Şimdi Ara

TURBOŞARJLI ARAÇLARI DOĞRU KULLANMANIN YOLLARI (63. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.380
Cevap
96
Favori
399.428
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

konunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Adam buraya "gidiyorum" dediğine göre bişe oldu...

Yaw bari sanal ortamda öğrenme hakkımızı yemeyin, burda susturmayın (mesajların silinmesi)

PM de olabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi msaltik -- 12 Ocak 2010; 8:30:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: msaltik

bu mesaj silme merakı niye???

konunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Adam buraya "gidiyorum" dediğine göre bişe oldu...

Yaw bari sanal ortamda öğrenme hakkımızı yemeyin, burda susturmayın (mesajların silinmesi)

PM de olabilir...

Umarım OBK üstadımıza en ufak bir saygısızlık yapılmamıştır. Ben "gidiyorum" dediği mesajı görmedim ama öyle dediyse illa ki bir sorun yaşanmış demektir.

Bir açıklama gelirse iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xanli

10w lar yarı sentetik motoryağlarıdır. 5w lar ise tam sentetik. yani aralarında oldukça fazla fark var. soğuk viskozitesi bir yana, diğer önemli bir fark ise moleküler yapılarındadır, çok daha düzgün yağlama sağlarlar. ayrıca sıcak testlerinde de aralarında çok büyük farklar mevcuttur. (eskiden tava testi vardı, hatırlar mısınız?) turbo mili etrafında çok yüksek ısılara maruz kalan motor yağları burada yanarak kurum oluştururlar. bu bölgelerde kurumlaşan yarı sentetiklerin içerisindeki mineraller milin yüzeyini, yatağını aşındırarak balans oluşmasına sebep olur. oluşan balans ise turbonun kanatçıklarını gövdeye çarptırarak arızalara neden olur.

her 10'la başlayan yağ yarı sentetik değildir...
    mesela 10-50, 10-60 ... bunlar tam sentetiktir...

• quote:

Orijinalden alıntı: xanli
    10w lar yarı sentetik motoryağlarıdır. 5w lar ise tam sentetik. yani aralarında oldukça fazla fark var. soğuk viskozitesi bir yana, diğer önemli bir fark ise moleküler yapılarındadır, çok daha düzgün yağlama sağlarlar. ayrıca sıcak testlerinde de aralarında çok büyük farklar mevcuttur. (eskiden tava testi vardı, hatırlar mısınız?) turbo mili etrafında çok yüksek ısılara maruz kalan motor yağları burada yanarak kurum oluştururlar. bu bölgelerde kurumlaşan yarı sentetiklerin içerisindeki mineraller milin yüzeyini, yatağını aşındırarak balans oluşmasına sebep olur. oluşan balans ise turbonun kanatçıklarını gövdeye çarptırarak arızalara neden olur.

Şimdi daha iyi oldu. Tekrar teşekkürler. Yarı sentetik yağlar turbolu arabalara iyi değil yani. Bir sonraki değişime tam sentetik koyduracağım. Peki son bir sorum daha var: Aynı marka aynı viskozite ikisi de tam sentetik olan mesela 5w-40 iki yağdan biri diesel motor için diğeri benzinli motor için ve aralarında fiyat farkı yok. Marka vermiyim şimdi. Aracım dizel ve koydukları yağı bilmiyorum daha doğrusu 10w-40 koyun diyorum koyuyorlar diesel veya benzinli ayrımına bugüne kadar bakmadım. Dizel araca benzinli için olanından koyarsak bir sorun yaratır mı? Diesel olanından koymanın avantajarı nelerdir?

• Bu konuyu bende merak etdim,mesajlar silindiği için duratorq tarafından yazılan mesaj hiçbir anlam taşımıyor.
  • bende merak içerisinde kaldım .
    ne oldu ki acaba o.b.k ustadımızı istiyoruz biz.
  • heyecan olsun diye yazmıyolar heralde

duratorq rekor kullanıcı sayısına ulaşınca burdan açıklayacak sanırım.
  • 1.3 multijet aracıma 5w40 4 lt yag koydum ve 400 ml de polly crema katık koydum yani fazla yağ koymuş oldum zararı olurmu_?_
  • [simage][/simage]3,25 LT olması gerekirken 4.40 LT oldu..!
  • yağ çubuğundan durumu kontrol et eğer maksimum seviyesinden fazlaysa bir şekilde azalt çünki fazla yağ koymak ta az yağ koymakta zararlı diye biliyorum

resmi tam ekleyememişsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fasher -- 14 Ocak 2010; 9:35:51 >
  • ilk işim aracı lifte kaldırtıp yağını bir bidona boşaltıracam sonrada 3.25 Lt ekleyecem..! gözüme uyku girmedi yahu..!
  • http://www.poas.com.tr/Default.aspx?pg=33211
    http://www.poas.com.tr/PO_pdf/madeni_yaglar/pdf/binek_araclar/Maxima_5W40.pd

Genelde castrol ve mobil yağın iyi kaliteli olduğundan bahsedilmekte viskozite ve tipik özelliklerine bakarsanız maxima isimli ürününde kaliteli ve istenilen özellikte olduğunu görebilirsiniz..! Fiyat bakımından da ucuz olduğunu söyleyebilirim..! yukarıda linklerini verdim girin karşılaştırın..! ben aracımda bunu kullandığım için tavsiye diyorum..! firma ile yakından uzaktan alakam yoktur..!

• Bu sefer de OBK üstadı uzaklaştırmışlar. Ne oluyor ne bitiyor , açıklama yapacak bir yönetici bulunmaz mı bu forumda?
  • OBK kardeşimiz neden uzaklaştırıldı acaba?
    böylesine yararlı bir bölüm açmış o kadar emek vermiş kendi isteğiyle bıraktıysa bişey diyemeyiz de başka bir sorun varsa açıklanması gerek..epey takipçisi var bu topiğin...yönetim ilgilensin lütfen..
  • Sayın Hocam;

Turbo dönüşüm yapılan 98 model honda vti aracımı bugün teslim aldım.Araç şuan rodajda,bu süre zarfında dikkat etmem gerekenler nelerdir? Şimdiden teşekür ederim.
  • Geçmiş sayfalarda rodaj süresi anlatıldı. Ararsanız bulabilirsiniz.
  • Gerekli gereksiz muhalefette bulunuyorsunuz.

O kadar kişisiniz, açıklama bekliyorsunuz, bir taneniz de bana pm atıp ilgili konuya gel açıklama bekleniyor senden dememiş.

Vahiy mi gelecek bana burada yazılanla ilgili arkadaşlar, hiç mi düşünmüyorsunuz bunları, o kadar kişi ve şikayetle uğraşırken tek tek konuları gezme şansımız yok tabiki.

Neyse konuya dönelim;

Geçen hafta O.B.K hocamla özelden görüştük, kendisi foruma 1 haftalık bir ara vermek istediğini belirtti, kendi kendini uzaklaştırdı forumdan. Herhangi bir sorun kalmadığı için de ilgili mesajını silmemi istedi benden, ben de sildim. Ki hemen altında da bir sorun olmadığını kendisinin döneceğini belirttim.

Gelince zaten gerekli açıklamayı yapacaktır kendisi.

iyi forumlar.
  • En ucuzu ve kaliteli olanı Petrol ofisi Maxima Herkese tavsiye ederim..!
    --------------------------------------------------------------------------------

http://www.poas.com.tr/Default.aspx?pg=33211
    http://www.poas.com.tr/PO_pdf/madeni_yaglar/pdf/binek_araclar/Maxima_5W40.pd

• quote:

Orijinalden alıntı: Kapitän_zur_See

Merhaba
    Benim babam 20 yıllık bir sürücü. Yeni satın aldığımız Connect aracımızı biraz devirli kullanıyor.
    Aracımız 280 nm torkunu 1700 - 2500 dd alıyor. Maksimum gücünü ise 3750 devirde 110 hp olarak verilmekte.

Babam benzin motorlu düşük hacimli compact otomobil kullanımına alışık bir insan olduğu için gecmişten gelen bir devirli kullanım alışkanlığı var.
    Her nekadar kendisini ikaz etsemde aracımızı devirli kullanarak sürmekte. Vitesleri 3000 devirde değiştiriyor. Ne yapsamda dşük devirde kullandıramadım.
    Beni bile sürerken devirkullanıma provake ediyor. vites 3 de 2000 devirde anayol kavşağını çıkarken vites düşürmemi otomobili zorlamamı söylüyor.
    Gecmiş otomobil deneyimlerinden kazandığı pisikolojiden bir türlü kurtulamadı. Eskiden 58 beygiri 6000 devirde sağlayan skoda forman kullanıcısıydı kendisi

bizi ilerde ne gibi sıkıntılar bekliyor acaba.

Zaten OBK hocamızın da söylediği gibi dizel araçları düşük devirde kullanmamak gerekiyor. Babanızın yaptığı gibi 3000 devirde vites değiştirmek zararlı değil. Zararlı olsa zaten dizel araçlar 3000 devirde redline'a girerdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Duratorq

Gerekli gereksiz muhalefette bulunuyorsunuz.

O kadar kişisiniz, açıklama bekliyorsunuz, bir taneniz de bana pm atıp ilgili konuya gel açıklama bekleniyor senden dememiş.

Vahiy mi gelecek bana burada yazılanla ilgili arkadaşlar, hiç mi düşünmüyorsunuz bunları, o kadar kişi ve şikayetle uğraşırken tek tek konuları gezme şansımız yok tabiki.

Neyse konuya dönelim;

Geçen hafta O.B.K hocamla özelden görüştük, kendisi foruma 1 haftalık bir ara vermek istediğini belirtti, kendi kendini uzaklaştırdı forumdan. Herhangi bir sorun kalmadığı için de ilgili mesajını silmemi istedi benden, ben de sildim. Ki hemen altında da bir sorun olmadığını kendisinin döneceğini belirttim.

Gelince zaten gerekli açıklamayı yapacaktır kendisi.

iyi forumlar.

Sayın yönetici.
    Foruma gerek bilimsel ve gerekse pratik olağanüstü katkıları nedeniyle, üstat O.B.K nın ikna edilerek katkılarının devamı konusunda aracı olmanızı diliyorum. Saygılarımla.

• 
Sayfa: önceki 6162636465
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.