Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (2285. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
51.351
Cevap
244
Favori
4.013.828
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 22832284228522862287
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

35b yi hiçbir zaman vermeyecekleri kesinleşmiş oldu bence.

broadcom diye belirtmişler. iyi diyorlardı broadcom chipsetlere

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e_capkan -- 8 Kasım 2021; 21:13:5 >
  • e_capkan kullanıcısına yanıt
    Yılsonu 100mbit üstü paketler çıkacak
    Zorla verecekler

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Muzafferrccelik M kullanıcısına yanıt

dslamlar desteklemiyor diyorlar. yeni koyulan huawei ler destekliyor sadece.

ekleme: bağlı olduğumuz dslamın markasını modemden nasıl öğrenebiliriz ? asuslarda yazıyor örneğin. zyxel ve tp linkte nasıl bakılabilir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e_capkan -- 8 Kasım 2021; 21:18:21 >
    Bizim mahallede VDSL varken yeni kabin yapılıyor çok seri çalışma var yılbaşına kadar 15binlik mahallede 20 yeni kabin aktif olacak

• Muzafferrccelik M kullanıcısına yanıt

bizimde aynı şekildeydi. geçen hafta bitti. müdürlükteki santral boşa çıktı şuan. turknet yapada iptal oldu.

bizim buradaki tip7ler ALU, tip9lar HUA dı

YAPA'yı öyle hemen boşa çıkaramazlar. İşlemler bittikten sonra santrali boşaltacağını Türknet'e bildirip onlara 6 ay süre vermesi gerekir. Bu süre içerisinde de Türknet'in BTK'ya itiraz etme hakkı, mahkemeye başvurma hakkı, santrali satın alma gibi hakları var. Bu işler öyle kolay olsa Göztepe, Bağdat Caddesi, Kayışdağı gibi bilimum santral çoktan elden çıkarılmış olması gerekirdi. Özellikle Göztepe santralin işi ben daha orada yaşarken 2018'de işi bitti santralin boşaltılacağını bildirdiler Türknet, SOL ve Vodafone itiraz etti 5 yıl ek süre verdiler. Hee bölgeye VDSL geldikten sonra YAPA kullanan kalmaz diye orada haklı olabilirsiniz ama Türknet orada sadece DSLAM'lar dışında omurga cihazları da barındırıyor olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mustifb M kullanıcısına yanıt

sanırım turknetin omurgası var dediğiniz gibi.

ama yapa kullanan abone kalmadı.altyapı sorgulamada yapa çıkan biryer yok. ve tüm saha dolapları yenilendi.

şuan benim aboneliğim yapada vae ye geçti. ilk önce telefon bağlandı. sonra ayrı hattan internet bağlandı(yalın) interneti bağlayıp kullanıyorum şuan.

online işlemlerde düzelmedi.

elimde 3 tane modem var.

vmg3312 (türk telekom)= dsl hemen sabitleniyor ve ip alıyor.

vr600v3 =dsl hemen sabitleniyor , ip geç alıyor.

vodafone h300s =ilk gün dsl sinyali aldı şuan almıyor.

chipset uyumsuzluğu mu var acaba dslam ile bağlı olduğum kabin tip7 alu-gürsaş

hat değerleri bu şekilde https://forum.donanimhaber.com/hat-degerlerini-yorumlayalim-ana-konu--126102811-183#151072869

• @NitroNos Üstat sizi görünce aklıma geldi, aylar önce yazıştığımız superonline konusu ne oldu? Geçtikten sonra değerlendirme, karşılaştırma yapacağım yazmıştınız da. Altyapıyı getirmediler mi yoksa?

• Der Meister. kullanıcısına yanıt
    Altyapı kazı izni için bekliyordu o onaylanacak ondan sonra kazı yapılacak bekliyorum.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Belki abone çok azsa YAPA devrelerini iptal etmiş olabilirler. Eğer Paylaşımlı YAPA kullanıyorlarsa yani santrale Türknet'in kendi omurgası gelmiyor ve TT'den kiralıyorlarsa çok az abone onlar için zarar oluşturur.

Chipset uyumsuzluğu sebebiyle sinyal alamama gibi bir sorun olamaz. En fazla IP geç alabilir, DSL geç sabitlenir vs. ama sinyal alamama durumu imkansız. Çünkü ülkemizde kullanılan tüm teknolojiler Uluslararası Telecommunication Union (ITU) ve Europe Telecommunications Standards Institute (ETSI) ortak standartlarına göre kullanılıyor. Dünyadan dışlanmış bir ülkenin chipseti kullanılmadıysa hepsi birbirine uyumludur. Ama ağ kilidi olan, sadece belli ISS'ler ile kullanılan bir modem olabilir. İlk takıldığında TT PPOE sunucusu ile iletişim kurmuştur ama MAC adresi sadece Vodafone'a aitse sunucu otomatik reddetmiştir bir daha bağlantı kurmasına izin vermiyordur.

• mustifb M kullanıcısına yanıt

yeni kabinlere bakır hat çekilmediği için yapa iptal oldu.

vodafone un h300s modemini uzun süredir kullanıyordum.

şuan dsl lambası yanmıyor .bozulmuşta olabilir .başka bir hatta deneyeceğim.

edit:kuzenimin hattına takıp denedim.(tip9 -hua kabine bağlı) çalıştı. kendiside aynı modemi kullanıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e_capkan -- 9 Kasım 2021; 22:1:32 >
  • TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]bireysel.turktelekom.com.tr
    TPLINK VX220-G2u > Cihazlar > Türk Telekom
    https://bireysel.turktelekom.com.tr/cihazlar/sayfalar/evde-internet/tplink-vx220-g2u.aspx

yeni çıkmış bu cihaz.

• Telekom verdiği hangi modem sorunsuzdu
    Bence altın olsa gene alınmaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]service-provider.tp-link.com
    VX220-G2v | AX1500 Wireless Gigabit VoIP VDSL/ADSL Modem Router - TP-Link Service Provider
    https://service-provider.tp-link.com/vdsl/vx220-g2v/

VX220-G2u görünüyor TT'deki model. Internette hiçbir yerde adı geçmiyor bunun. Benzer kodlu VX220-G2v'de 35b ve vectoring desteği var. Muhtemelen TT aynı modelin TT için özelleştirilmiş/kırpılmış halini satıyor. 35b muhtemelen TT versiyonunda da vardır gibi geliyor ama hiçbir açık kaynakta bilgi bulamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AirDroid -- 10 Kasım 2021; 4:28:26 >
  • Herkes altyapı konusunda muzdarip bende yazayım bari 3-5 kelamda belki gören çıkar yada bir yardımım olsun diyen çıkar.

25 eylülde arkadaşımdan fiber geleceği haberini aldım. Türk telekomdan satış temsilcisi bir arkadaş talep alıyormuş.Ben normalde netspeed 75 mbit abonesiydim.Fiber geliyor sonuçta kaçar mı bu fırsat diye düşündüm. Düşünmez olaydım.Bölgemde cadde'den başlayıp sağımda solumda ne kadar sokak varsa her yere fiber bağlantı sağladılar.Hatta oturduğum sokağın yarısına kadar geldiler. Aktif müşteriyim benim sokağıma fiberi vermediler. Teknisyen geldi kurulum için gpon gelecek dedi. Müşteri hizmetlerini arıyorum planlama yok diyor. Biri çıkıyor 30 kasım diyor. Planma birimine gidiyorum sokağın planda yok diyor.Aradan 10 gün geçiyor sokağımda fiber bağlantı çalışması yapılıyor gene oturduğum sokağın direğine çalışma yapmıyorlar.84 lira 75 mbitten yok yere 75 mbit 100 tl'ye kullanıyorum.Açık kapı btk her yere yazdım sonuç alamadım. En sonunda tüketici hakem heyetine kadar gitti iş bakalım ne sonuç çıkacak. Şimdi ben gözümle gördüğüme mi inanayım verilen bilgiye mi ? İnat ediyor koca Türk telekom benimle hatta bir ekleme daha yapayım yetmedi resimde ki çalışanlar ile konuştum fiber mi fiber dediler ne zaman biter dedim 10 15 gün dedi 1 ayı geçti. :(

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Modality -- 10 Kasım 2021; 10:30:12 >

• Modality kullanıcısına yanıt
    Planlama birimi yok diyorsa yoktur hocam. Adı üstünde planlama. Hangi sokağa çekileceğini, sokaktaki hangi binalara çekileceğini bu birim belirler. Potansiyeli yüksek sokaklara ve binalara çekerler. Yeni binalara da öncelik verirler.
    84 liralık tarifeniz ne oldu da 100 liraya çıktı anlayamadım. Turknet'e mi geçtiniz?
    Fiber altyapı istiyorsanız dilekçe hazırlayıp planlama birimine teslim edin hocam. En garanti yol budur.

• Dejuf D kullanıcısına yanıt

Şöyle ben netspeed abonesiydim zaten. 75 mbit vdsl'i netspeed'de 84 liraya kullanıyordum referans falan filan ile sonra işte bölgede bu fiber altyapı haberleri çıktı bende fiber abonelik için talep toplayan arkadaşı aradım. Tamam dedi talebinizi alayım bilgileri aldı ama dedi Türk Telekoma geçmeniz lazım yoksa size fiber bağlantı sağlayamam dedi.Şimdi böyle bir teklifi kim kaçırır ve hayır der ki ? İnandık güvendik geçiş yaptık. Sonuçta yılların bakır kablosundan kurtulacağım. Sokağımda yan sokaklarımda 2 kere çalışma yapmış bu adamlar.Adamlar hem sözlü taahhüt verdi hemde sözünde durmadı.Hemde ben tarifemden oldum.Aynı hizmeti daha pahalıya Türk telekomda kullanıyorum. Hatta sözlü değil whatsapp üzerinden yazılı doğrulama da aldım.Şimdi yokta sokağın yarısı yapıldı. Benim oturduğum muhitte öyle sıra sıra apartmanlar olan bir bölge değil.Getiriyorsan hiç getirme yada tam getir mevcut abonelerini de bu hizmetten mahrum etme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Modality -- 10 Kasım 2021; 12:28:7 >

• Modality kullanıcısına yanıt
    Tipik müşteri temsilcisi hocam, tongaya getirmiş sizi. Müşteri temsilcisi "2+2=4" dese oturup bir düşünmek lazım. İnanmayın onlara. Gerçi inanmışsınız artık da neyse.
    TT fiber altyapısı üzerinden Netspeed'den de hizmet alabilirdiniz. Onlar müşteri kazanmak için yalan söylerler.

Ben de TT'nin VDSL altyapısında Millenicom kullanıyorum. Fiber talep ettik ve getirttik. Taşeron ekip binaya kabloyu çekerken adresi teyit etmek için bölge müdürlüğünden beni aradılar. Bina numarası falan uyuşmayınca adam müşteri numaramı sordu. Müşteri numarası üzerinden tam adresi görecekti. Millenicom müşterisi olduğumu söyleyince "ama sen fibere geçemeyebilirsin ha" diye tehdit etti. Bakın bu arayan adam müşteri temsilcisi de değil. Bölge müdürlüğünde (muhtemelen planlamada) çalışan bir adam. Bu bile müşteri çekmek için yalan söylemekten çekinmiyor.

TT'nin fiber altyapısından diğer firmalar da hizmet verir hocam. Sözgelimi Millenicom, Netspeed, Turknet, Oris Telekom... birçok firma TT'nin hem ADSL/VDSL hem de fiber altyapısından hizmet verir.

Neyse artık TT'ye taahhüt vermişsiniz. Bari fiber altyapı talep edin de boşa gitmesin. Bu forumda dilekçe örnekleri mevcut. Oradan bakıp bir dilekçe hazırlarsınız, planlamaya verirsiniz. Gerisi planlamaya kalmış. Uygun görülürse proje çizilir, proje genel müdürlükten onay alırsa çalışmalara başlanır.
    Müşteri temsilcisinin yalan söylediğini de belirtirsiniz. "Beni kandırdılar, davacı olacağım" gibi söylemler ne kadar etkili olur bilinmez ama başınıza geleni de dillendirmek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dejuf -- 10 Kasım 2021; 12:49:26 >

• Dejuf D kullanıcısına yanıt

Dilekçe vereceğim tekrardan bu konu ile ilgili , evet biraz tongaya düşürdüler ne yazık ki , dava kısmında ise ilk aşama olarak tüketici hakem heyetine durumu izah ettik.Tabi orada ne zaman karara bağlanır ne zaman karar çıkar Allah bilir. Burda derdim aslında fiberde değil. Taahhütü Türk telekom veriyor tutmayanda kendisi , hem altyapı ekibi hem planlama hemde satış temsilcisi birbirinden habersiz hareket ediyor.

Tuzağa düşme sebebimde şu oldu aslında sokağımda olsun yan sokağımda olsun 3-4 gün boyunca baya hızlı ve yoğun çalışma yaptılar. Aha kesin geliyor gözüyle baktım. Fiber gelsinde 2 sene daha katlanırızı bunlara diyip verdik sözleşmeyi ama verdiğimize bin pişman ettiler beni

• Merhaba Fiber altyapı ile ilgili merak ettiğim hususlarda görüşlerinizi almak istiyorum, birden fazla konu içerdiği için malum hepsi hakkında bilgi sahibi olunamasa da bilgi sahibi olunan kısım ile ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim.

Öncelikle uzun yıllardır Türk Telekom-ADSL hizmeti almaktayım, mevcutta Ultranet Limitsiz 16 mbps kadar paketi. Kablosuz bağlantı ile 10-11 hız almaktayım.

Bölgemizde bu yıl içerisinde adına FİBER deseler de(fiber demedim hiper dedim ihtimali yüksek) bir çalışma mevcut. Forumda okuduğum kadarıyla bilgi sahibi olduğum VDSL hizmeti verilen Tip 7 kabinlerinden yerleştirilmiş durumda.

Türk Telekom altyapı sorgulamada HİPERNET hizmeti alabileceğim, diğer servis sağlayıcılarda ise VDSL 68 mbps alabileceğim, santral kutusuna uzaklığım 189 metre olarak gözükmekte.

Civardaki kabinleri araştırdığımda max 70-80 metre uzaklığımda tip 7 kabinler mevcut. 180-200 metre uzaklıkta ise 3 adet tip 7 ve 1 adet tip 23 kabinler de mevcut, Görünen o ki benim hat bu uzaklıktakine bağlı. binadaki ankastrede numara yazmadığı için kabindeki numaralarla kıyaslayıp hangisine bağlı olduğumu net bilemiyorum.

Sormak istediğim sorulara geçersem;

1) Ben 70-80 metre yakınımdaki tip7 kabininden hizmet alabilir miyim bağlı olunan kabin değiştirilir mi? o kabine çok yakın adresleri de sorguladığım birçok binada benimki gibi uzaklık fazla gözükürken, az sayıda binada 30 metre kutu uzaklığı gözükmekte. Port olduğu durumda Teknik olarak ona bağlanabilme imkanı olduğunu gösterir mi bu durum?

2) VDSL kabinleri dahi yeni gelmişken Eve kadar FİBER dediğimiz uygulamaya geçme şansı var mı? Bina 15 yıllık. Birtakım gerekçelerden ötürü Bireysel çabaya girecek, binadan imza toplayacak arzum yok. Bahsettiğim 70-80 metre yakınımdaki tip7 kabine çok yakın son yıllarda yapılmış bir binanın dış duvar cephesinde Fiber kutusu gördüm. Yalnız şu siyah olandan değil Küçük GRİ kutudan. Forumun önceki sayfalarında görmüştüm aynı kutu fotosunu. Oradan aktarım yapılıyor sanırım ama dediğim gibi 70-80 metre vardır oradan dağıtım olsa hangi binalara gidecek ki her sokakta olması lazım en kötü. Bunu bina sakinleri veya müteahhit bireysel olarak yerleştirtmiş olabilir mi? Daire sayısı az binalar genelde 5 daire 1 dükkan şeklinde. Genel fiber çalışmasına işaret olur mu o gri kutu?

Ayrıca Bizim mahallede olmasa da komşu mahallelere Turknet'in GigaFiber çalışmasının devam etmekte olduğunu biliyorum. Sormak istediğim VDSL hizmeti dahi son dönemde yeni gelebilmişken FİBER çalışması olabilir mi? Telekom Bölge Müdürlüğü'ne yakın zamanda gitmeyi tüm bu sorularımı yöneltmek istiyorum ama öncelikle bilgi sahibi arkadaşlara danışmak istedim. Telefondaki yetkililer ile muhatap olursam bildiklerimi dahi unutturabilirler.

Superonline ı aradım Fiber altyapı çalışması olup olmadığını göremediklerini, ama yakında bildiğim superonline fiber kullanan varsa başvuru yapın değerlendirilir size de getirilir dediler. En yakın çözüm merkezi görebilirmiş çalışma yapılıp yapılmadığını.

3) Mevcut ADSL modem hat değerlerimi ve altyapıyı göz önüne hangi hıza kadar VDSL paketini tercih etmek doğru olacaktır? Hattın desteklemediği hızı sahip paketi almak da problemlere yol açıyor sanırım. Daha önce bu tecrübeyi yaşayan ya da bilgi sahibi olan arkadaşlar; ADSL paketini VDSL geçirince Türk Telekom ne şekilde fiyat tarifesi uyguluyor? Bildiğim kadarıyla taahhütüm yenilenmiyor. 16 mbps ADSL ultraneti, 16-24 neyse Hipernete geçirmesinin pek bir faydası yok gibi duruyor. VDSL altyapısının gelmesiyle 50 mbsp tarifeye geçmek için çok yüksek ücret belirliyorlar mı? 9 ay kadar taahhütüm var, Bölge müdürlüğünde yeni taahhüt yaparken Fiber gelirse ne olur dediğimde ücretsiz geçiririz tarzı hükmü olmayan sözler söylemişlerdi. Ama gerçeğin böyle olmayacağı açık yeter ki fahiş olmasın. Aksi halde taahhüt bitene kadar ADSL devam etmeyi planlıyorum. Sonrası artık ayrılık vakti eski aboneler için Türk telekom un bir avantajı kalmamış.

Bağlantı Tipi DSL

Hat Modu ADSL2+

Gelen Giden

ADSL Hızı(Kb/s): 18431 797

Ulaşılabilir Hız(Kb/s): 19640 1063

SNR Sınırı (dB): 10.9 16.3

Hat Zayıflaması(dB): 2.0 1.9

Güç (dB): 19.3 12.6 

4) Son olarak modem meselesi. Modemim ADSL eski bir modem Airties 5440, sanırım VDSL desteği yok. VDSL için hangi modemi tavsiye edersiniz. Telekom 24 ay taksitle veriyor sanırım ama taahhütüm 9 ay sonra biteceği TT'dan ayrılma ihtimalim yüksek olduğu için ve kalitesini hangi ürünü vereceğini bilmediğim için oradan almak istemiyorum. Ancak peşin taahhütsüz satıyorlarsa bir ihtimal. Büyük olasılıkla dışarıdan alacağım bizi üzmeyecek hangi VDSL modemi tavsiye edersiniz?

Uzun oldu malesef sorularımın çoğunun cevabı Müdürlükte sanırım ama yine de en azından bilgi sahibi olunan kısım ile ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim. İlgilenen, okumaya zahmet eden arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim, benzer hususları merak edenlere de yardımcı olur umarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nemanja Bjelica -- 10 Kasım 2021; 15:46:0 >

• 
Sayfa: önceki 22832284228522862287
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.