Şimdi Ara

Ubuntu Oracle 11G Kurulumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
321
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar . Windows platformunda çalışıyordu veritabanım bunu linux a taşımak istiyorum . Database yedeğini aldım . Yeni bir hard diske ubuntu 16.04 yükledim . Java kurdum fakat oracle 11g kuramadım sanırım kurulumdan önce bir kaç ayar yapmak gerekiyormuş . Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• öncelikle hayırlı olsun

ülker sap projesi için biz redhat ı itanyumlara kurmuş idik.. biz sadece servera redhat kurup verdik sap gerisini kendi yaptı..

ama
    şimdi Oracle 7.3 ve 8.0.5 kullanmış biri olarak
    ubuntu ve diğer yazılımları kendi linux üne kurmanız daha iyi diyeceğim ama tabiki orda bazı desktop kullanımı vs yeterli olmayabilir.
    eğer imkanınız var ise server ı redhat veya kendi os üzerine kurmanız. oracle SUN ile bir evlilik yaptı ve unix den linux e taşındı.. oracle kullanıcıları da bu olaya çok aşırı sevindi.. NT 4 deki bir query süresi ile sco (artık sco unix de kalmadı maalesef) daki query süresi arasında tarif edilmez bir fark var idi
    bu genel olarak db nin datafile yapılandırmasına ek olarak ram deki çalışma şekli vs vs vs... eğer tuning biliyor iseniz.

youtube de oldukça fazla video olduğu gibi yerli baya temel kurulumu anlatan siteler de mevcut. sizde incelemiş olabilirsiniz

şahsi bazı önerilerim

disk leri raid yapmıyor iseniz mutlaka disk io sundan faydalanın... yani mssql de olduğu gibi büyüyen bir datafile yapısı yerine tanımlanmış datafile boyutları belirleyerek.. misal... tanımların olacağı DF & tablespace leri 2. diskde konumlandırın... hareketlerin DF & tablespacelerini ise 3. disk de konumlandırarak bir io performansı kullanırsınız.. tabiki raid sistemi kurmadığınız kabul ederek. peki 1. disk ne için.. tabiki genel OS... bunu linux için söylüyor gibi gözükebilirim ama asıl genel DBA hatalarından bir tanesi budur.. sistemde usb veya 4.bir dahili bir disk bulundurarak da sürekli "log archive" ve export bulundurun. dolayısı ile sistemde bir log tanımları da yapmanız gerekiyor.. extend leri mümkün mertebe large yapın.. sistemi sürekli extend modunda tutarsanız maalesef oracle ın ölm sebebi olan fragmantasyon sorunu oluşturursunuz. bunun da tek çözümü export import dur.. yani db yi yeni datafile lar ve tablespace ler ile yeniden tasarlamak. hatta mümkün ise extend ı kapatın. manuel kendiniz yeni datafile oluşturun. evde çalışırken bu çok fazla önemsiz gibi gözükebilir ama nasıl alışırsanız o şekilde gidiyor... her kayıt başına veri miktarını ve dönemsel verileri üst yuvarlama yaparak 2 yıldan aşağı olmayacak bir datafile sistemi kurun.. çünkü implemantasyon ülkemizde maalesef patron ve coder ın planına göre değil en aptal / en ucuz kullanıcının çıkaracağı soruna göre uzar.. dolayısı ile siz kurulumu bitiremeden sistem yavaşlamasın... her şekilde yavaşlar ama onların görmesi zaman alır.

ubuntu amatör veya çok büyük bir data yapısı olmayacak ise yeterli gözükebilir ama yinede pek tavsiye etmem.. yerine debian / suse kullanmanız... workstation olarak.. server olarak ise entemelinden redhat da olabilir.

mint için
    https://atakancoban.wordpress.com/2015/08/21/linux-mint-uzerine-oracle-xe-11g-ve-sql-developer-kurulumu/

http://www.koraykey.com/?p=1565
    https://taliphakanozturk.wordpress.com/2011/01/01/oracle-database-11g-r2-kurulumu/
    http://yukselveysel.blogspot.com.tr/p/linux-uzerine-oracle-database-11gr2.html
    http://reprimond.blogspot.com.tr/2012/11/oracle-database-11g-r2-kurulumu-icin.html
    http://reprimond.blogspot.com.tr/2012/11/onceki-makalede-centosa-oracle-database.html

bol miktarda youtube videosunu yineliyorum... install dan daha önemlisi kurgu olduğunu yeniden hatırlatmak istiyorum.. tecrübenizi bilmeden...

başarılar

• tosuntosun T kullanıcısına yanıt
    Yorumlarınız için teşekkür ederim . Çok terimsel yazmışsınız ben o kadar profesyonel birisi değilim :)

Koraykey.comda sıralamaya göre işlemleri yapmaya calısıyorum fakat şu kısımda takıldım. Yum install binutils-2*x86_64 gibi paketleri yükleyemedim . Linux a yeni geçiş yaptığım için de “yum” gibi terimlerin görevlerini de pek bilmiyorum . Yani bu konularda amatörüm :)

Sunucumuz İnternete çıkıyorsa paketleri direk "yum install"

komutu ile kurabiliriz.

yum install binutils-2*x86_64*

yum install glibc-2*x86_64* nss-softokn-freebl-3*x86_64*

yum install glibc-2*i686* nss-softokn-freebl-3*i686*

yum install compat-libstdc++-33*x86_64*

yum install glibc-common-2*x86_64*

yum install glibc-devel-2*x86_64*

yum install glibc-devel-2*i686*

• linux ler genel çekirdek olarak 1 merkezden çıksa bile farklı dağıtım tiplerine sahipler
    archlinux ve türevleri ayrı bir proje... debian türevleri - redhat türevleri ayrı bir proje

windows dan alışkanlığımız.. setup.exe arar idik.. sonra bunun yerine autorun dosyaları vs vs çıktı da..

yum
    pacman
    apt-get ler ise paket leri yükleme silme modifiye etme.. yükleme paketleri için güncelleme arama işlemi amacı ile kullanılıyor.
    her farklı dağıtım kendi uyumlu paketler için bir yükleme şekli ve bu dosyaların indirileceği repo siteleri kuruyor. dolayısı ile de bu farklar çıkıyor

hemen reklama geçeyim (bu arada bende linux e yeni başladım ve desktop olarak öğreniyorum)
    linux genel yapı olarak opensource projelerden oluşuyor. ana çekirdek bir yerden geliyor gibi olsa da bu çekirdeğin geliştirilmesi ve değiştirilmesinde hem son kullanıcılar hemde proje üreten .. hardware & software geliştiricileri yaşadıkları sorun veya yeni destek talepleri ile kernel sürekli gelişiyor
    bir windows desktop yüklediğinde bilirsin ki çalışan enaz 70 tane servis vardır. ve maalesef bir çok aptal kullanıcı bu servislerin enfazla 20 tanesin kullanır veya ihtiyaç duyar.. diğerleri güvenlik veya microsoft için çalışan servislerdir. yani windows aptal kullanıcılara daha çok hitap ediyor iken linux daha bilinçli kullanıcılara hitap ediyor. diyebiliriz. son çıkan linux iso yani paket kurulumları ile günlük ihtiyaç duyduğunuz birçok yazılım kurulu gelir.. ve app store dan seçim yaparak veya birisinin paylaştığı auto install kod ları ile de kurabilirsin... linux de hem bir üstünlük hemde bir dezavantaj olan.. kurulum anında eğer bir güncelleme var ise size soru sorarak seçim ister. veya sorun çıkartacağı belli ise kurulum yaptırmaz. her kullanıcının her tür program kurulum yetkisi yoktur.

genellikle bu yetki kurulum kodunun başına sudo gibi bir etki ve şifre girişi ile yaptırılır
    ubuntu da yum neden çalışmadı
    1. olarak ubuntu apt-get ile kurulum yapıyor diye aklımda kalan...
    2. olarak da yükleme kodunun başında sudo yok. yani yazılım kurma şifresi.. bu neden var.. birisi sizin pc açık iken oturdu ve birşeyler kurup silmek istedi... windows da lock yapmadığın sürece senden bir daha şifre istemez. ama linux de maalesef bu tür bir olay var ve ister...

bahsi geçen dosyalar birebir var ise yum u silip yerine

sudo apt-get yazarak denemeniz...

bu arada ubuntu da kullandığını zkullanıcının şifresini bildiğinizi :) ve kurulumun güncel olduğunu var sayıyorum.. güncelleme yapma imkanınız var ise... yeterli internet paketiniz..

sudo apt-get clean
    sudo apt-get update
    sudo apt-get upgrade ilk satırda localdeki repoyu sildik. sonra güncelledik.. var ise güncelleme onayı için upgrade verdik.. sizden duruma bağlı olarak 1 defa onay ister ve program bağımlılıklarına göre de hangi paketi tercih ediyorsunuz gibi...

ama en güzeli ise.. yazılı veya görsel anlatımı yapılan kurulumu birebir denecek şekilde sanal pc yapmanız. linux serileri değiştikçe bazı farklar olabilir. ister istemez oracle ın update leri de var.

farklı dökümanları inceleyip ona göre kurulumu sanalda yapmanız en mantıklısı. ayrıca snapshot destekleyen sanallaştırma yazılımları ile de denemelerinizde sorun yaşadığınız yerde bir önceki adıma geri dönerek daha çok zaman kazanırsınız.

benden bu kadar....

başarılar

• quote:

Orijinalden alıntı: tosuntosun

linux ler genel çekirdek olarak 1 merkezden çıksa bile farklı dağıtım tiplerine sahipler
    archlinux ve türevleri ayrı bir proje... debian türevleri - redhat türevleri ayrı bir proje

windows dan alışkanlığımız.. setup.exe arar idik.. sonra bunun yerine autorun dosyaları vs vs çıktı da..

yum
    pacman
    apt-get ler ise paket leri yükleme silme modifiye etme.. yükleme paketleri için güncelleme arama işlemi amacı ile kullanılıyor.
    her farklı dağıtım kendi uyumlu paketler için bir yükleme şekli ve bu dosyaların indirileceği repo siteleri kuruyor. dolayısı ile de bu farklar çıkıyor

hemen reklama geçeyim (bu arada bende linux e yeni başladım ve desktop olarak öğreniyorum)
    linux genel yapı olarak opensource projelerden oluşuyor. ana çekirdek bir yerden geliyor gibi olsa da bu çekirdeğin geliştirilmesi ve değiştirilmesinde hem son kullanıcılar hemde proje üreten .. hardware & software geliştiricileri yaşadıkları sorun veya yeni destek talepleri ile kernel sürekli gelişiyor
    bir windows desktop yüklediğinde bilirsin ki çalışan enaz 70 tane servis vardır. ve maalesef bir çok aptal kullanıcı bu servislerin enfazla 20 tanesin kullanır veya ihtiyaç duyar.. diğerleri güvenlik veya microsoft için çalışan servislerdir. yani windows aptal kullanıcılara daha çok hitap ediyor iken linux daha bilinçli kullanıcılara hitap ediyor. diyebiliriz. son çıkan linux iso yani paket kurulumları ile günlük ihtiyaç duyduğunuz birçok yazılım kurulu gelir.. ve app store dan seçim yaparak veya birisinin paylaştığı auto install kod ları ile de kurabilirsin... linux de hem bir üstünlük hemde bir dezavantaj olan.. kurulum anında eğer bir güncelleme var ise size soru sorarak seçim ister. veya sorun çıkartacağı belli ise kurulum yaptırmaz. her kullanıcının her tür program kurulum yetkisi yoktur.

genellikle bu yetki kurulum kodunun başına sudo gibi bir etki ve şifre girişi ile yaptırılır
    ubuntu da yum neden çalışmadı
    1. olarak ubuntu apt-get ile kurulum yapıyor diye aklımda kalan...
    2. olarak da yükleme kodunun başında sudo yok. yani yazılım kurma şifresi.. bu neden var.. birisi sizin pc açık iken oturdu ve birşeyler kurup silmek istedi... windows da lock yapmadığın sürece senden bir daha şifre istemez. ama linux de maalesef bu tür bir olay var ve ister...

bahsi geçen dosyalar birebir var ise yum u silip yerine

sudo apt-get yazarak denemeniz...

bu arada ubuntu da kullandığını zkullanıcının şifresini bildiğinizi :) ve kurulumun güncel olduğunu var sayıyorum.. güncelleme yapma imkanınız var ise... yeterli internet paketiniz..

sudo apt-get clean
    sudo apt-get update
    sudo apt-get upgrade ilk satırda localdeki repoyu sildik. sonra güncelledik.. var ise güncelleme onayı için upgrade verdik.. sizden duruma bağlı olarak 1 defa onay ister ve program bağımlılıklarına göre de hangi paketi tercih ediyorsunuz gibi...

ama en güzeli ise.. yazılı veya görsel anlatımı yapılan kurulumu birebir denecek şekilde sanal pc yapmanız. linux serileri değiştikçe bazı farklar olabilir. ister istemez oracle ın update leri de var.

farklı dökümanları inceleyip ona göre kurulumu sanalda yapmanız en mantıklısı. ayrıca snapshot destekleyen sanallaştırma yazılımları ile de denemelerinizde sorun yaşadığınız yerde bir önceki adıma geri dönerek daha çok zaman kazanırsınız.

benden bu kadar....

başarılar

Tesekkurler.

1 haftadır uğraşıyorum gerçekten . Dediğiniz şekilde sudo apt-get ile paketleri indirip kurdum yaklasık 300 mb bir dosya indirdi . Herşey çok güzel derken bilgisayarı yeniden baslatayım sistem kendine gelsin dedim sonra olaylar olaylar :)Bios ekranında kernel panic hatasına düştü . Mecburen yeniden format atacağım bilgisayara . Ama bu sefer sanırım centos kuracağım.

• Merhaba;
    Oracle zaten Centos ya da daha çok Oracle Linux öneriyor kurulum için.
    Ubuntu desteklenmeyen OS lar içinde görünüyor(du eskiden, hala öyle midir bilemem)
    Ama önerim Oracle linux kurun ki amaçtan sapmayın. Sonuçta hepsi linux...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mesutalf

Merhaba;
    Oracle zaten Centos ya da daha çok Oracle Linux öneriyor kurulum için.
    Ubuntu desteklenmeyen OS lar içinde görünüyor(du eskiden, hala öyle midir bilemem)
    Ama önerim Oracle linux kurun ki amaçtan sapmayın. Sonuçta hepsi linux...

Merhaba hocam

Ben de oyle dusunmustum ve basarıyla kuruldu sımdılık sorun yok gıbı :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.