Şimdi Ara

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (1740. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: mafaky , davidoff26 Daha Az
2 Kayıtlı Üye ve 5 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
51.400
Cevap
244
Favori
4.015.553
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
33. Sırada  bugün en iyi #9
Sayfa: önceki 17381739174017411742
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kendi açımdan sıkıntı olarak belirtmiştim o sunucularla pek işim olmuyor ama bağlantıları güçlü bir vps kiralayıp tüm trafiği oradan yönlendirmek tek çözüm sanırım.
  • Mustafa Dmrl kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam PP benzerliğinden galiba başkası ile karıştırdım sizi kusura bakmayın.

Bağlantıları güçlü bir VPS'e gerek yok açıkçası. Konumu daha önemli. Yıllık 4$'a Nat VPS aldım. Bu değerler o sunucu üzerinden. Stabil 40-41ms arası alıyorum. Dengesizlik olmuyor hiç. Yıllık 4$'a göre gayet iyi bence bağlantıları
  • Hocam ip paylaşımlı olduğu için sıkıntı olabilir. Google a falan girerken hiç robot musunuz testi geliyor mu?
    Superonline ankara veri merkezine kadar 37 ms veriyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • IDM ile pardus indirin bende 99999 kbps tanımlı idm ile 12.500 Mb/s indiriyor

Geliyor hocam internet için kullanmak mantıklı değil zaten 300GB aylık kotası var. Sadece oyunlar için kiraladım. Çok ucuz olduğundan. IPv4 paylaşımlı olsa da IPv6 her sunucuya ayrı. O yüzden 6to4 tunnel kurup kullanmayı düşünüyorum.
  • Hocam bu konuda hiç bir bilgim yok ama fikir yürütecek olursam eğer OYS üzerinde bu MDU'ların uzaktan yönetiminde port hızları da mevcut ise ayar olarak GE tanımlanmamış ve uğraşmak istemiyor olabilirler yazılımla.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Burada hocam bahsi ikiye ayıralım çünkü burada benim amacım karşı bir cevap vermek değil, zannediyorum sizin de öyle.

İlk husus altyapınızın türü.

İkinci husus ise hız konusu.

İlk hususta her şey açık çünkü kavramlar ortada hocam. Fiber to the home. Yani fiber dairenizin içinde giriyorsa o satten sonra dilerseniz DSLAM kurup evinizin içine VDSL ile versinler farketmez FTTH'dir. Ancak eğer fiber binaya girip dairenize girmiyorsa isterlerse DWDM destekli switch üzerinden versinler hizmeti bu FTTB'dir. GPON konusunu açmak gerekirse o da Gigabit Passive Optical Network, konumuzda fotoğrafları da mevcut Nokia/Alcatel MDU'lar dikkat ederseniz onların üzerinde GPON yazar, FTTB olması GPON olmasına engel değil.

Her şeyin ötesinde hocam FTTH olup olmamasının pek de bir önemi yok çünkü alacağınız hizmet arasında bir fark yok. Hadi FTTB/DSL ya da FTTC olsa kablo kaynaklı kayıplar bir eksi olacakti gerçi düzgün modülasyonlarla onların da pek bir farkı kalmıyor FTTH ile.

Diğer ikinci hususa gelirsek kesinlik belirtebilecek bir bilgim yok, ancak fikir yürütebiliyorum ve tahminim bu. Bu konuda daha farklı örnekler görüp daha doğru bir tahmin da yapabiliriz ancak şuanlar tahminim bu şekilde ve bu hususta kesinlikle doğru söylüyorum gibi bir iddiam da yok. Zaten burada biz bize konuşuyoruz yani çok dert edilecek bir mesele değil bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 5 Şubat 2020; 22:53:50 >

• MMK46 M kullanıcısına yanıt
    Yani T serisi bir kabin kurmaları lazım, ellerinde kalmamış olabilir, santral tarafındaki ya da sahadaki konfigürasyona ters olabilir ve sair.

Bence FTTH kurdurun gitsin çünkü ileride FTTB/DSL 17a ile yetmeyince faklı da modülasyon vermezlerse pişman olabilirsiniz. Bir eksinin cihaz kiraları olacak, fiyatlar derken bir fark yok. Hipernet fiyatları ile aynı keza alternatifler genelde VDSL/E-WAN farksız aynı tarife veriyorlar.

• fredydexter kullanıcısına yanıt
    Belki sizin sokak da projeye dahildir öncelikle en yakın müdürlükten planlama ile görüşüp proje kapsamı hakkında bilgi almanızı tavsite ederim.

• Enterferans muhtemelen, ben de aynı sorundan müzdaribim. Yalnız sizin sahanızda fiber yok belli ki fiberi bekleyeceksiniz mecburen.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Bi alt sokağa tip7 kabin konuldu. Orda çalışanlara Sorduğumda yavaş yavaş değiştirmeye başlandığını, önce sorunlulardan başlandığını söyledi.

Fiber zor zaten bizim buraya , vdsl hat kuvvetlensin yeter.
    Zor dediğim de istanbulun kalabalık yerlerinden Bahçelievler...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • NitroNos kullanıcısına yanıt
    Speed test ve fast testinde belli olmaz Steam veya pardus indirin ö zamanlar belli olur

• Hocam fiberden kastıma FTTC de dahil. Gelir eninde sonunda muhakkak.

• Hocam evet altyapı türünü konusunu ben açtım ama bu konuda bilgim var. Fiberin nerede sonlandığıyla alakalı bir konu bu zaten üstünlük ya da altlık barındıran bir konu değil belirttiğim gibi. Yani FTTB/Eth olması FTTH'den kötü değil yani FTTH de olsa FTTB de olsa kafaya takmaya değmez bir husus.

Diğerinin cevabını zamanla alırız zannediyorum, net kesin diyebileceğim bir bilgim yok dediğim gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 5 Şubat 2020; 23:16:1 >
  • Geçen Gördüm Tıp.7 de elektrik saat vs ne varsa sokuyorlardı Eve kadar fiber çevirmeye başlamışlar dolaplardan ses gelmiyordu

• Geçen ay bizim buralara fiber kablo döşediler ve müstakil ev olan mahalleme tip7 kabin koydular. 300-400 metre uzakta bana. Şimdilik adsl alıyorum 13 mbit/s civarı. VDSL olup olmadığını nasıl anlarım?
  • anticor kullanıcısına yanıt
    Hat değerleri nasıl paylaşın

• Kutu kilitli. Fiber kablonun üstünde telefon simgesi var o ne oluyor acaba ?

TÜRK TELEKOM/TÜRKCELL/TÜRKSAT FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU]

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    telefonla kaç kere aradım hiç kimse çıkmadı ilgilenmiyorlar
  • 
Sayfa: önceki 17381739174017411742
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.