Şimdi Ara

Türkiye'nin ilk uçak gemisi geliyor ! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
0
Favori
7.826
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yapamayız yapsak ta korunamayız hemen bombalıcaklar bizi zaten kötü de yaparız biz bişeyi beceremeyiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ErenOzata

1 uçak gemimiz olacak, onu koruyalım diye 10 tane deniz altı satın alırlar artık

aklıma lale devrini getirdi bu durum

malum kişi hamlar hamamlarlale bahçeleri yaptırmak yerine onun yeni versiyonu gösterişli pahalı ve türkiye için gereksiz bir oyuncak alıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: magicool

quote:

1 uçak gemimiz olacak, onu koruyalım diye 10 tane deniz altı satın alırlar artık

malum kişi hamlar hamamlarlale bahçeleri yaptırmak yerine onun yeni versiyonu gösterişli pahalı ve türkiye için gereksiz bir oyuncak alıyor

evet çoktan siparişlerini verdik deniz altılarının yanınada 2 tane lale aldık harca anasını satıyım
    hatta keyf yapmak içinde denize özel yer ayarladık orada sağa sola uçucağız

• quote:

Orijinalden alıntı: FenoMachine

quote:

Orijinalden alıntı: magicool

quote:

evet çoktan siparişlerini verdik deniz altılarının yanınada 2 tane lale aldık harca anasını satıyım
    hatta keyf yapmak içinde denize özel yer ayarladık orada sağa sola uçucağız

hakkıdır yapar yapsın ne olacak ayranımız yok içmeye.....
    haa tabi sende ekonominin süper olduguna inanlardansan bu yazdıklarım mantıksız ve saçma geliyor olabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: gezegenci

daha 10 tane firkateyn varken. destroyerler v.s. yokken uçak gemisi ???

2010 yılında başlayan Türk denizaltı projemiz var şuan denizaltılar üretim aşamasında

Yerli üretim fırkateyn inşasıda 2013 de başlayacak diye hatırlıyorum.

2023 de savaş uçakları ve askeri nakliye uçakları projelerimiz var.

Anlatmak istediğim savaş sanayiileri konusunda bu zamana kadar birşey üretememiş olabiliriz fakat projelerimiz mevcut ve harekete geçilmeye başlandı.

Bir yerden başlamak gerekli baltalamak değil,don lastiği bile üretemiyoruz otomobil bizim ne haddimize diyenler yüzünden otomotiv sektöründe yabancı ülkelere çalışıyoruz eğer proje desteklense ve baltalanmasaydı belki de iyi kötü yerli bir otomobil markamız olacaktı.

• gereksiz
  • Kaç kere dedik tsk ya bir şey yapmadan önce konu dışındaki süper zekalara danışın diye ama dinlemiyorlar işte
  • Uçak gemisi torpido ile falan kolay kolay batmaz lakin gemi artık hurda sınıfına girdiği için bir arada durması bile mucize
  • 5 yıla zaten savaş çıkar
  • Tsk dededen kalma mühimmatları kullanırken,uçak gemisi saçmalıktan başka bir şey değil.
  • Ya s..tir olun gidin sanki cok askeri bilginiz var da konusuyorsunuz rise of nations oynamaya benzemez bu isler ordunun basindaki adamlar bilmiyor mu neyin ne olacagini
  • quote:

Orijinalden alıntı: anilxx92

Tsk dededen kalma mühimmatları kullanırken,uçak gemisi saçmalıktan başka bir şey değil.

• bence haber uydurma... Türkiyenin uçak gemisinden çok, F15 eagle tarzı avcı uçaklarına ihtiyacı vardır...
    nerede kullanıcaksın uçak gemisini ? akdenizde mi ?
  • quote:

Tsk dededen kalma mühimmatları kullanırken,uçak gemisi saçmalıktan başka bir şey değil.

Askerliğini nerede yaptın ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Phaldor

quote:

87/3
    acemilik serinyol-hatay
    usta 49. Mot. P. Tug. BİNGÖL ikisindede durum aynı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: thekeys

bence haber uydurma... Türkiyenin uçak gemisinden çok, F15 eagle tarzı avcı uçaklarına ihtiyacı vardır...
    nerede kullanıcaksın uçak gemisini ? akdenizde mi ?

Türkiye'nin uçak gemisine sahip olması demek uluslararası sorunlara bakışını ve bu sorunlarda bugüne kadar takındığı tavrı değiştirmesi anlamına gelir..

Hiçbir ülke kendi kıyılarını korumak veya kendi kıyısı bulunan denizlerde yüzdürmek için uçak gemisi almaz,hem masrafa değmez hemde alay konusu olursunuz..Bugün ABD'nin uçak gemilerini korumak için görevli olan donanma gücü muhtemelen bizim tüm donanma gücümüzü katlayacak düzeydedir..Peki biz de bu büyüklüğe erişir ve uçak gemisi + büyükçe bir filoya sahip olursak nerede kullanacağız,Ege denizinde yüzdürüp fakir Yunanlılara nanik mi yapacağız yoksa Akdenizde yüzdürüp avuç kadar Kıbrıs Rum'una hava mı atacağız ? Eğer bugün elimizde uçak gemisi olsaydı şunu sormamız gerekecekti ; örneğin Hürmüz boğazında İran bir engelleme yaparsa (veya benzeri kritik bir noktada bir başka ülke) Türkiye buraya uçak gemisi ve bir filo göndererek boy gösterebilir miydi? Cevap : HAYIR

Eğer 10 veya 15 yıl sonra üstteki soruya evet cevabı verebilecek noktaya gelmişsek zaten uçak gemimiz var demektir veya ihtiyacımız var demektir..Bugünkü ekonomik ve siyasi yapısıyla ve bunun doğal sonucu olarak askeri stratejisiyle Türkiye'nin uçak gemisine ihtiyacı yoktur daha doğrusu o gücü kullanabileceği hareket alanı yoktur,o düzeyde bir askeri gücün arkasında,bu gücü işe yarar hale getirecek siyasi ve ekonomik yapı yoksa oyuncak sayılır ancak ve gülünç olmaktan öteye gitmez..

Bu arada bir soru sorayım okuyan herkese ; uçak gemisi hangi yakıtla çalışır ve bu yakıtla ilgili teknoloji bizde mevcut mudur ?

• quote:

quote:

quote:

87/3
    acemilik serinyol-hatay

Yani diyorsun ki TSK'nın mühimmat stoğu ve elinde bulundurduğu imkanlar benim gördüklerimden ibaret ve savaş çıkarsa vay babo başımıza gelenler..
  • quote:

quote:

quote:

quote:

87/3
    acemilik serinyol-hatay

Yani diyorsun ki TSK'nın mühimmat stoğu ve elinde bulundurduğu imkanlar benim gördüklerimden ibaret ve savaş çıkarsa vay babo başımıza gelenler..

Ben öyle bir şey söylemedim,söylemek istediğim en azından benim gördüğüm yerdeki miladı çoktan dolmuş mühimmatlar yenilenmeden bu kadar uçuk bir harcama yapılmasının mantığı yok.
    Uçak gemisine sıra gelene kadar binlerce metrelik ihtiyaç listesi var tsk'nın.
    Ve ayrıca eminim benim görmediğim diğer bölüklerdede durum pek farklı değildir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

87/3
    acemilik serinyol-hatay

Ben öyle bir şey söylemedim,söylemek istediğim en azından benim gördüğüm yerdeki miladı çoktan dolmuş mühimmatlar yenilenmeden bu kadar uçuk bir harcama yapılmasının mantığı yok.
    Uçak gemisine sıra gelene kadar binlerce metrelik ihtiyaç listesi var tsk'nın.
    Ve ayrıca eminim benim görmediğim diğer bölüklerdede durum pek farklı değildir.

Ben orgeneral villaları yakınında nöbet tutarken içinde mermi olmayan M1 tüfekler verirlerdi bize,çok değil 6-7 sene önce..Evet bildiğiniz 2. dünya savaşında Amerikan ordusunun piyade tüfeği olan M1..Acemi birliğinde gördüğüm en genç G3 piyade tüfeği 78 yılı MKE üretimiydi yani benden 2-3 yaş büyüktü ve hala birliklerimiz kullanıyor G3'ü..Tüm bunlar TSK güçsüz,zayıf ve hatta zavallı olduğu için olmuyor,birincisi para kısıtlı ikincisi terörle mücadele düşük yoğunluklu bir savaş veya asimetrik savaş..Böyle bir ortamda ne TSK'nın ne de Türkiye'nin Irak veya Afganistan'daki coniler gibi kevlar miğfer,gıcır gıcır piyade tüfekleri veya su gibi yakıt harcayan tanklar kullanma lüksü yok,bir çoğuna ihtiyacı da yok..

Eğer aklımda kalan bilgi yanlış değilse Avustralya ordusunun toplam personel mevcudu 60 bin civarındadır fakat yıllık savunma bütçeleri 18-20 milyar dolar düzeyindedir..Biz ise yıllık 10-11 milyar dolar bütçeyle kabaca 650 bin kişilik bir orduyu idame ettiriyoruz..Yani bu işler o kadar kolay değil..Zihniyet yanlışları,uygulamada yapılan yanlışlar yok mu elbette var hemde dünya kadar..Fakat TSK senin benim gördüğüm kadar aciz veya döküntü bir ordu değil..Eğer döküntü bir ordu görmek isteyen varsa Sovyetler yıkıldıktan sonra geriye kalan ve hala belini doğrultmaya çalışan Rusya'ya bakabilir..

• quote:

Orijinalden alıntı: memoseler

Gemi gelsede bi işe yaramayacak bunlar oldukdan sonrahttp://forum.donanimhaber.com/m_59648650/mpage_1/f_/key_//tm.htm#59648650

O video feyk hocam
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.