Şimdi Ara

Üniversite okurken üniversite kazanmak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
8
Favori
180.444
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: şoray uzun yolda
    inşallah diplomayı alırız bir terslik çıkarsa diplomayı gidip liseden tekrar çıkarsam olmaz mı.

Diploma 1 kere verilir, diplomayı alamazsan gidip liseden mezuniyet belgesi alabilirsen aynı işlevi görür diploma ile. Ama uni ile ilişiğini kesmek zorundasın yeni bir uni ye kayıt olmak için.

İsteyen arkadaş olursa kayıt sildirme ile alakalı dilekçe örneği de verebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ge4ce -- 18 Ağustos 2010; 15:11:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sarfhan

quote:

Orijinalden alıntı: şoray uzun yolda
    inşallah diplomayı alırız bir terslik çıkarsa diplomayı gidip liseden tekrar çıkarsam olmaz mı.

Diploma 1 kere verilir, diplomayı alamazsan gidip liseden mezuniyet belgesi alabilirsen aynı işlevi görür diploma ile. Ama uni ile ilişiğini kesmek zorundasın yeni bir uni ye kayıt olmak için.

üninin sitesinden baktım hala kayıtlıyım gidip silem hemen.

teşekkürler bilgi için.

dilekçe örnegi versen iyi olur kaç günde silerler aceba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi şoray uzun yolda -- 18 Ağustos 2010; 15:13:13 >

• XXX ÜNİVERSİTESİ  
    XXX FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA
    Fakültemiz xxx Programı x. sınıfında xxxxxxxx numara ile öğrenim görmekte iken başka bir yükseköğretim programını kazanıp, kayıt olmak istemem sebebiyle kendi isteğimle ilişiğimin kesilmesini ve gerekli belgelerimin tarafıma iadesini.

Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

Saygılarımla,

Adı-Soyadı
    İmza

İlk dilekçeyi gönderip ardından öğrenci işlerini arayarak siz gidin ki benim gibi 1 hafta sürünmeyin başka şehirde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ge4ce -- 18 Ağustos 2010; 15:25:59 >
  • saol arkadaşım.
  • ben okulla irtibata geçip sordum kayıt sildirdiğin zaman afla geri dönme hakkın ortadan kalıyor gibi bi durum yokmus.çünkü afdan yararlanmak demek kaydı herhangi bi sebepten ister okul tarafından ister kendi rızasıyla kaydı silinmiş öğrencilerin tekrar geri dönebilmesi imiş.zaten yakın bi zamanda af olayı ortadan kaldıralacakmış sınırsız okuma hakkı diye bi dalga getiriyorlar bu da sadece dilekçe ile okula tekrar geri dönebilme imknaı sağlıyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: marcoberif

ben okulla irtibata geçip sordum kayıt sildirdiğin zaman afla geri dönme hakkın ortadan kalıyor gibi bi durum yokmus.çünkü afdan yararlanmak demek kaydı herhangi bi sebepten ister okul tarafından ister kendi rızasıyla kaydı silinmiş öğrencilerin tekrar geri dönebilmesi imiş.zaten yakın bi zamanda af olayı ortadan kaldıralacakmış sınırsız okuma hakkı diye bi dalga getiriyorlar bu da sadece dilekçe ile okula tekrar geri dönebilme imknaı sağlıyor...

Kayıt sildirdikten sonra o okula geri dönme imkanın ama nasıl var diğer öğrenciler gibi tekrardan kazanıp hak etmen gerek. Bu da af değil. İkisi birbirine karıştırılıyor, kaydın öğrencisinin kendi isteği ile sildirilmesi affa tabi değildir. Örnek vermek gerekirse öğrenci bir yükseköğretim programından kaydını sildirdi. Sonra tekrar bu programa yerleşti aynı üniversite dahi olsa bazen muaf olamayabiliyor önceden aldığı derslerden veya önceden aldığı derslerden muaf olabilir fakat bu direk kaldığı yerden devam etmesi anlamına gelmez. Önceki dersleriden muaf ama bekleme de kalabiliyor. Yani kaydını sildirdiği sınıfa kadar ders almayarak veya müfredata girmiş yeni ders varsa onu alarak bekliyor. Tabi uniden uniye değişir bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ge4ce -- 18 Ağustos 2010; 18:48:23 >

• Peki Benimde Bir Sorum Olcak :)

Bugün Kaydımı Sildirdim Üniversiteden. Askerlik Durum Belgemi de Dün Almıştım. Ancak Tecilimin Bitmesine 2 Ay Kalmış. Ben 2 Hafta Sonra Kaydımı Yaptırmaya Gideceğim. Tecilimin Yalnızca 2 Ay Kalmış Olması Bir Sorun Yaratır mı Acaba? Bu Konu Hakkında Bilgisi Olan Var mı? :)

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adalet -- 29 Aralık 2011; 18:36:39 >
  • Ben de yarın gidip kaydımı sildiricem ama askerlik durum belgesi kafamı karıştırdı. Şubeye hangi belgelerle gitmem gerek, okul kaydını sildirdikten sonra gitsem sorun olur mu? Bilen arkadaşlar yol gösterirse çok makbule geçer.
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnrbK -- 26 Kasım 2011; 19:43:44 >
  • Şu 29 yaş olayında 29 yaşına girdiğinde 4.sınıfta okuyor oluyorsan hemen problem mi çıkıyor ? yani kağıt falan mı geliyor..
    Mesela ben 2.üniversiteye geçmeyi düşünüyorum.AOF değil.
    1985 Temmuz doğumluyum.Bu yıl girdiğimde 2010-11 yılında başlayacağım 2013-14 de bitirmiş olacağım ..bir sorun çıkmayacak sanırım.. 2014 Mayıs gibi birtirmiş olacağım sonuçta.
    Daha sonrası için ise yüksek lisans tecilini alabilir miyim ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: aiolos
    Peki Benimde Bir Sorum Olcak :)
    Bugün Kaydımı Sildirdim Üniversiteden. Askerlik Durum Belgemi de Dün Almıştım. Ancak Tecilimin Bitmesine 2 Ay Kalmış. Ben 2 Hafta Sonra Kaydımı Yaptırmaya Gideceğim. Tecilimin Yalnızca 2 Ay Kalmış Olması Bir Sorun Yaratır mı Acaba? Bu Konu Hakkında Bilgisi Olan Var mı? :)

O kalan 2 ay uni nin tecili ise dediğim gibi yükseköğretim programını bitirmesen bile 2 sene daha tecil alabiliyorsun kayıt sildirdiğin tarihten itibaren.

quote:

Orijinalden alıntı: Nosfe
    Ben de yarın gidip kaydımı sildiricem ama askerlik durum belgesi kafamı karıştırdı. Şubeye hangi belgelerle gitmem gerek, okul kaydını sildirdikten sonra gitsem sorun olur mu? Bilen arkadaşlar yol gösterirse çok makbule geçer.

Okul kaydını sildirdikten sonra gittiği askerlik şubesinde benden istenen belgeler okuldan aldığım tasdikname, lise diploması ve nufüz cüzdan örneği.(şubede doldurupta teslim edeceğin bir kaç belge daha var başvuru dilekçesi gibi) Ben ne olur ne olmaz diye ösys yerleştirme sonucunun çıktısını da verdim. Tecil ettirdim ve askerlik durum belgesi aldım. Yine en sağlam bilgiyi askerlikşubenize başvurup edinebilirsiniz.

quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK
    @Sarfhan peki dediğim gibi seneye herhangi bir Bilg Müh. de olsam,diğer yıl tekrar sınavla mesela Sakarya Üni Endüstri Müh. Uzaktan eğitimi kazansam ikisi birlikte gider mi?6 yılda bitsede olur,sonuçta 6 yılda hem bilg. hemde endüstri müh. diploması alabilir miyim?
    Birde uzaktan eğitimin diploması nasıl olucak?Yazıcak mı uzaktan eğitim diye yoksa normal gidenlerinki ile aynı mı olucak?

Yukarıda da belirttiğim gibi bu 2 programı aynı anda okuma şansın yok, bunlardan bir tanesini seçmek gerekiyor. Açıköğretim okuyabilirsin bunlardan bir tanesine ek olarak.

quote:

Orijinalden alıntı: dirkn
    Şu 29 yaş olayında 29 yaşına girdiğinde 4.sınıfta okuyor oluyorsan hemen problem mi çıkıyor ? yani kağıt falan mı geliyor..
    Mesela ben 2.üniversiteye geçmeyi düşünüyorum.AOF değil.
    1985 Temmuz doğumluyum.Bu yıl girdiğimde 2010-11 yılında başlayacağım 2013-14 de bitirmiş olacağım ..bir sorun çıkmayacak sanırım.. 2014 Mayıs gibi birtirmiş olacağım sonuçta.
    Daha sonrası için ise yüksek lisans tecilini alabilir miyim ?

29 yaş olayından ilk celp dönemi ocak-nisan sonu rahatsız etmeye başlarlar seni ulaşamazlar ise son celp dönemi olan ekim sonuna kadar süren var yoklama kaçağı olursun aksi taktirde. Yani yükseklisans durumun ekim sonuna kadar belli olmalı ki yükseklisans için tecil hakkı kazanasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ge4ce -- 19 Ağustos 2010; 11:22:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK

@Sarfhan peki dediğim gibi seneye herhangi bir Bilg Müh. de olsam,diğer yıl tekrar sınavla mesela Sakarya Üni Endüstri Müh. Uzaktan eğitimi kazansam ikisi birlikte gider mi?6 yılda bitsede olur,sonuçta 6 yılda hem bilg. hemde endüstri müh. diploması alabilir miyim?

Birde uzaktan eğitimin diploması nasıl olucak?Yazıcak mı uzaktan eğitim diye yoksa normal gidenlerinki ile aynı mı olucak?

uzaktan egitimin normal egitimle aynı olacak diploması girilen sınavlarda aynı zaten.
    karabük ünivesitesinin sayfasında diploma örnegi vardı bir fark yok.
  • Teşekkürler..
    Yani 4.sınıfta değil yüksek lisans için sorun çıkabilir diyorsunuz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dirkn -- 19 Ağustos 2010; 14:44:45 >
  • arkadaşlar ben gitmeden dilekçe ile işi bitirmek istersem acaba dilekçeyi nasıl yollamalıyım ?

faks kabul ederler mi acaba ?
  • o iş dilekçeyle falan olmaz.. ilk önce şimdiki bölümünden ilişkini keseceksin.. burada lise diplomanla beraber transkrip verecekler. diplomanın arkasına kaşe basıp " kendi isteğiyle ilişik kesti " yazacaklar..

yeni üniversiteye normal prosedür gibi gidip kaydını yaptıracaksın..transkripteki dersler ve kredileri uyuşanlar varsa ( sanırım türk dili ingilizce ve inkilap olabilir) muaf olacaksın sistem suanda değişmediyse tabiki..

yalnız ilk başta çamur yapıyorlar.muaf olmaz falan filan diyorlar. baskın gelmeye çalış bun muafiyet konusunda..
  • ben uludağ üni.kimya bölümnü okuyorum.bu sene lys ile ege kimya yı kazandım.uludağda 1 sene hazırlık okdum ve bu yıl 1.ci sınıfı bitirdim.acaba hazırlıktan ve 1.ci sınıf derslerimden muaf olma durumum nedir? bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar lütfen yardım etsin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: supersabun
    ben uludağ üni.kimya bölümnü okuyorum.bu sene lys ile ege kimya yı kazandım.uludağda 1 sene hazırlık okdum ve bu yıl 1.ci sınıfı bitirdim.acaba hazırlıktan ve 1.ci sınıf derslerimden muaf olma durumum nedir? bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar lütfen yardım etsin..

Uni den uni ye göre değişir. Mesela anadolu üni sadece anadolu uni den önceden aldığınız dersleri muafiyet kapsamına alıyor. Bu sebepledirki bu dönem önceden almış olduğum edebiyat, inkilap tarihi ve bilgisayar teknolojilerini derslerini yeniden alacağım. Önceki üniversitem karaelmas herhangi bir üniversitede daha önce almış olduğunuz aynı içerikli derslerden muaf tutuyordu ve bekletiyordu.

Hazırlık için muafiyet sınavını işaret edeceklerdir sana. Yine de öğrenci işlerine danış.

Durumların şu olabilir iyiden kötüye
    1-Derslerden muaf olursun önceden almamış olduğun ders varsa onları alırsın, mümkünse bıraktığın bölümdeki sınıfın bir üstündeki sınıftaki dersleride verirler bekletmezler.
    2-Derslerden muaf olursun yine önceden almamış olduğun dersler varsa onları alırsın, bir üst sınıftaki dersleri vermezler bekleme durumunda olursun.
    3-Denkliği kabul etmezler, derslerden muaf olamazsın, devam zorunluluğunda olur. Çift dikiş bir sene daha o dersleri görür sınavlarına girersin.

Ama şöyle bir avantajın var önceki bölümünde kimya şimdiki bölümünde kimya, büyük ihtimalle derslerden muaf olursun bu sebeple 3. olasılığı pek takma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ge4ce -- 20 Ağustos 2010; 3:12:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: supersabun

ben uludağ üni.kimya bölümnü okuyorum.bu sene lys ile ege kimya yı kazandım.uludağda 1 sene hazırlık okdum ve bu yıl 1.ci sınıfı bitirdim.acaba hazırlıktan ve 1.ci sınıf derslerimden muaf olma durumum nedir? bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar lütfen yardım etsin..

seni üniversiteler arası yatay geçis gibi değerlendirebilirler ve büyük ihtimal bölüm ismi aynı oldugundan alıp geçtiğin derslerden muaf olursun ama tabiki üniversitelerin bu konudaki karaları yönetmelikleri v.s der son sözü
  • merhaba arkadaşlar,

ben 2 yıllık bir üniversitede başarısız bir öğrencilik hayatı geçirdim ve 3. yılım bitti. bu sene 4. yılım olacak lakin bu seneki lys sınavlarında 4 yıllık bir fakülte kazandım ama buraya kayıt olabilmem için askerlik tecil belgesi benden istenmekte. 2 yıllık okulumu bırakıp (kayıt sildirip) yeni kazandığım bölüme kayıt yaptırmak istiyorum. Fakat bu askerlik tecil belgesini nasıl alabilirim anlamış değilim. kaydımı sildirmeden önce tecil belgesi alıp sonra mı kaydımı sildirmeliyim yoksa kayıt sildirdikten sonra da bana tecil hakkı verirler mi? şimdiki kazandığım üniversite kaydını sildirmeden belge al falan dedi ama bana mantıksız geldi. yardımcı olursanız sevinirim. Tutup kaydımı sildirir bir de tecil belgesi alamazsam ah bana vahlar bana durumu olmasını istemiyorum açıkçası...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikroskop -- 21 Ağustos 2010; 1:43:08 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.