Şimdi Ara

Türkçe Netlerinizi Arttırma Hakkında Taktiklerim & Düşüncelerim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
16
Cevap
11
Favori
7.138
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Dil bilgisi için;
  -Öncelikle dil bilgisi sorununuz varsa kesinlikte halletmenizi öneriyorum. Bütün dil bilgisini konularını çok çabuk halledemezsiniz. Her hafta bir konuyu sağlam şekilde bitirip konuyla ilgili en az 100-150 soru çözerseniz sadece iki ay içerisinde yüzde 90 halletmiş olursunuz. Henüz sınava çok zaman var. Ayda iki konu öğrenseniz bile rahatlıkla yetişiyor.

  Paragraf için;
  -Okuduğunu çok iyi anla.
  -Kendine göre değil okuduğun metine göre yorum yap.
  -Örnekleme, benzetme, kişileştirme, karşılaştırma, alıntı yapma, açıklama gibi kavramları mutlaka çok iyi şekilde öğrenmen gerekiyor. (Soruları çözdükçe kavrayacaksın zaten)

  Kitap okuyarak paragraf netimi arttırabilir miyim?
  Eğer kitap okuma alışkanlığınız yoksa bu saatten sonra kitap okumanız size fayda vermez. Zaten o kadar zamanınız yoktur. Kitap okumak yerine Türkçe deneme çözmek sizde doping etkisi yapar.

  Hocalarımız neden her gün belirli bir sayıda paragraf sorusu çözmemizi önerir?
  Hocalarınız size her gün mesela en az 10 paragraf sorusu çözün demesi öylesine bir tavsiye değil. Ne kadar çok paragraf çözerseniz o kadar kondisyonlu olursunuz. Ancak size her gün 10 paragraf sorusu çözmek zor geliyorsa haftada veya 10 günde bir mutlaka iki Türkçe denemesi çözün.

  Denemeleri çözdükten sonra atsam olur mu?
  Denemelerinizi bir dosya içerisinde biriktirmenizi öneriyorum. Her ay sonunda açıp tekrar tekrar yanlışlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Özellikle soruyu neden yanlış yaptığınızı çok iyi bilmeniz gerekiyor. Mesela bilgi eksikliğinden mi, yorumlama gücünden mi ya da dikkat eksikliğinden mi soruyu yanlış yaptığınızın mutlaka farkına varın. Hatta sorunun karşısına neden yanlış yaptığınızı yazabilirsiniz. Eski denemelerinizi açıp kontrol ettiğinizde yanlış yaptığınız soruları kontrol ederek bu soru karşıma tekrar çıkarsa yanlış yapar mıyım diye kendinize sorun. Veya soru karşınıza çıkmıştır, doğru yaptım mı diye teyit edin kendinizi.

  Türkçe netlerini arttırmak biraz sabır işi ben dönem başında 23 net ile başlayıp 2012 YGS'de 37-3 yapmıştım. Eğer bir zeka geriliğiniz yoksa ve yeterince deneme çözüp yanlışlarınızın üzerine gidiyorsanız muhtemelen sınavda en fazla 3-4 yanlış yaparsınız. Hatta full bile çekebilirsiniz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi #Ramazan -- 10 Kasım 2017; 21:15:48 >
  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı > • Eyvallah hocam

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Nereye attırıyoruz hocam  Sağolasın taktikler için. Sadece soruya odaklanmak gerekiyo ya. Bende arada uçuyo kafam. Soruya odaklanırsak hızlıca çözeriz bence.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: WeHaveDrogba

  Nereye attırıyoruz hocam  Sağolasın taktikler için. Sadece soruya odaklanmak gerekiyo ya. Bende arada uçuyo kafam. Soruya odaklanırsak hızlıca çözeriz bence.

  Düzeltme için sağol yeni farkettim.  Türkçe çözerken dikkatinizin en üst seviyede olması gerekiyor. Özellikle son iki ayda sadece dikkatten sorular kaçıyor. Mesela ben yorgun olduğumda, derslerden hemen sonra kesinlikle deneme çözmüyorum. Genelde sabahları sakin kafayla çözmek daha faydalı oluyor. Eğer deneme çözüyorken sıkılıyorsanız kesinlikle hemen bırakın. Ama bunu alışkanlık haline getirmeyin.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Bir eşitağırlık öğrencisi olarak Türkçe testi benim için eziyet. Alt satır yada bir sonraki kelime ile karıştırıyorum kelimeleri.
 • hangi kitapları önerirsin ? paragraf ve dil b. için
 • .
 • Hocam önerebileceğin tr için kitap var mı ?

  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
 • Hocam 35 dkda tr denemesi bitiriyorum ama 26 D oluyor dilbilgisiz suanlık iyimi sizce

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: dav

  Hocam 35 dkda tr denemesi bitiriyorum ama 26 D oluyor dilbilgisiz suanlık iyimi sizce

  Şimdilik yeterli ama mutlaka dil bilgisine yüklen.  Ayrıca Türkçeyi çabuk bitirmen gerekiyorsa senin daha fazla deneme çözmen lazım. Mesela bir sözelciye haftada bir deneme yetiyorsa senin en az iki tane çözmen lazım. Bir de ALES tarzı Türkçe denemesi çözmeni istiyorum. Paragraf soruları uzun olur. Eğer sıkılmadan en az 10 tane Ales denemesi çözersen sana çok büyük faydası olur. Paragraf sorularının mantığını da yakalarsan YKS denemelerinde ve tabiki de gerçek sınavda çerez gibi, ortalama 30-40 saniyede soruyu çözüp geçersin.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Yapamadığım paragraf sorusunun doğru cevabını öğrenince bana bir katkı verdiğini sanmıyorum bunu nasıl aşarım ? Matematikte bir soruyu yapamam bir yerini görememisimdir bir dahakinde gözümden kaçmasın derim. Paragraf sorularında nasıl oluyor bu olay ?

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • Bir de dilbilgisi için Güvender var başka ne önerirsin ?

  < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: KokceliMehmet

  Yapamadığım paragraf sorusunun doğru cevabını öğrenince bana bir katkı verdiğini sanmıyorum bunu nasıl aşarım ? Matematikte bir soruyu yapamam bir yerini görememisimdir bir dahakinde gözümden kaçmasın derim. Paragraf sorularında nasıl oluyor bu olay ?

  Mesela şıklarda bilmediğin bir kavram olur onu öğrenirsin. (Sayıp dökmeler gibi) Veya dikkatinden dolayı I II III IV V numaralarının yerini karıştırıp yanlış şıkkı işaretlersin. O soruyu tekrar kontrol edince aynı hataya düşme ihtimalin çok azalır.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Tm ogrencisiyim hocam genel olarak iyi turkcem 30 netin asahisina dusmuyorum ygs denemelerinde

  Guvender in ygs turkce kitabi var bende sizce yeterli mi baska hangi kaynak onerirsiniz

  Yaprak test veya soru bankasi onerirseniz sevinirim

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: UCL

  Tm ogrencisiyim hocam genel olarak iyi turkcem 30 netin asahisina dusmuyorum ygs denemelerinde

  Guvender in ygs turkce kitabi var bende sizce yeterli mi baska hangi kaynak onerirsiniz

  Yaprak test veya soru bankasi onerirseniz sevinirim

  Pek kaynak öneremem maalesef çünkü ben en son 2013 YGS'ye girmiştim. ÖSYM tarzına yakın denemeleri tercin edebilirsin.  Bu kitabı geçen kitapçıyı gezerken gördüm. Sorularını beğendim ama bayağı kalın bir kitap muhtemelen hepsini çözemezsin.  https://www.kitapbir.com/paragraf-kitaplari/fides-yayinlari-ygs-lys-100-osym-soru-tipleriyle-paragraf?language=tr&currency=TRY&gclid=EAIaIQobChMIyI2ii5C81wIVQcwYCh0_1wpCEAQYAiABEgKBUPD_BwE

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • #Ramazan kullanıcısına yanıt
  Tesekkur ederim

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.