Şimdi Ara

Türkiyede yaşayıp çift vatandaşlığa sahip olanlar yazımı dikkatle okusunlar.. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
51
Cevap
2
Favori
35.187
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bizim evde 2 çifte vatandaş var (eşim ve çocuk) ama ufak bir problemimiz var: Çocuk daha 4,5 yaşında Yani onun üstüne araba alım satımı yapmamız olmaz herhalde.

Ama önümüzdeki yıl için başka bir çözümüm var. Kaynanam çocuk bakımı için bize gelecek. 6 aylık oturma izinleri ile bir kaç yıl bizde kalacak. Onun adına MA-MZ plakalı araçlardan birini (Türkiyede oturma/çalışma izni olanlara verilen plaka serisi) almayı düşünüyorum. Yani yabancıdan yabancıya satılan araçlardan birini kaynananın üstüne alacağız. Ben şöförü olacağım/görüneceğim

Bu şekilde çok güzel arabalar çok çok uygun fiyatlara var.
    Hem öyle 6 ayda bir gir-çık, al-sat derdi de yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihg70 -- 27 Haziran 2008; 13:18:58 >

• ilk bakışda güzel fikir ....

unutmayınki ... sokulan yabancı plaka araba birinin pasaportuna işleniyor... ve diyelimki o araba pasaportunda işletilmişken yurt dışına çıkmak zorunda bulunuyor... bu durumda arabayı istanbul/yeşilköy'deki gümrük sahasında bırakmak mecburiyetindedir ... hem uğraş hemde masraf (bedelsiz değildir gümrük sahası) ama masraftan uğraşmaya değmez bence
  • Yabancıdan yabancıya satışta (MA-MZ plakalı araçlar), mesala aşağıdaki seçenekler aradaki farkı göstermek için, iyi örnekler:

2000 MERCEDES S 320 CDI- 150.000 km 21.000 Euro

Türkiyede yaşayıp çift vatandaşlığa sahip olanlar yazımı dikkatle okusunlar..

2005 MERCEDES C 220 CDI - 80.000 km 20.000 EURO

Türkiyede yaşayıp çift vatandaşlığa sahip olanlar yazımı dikkatle okusunlar..

2004 BMW X5 3.0 DİZEL - 79.000 km 23.500 EURO

• Çok yakın bir aile dostumuz almanyadan 2005 model tam dolu 535d aldı 70.000 kmde idi
    28.000 euro
    Aracı bulgaristana geçirdi şu andada 4 aydır türkiyede kullanıyor
    Almanyadan bulgaristana geçiş işlemleri bulgaristan plaka takma bulgaristan sigorta yapma kaskosu hepsi 4.500 euroya çıktı
    Vede dediğim gibi şu anda araç türkiyede
    Vede aracın 2 ay sonra eşinin üzerine geçirerek tekrar türkiyede kullanacağım diyor
    Çünkü bunu yapan başka arkadaşları var
    Zaten konuyu açarkende sebebi buydu
    Onunda başka bir arkadaşı e220 cdi aldı 2004 model
    19.000 euro idi

Bizde beklemedeyiz
    Olduğu anda hemen birşeyler ayarlayacağız bizde yurt dışından
  • quote:

Orjinalden alıntı: ihg70

Bizim evde 2 çifte vatandaş var (eşim ve çocuk) ama ufak bir problemimiz var: Çocuk daha 4,5 yaşında Yani onun üstüne araba alım satımı yapmamız olmaz herhalde.

Ama önümüzdeki yıl için başka bir çözümüm var. Kaynanam çocuk bakımı için bize gelecek. 6 aylık oturma izinleri ile bir kaç yıl bizde kalacak. Onun adına MA-MZ plakalı araçlardan birini (Türkiyede oturma/çalışma izni olanlara verilen plaka serisi) almayı düşünüyorum. Yani yabancıdan yabancıya satılan araçlardan birini kaynananın üstüne alacağız. Ben şöförü olacağım/görüneceğim

Bu şekilde çok güzel arabalar çok çok uygun fiyatlara var.
    Hem öyle 6 ayda bir gir-çık, al-sat derdi de yok.

Bende normalde ma plaka almak isterdim ama alamıyorum
    Çünkü çifte vatandaşlar ma araç alamıyorlar
    Yoksa bende bir rus kızı yada alman kızı ilemi evlensem
    Vallaha sadece araba için istiyorum yoksa istemem

• saçma sapan vergi sistemleri yüzünden milletçe kovaladığımız işlere bak

gerçekten yaratıcı ve güzel bir fikir çifte vatandaş olanlar için yi bir yöntem.
  • Herşey güzel de her 6 ayda bir devir işlemleri az para tutmaz ki belli bir süre sonra arabanın Türkiyedeki fiyatını ödemiş gibi olursun
  • quote:

Orjinalden alıntı: _Maxy_

Herşey güzel de her 6 ayda bir devir işlemleri az para tutmaz ki belli bir süre sonra arabanın Türkiyedeki fiyatını ödemiş gibi olursun

Güzelde bulgaristanda devir işlemi 100lira tutmuyor
    Birde zatena aracın vergisini bulgaristanda ödüyorsun
    Sadece vergilerden artan parayla her sene yaz kış tatil yapar insan :)
    3000 cc 3 senelik bir aracın kaskosu vergisi senelik türkiyede ne tutuyor bilgin vardır ortalama
    Bulgaristanda hepsi en fazla 1000 - 1200 lira oda maksimum olarak diye biliyorum
  • Acaba Ferrari 360 Spider ( Audi Q7 2.El) 2.El Alsam Bg de Babam Kabul Eder mi Onu Düşünüyorum bende Bu Şekilde Bursada Kullanabilir miyim Acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gabriel.Espaso -- 27 Haziran 2008; 16:19:36 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Stacer_boY

Acaba Ferrari 360 Spider ( Audi Q7 2.El) 2.El Alsam Bg de Babam Kabul Eder mi Onu Düşünüyorum bende Bu Şekilde Bursada Kullanabilir miyim Acaba ?

Neden olmasın
    Bir arkadaşımda geçen gün m3 almış
    Bir komşumdaki sıfır tuareg almış
    Bir taneside geçen sene q7 almıştı yine sıfır
    Akıbetleri hala net değil ama denemekte fayda var
  • enteresan bir konuymus..
  • Eğer yurtdışında 4 senelik bir üniversite okuyorsanız ordan alacağınız bir aracı buraya getirip rahatlıkla 6 ay giriş çıkış derdi olmaksızın kullanabiliyorsunuz ama satış yaparken arabanın türkiyedeki fiyatı kadar kadar vergi ödüyorsunuz.Yani 20.000 euro ya araba alıp 40.000 euroya satarken devlet o aradaki 20.000 euroyu vergi olarak alıyor.Ha ben o zaten kendim için alırım derseniz sorun yok
  • Herkeze merhaba;
    haz 2008 yazılmış bg'den araba getirme fırsat mesajları.Bu süre içinde süresi dolupta kardeşine eşine veya babasına devir yapıp tekrar aynı otoyu tr kullanan varmı. Çünkü herkez farklı farklı şeyler söylüyor
    ilginize şimdiden teşekkürler.
  • slm arkadaşlar
    sizden bir ricam var babam tutturdu bulgaristanda audi q7 fiyatını öğren die acaba içinizden bulgaristanda audi q7 nin 2.el ve sıfır fiyatını bilenler var mı ?? bilenlerin cvp yazmasını rica ederim saolun teşekkürler
  • valla ben üşengeç adamım daha iyi bir arabaya binicem diye bu zahmete hayatta katlanmam binerim civic ime bakarım keyfime
  • bulgaristanda yaptirdigin kasko burada gecerli oluyormu?

hani turkiyedekinler ulke disinda gecersiz oluyormus ya o hesap
  • geçen hafta bg den gelirken arkadaşın arabası kapıkulede sınırda bağladılar daha önce hiç sorun olmamıştı son zamanlarda traş oldu
  • Bırak Bulgaristan'a gitmeyi, Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne bile gitmeye üşeniyorum. 2 sene sonra TÜV'ü bile şimdiden düşünüyorum ama araba zaten yeni sayılır, korkacak birşey yok. Her araç aldığımda bir adet de klasör alırım, 2-3 yılda o kadar çok evrak, belge, dosya birikir ki... Ben hepsini topladığım için tabi ama yani bürokrasinin yağsız dişlilerine, acımasız masraflarına, avanta, hediye ve çorba paralarına, triptik, sigorta ve vergilerle uğraşmayı seviyorsanız, maddi imkan da el veriyorsa, Türk vatandaşlarının hayatını dar eder vize sıkıntınız yoksa başarılar diliyorum. Türkiye'deki fiyatların 1/2 ve 1/4 oranına araç getirmeyi kim istemez...???
  • vaybe süpermiş babam emeklide olucak inş. gezsin dursun artık 6 ayda bir :) ozaman ben iki araba alsam biri babamın üstüne birisi benim sonra babamın olanı bnm üstüme benim olanı babamın üstüne yapsak olmazmı? ailede 6 kişi çifte vatandaş ve kırmızı pasaportlu her 6 ay birinin üstüne atarız artık

Edit: Benzinde vergisiz alınsa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi full_speed_89 -- 21 Mayıs 2009; 23:55:14 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.