Şimdi Ara

Ubuntuya geçeceğim ama

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba. Ubuntuya geçiş yapmak istiyorum kendi cihazımda. Ama windowstaki bazı küçük yazılımları ubuntuda çalıştırmak istiyorum. Virtual PC siz çalıştırmak için bir yazılım varsa ismini yazabilirmisiniz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Disk yöneticisi kullanarak HDD den bölüm ayır 2 bölüm kullanırken 3 bölüm kullanacaksın yani sonrada boldugun kısma ubuntuyu USB üzerinden kur dual boot yapicaksin Yani pc açıldığında soracak hangisini açmak istersin diye .sen aynı anda 2 sistemde açık olsun istiyorsan ozaman virtualbox veya paralel desktop kurman lazim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sadece Ubuntu da exe çalıştırmak için program lazım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • play on linux / wine yazılımları ile çalıştırabilirsin

play on linux de bazı programlar ve oyunlar şablon olarak geliyor. misal... nitepad++ a alıştın yeni editör ile uğraşmak öürenmek istemiyorsun... play on linux de arama yaparak çalıştırma adımlarını takib edersiniz.. daha önce herhangi bir program çalıştırmadı iseniz kendisi sizden oldukça fazla izin ve uygulama download edecektir. ve sonrasında listesinde görebilirsiniz..
    play on linux ün maalesef en büyük sorunu bu tür programları bir çeşit sanallaştırma yaptığı için, sanallaştırma işlemini /home dizini içinde saklıyor. forumunda bu tür sanallaştırma dizinini istediğim lokasyona yönlendirme talebime olumlu cevab gelmedi.. bana daha büyük bir diske veya /home dizinini diğer büyük diske taşımamı önerdiler

bu tür işleri windows altındaki sanallaştırma yazılımları ile denemen mantıklı
    ben vmware kullandığım için... sanal olarak ubuntu yu kur ve içinde hangi windows ortamı yazılımlarını çalıştırmak istiyorsan denemesini yap.. sorun çıkmıyor ise temelli windows u silerek geçiş yapman mantıklı.

play on linux wine ı içinde bulunduran ve seni yönlendiren... oldukça büyük bi database program listesi ile geliyor. ben age of empires 2 ı yüklemek istediğimde benden kurulu bir windows dizininden dosyalarımı path olarak öncelikle göstermemi istedi.. dolayısı ile de sen her programcığı ubuntu içinde çalıştırabileceksin diye bir durum yok. çünkü bazı programlar gerekli dosyaların bir kısmını windows dizini içinde atarken bazılarını program data gibi dizinlere kayıt edip install işlemini de program files / 86 dizinleri içerisinde barındırabiliyor. dolayısı ile 3 farklı yerde dosyası olacak programları çalıştırma işlemin zora giriyor.

olaya ben ubuntuya geçiyorum ama bazı windows da çalışan programları ubuntu da nasıl çalıştırabilirim ile yola çıkıca sorun yaşaman çok büyük ihtimal.
    her program sanallaşmaz ve ne olduğu bilinmeyen program ve ihtiyaç duyduğu kütüphanelerin sanallaşma ihtimali de olmaz

sanal bir ubuntu da denedikten sonra disk bölümlendirme ve taşınma işlemini yapman daha doğru olacaktır
    wine ve play on linux ün kurulum - kullanımına ait oldukça fazla youtube dosyası mevcutdur...

işlemi adımları ile yapıp sonuç ne olursa olsun bu topic de paylaşırsan diğer arkadaşlara da faydalı olacaktır

• demonic kullanıcısına yanıt
    vine
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.