt
    Bu sistemi desteklemek için 1kva'ya yönelmeniz daha doğru olur.
  • Lineinteractive, ancak kesinti sırasında pure sinus çıkış veren bir ups modeli satılıyor mu bizim piyasada?
    sayın admin elimde tunçmatik dijitalhttp://www.tuncmatik.com/?page=/tec/urunler/id/13/digitech-pro-650va.html bu üründen var bu ürüne 12 v 7 ah lık akü bulamıyorum hepsi burada da yok onun yerine 12 V 9ah lık akü var yuasa alacağım, tunçmatik teknik servisine sordum gereğinden yüksek amperli takarsanız şarj mekanizması bozulur dedi. iki sorum var
    1. 12 v 7 ah yerine 12 v 9 ah takarsam ups nin devrelerinde arıza çıkarır mı?
    2. 12v 7 ah yuasa nın boyutları 12 v 9 ah ile aynı mıdır alırda içine sığdıramazsam bir sürü sorun
  • root_echo kullanıcısına yanıt
    Hiç bir şey olmaz. Direkt olarak alıp takabilirsiniz. Boyutları aynıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: root_echo

sayın admin elimde tunçmatik dijitalhttp://www.tuncmatik.com/?page=/tec/urunler/id/13/digitech-pro-650va.html bu üründen var bu ürüne 12 v 7 ah lık akü bulamıyorum hepsi burada da yok onun yerine 12 V 9ah lık akü var yuasa alacağım, tunçmatik teknik servisine sordum gereğinden yüksek amperli takarsanız şarj mekanizması bozulur dedi. iki sorum var
    1. 12 v 7 ah yerine 12 v 9 ah takarsam ups nin devrelerinde arıza çıkarır mı?
    2. 12v 7 ah yuasa nın boyutları 12 v 9 ah ile aynı mıdır alırda içine sığdıramazsam bir sürü sorun

7 Ah ile 9 Ah Arasında boyut olarak çok fark yok, rahatlıkla sığar. 2-3 Ah'lik fark ups'in şarj devresini zorlamaz içiniz rahat olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: HSeldon

Lineinteractive, ancak kesinti sırasında pure sinus çıkış veren bir ups modeli satılıyor mu bizim piyasada?

Nerede kullanacaksınız ?
  • quote:

quote:

Lineinteractive, ancak kesinti sırasında pure sinus çıkış veren bir ups modeli satılıyor mu bizim piyasada?

Nerede kullanacaksınız ?

Ev bilgisayarımda , 1000v-1500v arası birşey lazım. APC 'de bir model var ama biraz mantıksız fiyata.
    eyvallah teşekkür ederim hepsi burada da stokta yok bu akü diğer bir kaç site örneğin ac/dc elektrni,k sitesinde de satış var ama bana güvenli bir yer gelmedi nereden temin edebilirim
  • line interactivelerle ilgilli önemli bir bilgi yazayımda benim gibi saplantılı olanlar yanılmasın ben ups yi 3 yıl önce aldığımda voltmaetre ve ampermeetreyle ölçtüm çıkışları fişe bağlı değilken ve çok büyük sapmalar vardı bunun sebebi şu; bu sizi yanıltmasın aküde çalışırkenki sinüs dalgası adı üzerinde sinüs benzeşimlidir yani o frekansı tam karşılamaz ama voltmetre ile ampermetre şebeke elektiriği için yapılmış cihazdır gerçek sşnüs dalgasını ölçer olurda aküyü ölçerseniz yanlış çıkıyor bu bozuk diye düşünmeyin
    Şu anda APC 800VA BackupRS lineinteractive kullanıyorum. PSU ,Seasonic X 750W. Elektrik kesildiğinde sorun olmuyor ancak PSU 'dan epey vızıltı tarzı ses geliyor.

Ben şunun gibi birşey arıyorumda, bizim piyasada pek model yok.

http://www.amazon.com/CyberPower-CP1500PFCLCD-Sinewave-Compatible-Mini-Tower/dp/B00429N19W

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HSeldon -- 17 Şubat 2014; 0:58:28 >
  • quote:

quote:

quote:

Nerede kullanacaksınız ?

Ev bilgisayarımda , 1000v-1500v arası birşey lazım. APC 'de bir model var ama biraz mantıksız fiyata.

Bilgisayar için midifiye sinüs çıkış ups yeterli korumayı sağlar. Tabi son tercih sizin.
  • 
Sayfa: önceki 278279280281282
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.