Şimdi Ara

Ubuntudan vazgeçme zamanınız gelmedi mi dostlar? (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
383
Cevap
4
Favori
10.955
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    hala spyware ile geliyo dimi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: superpenguen

doğru diyosun arch kurmak biraz zor, aslında how to'yu adım adım takip edersen gayette kuruluyor ama windowstan yeni gelen birisi için zordur evet arch kurulumunun gentoo kurulumundan pek farkı yokki gentoo kurmak zordur. Ubuntunun bence tek güzel yanı yeni kullanıcılara linuxu sevdirmek adına bişeyler yapmaya çalışması ve linuxu daha fazla insana ulaştırması ama linux dediğinde akla ilk gelen ubuntu değildir.
    Arch kurulumu tecrübesiz kullanıcılar için biraz zahmetli doğru, ben de tecrübesizken hem rehberlerden faydalanarak hem de deneme yanılma yöntemi ile kurdum. Tabi ki benim için bir hayli zor oldu, çünkü bu zaman kadar hiç böyle bir şey görmemiştim, sadece komutlara dayalı bir kurulum . Şu an merak ettiğim ve tek içimde kalan distro Gentoo, eğer Arch'tan vazgeçersem sanırım Gentoo kullanıyor olurum. Bir ara girişeyim diyorum fakat hem yeterli sayıda Türkçe kaynak bulamadım hem de Arch'ı kurarken çektiğim zorluklar aklıma geliyor, ( hemen hemen ilk Linux tecrübelerimdi, aynı ölçüde bir sıkıntı çekmesemde yine de zorlanacağım) geldikçe de cayıyorum.

• superpenguen S kullanıcısına yanıt
    Evet sanki geçenlerde bir arkadaş artık gelmiyor falan filan diyordu ya neyse...
  • loradona kullanıcısına yanıt
    Var forumda bazı o tarz insanlar gerçekleri kanıtlarıyla bile göstersen kullandıkları dağıtıma laf edilmesini kabul edemeyip reddeden akıl hastaları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superpenguen -- 24 Kasım 2018; 17:59:20 >
  • Elephant Man kullanıcısına yanıt
    Gentoo kurmak istersen yardımcı olabilirim, 10 yıldır gentoo kullanıyorum bir kere kurup kullanan başka dağıtım aramaz istersen freebsd kerneli bile kurup kullanabiliyorsun. ayrıca arch kurmaktan çok daha zor değil sadece derlemeler için biraz zaman ve iyi bir işlemci istiyor.

Slottingle istediğn bir programın birden fazla versiyonunu kullanabiliyorsun mesela benim şu anda sistemimde 3 farklı kernel 2 farklı nvidia sürücüsü ve 3 tane wine var

Ubuntudan vazgeçme zamanınız gelmedi mi dostlar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superpenguen -- 24 Kasım 2018; 15:48:5 >

• Ubuntu nun spyware ını yerim. Gerçek en tehlikeli spyware Bill Gates ve onun windowsları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FAA9DFD80 -- 24 Kasım 2018; 15:44:13 >
  • quote:

Gentoo kurmak istersen yardımcı olabilirim, 10 yıldır gentoo kullanıyorum bir kere kurup kullanan başka dağıtım aramaz istersen freebsd kerneli bile kurup kullanabiliyorsun. ayrıca arch kurmaktan çok daha zor değil sadece derlemeler için biraz zaman ve iyi bir işlemci istiyor.

Slottingle istediğn bir programın birden fazla versiyonunu kullanabiliyorsun mesela benim şu anda sistemimde 3 farklı kernel 2 farklı nvidia sürücüsü ve 3 tane wine var

Valla dostum çok memnun olurum, yalnız sağlam donanım istediğini bende hem bir yerde okumuştum hem de şimdi sen de söyledin, benim işlemcimde ne yazık ki çok kötü
    (AMD Athlon(tm) 7750 Dual-Core Processor) bir de sanırım Gentoo için kernel derlemeyi bilmek gerekli, derleyemeyenler için sanırım genkernelde kurulabiliyormuş ama bazı arkadaşlarım derleyemiyorsan boşuna kurma yeterli performansı alamazsın gibi şeyler söylediler. Bu noktada bana tavsiyeniz ne olur, sizce kurmalı mıyım?

İşlemci biraz zora sokabilir haklısın bende ulv bir intel i5 var derleme biraz sürüyo evet ben gentoo'nun kurucusu daniel robbinsin geliştirdiği funtoo isimli dağıtımı kullanıyorum gentoodan çok ufak bir iki farkı var özellikle indiriğin stage3 tarballunun içinde debian lts kerneli var yani ilk başta kernel derlemek zorunda kalmıyorsun. repo updateleri gentoodan kısa sürüyor falan gentoonun gleiştirilmiş hali denebilir. Kurulum için bir 24 saati gözden çıkarman lazım dersen yeterince korkarmısın acaba yok ben uğraşacak birşeyler arıyorum linux öğrenmek istiyorum dersen kurmana yardımcı olabilirim.

Pardon bir ekleme yapayım işlemcinin performansına baktımda passmark puanı 1578 benimki 4000 alıyor benimkiyle 24 saat sürüyor kurulum süresini ona göre hesaplaman lazım durum boyle işte

ama eğer illa ki gentoo diyosan calculate linux var calculate linuxun mate veya xfce versiyonunu kurup hiç derleme falan yapmadan gentoo kurmuş olursun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superpenguen -- 24 Kasım 2018; 16:10:23 >

https://www.calculate-linux.org/main/en/download

buradan calculate linux mate'i indirebilirsin. Şöyle birşey var işlemcin zaten neredeyse generic amd64 iyileştirmelerini destekliyor yani hangi dağıtımın 64 bitini kurarsan kur aynı performansı alırsın bu yüzden bilgisayarında derleme yapmana gerek yok generic binaryler senin işlemcin baz alınarak derleniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superpenguen -- 24 Kasım 2018; 16:21:43 >
  • quote:

https://www.calculate-linux.org/main/en/download

buradan calculate linux mate'i indirebilirsin. Şöyle birşey var işlemcin zaten neredeyse generic amd64 iyileştirmelerini destekliyor yani hangi dağıtımın 64 bitini kurarsan kur aynı performansı alırsın bu yüzden bilgisayarında derleme yapmana gerek yok generic binaryler senin işlemcin baz alınarak derleniyor.
    Anladım dostum, seninki ile 24 saat sürüyorsa benim durumum sanırım içler acısı. Yakın zamanda sistemimi güncelleyeceğim (iyi bir şey alamasam da orta halli bir şey düşünüyorum) sanırım o zaman bu işe girişsem iyi olacak. Neden bilmiyorum ama ben de bir şeyin aslını elde etme gibi bir huy var, yani demek istediğim direkt Gentoo kuramıyorsam onun üzerinden yapılan başka dağıtımları kurasım gelmiyor, Sırf bu yüzden bir ay Manjaro kullandıktan sonra silip yerine Arch kurdum, 4.5 aydır kullanıyorum. Bir de masaüstü kullanmayı pek sevmedim, o yüzden pencere yöneticisi kullanıyorum. Linux konusunda 6 aylık bir tecrübem var ama pek bir şey bildiğim söylenemez, galiba kendimi biraz daha bu konuda geliştirip sistemimi düzelttikten sonra Gentoo denesem daha iyi olacak, değerli ilgin için çok teşekkür ederim.

Bu arada bu da benim bilgisayarım;

Ubuntudan vazgeçme zamanınız gelmedi mi dostlar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elephant Man -- 24 Kasım 2018; 16:46:57 >

çoğu işimi konsoldan halletsem de desktop kullanmayı daha çok seviyorum. Ayrıca önemli degil zaten bu foruma insanlara yardımcı olabilmek için kaydoldum, yardımcı olabildiysem ne mutlu.
  • loradona kullanıcısına yanıt
    Majaroya geçeyim o zaman. Basit gibi görünüyor. Ubuntu için uyarlanan package leri kullanabiliyormuyuz bu sistemde? O önemli çünkü Android programlama yapacağım.
    Calculate linux Scratch kullanabilirsin kullandığım en iyi dağıtımlardan birisi. Gentoo stage3 ten binhost kullanması dışında hiçbir farkı yok %100 gentoo uyumlu yani kısaca gentoo.
  • quote:

Calculate linux Scratch kullanabilirsin kullandığım en iyi dağıtımlardan birisi. Gentoo stage3 ten binhost kullanması dışında hiçbir farkı yok %100 gentoo uyumlu yani kısaca gentoo.
    Bunu bir inceleyeyim dostum teşekkür ederim. Belki ilerde ben de masaüstü kurarım fakat sistemim kötü olduğu için elimden geldiğince her şeyi minimal tutmaya çalışıyorum işte
    üstüne istediğin masaüstünü veya sadece openbox falan kurarak kullanabilirsin.
  • RElS kullanıcısına yanıt
    https://aur.archlinux.org/

burdan bak istediğin paketler mevcut mu diye, yüksek ihtimal vardır konu ile bilgim yok android konusunda ama .deb paketleri arch tablı dağıtımlarda kuramazsın hocam. Benzer olay tüm dağıtımlar arasında var
  • Deepin güzel hocam stabil sistem tavsiye ederim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Sistem kötüyse zor dağıtımlarla neden uğraşıyorsun ?

Boyutu az olan minimal paketlerle gelen bir dağıtıma geçebilirsin.

Hafif bir masaüstü kurarsın. Çok hafif makineye uygun bir sistemin olur
  • Arch tabanlı dağıtımlar rpm uzantılı paketleri direkt kurabiliyor sanırım

Deb uzantılı paketler Ubuntu - Debian tabanlı dağıtımlar için.
    Bu arada gördüğüm kadarıyla 4.19 kernel kullanıyosun 4.19 da spectre mitigasyonu için ek patchler kurulu o işlemci performansını biraz düşürüyor tavsiyem 4.18 kurman performans açısından yani. Ayrıca masaüstün güzelmiş ram kullanımı da gayet iyi malum işlemcin zaten generic 64 herhangi bir dagıtımın 64 bitini kullansan max performansa ulaşırsın illa gentoo kurmana gerek yok yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superpenguen -- 24 Kasım 2018; 19:24:57 >
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.