Şimdi Ara

TÜVTÜRK Muayne Ücreti Değil, Soygunculuk. (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
551
Cevap
7
Favori
33.894
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
876 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
Giriş

Aracımı dün muayeneye soktum. Geçmedi. Hiç bir mekaniğinde sıkıntı çıkmadı. Frenler, kemerler, ışıklandırmalar, rotlar, lastikler, vs. Hepsi tamam. Fakat bir şeyden geçemedi. Plaka.

Evet. Plakadan geçemedi. Yeni yönetmelik varmış. Plakalarda herhangi bir vida var ise geçmiyor. Haberiniz olsun.

Yolda gelirken önümde giden bir sürü arabanın plakasına dikkat ettim. Hiç birinde vida yok. Demek ki yönetmelik gerçekten değişmiş. Şimdi iki tane yeni plaka çıkartacağım.

Plaka yenileme işlemini merak edenler için:

Önce arabanın plakaları sökülecek. Nüfus cüzdanı, Araç ruhsatı ve fotokopisi ile notere gidilecek. Noterden plaka yenileme yazısı alınıp plakalar notere teslim edilecek. Evrak ile Şoförler odasına gidilip yeni plakalar bastırılacak.

Plaka basım ücreti: Tek plaka için 115,00 TL. 2 plaka 230,00 TL

Noter ücretini bilmiyorum.

Plaka Değiştirme/Yenileme Neden Yapılır? 

Otomobillerde plaka bulunması zorunludur. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde araç plakaları ile ilgili olarak önemli değişikler yapılmıştır. Trafiğe uygun olmayan plakaların değişimi ile ilgili olan bu yönetmelikte plakaların hangi durumlarda değişmesi gerektiği açıklanmıştır. TÜVTÜRK tarafından “ağır kusurlu” olarak da kabul edilen bu plakaların mutlaka değişmesi gerekir çünkü bu araçların muayeneden geçmesi mümkün değildir ayrıca düzeltilmediği takdirde de cezai yaptırım uygulanır. 

• Üstünde vida olan plakalar: Üzerinde vida bulunan plakalar, plakadaki harflerin okunması konusunda sorun yaratır. Bu nedenle de Karayolları Trafik Yönetmeliği tarafından yasaklanmıştır. Dolayısıyla aracında vidalı plaka varsa plakayı değiştirmen zorunlu tutulmuştur. 

• TÜV TÜRK'ün dandik istasyonlarında olmayan makineler oto ekspertizlerde TSE onaylı olarak var.

TĞV TÜRK TEKELİ SONA ERMELİ

• topaz42 kullanıcısına yanıt
  • borisgrey B kullanıcısına yanıt

Geçmeyen plaka bu. Özellikle 7 rakamının yanındakine dikkat çekti. Bu olmaz dedi.

TÜVTÜRK Muayne Ücreti Değil, Soygunculuk.
  • Araç muayene ücretlerine kimin zam yaptığı bulunamadı

Araç muayene ücretlerine yapılan fahiş zammın sorumlusu bulunamadı. SP Grup Başkanı ve Muğla Milletvekili Selçuk Özdağ, vatandaşı isyan ettiren muayene ücretlerinin gerekçesini önce Maliye Bakanlığı’na sonra da Ulaştırma Bakanlığı’na sordu. İki bakanlıkta topu birbirine attı ve ücretleri kendilerinin belirlemediğini savundu.

• rh_plus kullanıcısına yanıt

araba alacak parası yok millete şarlıyor işte. faizmişde taksiymişde üfleyip duruyor.

• ARES007 A kullanıcısına yanıt

Hepimiz üzüm yersek bağcıyı kim dövecek?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sinirli ve Süratli kullanıcısına yanıt

Başka bir konuda TÜVTURK'e ne kadarının gittiğini yazmıştım. Sanki tüm para TÜVTURK'e gidiyor gibi yazıyorsunuz ya. Şaşıyorum.

Araç Muayene Teknisyeni olarak çalışan kişinin maaşı deneyim süresi, firma, yapılan işin kapsamı gibi birçok kritere göre değişmektedir. Araç Muayene Teknisyeni maaşı 2023 verilerine göre ortalama 17.400 TL civarındadır.

En düşük 13.400 TL. En yüksek 26.500 TL

Araç muayene ücretinin %50'si devletin kasasına giriyor. Gecikmeli yapılan muayenelerden dolayı alınan gecikme ücretinin de tamamı devletin kasasına giriyor.

Muayene ücretini TÜVTURK belirlemiyor. Bakanlık belirliyor. C.başkanının onayına sunuluyor. C.başkanı imzaladıktan sonra yasalaşıyor.

• topaz42 kullanıcısına yanıt
    7 ay önce asgari ücretin 3 katını maaş olarak verelim demişim zaten. Az rakammı?

Nereye gidiyor gerisi peki? Devlete ödediği kalemleri koyun ortaya öğrenelim. Gecikme cezasını karıştırmadan tabiki. Ben düz muayene ücreti üzerinden yürümüşüm.

Cumhurbaşkanı muayene için evin tapusunu getir derse getirecekmiyiz yani. Her dediğini neden normal karşılayalım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinirli ve Süratli -- 21 Eylül 2023; 13:46:27 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Hala çok pahalı

• 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.