Şimdi Ara

Türkiyede yaşayıp çift vatandaşlığa sahip olanlar yazımı dikkatle okusunlar.. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
2
Favori
35.186
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Arkadaşlar kısa bir açıklama yapmak istiyorum.

Yukarıda yazdıklarımdanda anlaşılacağı üzere sistemde bir açık vardı.

Bu açık hala var. Ancak şu anda gümrük maddeleri biraz değiştirilmiş durumda.

Aslında şu anda bu açık devam ediyorken bir yandanda bu açık kapatılıyor denebilir.

Kısaca nasıl olduğunu açıklayayım;

Daha önceden aileden herhangi biri üzerine alıp tekrar gelebiliyordu diyorduk.

Ancak bunu yeni kanunlarda biraz değiştirmişler.

Aileden olan biri artık aracı getiremiyor.

Kendi ailesinden çıkıp başka bir aile kurduğunda tekrar getirebiliyor.

Yani şöyle toparlıyayım; Mevcut düzenleme sonrasında, Ben babamla birlikte yaşıyorken bu aracı ülkeye tekrar sokamıyorum. Ancak ben evlendim kendime başka bir aile kurdum. Bu sefer bu aracı babamdan alabiliyorum. Normal şekilde ülkeye sokabiliyorum.

Bu kanun bu şekilde değiştirilmiş.

Mantıklıda olmuş ancak gümrükçülere bu konuda değişik yetkilerde verilmiş.

Kısacası uğraşmaya değmeyecek bir durum haline geldi bu iş.

Öyleki girişlerde sorunlar yaşayan akrabalarım araçlarını Bulgaristana götürüp sattılar.

Buraya geldiklerinde aynı tarzda aynı modelde başka araçlar aldılar.

@Taner abi 2005 model 530d(chipli vede dolu bir araç) 22.000 yada 23.000euroya satıldı diye biliyorum.

• konuyu açan arkadaş nerden bilgi aldı bilmiyorum ama böyle bişey yok,yani var da yok.ben 2 haftada bir bulgaristana gidiyorum ve bu konuyu kapıkule sınır kapısında çok araştırdım.çift vatandaş olan biri yurt dışından araba ile giriş yapabilmesi için 1 yılın 6 ayını dışarda geçirmasi gerekiyo.daha net anlaşılabilek için şöyle diyebiliriz:araçla turk polisine geldin,verdin pasaportunu giriş mühürü için,polisin diyeceyi şüdür-bu yıl içinde 185 gün yurt dışında bulunmamışsınız,yabancı plakalı araçla ülkeye giriş yapamazsınız.yoksa burda 40 000 tl olan corolla orda 24 000tl,alır paşa paşa kullanırım türkiyede.
  • birim maliyet derler ya hani bu işin birim maliyeti kendini aşmış durumda ne gerek var.. bu kadar dalaveraya gereksiz vesselam.biz bir muayeneyi düzgün ve zamanında yaptıramıyoruz..
  • quote:

Orjinalden alıntı: TEPEE PREMİUM PACK

birim maliyet derler ya hani bu işin birim maliyeti kendini aşmış durumda ne gerek var.. bu kadar dalaveraya gereksiz vesselam.biz bir muayeneyi düzgün ve zamanında yaptıramıyoruz..

Konuyu uzatmaya gerek yok.

Ancak ben bizim gibi yaşayan insanlar için bu konuyu açmıştım.

Biz zaten her sene en az 2-3 kere Bulgaristana çıkan insanlarız. Orada evimizde var.

Bazen kafa dinlemeye gidiyoruz bazen kafa dağıtmaya gidiyoruz.

O sebeple bu işlemleri yaptırmakta bir sorun görmüyorum.

Size karışık gelen işlemler idi ancak bana göre basit işlemler. Çünkü prosedürü biliyorduk.

Neyse artık bunları düşünmeye gerek yok. Kanunlardaki açıklar kısmen düzeltildiği için artık uğraşmak zahmet verecek.

Çünkü gümrükçü kafasına eserse sana sigorta yapar kafasına esmezse sigorta yapmaz.

Sigorta yapmazsa zaten Türkiyeye giriş yapamıyorsun demektir.

Neyse konu uzamasın.

Başka cevap yazılmamasını rica ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi desiya -- 22 Mayıs 2009; 0:21:30 >

• gir çık yapıyorsunuz ya dert değil o iş
  • quote:

Orjinalden alıntı: fnb-1907

konuyu açan arkadaş nerden bilgi aldı bilmiyorum ama böyle bişey yok,yani var da yok.ben 2 haftada bir bulgaristana gidiyorum ve bu konuyu kapıkule sınır kapısında çok araştırdım.çift vatandaş olan biri yurt dışından araba ile giriş yapabilmesi için 1 yılın 6 ayını dışarda geçirmasi gerekiyo.daha net anlaşılabilek için şöyle diyebiliriz:araçla turk polisine geldin,verdin pasaportunu giriş mühürü için,polisin diyeceyi şüdür-bu yıl içinde 185 gün yurt dışında bulunmamışsınız,yabancı plakalı araçla ülkeye giriş yapamazsınız.yoksa burda 40 000 tl olan corolla orda 24 000tl,alır paşa paşa kullanırım türkiyede.

Öncelikle nereden bilgi aldım sorusuna cevap vereyim; Konuyu dikkatli okuduysanız bunu arkabalarım yaptı diyorum. Araba getirebilmek için 6 ay kalmayada gerek olmadı. Yani sağdan soldan duyma ile bunları yazmadım. Neyse uzatmaya gerek yok.

Diğer kısım için cevap vereyim;

40.000 liralık 1.4 dizel yada 1.6 benzinli corolla BGde 24.000 liramı?

Eminmisiniz?

1600ccye kadar hacimli motorlarda dediğiniz gibi farklar yoktur.

Hatta eş değer fiyatlar vardır.

İsterseniz aynı donanımdaki corollaların Türkiye vede Bulgaristan fiyatlarına bakabilirsiniz.

• Arkadaslar, bu konuda guncel tecrubesi olan varmi. Ben ve esim cifte vatandasiz, Amerika dan araba getirip, 6 ayda satisini ve plakasini degistirmeyi dusunuyorum. Aile icinde satista ve plaka degistirmede masraf ve vergi yok.
  • 2008de 20bin euro 35bin liraymış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Merto

2008de 20bin euro 35bin liraymış.

Bende ona takildim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yurt dışında 185 gün kalmadan yabancı plakalı araç ile türkiye ye giriş yapılamıyor.
    Sınırda bu pankart ile belirtilmiş.
    Tam tersi olayı yapan veya yaşayan var mı?
  • Arabanın parasını geçtim sigorta parasını ödememek için bu yola başvulabilir. Yatan 2014 model araba için kosko+t.sigortası+mtv=4.000tl ödüyoruz.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.