Şimdi Ara

Üniversitede kopyadan yakalanılırsa.... (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir (2 Mobil) - 7 Masaüstü2 Mobil
5 sn
46
Cevap
0
Favori
35.963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: MaviGece

Üniversite de sınavda kopye çekerken yakalanılırsa ceza vermek için tutanak tutulması mecburi mi?

Tutanak tutulmadıysa bir ceza vereblirler mi?

tutanak kopye yakalandığı yerde, sınıfta mı tutulmalı, yoksa yakalayan hoca daha sonra tutabilir mi?

tutanakta yakalanan öğrencinin imzası bulunmalı mı?

bu soruların cevabını verebilecek arkadaş var mı acaba?

benim kız arkadaşım yakalanmıtı 1. sınıfta, tutanak faln tutulmadı, 6 ay okuldan uzaklaştırıldın yazısını astılar fakülte girişine
  • kopya çekmek bazen gerekiyor, çalışıp çalışıp yapamıyorsanız sizin suçunu z değil.
  • ünide vizelerdeyken bi arkadaşla arka arkaya oturmuştuk ikimizde sınavı bitirdik ama kağıtlarımız önümüzdeydi.arkadaş bana döndü ''olm s*çt*k'' dedi bende kafa sallayarak ''aynen öyle falan'' dedim tabi gözetmen hoca bunu gördü ve kopya sanmış listede isimlerimizin karşısına ''C'' işaret koydu

eğer sonradan kopya çekmediğimizi anlayıp affetmeseydi ''sınavlarımız direk iptal edilirdi heralde.kopya ünide çok kolay olmuyo hele sınıflar çok büyük değilse suçuda kötü

• genelde kimse tutanak tutmaz tutanak tutanı yakar denir

genelde dersten kalırsın direk sene atar hoca kılsa artık nezaman insaf ederse??
    hoca kopyaya göz yumarda durust öğrenci kılsa nemi olur??
    "git başımdan sana sınav kağıdımı teslim etmiyorum yoklamada imzamvar git dekanlığa açıkla rektorluğe hesabını ver" der(tarım ekonomisi 1999 final) asistana
    ondan sonra sırayla diğer asistanlar dr lar yarddoc hatta prof gelip yalvarır kağıdı almaya
    götürüp fakulte sekreterliğine imzalı suretini teslim edersin

• Final haftasındayız. Tutanağım yanımda hazır sınava giriyorum. Yakalarsam affetmem. Tutanağı doğrudan dekana veririm.

6 yıl üniversite okudum. 2 yıl birinde. Bölümü, şehri sevemedim, devam etmedim, bıraktım. Tekrar sınava girip 4 yıl başka bir üni. de okudum. Ne ilkinde, ne de ikincisinde bir defa kopya çekmedim. İkinci üni.de bir defa bile herhangi bir dersim bütünlemeye dahi kalmadı. Üstelik ders geçme notu 70. 69 küsür alsan kalırsın. Çan eğrisi falan yoktu. İlki ing. dili ve edebiyatı ikincisi ing. öğretmenliği.

Asla kopya çekmedim, çok aşağılık bir eylem olarak, bir sahtekarlık olarak görüyorum. Şahsıma yakıştıramıyorum. Yakalansam yerin dibine geçerim, ne kadar ayıp. Sonra sağımda solumda benden daha iyi yapan birinin olma ihtimali zayıftı. Vardır olabilir, ama sağımda solumdaki kişiye kendimden daha fazla güvenmek biraz aptalca geliyor. Bölümü seviyordum. Dersleri dinlemesem de, sadece sınavlardan bir iki hafta önce çalışarak gayet iyi notlar alıyordum. Bölümü genelde 5-7 yılda bitirirlerdi arkadaşlar :)

Ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirmiştim sadece sınavlara girerek. Hiç kopya çekmedim. Kesinlikle.

Ama Allah var, ilkokulda iken çocuklar, kızlar yalvarırdı sınav esnasında, nolur şu neydi, bu neydi, şunu söyle sana kalem silgi, sana kantinden şu bu diye. Tabi çocuksun, birilerinin sana muhtaç olması, kıvranması, yalvarması hoş gelirdi, bir de o an vaad edilen şey. Tabi çocukluk. Mesul olacağımızı sanmıyorum. Hulasa ilk okulda sadece kopya verdim birden fazla, ama kopya yine almadım.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'den şu hadis rivayet edilir. Sahih bir hadistir. Sahîh'i Müslim'de geçmektedir:

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ ؛ أَنَّ رَسُولَ اللهِ ـ صلى الله عليه وسلم ـ مَرَّ عَلَى صُبْرَةِ طَعَامٍ ، فَأَدْخَلَ يَدَهُ فِيهَا ، فَنَالَتْ أَصَابِعُهُ بَلَلاً ، فَقَالَ : مَا هَذَا يَا صَاحِبَ الطَّعَامِ ؟ ، فقَالَ : أَصَابَتْهُ السَّمَاءُ يَا رَسُولَ اللهِ! قَالَ : أَفَلاَ جَعَلْتَهُ فَوْقَ الطَّعَامِ حَتَّى يَرَاهُ النَّاسُ؟! مَنْ غَشَّ فَلَيْسَ مِنِّي!!

Peygamber efendimiz, hububat yığınının önünden geçerken elini içine daldırınca bir yaşlık hissetti, nem. "Nedir bu?" dedi. Adam, "Efendim yağmurda ıslanmıştı." dedi. Peygamberimiz (s.a.v),"Nemliliği üst kısma, açığa çıkarsan da insanlar görse ya! ALDATAN BENDEN DEĞİLDİR (Sünnetim üzere, benim yolum üzere değildir). buyurdu.

Tutanak ihtiyacı olan varsa ektekini kullanabilir.

Üniversitede kopyadan yakalanılırsa....

Sonra çalışanların hakkını yiyerek, sahtekarlıkla, yakalanınca belki yalan söyleyerek bir yere gelmek, hele bir de İlahiyat gibi bir fakültede isen imam olmak, vaiz olmak, sözde müfti olmak, sonra insanlara dürüstlükten bahsetmek ne kadar aşağılık bir iş. Tabii ki diğer meslekler için de o derece aşağılık. O ömür boyu aldığınız paralar, çoluğunuzu çocuğunuzu, eşinizi besleyeceğiniz paralar nasıl boğazınızdan geçecek, ondan nasıl bereket umacaksınız.

Yapmayın etmeyin, adam gibi çalışın, hakkınızla kazanın. Wesselam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi timucinpusat -- 31 Mayıs 2018; 13:21:45 >

• Benim üniversite yıllarına götürdün.Birgün biyotransfer dersi finalindeyiz.Hesap makinasına formül yazmışım ama zaten biliyorum o heycanla unuturum diye.Herneyse sınav başladı soruları tutturmuşum kesin geçiyorum o kadar artık hoca geldi hesap makinem ile oynuyor hiç kopya yazacağımıda düşünmüyor bunlar ne dedi dedim hocam öyle yazmıştım lazım olur diye zaten biliyorum sorularda istediğim gibi dedim.Herneyse hocanın yüzündeki tebessüm aniden ciddileşti ver kağıdını dedi çık sınavdan oha dedim laan o kafayla dedim ki tamam sıfır verin ama bırakın kağıdı doldurayım en azından bildiğimi göstereyim dedim yok diyo bırak kağıdı çık hocam diyorum bak sıfır verin ama bırakın kağıdı doldurayım görün bak nasıl biliyorum.İzin vermedi sıfırı çaktı geçti.Büt sınavında da geçtik Allah'dan.:D not:Sınavı geçen bir elin parmaklarını geçmiyordu :D
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.