Şimdi Ara

türkiyedeki silah gücü sizce ne durumda (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
227
Cevap
0
Favori
34.062
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • topic in tamamını okumadan hızlı bir şekilde geçtim bu arada bizim yaptığımız uçak yok gibilerinden bişey okudum.yarasa yı herkez atlamış sanırım.tek kişi kullanımı için hazırlanmış keşif ve bombardıman uçağıdır tek motorludur kanatları katlanarak bir kamyonetle nakledilebilir.taladan bile kalkış yapa bilir ve inebilir.benzin istasyonunda satılan normal benzinle çalışabilir.imp (istanbul motor piston)yapımı 600beygirlik bir motorla çalışır tamamen türk tasarımcı ve mühendislerinin tasarlayıp ürettiği bir uçaktır.çok etkileyici birşey olmayabilir ama unutmayın mangusta helikopterlerini yapan italya bile montaj la başladı bu işe.
  • arkadaşlar bu topiği ben açtım bakalım ne düşünüyosunuz merak ettim. genele bakılırsa herkes benim gibi düşünüyo. elimizdeki silahların yetersiz olduğunu bırakın sivilleri orduda görevli rütbeliler söylüyo. eskidenmiş insanla savaş kazanmak. iyi hoş hala bizden çekiniyolar insan gücümüzden yani ama bu bi tehdit oluşturmaz. bizim borumuz sınır ülkelere öter yani insanı karadan götürebileceğimiz ülkeler bunlar. uçak gemin yok nükleer denizaltı yok uzun menzilli füzen yetersiz. orduda varda göstermiyo deniyo. kardeşim diğer ülkeler söylüyo bizdew var dio sadece sayısını az gösteriyo adamlar denemeler yapıyo herkes görüyo bunu. bizde varda bu teknolojik silahlardan hiçmi göstermiyolar. gelişmiş uçaklarımız varmış fantom f 16 bunlarmı gelişmiş. başkada vardır deniyo yaw kardeşim bunlar hangarlardan çıkartılıp hiçmi uçuş yapmıyo savaşımı bekliyo çıkmak için.. bizden gizlenen tek şeyi içi boş dağlar... cephanelik olarak kullanılıyomuşş mermiden başka bişey yok.
    bizim askerlerde iman gücü var buna eyvallah ama ilim nerde teknoloji nerde..? askerlere toprağı kazdırıp sonra kapttırmakla olmaz sadece teskere alan askerin psikolojisini bozar okadar.

• teknoloji dediğin yerden öylece hop diye bitiyomu?yavaş yavaş olacak şeyler bunlar bu gün dünyanın en uzun menzilli obüs'ü ,yarın uçak,bu gün mevlana mayın temizleme aracı yarın destroyer.çok iyi bir ordumuz var her konuda,politikacılara güvenmektense onlara güveniyorum.son derce planlı ve bir program dahilinde çalışıyorlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: arghhh

topic in tamamını okumadan hızlı bir şekilde geçtim bu arada bizim yaptığımız uçak yok gibilerinden bişey okudum.yarasa yı herkez atlamış sanırım.tek kişi kullanımı için hazırlanmış keşif ve bombardıman uçağıdır tek motorludur kanatları katlanarak bir kamyonetle nakledilebilir.taladan bile kalkış yapa bilir ve inebilir.benzin istasyonunda satılan normal benzinle çalışabilir.imp (istanbul motor piston)yapımı 600beygirlik bir motorla çalışır tamamen türk tasarımcı ve mühendislerinin tasarlayıp ürettiği bir uçaktır.çok etkileyici birşey olmayabilir ama unutmayın mangusta helikopterlerini yapan italya bile montaj la başladı bu işe.

Özellikleri doğru bi uçak Rosroce motor var Hafif taaruz uçağı olarak geçiyor VE SADECE 1 TANE yapıldı Yani Fıss dostum Devlet üretmektense Dışardan alalım diyip bitiriyor projeyi :D.tarladan kalkması zor hatta evinde ible yapabileceğin bir uçaktır yarasa pervaneli bir modeldir :Dbir nevi motor takılmış uçurtma :D

Bu arada Bi arkadaş Demişki F16 Dan Daha Gelişmiş Uçaklarımız Var demiş Atmasın :D f-16 elimizdeki en iyisi zaten başka bitanede yok :D

Kaynak bende saklı kalsın Bilip ARaştırmadan ortalığa yazı yazmıyalım :D

Askere gelmeden önce orduya güvenen askerden sonra ordunun elindekilerle batı ülkelerine hiç bir üstünlük sağlıyamayacağını görürsünüz...

Komutanımıza Sesleniyorum ARGE YE YATIRIM. KENDİ ÜRetimimiz Olan Uçaklar Ve silahlarrr...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naughty -- 27 Eylül 2005, 16:32:13 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Naughty

quote:

Orjinalden alıntı: arghhh

topic in tamamını okumadan hızlı bir şekilde geçtim bu arada bizim yaptığımız uçak yok gibilerinden bişey okudum.yarasa yı herkez atlamış sanırım.tek kişi kullanımı için hazırlanmış keşif ve bombardıman uçağıdır tek motorludur kanatları katlanarak bir kamyonetle nakledilebilir.taladan bile kalkış yapa bilir ve inebilir.benzin istasyonunda satılan normal benzinle çalışabilir.imp (istanbul motor piston)yapımı 600beygirlik bir motorla çalışır tamamen türk tasarımcı ve mühendislerinin tasarlayıp ürettiği bir uçaktır.çok etkileyici birşey olmayabilir ama unutmayın mangusta helikopterlerini yapan italya bile montaj la başladı bu işe.

Özellikleri doğru bi uçak Rosroce motor var Hafif taaruz uçağı olarak geçiyor VE SADECE 1 TANE yapıldı Yani Fıss dostum Devlet üretmektense Dışardan alalım diyip bitiriyor projeyi :D.tarladan kalkması zor hatta evinde ible yapabileceğin bir uçaktır yarasa pervaneli bir modeldir :Dbir nevi motor takılmış uçurtma :D

Bu arada Bi arkadaş Demişki F16 Dan Daha Gelişmiş Uçaklarımız Var demiş Atmasın :D f-16 elimizdeki en iyisi zaten başka bitanede yok :D

Kaynak bende saklı kalsın Bilip ARaştırmadan ortalığa yazı yazmıyalım :D

Askere gelmeden önce orduya güvenen askerden sonra ordunun elindekilerle batı ülkelerine hiç bir üstünlük sağlıyamayacağını görürsünüz...

Komutanımıza Sesleniyorum ARGE YE YATIRIM. KENDİ ÜRetimimiz Olan Uçaklar Ve silahlarrr...

doğrudur şunu untmamak lazım yinede el yapımı birşey mutlaka fabrikasyonundan pahalıdır.ar-ge manyağı olmama rağmen ilk başta yaptığımız şeylerin pahalı olması dolayısıyla aynı özelliklere hatta daha iyisine sahip olan yabancıların tercih edilmesini doğal buluyorum.yavaş yavaş hepsi olacak emeklemeden yürüyemez yürümeden koşamazssın.

• yawaş yawaş emekleme filan da yok bizde iiç bişey yok hep engel konuluyor üç kuruş için herşeyisilenler var bu ülkede ondan unutun sadece kendi cabalarımızla özgür düşünce ve araştırmalarla gelebiliriz bi yerlere.
  • quote:

Orjinalden alıntı: dartannyan

Bu kilitlenmeme olayını duydum,ama gerçekmi bilmiyorum,ama şu gerçek ki mısır israil savaşında 1 israil uçağına karşılık 10 mısır uçağı düşmüştü,mısır uçakları israil uçaklarını göremeden israil uçağının füzesini yiyiyordu.Awacs lar ve uydu sistemleri ile israil uçakları daha mısır uçaklarını görmeden füzeyi atıp mısırlıları indiriyordu.

Hocam kısaca sana bu durumu izah edeyim.

Arap ülkeleri kendi aralarında da, Nato ve Doğu Bloku ülkeleri gibi bir ayırıma girdiler. Libya,Mısır,Suriye,Lübnan,Irak vs. gibi ülkeler Silahlı Kuvvetlerini SOvyet Teknolojisi ile süslerken, Suudi Arabistan, Kuveyt,İran,Yemen,Birleşk Arap Emirlikleri vs. gibi ülkeler Amerikan Teknolojisi ile Silahlı Kuvvetlerini oluşturmuştu..

Mısırın elindeki Hava Gücünün tamamı Mig ve Su serisi 1 nesil jetlerden meydana gelmekteydi. Ellerindeki füzeler Radar güdümlü değildi. Tamamına yakını Isı Güdümlü füzelerdi. İşte Mısır pilotlarının İsrail uçağı düşürebilmesi çin gereken şart, İsrail Pilotları ile Doğfight (anğajman) yapmaktı ama İsrailliler akıllı. Neden kendilerini riske atsınlerki. (Tabi dogfigtler olmuştur. Öyleki bir Mısır Mig-17 si, 24 dakika boyunca Mirage 3 den dönme Cfear İsrail uçağına dayanmış ve hasara uğratmıştır.) Yani İsrail Pilotlarının füzeleri radar güdümlü olduğundan , göz teması olmadan foxluyorlardı..

Gelelim işin diğer bir tarafına. Arap ülkelerinin elinde 1 nesil jetler varken, İsrailin elinde 2 nesilin son jenerasyonu jetler vardı. Öyleki bazı operasyonlarda F-15'in A serisi kullanıldı.

Mısırın 10 a 1 sonuç almasının sebebi Hava Kuvvetlerinin 2 nesil Rus Jetleri ile meydana gelmemiş veyahut desteklenmemiş olmasıdır.

• Bu arada Bi arkadaş Demişki F16 Dan Daha Gelişmiş Uçaklarımız Var demiş Atmasın :D f-16 elimizdeki en iyisi zaten başka bitanede yok ..

bunu yazan arkadaşa sadece gülüorum......karamsarlık???kardeş sen çok pesimistsin galiba...metal fırtına nın yazarları aynen şöle demişti..bu kitapta amerikanın bizim hava gücümüzü tüketirse ordumuzu da yeneceği die bi cümle warıdr...adamlar sonrasında onlarda dha uzun görüşlü f-18 ler bizde f-16 lar demişti...
    ben bunu gidip sağlam bi yere sordum...adam sadece suratıma bakıp güldü....nerden biliosun olmadığını dedi....her yazılana inanma dedi....bu cümle bana yetti.....sizlerini nerden duyduğunu bilmiorum ama ben gayet sağlam yerlerden duyuyorum emin olun....

bizim mühendislerimiz ve komutanlarımız gayet zeki...devlet ödenek wermesede bi şekilde onlar ülkeleri için gerekli teknolojiyi yapar...unutmayın ordu her zaman devletten güçlüdür...

saygılar....

• Buradaki pekçok kişinin gözden kaçırdığı noktalar var:

-Bir ülkenin silahları ne kadar gelişmiş ve güçlü olursa olsun, bu silahları halen "insanlar" kullanıyorlar. Bu yüzden halen savaşta itaat-cesaret-sadakat üçlüsü önem taşımaktadır. Vatanını savunan, ölüm-kalım savaşı verenlerle "başkalarının çıkarları" için cepheye sürülmüş istilacılar arasında bu özellikler daha da öne çıkar. Örneğin ABD Irakta "paralı askerler" kullanmaktadır. Bu askerlerin ortak özelliği maddi çıkarlar için (vatandaşlık, yüksek maaş) veya az da olsa macera için orduya gelmiş olmalarıdır. Çatışmalarda kayıp sayısı arttıkça bu askerleri cephede tutmak da zorlaşır.

-Ayrıca bugün dünyada herkes maddi olanaklarına göre düşmanlarına karşı stratejiler geliştirmektedir. Parası çok olup düşmanlarına gösteriş yaparak psikolojik harp unsurlarını da kullanan zengin devletler örneğin on milyonlarca dolarlık bir tank üretirken parası az olan bir düşman sadece birkaç yüz dolarlık bir tanksavar roketi kullanarak o tankı hurdaya çevirebilmektedir. Bu da herzaman yüksek teknolojili bir silahın işe yaramayabileceğini gösterir. Ya da ABD'nin Sırbistanı bombalaması sırasında düşen bir ABD Stealth uçağının Rusların geliştirdiği basit bir radar sistemine tesadüfen "takılması" sonucu düşürüldüğü iddiaları gibi.

-Hala ne tür silahlar kullanılırsa kullanılsın savaşlar kara orduları ile bitirilmektedir. Yani ABD Irağı ele geçirebilmek için kara ordusunu ülkeye sokmak zorunda kalmıştır. Bir ülkede nüfusun en azından belli bir kısmı tarafından hoşgörülmeyen bir işgal söz konusu ise o ülkede tutunmak için işgalcilerin ya hoşnutsuz olan kesimi tamamen yok etmesi (savaş suçudur, gizlenmesi imkansız olup yaptırımı ağırdır ABD'nin bile ilerde başını ağrıtabilir) ya da taşeron kullanması (o taşeronların başına gelebileceklerden de kendileri sorumlu olurlar, ayrıca teröre destektir) gerekir. Dolayısıyla haberleşme olanaklarının giderek geliştiği günümüzde Terminatör gibi programlı robotlarınız yoksa savaş halen bütün taraflar için kayıpları yüksek, sosyal ve ekonomik yıkım yaratan ve insan hayatını yokedici özelliklerini korumaktadır.

• biz en büyüğüz biz bir numarayız vıdı vıdıda vıdı
    yaw dünü ne unutuyorsunuz
    biz direkten dönmedikmi
    düşmandan kaçan askerlerimizi Atatürk durdurmadımı,
    Rusyada savaşmadan 90.000 şehit donanım yokluğundan vermedikmi

Atatürk ün yaptığı bir muzice bizim yok olmamız gerekiyordu
    şimdi derlerki biz 100 Atatürk çıkartırız
    tamam tamam

da
    ozaman niye bu haldeyiz
    biz zaten bitmişiz

2001 yılında ödemen gereken borç toplam gelirini aşmış
    daha bu cümlenin manasını anlamıyanlar konuşmasın
    bu cümle sen bir hiçsin sen bitmişsin demek

ya biraz ders alalım hatalarımıza görelim diyoruz
    yok biz şöyleyiz yok biz böyleyiz

90.000 şehidi unutmayın niye verildiğini
    sırf bu anlayış yüzünden
    biz en büyüğüz

Enver Paşa denetmeye gittiğinde anadoludaki tüm birliklerden o ismini unuttuğum birlik malzeme istemiş
    aslında hiç bir yeterli malzemesi olmayan birlik paşanın karşısına I.Dünya savaşıda ki örnek birliklerden biri savaşın ortaında zor bulunacak türden tam donnımlı olarak çıkmış
    tabi emanet giysi ve silahlarla
    denetleme sırasında tüm komutanlar Enver paşaya emirlerini bekliyoruz biz tam olarak hazırız en iyi askerler tam eğitimli tam tesisat olarak burada

ee denetlemeden sonra alınan tüm tesisat anadoludaki birliklere geri yollanmış
    Tabi Envver paşanın bundan haberi yok. Oda yazdığı yazılarda birliğin bu derece iyi durumdan olmasından şaşkınlığını dile getirir. Komutanlarda da bu ışığı gören enver paşa tam donanımlı orduyu Rusyaya yollar

garip Enver paşa aslında yeterli giysisi silahı yemeği olmayan ama yeniçeri ocağı kaldırıldıktan sonra Türk askerlerinden kurulan az sayıda olan eğitimli birliği Rusya ya yollamıştır şonuç...

Yalakalığın kimseye faydası yok
    ben askerdeykende hala işler böyle yürüyor
    bizde denetleme olduğunda kötü askerler göreve yollanıyor (bizde görevden erken geldiler ben nöbetçi çavuştuk bölük komutanı hemen inşaata saklansınlar dedi adamlar 1 saat inşaat ta saklandılar)

kısa kesiiyim aynı hataları yapmaya devam ediyoruz
    o yüzdende bu haldeyiz
    hataları görmezsek düzeltemeyiz

tamam tamam mutlu olun heyy biz en büyüğüz bir bir numarayız heyy
    istediğiniz gibi olsun.

• Türkiyeyin şuanda sahip olduğu güç sayısı bakımından asker gücüdür onlarında nekadarı eğitiliyor eğitilmiyor zaten tartışılmış.Bunun haricinde özel tim ve bordocularımız var

Tabii malesef bunlardan başka güç denecek bir şeyimiz yok.Günümüzde bir ülkenin ülkesini savunması için öncelikle hava kuvvetlerine ihtiyacı vardır.Bizim sahip olduğumuz hava kuvetleri F16 uçaklarımız.Ama F16ların devri çoktan geçti.Artık bu uçakların diğer ülkelerin sahip olduklarının yanında teknolojik değerleri yok.Bu uçaklarla yapabildiğimiz tek şey bayramlarda yapılılan akrobasi hareketleri ki zaten bu konuda dünyada 1. sıradayoz

Ama malesef akrobasi yetmiyor.Şuan devlet gelirlerinin yarısından fazlası orduya gidiyor ama orduda gelişen bir şey yok.Gerek ordu gereksede bordo bereliler budurumdan şikayaetçi ama naparsın...

En önemliside kimsenin düşünmediği çok önemli bir nokta var.Arkadaşlar şuanda Türkiyede askeri hava alanı olarak 4 tane üst var.Sadece 4 tane.Bu nedemek biliyormusunuz?Bir gecede Türkiyenin var olan bütün teknolojisini kullanılmaz hale getirmek demek.Bu savunma sisteminin iptali demek.Bu bizim istilaya çoktan açık olduğumuz demek.Boşa kendimizi kandırmayalım.Zaten kimse Türkiyeyi işgal edecek kadarda aptal değil.Zaten buna gerek yok çünkü ellerinin altındayız zaten...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KüçükPrens -- 27 Eylül 2005, 21:30:38 >

• quote:

Orjinalden alıntı: erenkurt

Türkiyeyin şuanda sahip olduğu güç sayısı bakımından asker gücüdür onlarında nekadarı eğitiliyor eğitilmiyor zaten tartışılmış.Bunun haricinde özel tim ve bordocularımız var

Tabii malesef bunlardan başka güç denecek bir şeyimiz yok.Günümüzde bir ülkenin ülkesini savunması için öncelikle hava kuvvetlerine ihtiyacı vardır.Bizim sahip olduğumuz hava kuvetleri F16 uçaklarımız.Ama F16ların devri çoktan geçti.Artık bu uçakların diğer ülkelerin sahip olduklarının yanında teknolojik değerleri yok.Bu uçaklarla yapabildiğimiz tek şey bayramlarda yapılılan akrobasi hareketleri ki zaten bu konuda dünyada 1. sıradayoz

Ama malesef akrobasi yetmiyor.Şuan devlet gelirlerinin yarısından fazlası orduya gidiyor ama orduda gelişen bir şey yok.Gerek ordu gereksede bordo bereliler budurumdan şikayaetçi ama naparsın...

En önemliside kimsenin düşünmediği çok önemli bir nokta var.Arkadaşlar şuanda Türkiyede askeri hava alanı olarak 4 tane üst var.Sadece 4 tane.Bu nedemek biliyormusunuz?Bir gecede Türkiyenin var olan bütün teknolojisini kullanılmaz hale getirmek demek.Bu savunma sisteminin iptali demek.Bu bizim istilaya çoktan açık olduğumuz demek.Boşa kendimizi kandırmayalım.Zaten kimse Türkiyeyi işgal edecek kadarda aptal değil.Zaten buna gerek yok çünkü ellerinin altındayız zaten...

+10 at gözlüğünü çıkartan bazı arkadaşlar görüyor ve kutluyorum seni

biz bu ordumuzla sadece doğu ülkelerine kafa tutarız okadar Ordunun yenilenmeye gitmesi gerekiyor Paşalara özel evler 5-6 tane araba yemekler kokteyler çartta curta harcıyacağımıza orduya bişeyler katmak lazım, Diyecekler Paşaların Motivasyona Hizmete ihtiyacı var ATATÜRKÜN zamanında Niye Olmuyordu boyle şeyler ???? ooof konuşmak istemiyom bu konu hakkında ama tutamıyom kendimi MODERN ORDUYA GECMEMİZ LAZIMMMMM,,,,, Fazladan lüx şeyler yapılana kadar yeni araç gereçler katmak lazııımm laaazım kazııım :)

• quote:

Orjinalden alıntı: 486SX

quote:

Orjinalden alıntı: Mechanical24

quote:

Orjinalden alıntı: 486SX

1. Nükleer silah varsa herhalde İncirlik Üssü'ndedir.

2. "Biz teknolojide geriyiz, efendim uçak yapamıyoruz, bıçak yapamıyoruz..." Şimdi siz kendi uçağını yapan kaç ülke biliyosunuz? Tabi ki hepiniz önce Amerika diyceksiniz ondan sonra İngiltere diyosunuz başka biliyomusunuz? yahu kardeşim bu adamlar stratejik ortaklık, bilmem ticari anlaşma diye zaten biri yakıt emme manifoltunu birinden alıyo, öbürü ona subap satıyo, efendim gece görüş cihazını cebinden çıkarıyo vs. Sonuçta bizim şu kadar sayıda F-16'ımız var. Savaş çıkarsa kullancaaz. Yani savaş çıkıyor, bu nasıl bir savaş nasıl yetenekse artık adamlar bizim bütün uçaklarımızı düşürüyo, bizim uçak mı yapmamız gerekiyo? zaten bi uçak oto sanayide 6 saatte bilemedin fabrikada 4,5 saatte mi yapılıyo? Peki kaç ülkenin uçak gemisi vardır? Peki bi de şunları söliyim biz manyetik radara yakalanmıyan karakol gemisi-avcıbot yapıyoruz. Türkiye'den başka kaç ülkede - montaj amaçlı dahi olsa - F-16 fabrikası var. F-16'ya gece görüş sistemini yerleştiren ilk ülkelerden biriyiz. Fırtına tankı ki kendileri, self propelled artillery olur, dünyada parmakla gösteriliyor. Amerika onu yapar bunu yapar diyenler de mümkünse kendilerini metal fırtına kitabının etkisinden kurtarsınlar.

3. Askeri eğitime gelince, bilmem farkında mısınız ülkemizin güneydoğu kesiminde yıllardır süren bir gerilla savaşı var. Bu savaşa katılan binlerce asker var. Bu askerler öyle sizin dediğiniz gibi öyle 3-5 asker değil. Kayseri, Bolu ve Hakkari'deki Komando Tugayları ki, Kayseri'deki aynı zamanda Hava İndirme Tugayı olur. Ayrıca Foça'da bir Jandarma Komando bir de Amfibi Deniz Piyade Tugayı vardır. Ordumuzda toplam 5 Komando Tugayı vardır. Bir Tugay 10.000-16.000 kişidir. Başka bir ülkenin askeri böyle gerçekçi bir çatışmaya maruz kalıyor mu? Bordo Bereliler ile SAT/SAS Komandoları'nı hiç söylemiyorum bile... Hiçbir ülkenin ordusu tamamen her şeyi yapacak kadar eğitimli değildir. Üç mermi atıyoruz diyenler, piyadenin görevi açıktan yürümektir, görevi karşı tarafı bastırmaktır, en çok kayıp verenlerdir. Saklanmadan gidenlerdir. ve bir yeri ele geçirmek için 300 kişilik bir piyade birliğinden 30-40 kişinin kayıp verilmesi önemsizdir denebilir...

4. Maneviyat. "Zaferi kazandıran süngülerin parıltısı değil askerlerin gözlerindeki cesaret ışıltısıdır." Bunu söyleyen Osman Pamukoğlu, 1993-1995 yılları arasında Hakkari Dağ ve Komando Tugayı Komutanlığı yapmış bir emekli tuğgeneral ki, pkknın bitirilmesinde en önemli hizmeti yapanlardan biridir. Ayrıca işgal eden ile işgal edilenin arasında fark vardır. İşgal eden her şey ters giderse her şeyi bırakıp gidebilir. İşgal edilenin tek çıkış yolu vardır. Düşmanı yenmek. Her şey ters giderse diye bir şey yoktur, çünkü ülkesi işgal altındadır ve her şey zaten ters gitmektedir.

kendi uçağını yapan kaç ülke biliyorum :

ABD (111) :
    -----------------------------------------------------------
    F-80 F-84G F-84F RF-84F F-86 F-89 F-94 F-100
    F-101 F-102 F-104 F-105 F-106 F-4 F-5 F-111
    F-117 F-15 F-16 F-22 JSF A-1 A-7 A-10
    B-36 B-47 B-52 B-57 B-58 B-70 B-1 B-2
    FB-111 B-66 ...

Rusya (84) :
    MiG-1 MiG-5 MiG-9 MiG-13 MiG-15
    MiG-17 MiG-19 MiG-21 MiG-23 MiG-25
    MiG-27 MiG-29 MiG-31 MiG-1.42 MiG-AT
    SUKHOI (OKB ) PAVEL O. SUKHOI SU-2
    SU-6 SU-9 SU-15 SU-17 SU-21
    SU-24 SU-25 SU-27 SU-30 SU-33
    SU-34 SU-35 SU-37 S-37 BERKUT SU-39
    YAKOVLEV (OKB) A S YAKOVLEV
    YAK-1 YAK-3 YAK-9 YAK-15 YAK-25
    YAK-28 YAK-38 YAK-130 YAK-141 ...

İngiltere (41) :
    Hunter Javelin Jaguar Harrier Lightning Jet Provost
    Vulcan Canberra Victor Valiant TSR-2 Buccaner Tornado ...

Fransa (17) :
    Ouragan Vautour Mystere Noratlas Magister Mirage III Mirage 5 Mirage IV
    Balzac Mirage F-1 Mirage 2000 Jaguar Atlantique Alize Rafale ...

İsveç (6) :
    Draken Gripen Lansen Saab 105 Tunnan Viggen

İtalya (7) :
    F-104s G-222 G-91 MB-326 MB-339 MB-346 S-211

Almanya (12) :
    Bf-109 Bf-110 Fw-190 Me-163 Me-262
    Ar-234 Do-17 He-111 Ju-87 Ju-88 Ju-52 Fi-156

Avrupa Uçakları (Ortak Yapım) (7) :
    ------------------------------------------------------------
    Eurofighter Alphajet AMX C-160 Transall Jaguar A 400 M Tornado

Japonya (20) :
    ------------------------------------------------------------
    Kawasaki T-4 Mitsubishi T-2 Fuji T-1 “Hatsutaka”....

Türkiye (0) :

olay bundan ibaret hocam!!!

Bu uçakların pek çoğu tamamen kendi üretimleri değil. Dünyada sadece bu kadar mı ülke var. Dünkü gastede Kayseri'deki bir hava nakliye filomuzun bir uluslararası yarışmada ikinci kez birinci olduğunu okudum. Yarışmaya katılanlar arasında Amerika, İngiltere, Fransa vs. de var. Bugünkü gastede Colt M4 tüfeklerinin bir ortaklık anlaşması ile Sarsılmaz ortaklığı ile Türkiye'de - Düzce'de - üretileceği yazıyordu, adamlar anlaşmaya varmışlar. Colt M4 silahları sadece Kuzey Amerika'da üretiliyor, Colt ilk kez Amerika dışında bir yere fabrika kurup silah üretme anlaşması yapıyor.

hocam seni anlamakta güçlük çekiyorum
    herhalde sen "papua yeni gine" nin bize saldırmasını umuyorsun
    seni isteyen devletler zaten bunlar kalkmış dünyada bu kadar mı devlet var demiişssin
    senin yaşın kaç yaaa
    liselilerle mi muhabbet ediyoz ne
    senin daha çoooook fırın ekmek yemen lazım
    senin daha kanın durulmamış kaynıyooo
    yuh yaaa bu lafın üzerine derin bir yuuuuhhhhh

• quote:

Türkiyeyin şuanda sahip olduğu güç sayısı bakımından asker gücüdür onlarında nekadarı eğitiliyor eğitilmiyor zaten tartışılmış.Bunun haricinde özel tim ve bordocularımız var

Baboş Özel Timimiz zaten Bordo Bereliler..

Gerçek adı : Özel harekat Timi
    Halk içindeki adı : Bordo Bereliler

• arkadaşlar sizin gibi ordusuna güvenmeyen insanlarla savaşa girersek kaybederiz zaten..ülkesine güvenmeyen bir asker,insanlar başarılı olamaz.....burda yırtındık ama nafile...anlamamakta ısrar ediosunuz....ne dielim...aynen devam edin...saygılar

burası TÜRKİYE ya sev ya terket....

eğer hala inanmıosanız...http://www.tsk.mil.tr/ buyrun...
  • quote:

erenkurt..

Akbobasi Timimizde kullanılan uçaklar F-16 değil, NF-5 uçaklarıdır. Akrobasiden kastın, şeref geçişi ise, bu konuda ne kadar bilgin olduğu gayet açık.

F-16 ların devri çoktan geçti diyorsun. Soruyorum sana nasıl geçti.? Elindeki hangi tezlerle konuşuyorsun merak ediyorum. Blok 50 model F-16 lar bırak diğer F-16 kullanıcısı ülkeleri,ABD'nin kendi filolarında bile az sayıda kullanıyor.

Türkiye ileri dönem JSF uçaklarında zaten konsorsiyuma ortak olmuş bir ülke. TAİ tarafından konsorsiyumun gerektirdiği şartları yerine getirmiş. Avrupa ülkelerinden İngilterenin haricinde katılımcı olmayan bir işe Türkiye katılıyor. Merak eden olursa hemen cevap vereyim.Bu uçakların Türkiye'de ilk konuşlandırılacağı yer Ankara Akıncı Üssü 141. Kurt Filo.

Havacılık konusunda me biliyorsunuzda bu yargıları hemen veriyorsunuz bilemiyorum. Yaşlı uçak diye birşey yoktur. Bakımsız uçak vardır. F-4 modernizasyonundan ve F-16 model yükseltme projelerinden haberleriniz yok sanırım. Olmasınıda beklemiyorum.

Hala A.B.D. bile 1978 model F-14 leri ve 1982model F-18 envanterinde bulunduruyorken, 1990 ve ilerisi model F-16 la nasıl oluyorda modasını geçirmiş oluyor. İyi atıyorsunuz. Atmıyorsunuzda bilgisizliğinizden ne yazacağınızı bilemiyorsunuz.

Modası geçmiş uçakların, ABD nin en büyük TOPGUN tatbikatı olarak bilinen REDFLAG tatbikatlarında neler yaptığını bilseniz bunları konuşmaz, bırakın konuşmayı aklınıza geçirmezsiniz.

Konuşurken elinizde delil olsun arkadaşlar. Boşuna kuru sıkı atmayın.

Türkiyede Ana Jet Üssü anlamında 4 değil 7 adet üs vardırki, ülke coğrafyası ve uçakların intikal hızları gözönüne alındığında yeterde artar bile. İstersen sayalım.

1 nci Hv.Kv.K.lığına bağlı 1 nci, 4 üncü, 6 ıncı ve 9 uncu Ana Jet Üsleri
    2 nci Hv.Kv.K.lığına bağlı 5 inci, 7 inci, 8 inci Ana Jet Üsleri.

Havacılık bilgisi olmayan arkadaşların, F-16 ve F-4 hakkında ahkam kesmelerini esefle kınıyorum. Bunların içindeki insanların hangi şartlarda ve hangi ruhla çalıştığını bilseniz, karşılarında selam durmanız gerekir.

Dünyanın en iyi Pilotları Türk Pilotları. Bu bir idda değil gerçektir. Best Of the Best ünvanın ömür boyu Filo Kapısına çaktıran Türk Pilotlarını saygı ile selamlıyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: Tom006

Konuşurken elinizde delil olsun arkadaşlar. Boşuna kuru sıkı atmayın.

Türkiyede Ana Jet Üssü anlamında 4 değil 7 adet üs vardırki, ülke coğrafyası ve uçakların intikal hızları gözönüne alındığında yeterde artar bile. İstersen sayalım.

1 nci Hv.Kv.K.lığına bağlı 1 nci, 4 üncü, 6 ıncı ve 9 uncu Ana Jet Üsleri
    2 nci Hv.Kv.K.lığına bağlı 5 inci, 7 inci, 8 inci Ana Jet Üsleri.

Havacılık bilgisi olmayan arkadaşların, F-16 ve F-4 hakkında ahkam kesmelerini esefle kınıyorum. Bunların içindeki insanların hangi şartlarda ve hangi ruhla çalıştığını bilseniz, karşılarında selam durmanız gerekir.

Dünyanın en iyi Pilotları Türk Pilotları. Bu bir idda değil gerçektir. Best Of the Best ünvanın ömür boyu Filo Kapısına çaktıran Türk Pilotlarını saygı ile selamlıyorum.

+1 ve 1 nci Hv.Kv.K.lığı hava ikmal ve bakım merkezi eskişehirde olup ve F16 ların imalat ve montajı yine Eskişehirde Tusaş tarafından yapılmaktadır.. hatta dış ülkelere bile bakım onarım hizmeti verilmektedir ..aselsan tarafından da elektronik ihtiyaçları karşılanmaktadır. ve aklınızın bile alamayacağı bir sürü şeyler vardır.. stratejik açıdan buraya yazmak doğru değil aslında

• Ne kadar dooru bilmiyorum ama Amerikadan sonra en fazla F-16 Türkiye de varmış..
  • Millet bizim askerimizin gücü var. Bunu kimse küçmsemesin. Size bir olay anlatığım belki biraz fazla kurtlar vadisi izlememden kaynaklanacak ama. Bence bu anlatacağım olayla alakası olduğu kesin.

Şimdi amerika bu ırak savaşı sırasında bizim türk askerlerinin kafasına çuval geçirdi. Bizim komutanlardan biri dediki bunu bir yere yazıyoruz. Peki ardından gerçekleşen bu olay sizce nasıl oldu. Amerika asker kampına suikast düzenlendi yemekhaneye roket atılmış nasıl oluyorsa tam yemek vakti. Ve de roket tam yemekhane bacasından içeri giriyor yani nokta vuruşu. Türkiye şu anda kuzey ırakta gizili birlikleri var. Bunu amerikada biliyor. Kürtlerde biliyor ve bu birlikler hem amerika hemde kürtler için büyük bir tehlike oluşturuyor.
  • Muhteşemsiniz

Çok matrak bi forum var atan tutan kaydolmuş dediler bakmaya geldim.Müptelanız oldum.
    Sizden ricam bu muhteşem bilgi ishaline devam etmeniz yönünde olacak.

3-5 ay askerlik,ardından bir-iki film,bide metal fırtınayı oku.Tamam de sonra ben çözdüm bu işi.Bizim ordu yaramaz.

Bilgileriniz genelde eksik.Hatalı örneklerden yola çıkıp mantıksız sonuçlara varmışsınız.

"Azimkar"M-60 tankının apaçi helikopterine karşı koyamayacağını yazmış.İyide hedefe isabet ettikten sonra apaçinin attığı füze her tankı deler.İster M-60 ,ister M-1 ,ister başka bir tank olsun sonuç farketmez.
    Bu tip füzeler birçok ülke yapılıyor.Peki sorarım size ortada bu tip silahlar varken tank yapmak normal midir?

"respectrespect"uzun menzilli radara yakalanmayan füze demiş.Kimde var ki öyle birşey?

"YBA"rakkamsal üstünlük işe yaramaz demiş.Yok yaw?2.dünya savaşında Amerikanın,rusyanın,ingilterenin Almanyaya ne kadar teknolojik üstünlüğü vardı?Savaşı sayı üstünlüğü sayesinde kazandılar.
    Denizaltılar konusundaki üstün bilgileriniz arasında sesizlik hakkındada birşeyler var mı?Bizde bulunan denizaltıların nükleer olanları sesinden tespit edip zıbartabileceğini biliyormusunuz?Bizim botlar idda ettiğin gibi bir gün değil haftalarca sualtında kalır.Yerlerini tespit etmekde zordur.
    Ayrıca "yıldırım savaşı" konusunu iyi anlayamamışsınız.

"tom006"dünyanın en büyük nükleer gücü çindir demiş.İyi sallamış.Yok öyle bişi.Amerika ve Rusyanın eşit güçleri var.Çin cücük onların yanında.Kimse kafasına göre nükleer silah yapamaz.Sayıları anlaşmalarla belirlenmiştir işin sonu poka varmasın diye.

"486SX"İngiltere epey zamandır uçak yapamıyor.Bilginize.

"pcforum"AB ülkelerinden ingiltere hariç biriyle savaşsak yeneriz demiş.İngilizler buraya nasıl gelecek hangi ordusuyla bizi yenecek?

Hele "merchanical 24" diye bi zat varki en çok ona güldüm.
    1)Amerika gönlünce nükleer silah kullanamaz.Rusyadan Çinden onay almadan Afganistana bile giremez.İş nükleer savaşa dönerse zaten ortada gezegen kalmaz.Para için savaşan amerika bunu göze alamaz.
    2)İlk sayfadaki resimlerin tamamı amerikan değil.Çıkarma gemileri yerli yapım mesela.Helikopterlerde Fransız.

Senyor
    Bi liste vermişsiniz uçaklar hakkında.
    Tepkiler şu ana dek buraya yazanların "uzmanlığının" sınırını gayet iyi belirliyor konu hakkında.
    Ordu konusundaki cehaletinizi anlayabilirim.Herkes uzman değildir.Olmasıda gerekmez.Ama google diye birşey var birader.
    İnsan bakar bu uçaklar nedir diye.
    Kiminden bir(1)tane yapılmış,kimi deneysel,bir bölümü ikinci dünya savaşında uçanlar,kalanların büyük bölümü 60ların uçağı.
    Türkiye nin F-16 sına montaj deyip İtalya F-104 yapıyor demek ise zır cehalet.

Her zaman bir karşı görüş ve ispatı olduğunu unutarak çalakalem yazmanın kalabalıktan öte bir işlevi yok.
    Ar-ge isteriz ;teknoloji herşeydir diyenlere en büyük örnek Almanya dır.Teknoloji canavarı olmasına rağmen Ruslar a karşı olan savaşı kaybettiler(2. dünya savaşı).
    Sayısal üstünlük iyidir diyenlere Finlandiya-Rusya savaşını hatırlatırım(1939)

Ordumuzun iyi olup olmadığını savaşa girince (aslında savaştan sonra analiz edince )anlarız.
    Tüm bilgilerin ortaya çıkması 20-30 sene süreceğinden kısa vadede net bir fikrinizde olmayacaktır.
    O halde neyi tartışıyorsunuz?
    Askerliklerini yapanlar(misal YBA,merchanical24) en çok iki-üç birlik görmüştür.Tüm ordu hakkında nasıl olurda fikir beyan ederler.
    Burada amaç lafı " savaş çıkarsa ben gitmem"veya"askerlik profesyonel olsunda biz savaş çıkarsa gitmeyelim"e getirmekse kendilerine bugünden pembe nüfuscüzdanı almalarını tavsiye ederim.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.