Şimdi Ara

Ubuntudan vazgeçme zamanınız gelmedi mi dostlar? (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
383
Cevap
4
Favori
10.955
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arch kurmak da çok zor hocam. Windows tan yeni gelen bir kullanıcı bırak arch ı ubuntu da bile afallıyor.

Arch ise direkt komut yazarak kurulum istiyor. Bu yönden zor bir distro.

Ben linux mint i tercih ettim. Alışması da kolay oldu. Solus Project i gördüm denemek istedim ama geliştirilmesi durdurulmuş sonra yeniden başlamış. Böyle olduğu için güvenemedim.

Debian da düşündüm o da içinde az paket yüklü geliyor. Hepsini kendin kurmak zorundasın.

Kur kullan mantığıyla en hazır distro linux mint bence. Ayrıca mint te bağımlılık sorunları da yaşamıyorum. Hangi programı denesem hatasız kuruluyor.
  • doğru diyosun arch kurmak biraz zor, aslında how to'yu adım adım takip edersen gayette kuruluyor ama windowstan yeni gelen birisi için zordur evet arch kurulumunun gentoo kurulumundan pek farkı yokki gentoo kurmak zordur. Ubuntunun bence tek güzel yanı yeni kullanıcılara linuxu sevdirmek adına bişeyler yapmaya çalışması ve linuxu daha fazla insana ulaştırması ama linux dediğinde akla ilk gelen ubuntu değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superpenguen -- 22 Kasım 2018; 22:5:12 >
  • superpenguen S kullanıcısına yanıt
    Ubuntu yerine linux mint önerilse daha iyi olur yeni kullanıcılar için.

Yeni kullanıcılara

- Linux Mint

- Zorin OS

- Deepin

- MX Linux

- Linux Lite

- Solus Project

önerilebilir. Ubuntu mağazasını bile satın almaya yönelik düzenliyor. Ubuntu dan uzak durmak gerekli.

Elementary OS ve Zorin OS da satın almaya yönlendiriyor.

Linux özgürlük tabiki ama bundan para kazanma peşinde olanlar da var. Sanırım Redhat ve OpenSuse de bu yolda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FAA9DFD80 -- 22 Kasım 2018; 23:24:8 >
  • Red Hatın olayı çok farklı ama hocam. Redhat genel olarak fazla güvenlikli bir sistem. Ve sunucu, büyük iş ağlarında vs kullanılıyor ve adamlar bunun için herşeyi yapıyor. Zorin OS konusunda yorum ypamayacağım bilmiyorum çünkü
  • loradona kullanıcısına yanıt
    RedHat kullanımı da zor sanırım. Zorin OS Business ve Ultimate sürümleri için para talep ediyor.
  • 262 mb ram

Ubuntudan vazgeçme zamanınız gelmedi mi dostlar?
  • Güzelmiş. İyi kullanımlar

Fedora Workstation Xfce ye geçiyorum bende
  • Abi rootu 289gb yapmışsın :) 25 30 gb yeter artar aslında.
    Root kısmını diskin tamamını yapıyorum genelde, otomatik olarak o kadar ayarlanmış.

@Raul R: Teşekkürler.
  • Sonradan anladım benim jeton köşeli ikiside aynı diski işaret ediyo yani anladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superpenguen -- 24 Kasım 2018; 14:52:47 >
  • Peppermint var oda çok hafif ve performanslı...
    hocam yanlış anladın bence. Root ve home ayrı disklere ayrılmamış yani bende öyle kuruyorum genelde gerek duymuyorum home ayırmaya
  • baltalı-katil kullanıcısına yanıt
    Zorin OS Lite kurdum. Xfce masaüstü yüklü geliyor
  • Zorin OS 12.4 Lite

• Fedora Workstation Xfce bomboş bir masaüstü. Hiçbir değişiklik yapmamışlar xfce masaüstü yükledikleri şekilde kalmış.

Program kurma ve güncelleme işlemlerini de yapamadım Fedora da.

Kullanıcı sudoers de kayıtlı değil deyip hata verdi sürekli.

Zorin OS Lite gerçekten çok hafif ve şık. Netbooklara bile hiç düşünmeden kurulabilir
  • Arkadaşlar bir hafta dayanamadım. Hala aynı sistem... Amazon dahili yüklü geliyor, başlangıçta önerilen uygulamaların alayı snap; sanki ubuntunun adı "SnapOS" olması lazımmış gibi. Ubuntu harici iso dosyası katiyeten yazdırmıyor. Dd ile bile işe yaramadı siz düşünün gerisini.

Wayland aktif geliyor ki ubuntunun waylandının iyi olmasını beklerdim manjarodan kat be kat ağır hissettirdi. Dahili sürücülerde ve kernelde tearing problemleri sürüyor hala. 16.04 zamanlarındaki stabilitesinden eser kalmadığını görüyorum artık. Ve bazı şeyleri customize etmek için temellerinden çok ayırmışlar misal gdm gibi.

Yok onu silersin bunu silersin diyecek arkadaşlar için konuşuyorum "Onu silip bunu sildikten sonra ne anlamı var kur debian diz paketlerini bağnaz gibi savunmayın herşeyi artık yeter"

Belki bir ümit demiştim ama en ufak bir zerre kalmadı artık sıra ubuntuyu temizleme zamanında

2-3 günlük ubuntu maceram birşeyleri tekrar hatırlattı

• Merhabalar. Ben yeni daldım linux arabistanına. Bu uçsuz bucaksız çölde Ubuntu niye dışlandı? Ubuntu 18.04 yerine kullanılabilecek basit, çölün ortasındaki su birikintisi olacak sistem nedir?

Kernel güncellemesi yapmasını bilen varsa yardımcı olursa birde makbule geçer
  • RElS kullanıcısına yanıt
    Zorin OS güzel denemelisin. Zorin OS 12.4 Lite sistem ilk açıldığında 270 mb ram kullanıyor
  • RElS kullanıcısına yanıt
    Ubuntuda yanlış hatırlamıyorsam son kernele gelmek için ppa ekleyim modulleri kendiniz kurmanız gerekiyor.

Buda manjaronun kernel kurma gui si Tıkla kur basit çözüm

• loradona kullanıcısına yanıt
    doğru diyosun sonradan anladım bana neyse zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi superpenguen -- 24 Kasım 2018; 14:53:41 >
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.