Şimdi Ara

Ubuntu 14.04 usb klavye ile komut satırına şifre giremiyorum.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
4.213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • python programlama diline giriş için komut satırını öğrenirken kopyalama, taşıma ve silme konusunda takıldım. "su -" ile root hakkı almaya çalıştığımda şifre istiyor ancak şifreyi hiç bir şekilde giremiyorum. enter tuşu çalışıyor fakat ne harfler ne de numaralar çalışmıyor. Bunun nedeni usb klavye kullanmamdan kaynaklanıyor olabilir mi?
    Bu kanıyı ubuntu kurmaya çalışırken ilk giriş ekranında yön tuşlarının çalışmamasından çıkardım. Şimdiden teşekkürler :)

• "su" yazabiliyorsanız klavye çalışıyor demek değil midir?
    Linux dağıtımlarının neredeyse hepsinde tty'lerde varsayılan olarak shadow (golge) parola etkinleştirilmiştir. Girdiğiniz şifreyi görmezsiniz (nokta veya yıldız da göstermez). Eğer şifre girdiğinizde yanlış diyorsa ve doğru girdiğinizden eminseniz numlock'u kontrol edin, bazen ışık yanmasına rağmen numlock pasif durumda olabiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _memet

"su" yazabiliyorsanız klavye çalışıyor demek değil midir?
    Linux dağıtımlarının neredeyse hepsinde tty'lerde varsayılan olarak shadow (golge) parola etkinleştirilmiştir. Girdiğiniz şifreyi görmezsiniz (nokta veya yıldız da göstermez). Eğer şifre girdiğinizde yanlış diyorsa ve doğru girdiğinizden eminseniz numlock'u kontrol edin, bazen ışık yanmasına rağmen numlock pasif durumda olabiliyor.

parola yanlış demiyor. "yetkilendirme hatası" diyor. yanlış girdiğimde de bu hatayı alıyorum. Böyle olunca yazmama ihtimali daha bir ağır basıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: akare+bkare=ckare

quote:

"su" yazabiliyorsanız klavye çalışıyor demek değil midir?

parola yanlış demiyor. "yetkilendirme hatası" diyor. yanlış girdiğimde de bu hatayı alıyorum. Böyle olunca yazmama ihtimali daha bir ağır basıyor

Yetkilendirme hatası zaten parolanın yanlış olduğu anlamına gelir ve tekrar söylüyorum, komut satırında parolayı girdiğinize dair hiçbir emare görmezsiniz, böylece girdiğiniz parolanın kaç karakter olduğu bile bilinmez.
    Basit bir soru (kendinize sormanız için): "su" yazabiliyor musunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _memet -- 28 Mayıs 2014; 16:25:06 >

• istediğim karakteri girebiliyorum, ama şifremi kaç defa denememe rağmen olmuyor. Sağ taraftaki tuşlarıdan da harflerin üzerindeki tuşlardan da denedim. Şifrem sadece rakamlardan oluşuyor. Ve dediğiniz doğru şifrem giriliyor çünkü imlecin şifremi tuşlarken görünmez olduğunu fark ettim. O zaman komut mu hatalı? "Sudo" lu komutlarda da sorun yaşıyorum.
  • quote:

istediğim karakteri girebiliyorum, ama şifremi kaç defa denememe rağmen olmuyor. Sağ taraftaki tuşlarıdan da harflerin üzerindeki tuşlardan da denedim. Şifrem sadece rakamlardan oluşuyor. Ve dediğiniz doğru şifrem giriliyor çünkü imlecin şifremi tuşlarken görünmez olduğunu fark ettim. O zaman komut mu hatalı? "Sudo" lu komutlarda da sorun yaşıyorum.

Geçmiş mesajlarınıza bakıldığında Ubuntu kullanıyorsunuz, Ubuntu normal olara root kullanıcısını aktifleştirmez (root kullanıcısının bir şifresi bile yoktur). Şunu yapmayı dener misiniz:
    sudo su
    ve sudo şifrenizi girin.
  • quote:

quote:

istediğim karakteri girebiliyorum, ama şifremi kaç defa denememe rağmen olmuyor. Sağ taraftaki tuşlarıdan da harflerin üzerindeki tuşlardan da denedim. Şifrem sadece rakamlardan oluşuyor. Ve dediğiniz doğru şifrem giriliyor çünkü imlecin şifremi tuşlarken görünmez olduğunu fark ettim. O zaman komut mu hatalı? "Sudo" lu komutlarda da sorun yaşıyorum.

Geçmiş mesajlarınıza bakıldığında Ubuntu kullanıyorsunuz, Ubuntu normal olara root kullanıcısını aktifleştirmez (root kullanıcısının bir şifresi bile yoktur). Şunu yapmayı dener misiniz:
    sudo su
    ve sudo şifrenizi girin.

http://i.hizliresim.com/MY8E5g.jpg
    bu sefer oldu sanırım.

• quote:

bu sefer oldu sanırım.

Sorun root kullanıcısının şifreye sahip olmaması imiş o zaman, şimdi bu kullanıcıya bir şifre atayalım (o pencereyi kapattıysanız terminalde tekrar "sudo su" deyin):
    passwd
    komutunu girince sizden yeni şifre isteyecek, daha sonra şifrenizi onaylamanızı isteyecek. Bundan sonra su ile root olarak giriş yapabilirsiniz.
  • quote:

quote:

bu sefer oldu sanırım.

Sorun root kullanıcısının şifreye sahip olmaması imiş o zaman, şimdi bu kullanıcıya bir şifre atayalım (o pencereyi kapattıysanız terminalde tekrar "sudo su" deyin):
    passwd
    komutunu girince sizden yeni şifre isteyecek, daha sonra şifrenizi onaylamanızı isteyecek. Bundan sonra su ile root olarak giriş yapabilirsiniz.

teşekkürler

• Ubuntu giriş ekranına şifre yazmama rağmen giremiyorum yardım ederseniz sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İngilizcen varsa:

https://unix.stackexchange.com/questions/170650/ubuntu-does-no-let-me-log-in-to-my-user-how-can-i-fix-it

Yoksa:

Giriş ekranında Ctrl + Alt + F3 ile TTY3'e geç.

Kod

Yığını:
    ls -lah

komutu ile .Xauthority dosyasının izinlerine bak. Aşağıdaki gibi ise:

Kod

Yığını:
    -rw------- 1 root root 53 Nov 29 10:19 .Xauthority

chown kullanıcıadın:kullanıcıadın .Xauthority

kullanıcıadın ne ise yukarıdalerin yerine onu yaz.

Olmazsa:

Kod

Yığını:
    ls -ld /tmp

komutu ile izinleri kontrol et. Aşağıdaki gibi olması gerekiyor:

drwxrwxrwt

Kod

Yığını:
    drwxrwxrwt 15 root root 4096 Nov 30 04:17 /tmp

Değilse izinleri değiştir:

sudo chmod a+wt /tmp

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.