Şimdi Ara

Turkcell Faturalı ile Hazır kart arasında hız farkı var mı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
4.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bildiğiniz gibi turkcellde baz istasyonu önceliklendirme olayı var.
    Mesela Lifecell paketlerde “önceliklendirme seviyeniz 2’dir” deniliyor.

Ama hazır kartta bir tarife buldum. Açıklama kısmında bu konu ile ilgili bir şey göremedim. Hazır karta geçsem netin hızı faturalı tarifelerle aynı mı olur ? Yoksa az mı olur ?

Hazır kart Tarife özetle; 500dk 1000sms 10gb net 70 tl.

Geçmek istediğim tarifenin linki ;

https://m.turkcell.com.tr/kampanyalar/4-5g-hizinda-kampanyalar/ucuran-10-gb-paketi?place=packages_category

Kısaca çekim gücü ve hız kalite açısından bir fark var mı faturalılarla ? Teşekkürler :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MyWorldLife -- 13 Nisan 2018; 16:11:4 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: orhunn

Bu mesaj silindi.
    Ankara’nın nispeten yoğun data trafiğinin olduğu bir yerde çalışıyorum.

Türk Telekom’da ve Vodafone’da Sabah saatlerinde 40-50 mbit hızı görmeme rağmen Öğleden akşama kadar tabiri caizse internet hızı tam anlamıyla yoğunluğa bağlı sürünüyor.

Instagramdan fotoğraf görüntüleyemez hale geliyorum.

2-3 mbitler bile zor çıkıyor.

Turkcell’de de bu durum böyleyse önceliklendirmeden dolayı ben yine sürüneceksem hiç gereği yok geçmenin.

Onun için sormuştum.

• quote:

Orijinalden alıntı: MyWorldLife

Ankara’nın nispeten yoğun data trafiğinin olduğu bir yerde çalışıyorum.

Türk Telekom’da ve Vodafone’da Sabah saatlerinde 40-50 mbit hızı görmeme rağmen Öğleden akşama kadar tabiri caizse internet hızı tam anlamıyla yoğunluğa bağlı sürünüyor.

Instagramdan fotoğraf görüntüleyemez hale geliyorum.

2-3 mbitler bile zor çıkıyor.

Turkcell’de de bu durum böyleyse önceliklendirmeden dolayı ben yine sürüneceksem hiç gereği yok geçmenin.

Onun için sormuştum.

Alıntıları Göster
    Turkcell kullanan birinden 2 3 test yapmayı deneyin?

• Önceliklendirme 3G'de hattın maks. hızını 7.2 Mbit ile sabitleyerek yapılırdı. 4G'de bu şekilde bir önceliklendirme yok. Ama 150 liralık fatura ödeyen biri ile 40 liralık fatura ödeyen birini de aynı görmeyeceklerdir. Bundan dolayı belki yoğun bölgelerde bu tür abonelerin trafiği daha önceliklendiriliyor olabilir. Tabi bu da şebekenin hızı belli bir değere sabitlenmesi değil de, büyük oranının daha fazla ödeyen aboneye kullandırtılması şeklinde olur muhtemelen. Bu şekilde bile ping sürelerinde bir değişme olmadığı için normal kullanım ile arasında pek hissedilir fark olmayacaktır.

40 liralık Lifecell paketi kullanıyorum hazır kart olarak. 110 Mbit'ten fazla hız gördüm ama telefonum Cat 4 bir cihaz. Düzgün güncel bir cihaz ile 200 de geçerdi belki.

Yani hız mevzuuna çok takılmayın ama bölgenizdeki kullanıcılara da sorun derim. Yer yer kör noktada kalma olasılığınız var, böyle olursa da başka yerde ful çekse bile sizin kullanacağınız yerde çekmemesi gibi sorunlar oluşabilir.

• Turkcell Faturalı ile Hazır kart arasında hız farkı var mı ?

Faturalı faturasız ayrımını bilemem ama, 1.resimde ki data hattım (lifecell pro) 2. resimde ki ses hattım (platinum)

Şahsi düşüncem arada gözle görülür bir fark olmayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jazzalyn -- 16 Nisan 2018; 6:55:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Önceliklendirme 3G'de hattın maks. hızını 7.2 Mbit ile sabitleyerek yapılırdı. 4G'de bu şekilde bir önceliklendirme yok. Ama 150 liralık fatura ödeyen biri ile 40 liralık fatura ödeyen birini de aynı görmeyeceklerdir. Bundan dolayı belki yoğun bölgelerde bu tür abonelerin trafiği daha önceliklendiriliyor olabilir. Tabi bu da şebekenin hızı belli bir değere sabitlenmesi değil de, büyük oranının daha fazla ödeyen aboneye kullandırtılması şeklinde olur muhtemelen. Bu şekilde bile ping sürelerinde bir değişme olmadığı için normal kullanım ile arasında pek hissedilir fark olmayacaktır.

40 liralık Lifecell paketi kullanıyorum hazır kart olarak. 110 Mbit'ten fazla hız gördüm ama telefonum Cat 4 bir cihaz. Düzgün güncel bir cihaz ile 200 de geçerdi belki.

Yani hız mevzuuna çok takılmayın ama bölgenizdeki kullanıcılara da sorun derim. Yer yer kör noktada kalma olasılığınız var, böyle olursa da başka yerde ful çekse bile sizin kullanacağınız yerde çekmemesi gibi sorunlar oluşabilir.
    Cat 4 cihazda 110 mbit inanılmaz gerçekten hocam.

Ben iPhone 6S kullanıyorum ve bu cihazda Cat 6 modem bulunmakta. Bildiğim kadarıyla Cat 6’larda LTE- Advanced çift taşıyıcı alınabiliyor. (300 mbit download destekliyor)

Benim anlamadığım olay Lifecell paketlerde 2.öncelik belirtilirken diğer paketlerde bu belirtilmemesi.

Platinum tarifelerde ne maddeler varsa aynısı benim geçeceğim Hazır kart tarifelerinde de var. Önceliklendirme bilgisi yer almıyor. Zaten arada 10-15 tl lik fiyat farkları var.

Arkadaşım Faturalı Turkcell Platinum kullanıyor. En yoğun saatlerde bile ben Vodafone ve Tt’de 2-3 mbit alırken o en kötü 50 mbit hız almakta. Bakalım aramızda fark olacak mı ?

Cevabınız için teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: Jazzalyn

Faturalı faturasız ayrımını bilemem ama, 1.resimde ki data hattım (lifecell pro) 2. resimde ki ses hattım (platinum)

Şahsi düşüncem arada gözle görülür bir fark olmayacaktır.
    Hocam bu iki test aynı lokasyonda aynı zamanda mı yapıldı ?

• Aynı paket tt de 40 lira ucuz hocam arkadaki makas çok ben almazdım.

• quote:

Hocam bu iki test aynı lokasyonda aynı zamanda mı yapıldı ?

Alıntıları Göster
    Evet, yerimden bile kalkmadım

• quote:

Evet, yerimden bile kalkmadım

Alıntıları Göster
    Anladım hocam.

Ama enteresan olan Download hızı platinum ‘un fazla olsada Upload hızının Lifecell’de yüksek olması ve Loss (kayıp) oranının Platinum hatta fazla olması dikkat çekici.

Sanırım testler aynı şekilde yeniden tekrarlansaydı aşağı yukarı aynı sonuçlar çıkacaktı

• quote:

Orijinalden alıntı: dr20mouse

Aynı paket tt de 40 lira ucuz hocam arkadaki makas çok ben almazdım.
    Hocam dediğim gibi burası Başkent’in büyük sanayi bölgelerinden birisi. Yüzlerce kurumsal şirket ve binlerce çalışan var.

İşçi kesim ucuz diye çoğunlukla Tt ve vodafone kullandığı için çok fazla yük biniyor baz istasyonuna. Data trafiği kilitleniyor.

Bundan önceki hattım TT idi. İnanın 0.2 mbit ile gezmeye çalışıyoruz internette. Vodafone da aynı şekilde. Canıma tak etti artık.

Turkcell Platinum kullanan arkadaşım en yoğun saatlerde bile 15ms ping 52 mbit download alınca gözüm artık parayı görmedi.

Maalesef yapacak birşey yok.

• quote:

Anladım hocam.

Ama enteresan olan Download hızı platinum ‘un fazla olsada Upload hızının Lifecell’de yüksek olması ve Loss (kayıp) oranının Platinum hatta fazla olması dikkat çekici.

Sanırım testler aynı şekilde yeniden tekrarlansaydı aşağı yukarı aynı sonuçlar çıkacaktı

Alıntıları Göster
    Aynen öyle.

Aynı noktadan yaptığım tüm testlerde platinum download'da lifecel upload'da eziyor. Bi önceki testi yaptığım noktadan 100 mt ilerisinde durum aşşağıda ki gibi.

• quote:

Aynen öyle.

Aynı noktadan yaptığım tüm testlerde platinum download'da lifecel upload'da eziyor. Bi önceki testi yaptığım noktadan 100 mt ilerisinde durum aşşağıda ki gibi.

Alıntıları Göster
    Yanlız platinum 65’e sabitlenmiş gibi

• MyWorldLife kullanıcısına yanıt
    Cat 4 ile 139 Mbit gördüğüm oldu. Şebekedeki yoğunluk ve ayarlar ile ilgili tamamen.
  • quote:

Cat 4 ile 139 Mbit gördüğüm oldu. Şebekedeki yoğunluk ve ayarlar ile ilgili tamamen.
    Hocam haberiniz var mı bilmiyorum

Turkcell, Platinum ve Turbo tarifeler de dahil olmak üzere 4.5 G de maksimum 100 mbit sınırlaması getirdi

Her tarifenin detayına bakarsanız 3G de alınacak üst limit 63mbit 4.5g de 100 mbittir ibaresi yer almakta

• quote:

Yanlız platinum 65’e sabitlenmiş gibi

Alıntıları Göster
    Yok hocam j7 ile 120mb görmüşlüğüm var.

• MyWorldLife kullanıcısına yanıt
    Sınırlama getirdi de, şöyle bir ibade de var: "4.5G Hızını Deneme Kampanyası kapsamında 4.5G şebekesinde 600 Mbps üst hız limiti sunulur." Kendini bir şeylerden korumak için yaptığı bir sınırlama muhtemelen. Eskiden Superonline fiber hizmetine de AKK getirmeye çalıştıklarında herkese tekrar sözleşme imzalatıp yeni paketlere geçirmek zorunda kalmışlardı. Bu ibare ile ileride 100 Mbit'e sınırlamak isterlerse yapabilirler hani. Ben Lifecell paketi ile 100 Mbit'i geçebiliyorsam, başkaları diğer tarife ve telefonlarla çok daha yükseğini görür.
  • Ben öncelik olayı dataya değil sadece yoğunluk anında ses araması bağlanmasında uygulanan bir sey diye biliyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Sınırlama getirdi de, şöyle bir ibade de var: "4.5G Hızını Deneme Kampanyası kapsamında 4.5G şebekesinde 600 Mbps üst hız limiti sunulur." Kendini bir şeylerden korumak için yaptığı bir sınırlama muhtemelen. Eskiden Superonline fiber hizmetine de AKK getirmeye çalıştıklarında herkese tekrar sözleşme imzalatıp yeni paketlere geçirmek zorunda kalmışlardı. Bu ibare ile ileride 100 Mbit'e sınırlamak isterlerse yapabilirler hani. Ben Lifecell paketi ile 100 Mbit'i geçebiliyorsam, başkaları diğer tarife ve telefonlarla çok daha yükseğini görür.
    Anladım hocam

İşte beklenilen tablo

Bu sabah işyerinden bir speedtest

Birde en yoğun saat olan 12.30-1 gibi yapacağım bakalım ne olacak

• Hocam bu da öğle vakti speedtest saat 12.40

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MyWorldLife -- 17 Nisan 2018; 14:3:36 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.