Şimdi Ara

Türkiye IŞID'e Ne Zaman Silah Gönderdi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Gündem ve siyaset konularına olan uzaklığımdan dolayı öğrenmek için soruyorum beyler, güzel bir insan net bir şekilde açıklayabilir mi mümkünse kaynaklarla tabii.

Ve bugün abd'nin ne çıkarı var ki bizimle ışıde karşı savaşma konusunda bu kadar istekliler ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrYAGIZ -- 25 Temmuz 2015; 6:43:34 >

• Google yapabilirsin ama konuyu kısaca şöyle özet geçeyim kaynaklara internetten sayısızca ulaşabilirsin nasıl olsa.Şöyle de dersen senin bileceğin iş,atıp atmadığın ne malum İnanmayabilirsin.Baştan başlayım mesela şu tırlar konusu,sınırda işidin askerin yanı başında mayın döşeme işlemleri esnasında hiçbirşey yapmaması ve bunun video da geçmesi,suriye hükümet taraflı buradan yollandığına dair yığınla açıklama,işid den sayısızca anlaşma yapıldığına dair söylemler,bundan kamplar hastanelerden tut silah para yardımı gibi.Gizli giden tırlarda mühimmat gittiğine dair gizli mühürlü belgelerin ortaya çıkması ve bir anda ortadan kaybolmaları.Hiçbir şekilde türkmenlere "hiçbirşey"in ulaşmadığı "sadece tırlar vs. için geniş zaman olarak geçen konuşmalar bunlar."Sınırda keyfince hareket eden işidliler.Normal geçen suriyelerde var tabi ama özellikle işid inki anlaşmayla yaralılar hastaneye kimliksiz geçmeleri gibi.Rehine olayıyla ilgili anlaşma yapıldığını gösteren olayların gelişmesi,anlaşmalar ve birçok şey gibi.Zaten iktidarın esad ı devirmek gibi bir gayesi olduğu da herkesçe biliniyor o da ek olarak.Ortadoğu projesi noktasında karışıklığın kendimizce faydası olacağını düşünüp böyle bir batağa dönmesi.Bu noktada abd nin bizimle aynı noktaya çıkması el altından verilen tavizler,muhtemelen,üsle ilgili alıp/verme durumları gibi birçok şey var.Bugün sen yarın ben misali

• Free Time kullanıcısına yanıt
    peki ışid dediğimiz örgüt, oluşum nedir gerçekten bunu biliyor muyuz ? gerçekten ırak şam islam devleti midir yoksa başka bir amaçla kurulan bir oluşum mudur?
    hafızam beni yanıltmıyorsa ve yanlış hatırlamıyorsam bundan 2-3 yıl önce suriyenin dağılacağını ve hatta 3 e bölüneceğini suriye halkının topraklarından sürüleceğini ve suriye bölgesinin israile karşı bir tampon bir devlet kuracaklar şeklinde bir öngörüsü vardı. bugün bakıldığı zaman kağan kurtoğlu idi sanırım adı öngörü sahibinin.

yani resmin üzerinde büyük bir resim var gibi gözüküyor local olarak tabi ki irdeleyeceğiz de birde genel olarak asıl başka bir resim var gibi sanki dediğim gibi fazla alakam olmadığı ilgim olmadığı için bilmiyorum ama gazetelerde dikkatimi çekti akıllı insanlar bu konu hakkında ne düşünüyor merak ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrYAGIZ -- 25 Temmuz 2015; 8:12:10 >
  • "Bana göre" amerika ve israil tarafı kaynaklı Iraktan başlayıp ortadoğuya doğru yayılan bir terörist örgüttür.Belki ilk başta dediğin gibi ırak şam gibi görünse de şuanki gelinen noktada çok daha büyük güçlerin maşa olarak yönettiğini ortaya koyuyor.O tampon bölge konusu aslında çok çok uzun zamandan beri olan bir durum ama onu düşününce Türkiye üzerine de düşünülen harita ve planları da ele almalıyız.Şunu da es geçmeyelim elimizde farklı bir örnekte mevcut kontrolden çıkan el kaide...Hiçbir terörist grup bir anda ortaya çıkmaz elbette ki farklı güçler buna destek çıkar ama bu tür örgütlenmede hiçbir zaman kontrol altında tutulamaz.Ek olarak amerika israil tarafı desem de bizim ülkemizden de farklı amaçlar doğrultusunda destek görmüştür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Free Time -- 25 Temmuz 2015; 8:19:35 >
  • Free Time kullanıcısına yanıt
    bizim ülke olarak bu olaylara hiç bulaşmamamız gerekiyordu ama etkiye de tepki vermezsek yanlış olacaktı sınır operasyonları olağan bence yani olması gereken buydu

ama silah konusunda bu ışide destek konusunu çok merak ediyorum, olayların arka planında mutlaka başka bir şeyler olmalı. yani bu dış politikalar falan bu tür ülke menfaatleri particilik konularını aşan şeyler bence.
  • Ülke menfaatlerini düşünen bir insan kutu kutu paraları çocuklarına kaçırtmaz ya da hiç olmadığı kadar hatta forbeste en zenginlere girecek kadar zengin olamaz.Ülke menfaati diye ülkesini soyup soğana çeviren kaçan kişilerde biliyoruz ki bu kişi de onlara birer örnek.Senin ülke stratejin bir terörist örgüte destek çıkmaya kadar kaldıysa (sınır için konuşuyorum yoksa amerika gibi uzaktan yönetme gibi değil) onu eline gözüne bulaştırırsın şuan olduğu gibi.Bizim bu sınırlar dahilinde hangi dış politikamız bize fayda sağladı,hiçbiri onu da geçiyorum dost diye bilinenler bile teker teker istikrarsızlığa geçiş yaptı.Bir kişinin her dakikası erdoğan gibi tutmuyorsa kendi menfaati dahi olsa onu eline gözüne bulaştırır.Ülke menfaatlerinin düşünülmediğini geçtim bunun bir argüman olarak savunma yapılmasını yanlış buluyorum.Ülkede en önemli askeri tecrübesi olan kişileri sahte delillere hapse atıp sonra bir anda tamamını bırakan bir yönetimden söz ediyoruz."Gelinen noktada" operasyon kesinlikle şarttır ondan şüphemiz yok.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.