Şimdi Ara

Türkiye Lüks ve Rahatlık içinde Yaşıyor (Kanıtlı) (27. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
566
Cevap
9
Favori
26.419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
85 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Demokrasi olmayan bir ülkede yaşıyorum malum kişileri az biraz eleştirsem hapise girme ihtimalim çok yüksek, doğarken binlerce lira borçla doğuyorum, eğitim sistemi bitmiş çürümüş bir ülke, sanayi ve tarımı 10 yılda yok edilmiş, işsizlik gençler arasında %20 olaan bir ülke, asgari ücret ile bir ömür çalışırsam belki bir araba alabilirim arabanın 2 katı fiyatını devlete vergi veriyorum, araba aldım diyelim benzin 5tl bunun 3,5 tlsi yine vergi, ülkede terör en üst seviyelerde kimsenin can güvenliği yok ama sen türkiyede gençler çok rahat yaşam kalitesi avrupadan yüksek gibi başlıklar açıyorsun acaba ne sorunun var bence biraz sen bunu düşün.
  • Theologist kullanıcısına yanıt
    Çözüm ya da çözüme giden yolu belirlemek adına gereksinim duyduğumuz en önemli hususlardan biri 'bilinçlenmek' olacaktır zannımca. Bilinçlenmek dediysem bu da başlı başına bir süreç aslında. Açıkçası topyekûn bir farkındalık hareketinden bahsediyorum.

Öncelikle kısa vadeli bir iyileştirme programına, akabinde de uzun vadeye yayılacak etkili aynı zamanda da sistemli çalışmalara ihtiyacımız var. Bu çalışmalardan kastım, büyük ölçüde düzenlemeye bir o kadar da değiştirmeye yönelik. Bu bağlamda adalet, eğitim ve ekonomi alanları başta olmak üzere bu kavramların alt yahut yan kollarını da baz alarak işe başlayabiliriz.

Örneğin; içinde her yurttaşımızın emeği ve alın teri olan vergilerimizi planlı bir şekilde kullanarak doğru yatırımlar yapabiliriz.

Eğitimi olması gereken konuma getirebiliriz mesela. Ne kadar zor olabilir ki? Ya da şöyle sorayım, sandığımız kadar imkansız mı? Gerçek 'eğitimcileri' hak ettiği yere getirerek alması gereken minimum değil, optimum ücreti vermek bir başlangıçtır aslında. Devam eden süreçte en uygun eğitim sistemini model alıp bu sistemi kendi süzgecimizden geçirebilir, milli menfaatlerimiz ışığında kendi ülkemize uyarlayabiliriz. Sistemin doğurabileceği herhangi bir problemi, cebimizi doldurma ya da bir kesimi eleştirerek popülarite kazanma amacı gütmeden tamamen çözüm odaklı bir yaklaşımla düzeltebiliriz.

Toplumun büyük çoğunluğunu gerçeklerden soyutlayan anlık kurgularla aramıza bir mesafe koyarak insanlarımızın göz göre göre kandırılmasının önüne geçebiliriz, geçmeliyiz. Hani şu -sözüm ona- evlendirme programları var ya, işte onlara ithaf ediyorum.

.
    .
    .

Alın size naçizane, ufak soluklu bir analiz. Örnekler çoğaltılabilir elbette. Yeter ki isteyelim, yeter ki bir noktadan başlayabilelim...

• quote:

Orijinalden alıntı: Dracos

işsiz diye sana dememiştim aslında ama maşallah konuya verdiğin cevapların sıklığı ile ve üyelik tarihinden bu yana açtığın konuların çokluğu (ve tabii ki bu konulardaki cevap sıklığı) ile de resmi işsizliğini ilan etmişsin, açıkçası tebrik etmek lazım

merak ettiğim bir konu var, hani kimse sormamış da şimdiye kadar niyeyse, bu kadar şöyle yapın böyle edin yabancılar şöyle böyle vs. diyip duruyorsun çok güzel, sen ne yaptın kardeşim, ne ürettin bugüne kadar?

Günlük mesaj ortalamam ortada...

Ayrıca bugüne kadar neler yaptığımı mı merak ediyorsun? Neler ürettiğimi... Sana CV'mi mi yazmalıyım buraya? 5 Sayfalık bir belge...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• bence yunanistan lüks ve rahat içerisinde yaşıyor ne kadar batık olsada değişen birşey yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kuzeyli.2891

Türk insanının tembel ve kolaycı, öğrenme ve gelişmeye kapalı olduğunu söyleyebilirsiniz. fakat rahat ve refahı yüksek yaşadığını asla iddia edemezsiniz. Insanlar ellerinde tel altlarinda araba da olsa girtlak gırtlağa borç içindeler. Asla düzgün bir psikoloji ve sağlıklı dusunce icinde değiller. Savunduğunuz şeyler ve tespitleriniz avrupai tarzda gelir ve çevre yi gerektiren kıstaslar. Braz düşünmeyle bu sonuc çıkıyor.

Zaten konu bu...

Yani tembel, kolaycı, öğrenmeye ve gelişmeye kapalı olması...

Bunca sıkıntıya rağmen hala gününü oyun başında geçirmesi, sıkıldığında TV'ye geçmesi, ondan da sıkıldığında Sosyal medyaya geçmesi, ondan da sıkıldığında tekrar oyuna geçmesi...

Bir tezat yok mu? Bu nasıl sıkıntı? nasıl halinden memnun olmama? Halinden memnun olmayan böyle yaşar mı? Değiştirmeye çalışmaz mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: PomPom

Demokrasi olmayan bir ülkede yaşıyorum malum kişileri az biraz eleştirsem hapise girme ihtimalim çok yüksek, doğarken binlerce lira borçla doğuyorum, eğitim sistemi bitmiş çürümüş bir ülke, sanayi ve tarımı 10 yılda yok edilmiş, işsizlik gençler arasında %20 olaan bir ülke, asgari ücret ile bir ömür çalışırsam belki bir araba alabilirim arabanın 2 katı fiyatını devlete vergi veriyorum, araba aldım diyelim benzin 5tl bunun 3,5 tlsi yine vergi, ülkede terör en üst seviyelerde kimsenin can güvenliği yok ama sen türkiyede gençler çok rahat yaşam kalitesi avrupadan yüksek gibi başlıklar açıyorsun acaba ne sorunun var bence biraz sen bunu düşün.

Bak onca sorun saydın değil mi?

Bu sorunlar oyun oynayarak, dizi izleyerek, sosyal medyada beğeni kasarak düzelir mi?

Bunları yapan gençlik yarın lider olacak... Ne beklersin böyle yetişmiş birinden sen?

• Bir önce açtığın boş zamanı çiftliklerde geçirmek üzerine konu güzeldi.

İşsiz insanlar için Girişimcilik adına güzel konular bekliyorum durum tespitinden pek hoşlanmayan halkımız için daha verimli olacaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türkiye Lüks ve Rahatlık içinde yaşıyor diyen arkadaşa sorum var ?

Bunları değiştirmek için kendi adına insanlık için ne yaptığını özetlerse burdaki adamlara burdaki ömrünü bilgisayar başında geçiren arkadaşlara yön vermiş olur.Abi çok sevdiğim bir abinin sözü var ilk önce kendini kurtar sonra milleti düşün diye.

Bu arkadaşın galiba işi güçü yok foruma sarıyor.Hayır abi böyle kalkınacaksak ben de açayım o zaman bir konu.Hadi onu geçtim sanki memlekette herşey düzgün bir ayar verilmeyen gençlik kalmış.Mesela üfe/tüfe oranına işşizlik sorununa asgari ücret konusuna haksız ve adaletsiz bir sisteme müdahele etmek yada açık açık bunları konuşmak kimsenin işine gelmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rLzApex

Bir önce açtığın boş zamanı çiftliklerde geçirmek üzerine konu güzeldi.

İşsiz insanlar için Girişimcilik adına güzel konular bekliyorum durum tespitinden pek hoşlanmayan halkımız için daha verimli olacaktır.

Burada durum tespitinden ziyade öneriler var konu içinde... Dağıtılmış şekilde...

Direk öneri pek etkili olmuyor, çünkü suyuna gitmek gerek başlangıçta, dalga ona göre sonradan verilince bilinçaltına daha iyi yerleşir diye düşündüm.

• quote:

Orijinalden alıntı: sabuncu

Türkiye Lüks ve Rahatlık içinde yaşıyor diyen arkadaşa sorum var ?

Bunları değiştirmek için kendi adına insanlık için ne yaptığını özetlerse burdaki adamlara burdaki ömrünü bilgisayar başında geçiren arkadaşlara yön vermiş olur.Abi çok sevdiğim bir abinin sözü var ilk önce kendini kurtar sonra milleti düşün diye.

Bu arkadaşın galiba işi güçü yok foruma sarıyor.Hayır abi böyle kalkınacaksak ben de açayım o zaman bir konu.Hadi onu geçtim sanki memlekette herşey düzgün bir ayar verilmeyen gençlik kalmış.Mesela üfe/tüfe oranına işşizlik sorununa asgari ücret konusuna haksız ve adaletsiz bir sisteme müdahele etmek yada açık açık bunları konuşmak kimsenin işine gelmiyor.

Ne yaptığımı, nerede olduğunu bilmeden niye böyle direk yargı içine girmişsin ki...

Diyarbakır İmam hatip lisesi
    Dicle İlahiyat Fakültesi
    Mısır Ezher Üniversitesi Arapça olarak
    Ankara İngilizce İlahiyat İngilizce olarak
    Şimdi ise Almanya Münster Üniversitesi Almanca olarak

Yaş 27

Sistemi konuşmanın kime ne faydası var?

Biz kendimizi düzeltmeden ne işimiz var sistemle? Düzeltebilir miyiz eleştirerek?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Theologist -- 27 Şubat 2017; 2:02:29 >

Konu ilk.mesaji bence durum tespiti , itiraf etmeliyim ki benim ilgimi uyandirmadi o nedenle mesajlara bakmadım ve tabi emeğine sağlık.

Boş zamanı çiftliklerde geçirmek konusunu hatim etmiştim :)

Dediğim gibi direkt olarak genç ve dinamik işsizler için girişimcilik konusunu bence siz acmalisiniz. Böyle ciddi bir konu yok tabi ki hayal dünyası üzerinde gezelim değil ama güzel olabilir en azından insanlar içinden birşeyler alabilir.

Konu dışı yazdığım için affedersin.

• İstatistikler gerçeği yansıtıyor.Biraz da ben anlatayım. Karabük üniversitesinde öğrenciyim 3.yılım 2.sınıftayım (hazırlık okudum, liseye eklenen ve son derece gereksiz olan hazırlık sınıfı vurgunundan sonra da 12 yıl ingilizce eğitiminin (İngilizce nasıl öğretilmez dersi) sonunda hayatımdan çalınan 2 yılın hesabını yapmadan, ortalama bi üniversite öğrencisi olarak konuşacağım). Devletin bana verdiği ücret aylık 425 Türk Lirası (Kredi alıyorum).Devlet yurdunda kalıyorum aylık 245 lira aidatı var ve okuldan 8 kilometre uzakta bu da demek oluyor ki her gün cebimden 3 lira gidiş geliş ücretinin çıkması gerek.Haftanın 5 günü okula gidiyorum 1 ayı 4 hafta olarak kabul edersek ayda 20 gün ve buda 60 liraya eşit olur.İnternetin yegane çöplük olduğu yurtta internete bağlanmak imkansıza yakın buda 60 liraya ortalama bir faturalı hat tarifesini beraberinde getiriyor.Toplam 365 liraya eşit oldu ve geriye 1 ay boyunca harcanabilecek 60 lira demek bölersek günde 2 lira gibi komik rakama tekabül eder.Konuyu açan arkadaş 6 metrekare bir odanın içinde 1 ay boyunca ne yapılabilir bana biraz anlatabilirmisin ? İşmi ? Babam marangozdu emekli olmadan önce,burada birkaç yerde işe girdim 1 aylık çalışmam karın tokluğuna oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.Croft -- 27 Şubat 2017; 3:41:18 >

• Mantıklı, bende jet motoru tasarlıyorum CAD programları üzerinden fakat keşke üretip üzerinde balans,yakıt tüketimi,max hız vs testleri yapabilseydim ya da birilerinden yardım alabilseydim fakat maalesef en kötü bilgisayarı dahi alamayacak insanlar var. Php,video desing vs işler birkaç kişiyi kurtarır, birkaç milyonu değil.Almanca ve İngilizcem var nasipse japonca da öğrenmek istiyorum,hepsini kendi çabalarımın sonucu. Eğer kendi çabalarımla gerçekten birşeyler yapabilseydim üniversiteye gelmez evde kendi kendime mühendis olabilirdim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: L.Croft

Mantıklı, bende jet motoru tasarlıyorum CAD programları üzerinden fakat keşke üretip üzerinde balans,yakıt tüketimi,max hız vs testleri yapabilseydim ya da birilerinden yardım alabilseydim fakat maalesef en kötü bilgisayarı dahi alamayacak insanlar var. Php,video desing vs işler birkaç kişiyi kurtarır, birkaç milyonu değil.Almanca ve İngilizcem var nasipse japonca da öğrenmek istiyorum,hepsini kendi çabalarımın sonucu. Eğer kendi çabalarımla gerçekten birşeyler yapabilseydim üniversiteye gelmez evde kendi kendime mühendis olabilirdim.

Ne güzel işte...

Kendini geliştiriyorsun.

Ülkenin senin gibi bir geleceğe ihtiyacı var, hem dil bilen, hem işi bilen...

Tarihi değiştirenlerin kaçı zengindi acaba? Fakirlikten yükseldiler zenginliğe icatları ile...

• Olay kendini geliştirmek değil , seni geliştirmesi için para alanların seni geliştirememesi.Fazla söze gerek yok,anlayana sivri sinek saz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: L.Croft

Olay kendini geliştirmek değil , seni geliştirmesi için para alanların seni geliştirememesi.Fazla söze gerek yok,anlayana sivri sinek saz.

Seni o bildiğin diller ile havada kaparlar yabancı ülkeler... Niye endişe ediyorsun ki? Aziz Sancar'a Nobel aldıran kim? Peki sence devlet elini kafasına alıp düşünmemiş midir ne ettik bize, kaçırttık adamı vs.

Şimdi Almanya'dayım ve projemizi sunduk Üniversiteye, 10.000 Euro başlangıç desteği veriyor. Bizim ülkede Tübitak Fetö ile yurt dışına satıyor gelen projeleri...

Sen kendini geliştir gerisi kolay.

Sistemi eleştirmek kolay ama FAYDASIZ...

Cunku ben 1.5 senedir hedefim dogrultusunda calisiyorum bende bilirdim okuldan mezun olur olmaz international bir firmada ise baslamayi . Dedigim meslekler ile soylediginiz is kiyaslanamayacak derecede . Ama malesef toplumun %1 i dediginiz gibi yasiyor ise bunu geri kalan %99 una mal etmek yanlis olsa gerek.

• quote:

Orijinalden alıntı: PomPom

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Birader oraya günde 10 saat çalışmayı da ekle, çoğu zamanda çalışma saati 12 saat oluyor.

Hani eğlence ? Elin ülkesi 6-8 saat arası çalışırken biz neden ırgat gibi takılıyoruz ?

Yok biz 10 saat sosyal medyada takılıyoruz zaten, senin kafan sana fazla, git bağışla sağa sola.
  • Her ülkede geliri düşük insanlar var. Avrupada, amerikada şehir merkezlerinin azıcık dışına çıkın ve insanlar nasıl yaşıyor görün. Ve örnek olarak da hep en üst seviye yerleri örnek almayın, azıcık kanaatkar olun.
    Ülkemizin derdi hükümet şu veya bu olmuş değildir. Genel halk yapımız, düşünce ve yaşam tarzımızdır. Çalışmayı sevmiyoruz ama iyisini hem de çok tüketmeyi seviyoruz. Tembeliz, hep şikayet ediyoruz, hiç öz eleştiri yapmıyoruz. Pek çok insan nasıl devleti veya şunu bunu dolandırırım, nasıl kandırırım, nasıl malı götürürüm diye yaşıyor.
    Ülkede ekonomik kriz var diyen azıcık dışarı çıksın ve ufacık veletlerin bile kıyafetlerine, ayakkabılarına, telefonlarına filan bir baksın. Trafiğe bir basın, alışveriş mekanlarına bir baksın.
    Sefalet var abi sürünüyoruz yeaaaa.

• 
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.