Şimdi Ara

Twingo Tekerden Gelen Uğultu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

1998 model Renault Twingo aracım var. 2 hafta oldu alalı. Öğrenci olduğum için aynı zamanda da çalıştığım için işe gidip gelebileceğim ucuz yollu bir araç ararken Twingo almış bulundum.

Aldığım günden beri araç yolda giderken sanki direksiyonun içinde uğultu, vınlama varmış gibi ses yapıyor. Satan adam tekerden geliyor, baktırırsın demişti. Bende aldığım günden beri konu ile ilgili birçok sayfa okudum, araştırdım ancak gördüm ki benim kendi başıma çözebileceğim kadar kolay değil bu iş.

Ustaya götür derseniz 5 senedir motosiklet sahibiyim, arıza hakkında bilgim olmadan ustaya gittiğim zamanlarda her seferinde lüzumsuz parça değişimi ve boşa yapılan masraf ile geri döndüm. Ayrıca maddi olarak da zor durumdayım. Bu yüzden başlıca sıkıntıyı kendim tespit etmek istiyorum yardımlarınızla beraber.

Şimdi belirtileri biraz açıklamak istiyorum.

Virajlı yollarda giderken ses gelmiyor.
    Araç yola çıktıktan 5 dk sonra falan gelmeye başlıyor ses, yavaş gitsem de var hızlı gitsem de
    vitesi boşa atınca ses kesilmiyor, gelmeye devam ediyor.
    FRENE BASTIĞIM AN ses kesiliyor.
    Ses gelmeye başlayınca arabayı yolda yalpalattırınca ses kesiliyor
    Ekseriyetle SOLA viraj varsa bu ses gelmiyorsa bile gelmeye başlıyor.
    Sağa viraj varsa genelde ses kesiliyor.

Okuduğum kadarı ile porya bilyası ilk aday olmuş, aracı kriko ile kaldırdım. Ön tekeri çevirmesi çok zor. Bırakınca teker hemen duruyor. Tekeri biraz salladım tıkırtı veya boşluk ben hissedemedim. Aynı işlemi arka tekere de uyguladım, arka teker çok rahat bir şekilde dönüyor. Bu esnada araç krikodan düştüğü için öteki taraftaki tekerlere uygulamadım bu işlemi tekrardan.

Bu esnada farkettim ki sol tekerin aksı yeni değişmiş, ötekisi yağlı ama bu gıcır gıcır. Benim düşünceme göre aksı değiştirirken zaten bilyayı da görmüş veya değiştirmişlerdir.

Özellikle FRENE BASINCA ve SAĞA VİRAJDA KESİLEN bu sesin kaynağı ne olabilir ?

Yardımlarınızı bekliyorum.

• Ustam aynı sorun bendede var. Çözüm bulabildiniz mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.