Şimdi Ara

Üniversite mezunlarının vahim durumu...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
639
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Forumda herkes bu konuda ciddi anlamda yanılgıya kapılmış. Şu an işverenlerin derdi iyi üniversite mezunlarına dolgun maaş vermek değil, az paraya çok iş yapacak insan arıyorlar. Özellikle de mühendislik fakültelerinde durum bu. Elbette Boğaziçi ya da ODTÜ gibi iddialı okullardan mezun olanların bir farkı olacaktır ancak inan bana Boğaziçi mezunu olup da iş arayan ve bulamayan çok insan tanıyorum.

Üniversite okumayı kişisel gelişim olarak görün. Para beklemeyin haberiniz olsun. İşveren tamamen maliyet odaklı bakar, kalite odaklı bir ülke değiliz her şey para odaklı.

Son olarak, aklı olan bu saatten sonra üniversite okumak yerine mesleki eğitime yönelir. En basitinden bugün mahallede terzi bulamıyorsunuz, varsa da 3 terzi ancak bulunur.

• hocam boğaziçi mezunu olup ta iş bulamayan arkadasın facesi yada instagramı falan var mı? verir misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yerdavader

hocam boğaziçi mezunu olup ta iş bulamayan arkadasın facesi yada instagramı falan var mı? verir misiniz?

Elbette veremem. Kimsenin şahsına ait bilgisini izni olmadan paylaşmak doğru olmaz. Boğaziçi ya da ODTÜ mezunu olup da boş gezen çok insan var ama.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stand Alone

quote:

hocam boğaziçi mezunu olup ta iş bulamayan arkadasın facesi yada instagramı falan var mı? verir misiniz?

Elbette veremem. Kimsenin şahsına ait bilgisini izni olmadan paylaşmak doğru olmaz. Boğaziçi ya da ODTÜ mezunu olup da boş gezen çok insan var ama.

izin alıpta verseniz?
  • quote:

quote:

quote:

izin alıpta verseniz?

Çok zor.
  • quote:

quote:

quote:

izin alıpta verseniz?

Ne yapican koçum?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu alanda iyi para varmış denir, herkes çocuğunu o bölümü okutmaya kalkar, her şehirde ve hatta İstanbul gibi bir şehrin her ilçesinde bir üniversite açılırsa olacağı budur. Her birkaç senede bir, bir meslek moda olur ve o dönemin çocukları da o alana yığılır. Sonuç olarak o alan mezunları işsiz kalır. Dil, öğretim bölümleri vs. gibi birçok alanda bu yaşandı. Öğretmenli zaten çok uzun zamandır problemli. Bugün artık mühendislik ve avukatlık da doymak üzere. Nasıl daha önce mimari patladıysa, bunlar da patlamak üzere.

İyi iş bulmak hep zor olmuştur. Bundan seneler evvel, daha bunlar bu kadar patlamamışken bile benim Boğaziçi'ni üçüncülük ile bitiren bir akrabam, aylarca firma firma dolaştı. Neden sonra istediği gibi bir iş buldu. Nitekim şuan gayet iyi paralar kazanıyor. Yani ne olursa olsun, çalışana, farkını ortaya koyana her zaman için ekmek var. Bu iş hayatı için de böyle akademik kariyer için de böyle. Öğrencilik hayatını boş boş, kendini o alanda hiçbir şekilde geliştirmeden geçirirsen sonunda boş kalırsın. Ben de senelerce başka bir alanda ekmek yedim. Bilmemne okulundan mezun, x sertifikalarına sahip çocukların amirliğini yaptım. Ne öyle bir mezuniyetim vardı, sertifikam olsa da o alanda yoktu. Kendimi geliştirmiştim, işimi biliyordum ve yaratıcıydım. Ha şimdi seneler sonra alan değiştirdim, mesleği bıraktım ve hayalimin peşinden gidiyorum. Adeta sıfırdan başladım. Ama bu alanda da standart birine göre olan farkımdan dolayı şimdiden etkilerini görmeye başladım. Bu işin okul bitirip bitirmemekle ilgisi yok yani.

• Kraven kullanıcısına yanıt
    Çok doğru katılıyorum. Geçen twitterda doktorlar atama bekliyor diye bir hastag açılmıştı. Doktorlar bile artık öyleyse diğerlerini düşünemiyorum demiştim. Ama dediğiniz gibi kendini ne kadar geliştirip o alanda başarılı olmak her zaman bir adım önde olmayı sağlar.

• Okumayıp ne yapsınlar? Herkes esnaf olamaz.Esasında okumaya,kendini geliştirmeye hevesli büyük bir genç kitle var.Sorun şu ki;yöneticiler basiretsiz...Her şehre 3'er-5'er üniversite açmayı gelişmişlik sanıyorlar.Ondan sonra da başbakan çıkıp "Üniversiteler açılırken araştırılmamış, her mezuna iş bulamayız" diyebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Omega Speedmaster -- 4 Şubat 2018; 2:2:52 >
  • şu konuya tam katılacağım, yine iş arayıp bulamayan milyorlarca boğaziçiliyi katıyorsunuz. hocam iş arayıp bulamayan boğaziçili yoktur bence. ya işi beğenmemiştir, ya da kafasındaki işi bulamamıştır. yeter şu boğaziçilileri açıkta bıraktığınız yahu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ambitious_man

Çok doğru katılıyorum. Geçen twitterda doktorlar atama bekliyor diye bir hastag açılmıştı. Doktorlar bile artık öyleyse diğerlerini düşünemiyorum demiştim. Ama dediğiniz gibi kendini ne kadar geliştirip o alanda başarılı olmak her zaman bir adım önde olmayı sağlar.

Güvenlik soruşturmasından dolayı bir kısım doktorun atamasını geciktirdiler, durum bu. Yoksa zorunlu göreve devam.

• quote:

benimde bu şekilde 2 tanıdığım var ve döneminde türkiye derecesi yapmış bir arkadaştı teki. şaşırılacak birşey yok.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

izin alıpta verseniz?

Bu kadar çok ısrar etmenin amacı ne?
  • "Benim görümcemin oğlu birincilikle mezun oldu ama iş bulamıyo :(:(:(:(:(" diyenlere gelsin.
  • eskiden kasiyerler toplama çıkarmayı bilmezlerdi bizim dönemimizde hepsi üniversite mezunu oldu üniversite
  • Üniversite sana ilkokul, orta okul, lise gibi bilgi yüklemesi yapmaz.

Üniversite sana bilgiyi yorumlama, bilginin kaynağına ulaşmak için araştırma, Bilginin gerçekliğini sorgulama ve bu 3 noktayı hayatının geneline yayma imkanı verir.

Ülkenin şu an içinde bulunduğu durumda bir üniversite mezununun iş bulamaması çok normal.

Çalışacağın sektör ve ürettiğin mal yada sunduğun hizmetin yönetmelikleri bileceksin, ama o yönetmeliklere değil, işletmenin menfaatlerine göre davranacaksın.

İşletmenin devlete olan yükümlülüklerini bileceksin ama bunlara uymayacaksın,

Çalışan olarak kendi haklarını bileceksin ama patronun dediğine razı olacaksın.

İşte böyle bir ortamda sen işveren olsan kendini işe alırmısın?

Patron senden bir şey isteyecek adama bir maliyet çıkaracaksın, kar etmiyor, bunu düşür diyecek, başlayacaksın ama efendim yönetmelik bunu diyor demeye.

Pazarlama, satış, faaliyetine gireceksin, patron diyecek, şunu şöyle yap, ama efendim yasalar var, şu bu demeye.

Patron diyecek ki bu projeyi şu kadar günde bitir, sen bir hesaplama yapacaksın günde 10 saat mesai yapman ve o haftayı izinsiz geçirmen lazım, diyeceksin ki mesai ücreti, izin hakkı demeye.

O yüzden durumun Üniversite eğitimi ile alakası yok.

Zaten İstihdamın eğitim durumuna göre dağılımına baktığında orta okul ve lise mezunu olanların oranı üniversite mezunu oranlarını geçmiş durumda.

İşsizlik verilerine baktığında da en fazla işsizlik üniversite mezunlarında.

Dolayısıyla 4 sene üniversite okuyup, bildiğin teorik kuramları unutup, Türkiye şartlarının pratik gerçekliğine ne kadar çok ve çabuk adapte olursan durumun vahimliğinden kurtulursun.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaLpazan

"Benim görümcemin oğlu birincilikle mezun oldu ama iş bulamıyo :(:(:(:(:(" diyenlere gelsin.

Mühendislikte bir arkadaşım var onun prof hocasıda böyle malmış kendi alanında çok iyi ama işte hayattaki basit şeyleri bilmiyormuş.

Bende finansla ilgili en basit terimleri bile bilmem mesela herkes herşeyi bilicek diye birşey yok.
  • Muhendislerin veya doktorlarin is bulamamasi turkiye ile alakali bir durum.

Muhendislik okuyup, C1 seviyesinde ingilizceniz veya en az B2 seviyesinde Almanca'niz yoksa bosuna kasmayin zaten. Muh. okuyup, dil bilmeyen, master yapmayan adam zaten yurtdisinda is bulamaz, kimse kendisini kandirmasin. Turkiye'deki universite sistemi an itibariyle cop bir sistem. Ogrenciler liseden itibaren sinav odakli kastiklari icin, genel kulturu, dili 0, gelismemis magaradan cikma bir birey olarak universiteye giriyor.

Sonrasinda sinav odakli sistem vize odakli sisteme donuyor, 3 yillik bolum bitince de bu sefer diplomali cahillerle karsilasiyoruz. Su an bu ulkeyi yoneten ve "Bu bulut falan bize cok fazla takmayin" diyen Binali Yildirim Muh. Fakultesi mezunu, "Tesladan iyi batarya yaptik, tesla da kimmis" diyen Fikri Isik yine universite mezunu.

Mesele universitede veya muhendislik doktorluk bolumunde degil, isinizi seviyorsaniz, GERCEKTEN yapmak istiyorsaniz, is bulamamiz gibi bir sey soz konusu degildir.

Elbette dunyada degisen trendler ve talepler var. 21ci yuzyil insanlik tarihinde en buyuk gelisimin oldugu yuzyil olacak belki de, en buyuk sanssizligimiz, bu devrimin arefesinde ve zamaninda dogmus olmamiz, an itibariyle "evet garantidir" denilen bir cok meslegin gelecekte olacaginin garantisi yok. Mimarlik avrupa'da da tirnak icinde patlamis bir bolum. Herkes mimarlik okusa da, bolumun sonunda cikan mimarlarin yaptigi binalar estetikten ve mimari degerlerden uzak, kup seklinde binalar oluyor.

• Stand Alone kullanıcısına yanıt
    Desene yalan konuşuyorum. İspatlayanıyorum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.