Şimdi Ara

Ubuntudan vazgeçme zamanınız gelmedi mi dostlar? (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
383
Cevap
4
Favori
10.955
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Aslında Lubuntu ve Puppy gibi dağıtımları denedim fakat pek ısınamadım, bana Arch onlardan daha hafif geldi. Arch'ta kurulacak yazılımları tek tek kendim seçtiğim için en hafiflerini seçme konusunda daha fazla imkanım oldu. Örneğin ben Masaüstü sevmiyorum (yine de belki ilerde denemediğim bazı masaüstü ortamlarını deneyebilirim), onun yerine i3 Window Manager kullanıyorum. Hem daha az kaynak tüketiyor, hem de açıkcası alıştıktan sonra daha kullanışlı oluyor. Bir de Arch'ın zor kurulduğu konusunda haklısınız ama inanın bu engeli bir kere aştıktan sonra kurmak ve özelleştirmek basit bir hal alıyor. Tabi En çok kullandığım dağıtım bu olduğu için bayağı da alıştım, Rolling release ve sadeliği hoşuma gidiyor. Galiba bu saatten sonra Gentoo dışında başka bir distroya geçiş yapmam.

superpenguen;
    Önerin için teşekkür ederim dostum hemen ne yapabileceğime bakayım. Bir de sizin gibi birini bulmuşken sorayım, Xen Kernel denen bir şey var sanırım, bu konu hakkında bir bilginiz var mı?

• Zen kernel Masaüstü tepkimesini arttırma amaçlı bazı patchler var, ayrıca linuxta hibernasyon her zaman problematikti bu konuda bir kaç patch ile birlikte geliyor, Server degilde masaüstü ortamlarının performansını arttırma amaçlı geliştirilen bir takım kernel patchi diyebiliriz.

Xen kernel hakkında çok fazla bilgim yok ancak sanallaştırma ile alakalı olduğunu biliyorum. ayrıca artık Xen kernelin özellikleri linux kerneline entegre edilmiş durumda yani artık Xen kernel yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superpenguen -- 24 Kasım 2018; 20:22:27 >
  • Direk kuramazsın hocam derlemen gerekir. Ki zaten aur da olmayan pakeetle karşılaşamdım ben
  • loradona kullanıcısına yanıt
    http://gpo.zugaina.org/app-antivirus
    http://gpo.zugaina.org/games-rpg

öyleyse buraya bir göz atmanı tavsiye ederim bugüne kadar gentoo software arşivindne daha kalabalık software arşivi olan bir dağıtımla karşılaşmadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superpenguen -- 24 Kasım 2018; 20:42:29 >
  • Elephant Man kullanıcısına yanıt
    Haklısın yüklenenecek paketleri kendin seçerek yüklemen küçük boyutlu bir sistem için daha iyi olmuştur.

Ben o kadar tecrübeli değilim. Ancak dağıtımların lite sürümlerini yüklüyorum.
  • Ubuntudan vazgeçme zamanınız gelmedi mi dostlar?

Bu arada arkadaşlar 28C bir laptop için mükemmel bir sıcaklık değeri. Ne kullanırsnaız kullanın ama Windows kullanmamanız için yegane sebeplerden biri olarabilir bu...

Kernel 4.19 çok güzel işlemci frekansı ayarlıyor bu arada

Arch ın zorluğu da burada. Herşeyi kendin yüklemen gerekiyor.

En azından deb paketler gibi direkt kurulan paketleri olmalı.
  • tek yapman gereken:

yaourt "Paket adı"

Aur üzerinde bulunmayan çok çok nadir paketler var dostum ve ben hiç bir tane denk gelmedim,

Edit: Şöyle söyleyim gtk temamı bile aurdan kurdum. Sen düşün tembelliği ve bolluğu xd

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loradona -- 24 Kasım 2018; 21:27:51 >
    Ubuntu - Debian depolarında ise bağımlılık sorunları oluyor bazen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FAA9DFD80 -- 24 Kasım 2018; 21:33:48 >
  • Aman allahım bilmem mi...

Debiandan beni o iş soğuttu ya zaten İlginçtir ki hiç bağımlılık sorunu ile karşılaşmadım burda hatta aur deposundan kurduğum uygulamanın üzerine manjaro deposundan güncelleme yapmıştım hiç bir sıkıntı yaşamadım

Dipnot: Debian da paket adı geçerli o yüzden böyle sıkıntılar oluyor ama archda paket versiyonu geçerli. >Gtk3.24 gibi düşün verdiği uyarıyı. yani diyor ki gtk paketin 3.24 versiyonundan yukarı olması lazım kullanman için gayet basit yani

Ubuntuda birde eski mutter paketini bulamamıştım kafayı yemiştim. Bir sorun yaşıyorum son güncellemede ubuntu depolarından silmiş bağımlılık sorunları vs derken çıldırdım. Aur'da reisim biri almış paketi derlemiş atmış gençler sorunu olanlar kullansın diye. 10 numara 5 yıldız.https://aur.archlinux.org/packages/mutter-781835-workaround/

gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loradona -- 24 Kasım 2018; 21:44:8 >

• superpenguen; Aydınlattığın için çok teşekkür ederim dostum.

Raul R; Kardeşim ne tür paketler kuruyorsun? AUR'un deposu gerçekten çok geniş, bulamayacağın herhangi bir paket olacağını sanmıyorum.

loradona;https://wiki.archlinux.org/index.php/AUR_helpers Kardeşim yaourt artık geliştirilmiyor, aşağıdaki tablodanda bakabilirsin. Onun yerine pikaur kurmanı öneririm, pacman komutlarıyla aynı ve kurulumu gayet basit.

Pikaur:https://github.com/actionless/pikaur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elephant Man -- 24 Kasım 2018; 22:11:12 >

Yay kullanıyorum da işte alışkanlıktan birden yaourt yazdım hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: loradona

Yay kullanıyorum da işte alışkanlıktan birden yaourt yazdım hocam
    Tüh, bizimde birine faydamız dokunsun dedim ama tutmadı :))
    Telefon numaramla ilgili bir problem yüzünden özel mesaj atamıyorum o yüzden cevabını burdan veriyorum. intel işlemcilerde uzun süreden beri gelen iki açık var meltdown ve spectre bir çok insan tarafından önemsenen açıklar ancak ben o kadar önemsemiyorum 4.19 ve üstü kernellerde bu açıkları kapatan bir patch aktive edilmiş halde geldiği için büyük oranda performans düşüşü yaşanıyor bu yüzden aydınlatmak istedim. karar sana kalmış zaten uzun yıllardır bu açıklarla kullanıyoruz bilgisayarlarımızı ben bu yüzden çok da önemsemiyorum.

ikinci soruna gelince genelde paket yöneticileri başka bir paket tarafından çekilmedikleri sürece kerneli kaldırdıgınızda silinen paketleri silmezler sorun çıkma ihtimali çok düşük ben olsaydım takmaz silerdim.
    Öyle deme hocam bak hatırlattın bilmeyen arkadaşlar görür yararlanır
    Benim laptopumda soğuk bir odada hiçbir işlem yapılmazken aldığım sıcaklık değerleri ancak işlemci voltajını stabil olacak şekilde throttlestop programıyla düşürdüm belirteyim. :)

Ubuntudan vazgeçme zamanınız gelmedi mi dostlar?
    Bu da aynı şartlarda Linuxda aldığım sıcaklık değeri. sonuçlar beklediğim gibi diyebilirim.

Ubuntudan vazgeçme zamanınız gelmedi mi dostlar?
  • superpenguen S kullanıcısına yanıt
    30 gayet iyi bu arada
    Boşta sıcaklık değerlerinin zaten çok da önemli olduğunu düşünmüyorum zorladığım zaman sıcaklıklar 102 ye kadar cıkıyor bende, laptopta üzerindeki linux installu'da 2.5 yıllık ne loadlar gördü yanmadı bişey o yüzden önemsemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superpenguen -- 25 Kasım 2018; 13:18:26 >
  • superpenguen S kullanıcısına yanıt
    Ne kadar zorlarsam zorlayım 65 in üstünü görmedim bu arada benimki 3.5 yıllık hocam bi sıkıntı olmasın ?
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.