Şimdi Ara

Türkiye'de lüks araç almak zengin işi değil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Değil çünkü araç doğru dürüst değer kaybetmiyor aksine değer kazanıyor

şimdi kenarda köşede sattığı yazlığın,köydeki arsanın 250-300 bin tl si olan adam
    gidip 2.el bir 3 serisi alsa parayı harcamış bile olmuyor

Alır istediği gibi kullanır ailesi ile keyfini sürer sonrasında paraya ihtiyacı olduğunda veya daha iyi bir yatırım şansı olduğunda satar
    altın bozdurur gibi

Almanyada araba ucuz ancak bir arabaya 40-50 bin euro vermek bile zengin işi
    50 bin euroya gidip sıfır bir araç alsanız aldığınız gibi o aracın değer 40 euroya düşüyor
    5 yıl sonra o arabayı zar zor 15-20 bin euroya satarsınız

Şimdi ben bütün paramı altına,dövize bağlamasam gidip lüks bir araç alsam fazla bir zarar etmem
    şimdi ben bmw ye binsem zengin mi olacaktım
    İstediğim arabayı alacak param var şimdi ben zengin miyim ?

• Hala bizim halk şunu anlayamadı..

2019 yılının başında Civic RS'i 140 bin tl'ye aldım. Daha 5 bin km'de sıfır değeri görüyor.

Şuan satsam 160-170 bin tl'ye satabiliyorum. Gel gelelim sıfırı oldu 200 bin tl.

Şimdi ben kar etmiş mi oldum?

Yada daha da anlamayan arkadaşlara daha dramatik bir şey söyleyeyim.

2004 model Civic var aynı zamanda. 2006 yılında 23 bin tl'ye almıştım. Şuan 55-60 bin tl'ye satabiliyorum. Gel gelelim sıfırı oldu 200 bin tl.

Şimdi ben kar mı etmiş oldum arkadaşlar?

İkinci el fiyatları artıyor evet ama sizin paranızın alım gücü de azalıyor ve aradaki farkı kapatacak veya sizi kar ettirecek kadar ikinci el fiyatları artmıyor. Şunu anlayın artık.

Sıfır fiyatları daha çok artıyor veya en iyi ihtimalle aynı kalıyor.
    Çomarlar bunu anlayamadı çünkü yeterli zeka yok

Araba değer kazanıyor çünkü sıfır araç fiyatı yükseliyor , 5 sene önce Ford Fiesta 50bin TL verilir mi diyorduk bugün sıfır Fiesta 120-160tl arası donanıma göre

5 sene önce 50bin TL sıfır aldığın Fiesta aracı bugün 5 yaşında ve 100bin km diye 20-30bin TL mi satacaksin? Sonra üzerine 120bin TL koyup sıfırını mı alacaksın? Hayır..

Biz buna enflasyon diyoruz , eğer ülkende enflasyon düşük olsaydı bugün sıfır Ford Fiesta 60bin TL olsaydı evet haklısınız ikinci el fiyatları fazla denilebilirdi.

Sizin zeka ve genel kültür seviyeniz bazı şeyleri anlayamayacak kadar düşük , fiyatları geçin alım gücüne bakın 5 yıl once kaç TL maaş alıyordunuz o maaş ile kaç dolar Euro yada altın alıyordunuz şuan ne maaş alıyor ve o paraya ne alabiliyorsunuz buna bakın. Enflasyon olan ülkede fiyatlar ve maaşlar aynı kalmaz

Aptala anlatır gibi anlatmaya çalıştım aslında bu tür konulara cevap vermek huyum değil gerek yok ama okuyanlarda var bu konuları Türkiye'nin kısa sürede genel kültür seviyesini yükseltmesi gerek gerçi sosyal medya kriter değil çünkü sosyal medya kullanan kesim toplumun çöp kısmı olsun arada bende bakıyorum böyle forumlara
  • Mesele lüks araç almak değil ki mesele o aracı yürütmek. Bakımı yakıtı kaskosu sigortası vergisi diğer ucuz araca göre değişkenlik gösterecektir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mantıklı yaklaşım. Avrupada araçların fiyatları hem yıl hem km ye göre düşüş gösterir. Sıfırı 50 bin euro olan aracın 1 yaşında olanı 30 bine alınabilir. Burada 200 bin olan aracın 1 yaşında olanını 215 bine falan alıyoruz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • TL cinsinden olmasa da euro, dolar altın cinsinden değer kaybediyor. Euro cinsinden bakınca avrupadan pek farkı yok, hatta daha kötü bazı modellerde.

• quote:

Orijinalden alıntı: commandx

TL cinsinden olmasa da euro, dolar altın cinsinden değer kaybediyor. Euro cinsinden bakınca avrupadan pek farkı yok, hatta daha kötü bazı modellerde.
    Zeki adamin hali başka.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hala bizim halk şunu anlayamadı..

2019 yılının başında Civic RS'i 140 bin tl'ye aldım. Daha 5 bin km'de sıfır değeri görüyor.

Şuan satsam 160-170 bin tl'ye satabiliyorum. Gel gelelim sıfırı oldu 200 bin tl.

Şimdi ben kar etmiş mi oldum?

Yada daha da anlamayan arkadaşlara daha dramatik bir şey söyleyeyim.

2004 model Civic var aynı zamanda. 2006 yılında 23 bin tl'ye almıştım. Şuan 55-60 bin tl'ye satabiliyorum. Gel gelelim sıfırı oldu 200 bin tl.

Şimdi ben kar mı etmiş oldum arkadaşlar?

İkinci el fiyatları artıyor evet ama sizin paranızın alım gücü de azalıyor ve aradaki farkı kapatacak veya sizi kar ettirecek kadar ikinci el fiyatları artmıyor. Şunu anlayın artık.

Sıfır fiyatları daha çok artıyor veya en iyi ihtimalle aynı kalıyor.
  • Çomarlar bunu anlayamadı çünkü yeterli zeka yok

Araba değer kazanıyor çünkü sıfır araç fiyatı yükseliyor , 5 sene önce Ford Fiesta 50bin TL verilir mi diyorduk bugün sıfır Fiesta 120-160tl arası donanıma göre

5 sene önce 50bin TL sıfır aldığın Fiesta aracı bugün 5 yaşında ve 100bin km diye 20-30bin TL mi satacaksin? Sonra üzerine 120bin TL koyup sıfırını mı alacaksın? Hayır..

Biz buna enflasyon diyoruz , eğer ülkende enflasyon düşük olsaydı bugün sıfır Ford Fiesta 60bin TL olsaydı evet haklısınız ikinci el fiyatları fazla denilebilirdi.

Sizin zeka ve genel kültür seviyeniz bazı şeyleri anlayamayacak kadar düşük , fiyatları geçin alım gücüne bakın 5 yıl once kaç TL maaş alıyordunuz o maaş ile kaç dolar Euro yada altın alıyordunuz şuan ne maaş alıyor ve o paraya ne alabiliyorsunuz buna bakın. Enflasyon olan ülkede fiyatlar ve maaşlar aynı kalmaz

Aptala anlatır gibi anlatmaya çalıştım aslında bu tür konulara cevap vermek huyum değil gerek yok ama okuyanlarda var bu konuları Türkiye'nin kısa sürede genel kültür seviyesini yükseltmesi gerek gerçi sosyal medya kriter değil çünkü sosyal medya kullanan kesim toplumun çöp kısmı olsun arada bende bakıyorum böyle forumlara

• yerine daha iyisini alamıyorsan yüksek rakama sattığın araçtan nasıl bir kar elde etmiş oluyorsun?
  • Bir gün araçsız kalınmayacaksa araba fiyatının prim yapmasının hiç bir önemi yok sonuçta aracınızı satıp üstüne para ekleyip yenisi almak döngüsü hiç değişmiyor dolayısıyla eldeki arabının değeri ha 150 ha 250 sonuçta o paraya benim bir tasarrufum olamıyor ancak arabasız kalıyorum satıp bankaya koyuyorum denirse anlamı var
  • quote:

Orijinalden alıntı: erka1907

yerine daha iyisini alamıyorsan yüksek rakama sattığın araçtan nasıl bir kar elde etmiş oluyorsun?
    Gayet basit. Tl bazında kar etmiş oluyorsun. Bu da doğal olarak yatırım aracı olarak algılanır.

Yanına arabaya bindiğinde kar kalıyor.

2016 yılında 340'a aldığımız aracın piyasası şu an 550 bin, 2017 yılında 145'e aldığımız diğer aracın piyasasi 270-280 civarında.

• Çok basit bir şekilde bende anlatayım 3 sene egea 1.3 urban parasına kaç kg pınar tereyağı alıyordunuz şimdi kaç kg alıyorsunuz? 3 ay önce 30bin tl olan araç 40 bin tl oldu da sadece sizin aracınıza mı oldu veya biraz daha zamana yaydığınızda (1 yıl gibi) tereyağının kg fiyatı aynı mı paramız değersizleşti siz kar gibi görsenizde 100 tllik banknotlardan oluşan 10kg lik bir para tomarı ile alınan mal 2 sene önce 6kg lik tomar ile alınabiliyordu. Kısaca kârda değil zarardasınız gelirinizde aynı oranda artsa daha fazla kg para veriyorsunuz o da ağaç pamuk vb demek daha nasıl anlatayım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yaman06

Gayet basit. Tl bazında kar etmiş oluyorsun. Bu da doğal olarak yatırım aracı olarak algılanır.

Yanına arabaya bindiğinde kar kalıyor.

2016 yılında 340'a aldığımız aracın piyasası şu an 550 bin, 2017 yılında 145'e aldığımız diğer aracın piyasasi 270-280 civarında.

Alıntıları Göster
    TL bazında da kar olduğunu düşünmüyorum. çünkü sizin aracınızın rakamı arttıysa ülkedeki her şey aynı oranda zaten artmıştır.
    %1-2 belki oynar aradaki fark. sadece paranızın değerini korumuşsunuz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.