Şimdi Ara

TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM (535. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
25.202
Cevap
87
Favori
732.411
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 533534535536537
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evet 5G ayrı bir hizmet olarak satılabilir diyorlar
    5G kapsaması düşük heralde çok sık istasyon kurulmalı o yüzden olabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5G konusu şuan çok belirsiz. Hani ne konuşsak öngörü oluyor. Halbuki 4.5G gelmeden önce 4G, 3G gelmeden önce 3G Dünya'da kullanılıyordu ve operatörlerimiz o deneyimler üzerine kurdular şebekelerini. İlk anlarında diğer ülkeler tüm sıkıntıları çekti. Adamlar 380 kbps ile 3G'ye bağlanırken biz 7.2 Mbps ile başladık. Teknolojinin ilk anlarında bu tür sıkıntılar olabiliyor doğal olarak.

Gece o bölümü izledim, böyle Amerikan operatörler varmış. Olabilecek bir şey. Hatta diyorum ki Turkcell bunun üzerinde biraz çalışıp sadece evlere sabit İnternet benzeri hizmet vermek için bile kullanabilir. Elindeki tüm spektrumu bu işe ayırmaz tabi, cep telefonlarına da bırakır. Şuan büyük belirsizlikler var tabi. Bizim operatörler yine de kullanıcıya dönük bir şeyler yapmak isteyeceklerdir. Yoksa bizim kullanıcılar anlamadıkları, kafa karıştıran şeylere hiç bulaşmaz, bulaşırsa da müşteri hizmetlerine saygılarını iletir.

Telefon olarak, şuan Galaxy S8 kullanıyorum ve 4GB RAM kullandığım uygulamalardan dolayı yetersiz kalıyor. Bunu 2 küsüre okutsam diyorum, 4100'e kadar Galaxy S10e buldum gibi garantili kutusu açılmamış. 6GB RAM beni rahat götürür diye tahmin ediyorum. 5G desteği yok ama 7 taşıyıcı LTE desteği var. Hani bir sıkıntısını görmem.

Tamamen ne aralıklarla telefon değiştirdiğinize bağlı. Ben iki üç senede bir değiştiririm genelde ki şimdi değiştirirsem bir senede bir değiştirmiş olacağım. Bekleyeyim 5G'li bir cihaz alayım da diyorum ki gelecek yıl çıkacak modeller daha uygun fiyatlı olur. Bu yılkiler kazık olacağı muhakkak. Bence ise şuan ve önümüzdeki yıl 5G ile bizim bir işimiz olmayacak. 2021'den sonra belki kıpırdanmalar olur diyorum.

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Sökülmüyor diye biliyorum. Turkcell'in benim ilçeç baz istasyonuna TT fiberi gelmiş. Eski radyolinkler hala duruyor. Hatta şebeke öyle ayarlanmış olmalı ki, eski radyolink güzergahındaki istasyonları bile bu fiberin trafiği besleyebiliyor olmalı. Başka fiberli istasyonlarda da radyolinkler var hala.

Gerçi birkaç yıl önce yağmurda radyolink kopuyor diye şikayet edince farklı yöne bakan anten kurulmuştu. Bir daha o antenin karşısındaki anten dönmüş sanırım fırtınada, tüm şehrin sinyali gitmişti, diğer eski bağlantı da çalışmamıştı. İstasyona gelen eleman, eskisinin çalışması gerekiyordu ama o da çalışmadı, çalıştırmaya çalışıyoruz diyordu. :D
  • sis651 kullanıcısına yanıt
    Mantıken de sökülmemesi lazım hocam, yedeklilik her zaman iyidir bence. Ha ama antenleri başka yerde değerlendirmek üzere sçküyorlarsa da şaşırmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 18 Mart 2019; 12:25:28 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5G istasyonların sırt çantası büyüklüğünde olduğundan bahsediyorlar. Belki de sık aralıklarla kurulumu çok zor olmayacaktır.

5G'yi ev interneti olarak çok saçma fiyatlara satmaya çalışırlar diye düşünüyorum. ABD, Avrupa gibi yerlerde ulaşılabilir bir teknoloji olur ama bizimki gibi ülkelerde absürt fiyatlar isterler. Bu bir öngörü değil, kesin bilgi.

Aylar önce 5G'nin kullanıma hazır olduğunu söylüyordu Turkcell. Devlete pas atıyorlar bence, "İhale yapma, hemen başlatalım".

En son 2016'nın yaz ayında telefon almıştım, neredeyse 3 sene oluyor. OnePlus 7'ye sıcak bakıyorum şimdilik. Henüz lanse edilmedi ama rumored statüsündeki özellikleri gayet iyi gözüküyor. Onda da 7CA/Cat20 desteği var. Selfie kamerası pop-up şeklinde açılacak sanırım. S10 serisi gibi delikli ekranı yok en azından.

• BraveHeart kullanıcısına yanıt
    Geçen hava yağmurlu idi fiber destekli tedaş direğindeki Turkcell istasyonu 3 gün çökmüştü

şikayet ettim anca farkına vardılar da düzelttiler
  • krkmz1666 kullanıcısına yanıt
    Farkına varmamak gibi bir durum olamaz hocam, bir istasyon kesildiği zaman anında helpdesk dediğimiz birime bildirim düşer ve arıza ekibi yönlendirilir. Enerji problemi olmuş olabilir TEDAŞ direğindeyse.
  • Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    2-3 yıllık cihaz olmalı, modem CAT9 ama yeni bir cihazla da test alınırsa belki daha yüksek hızlar alınabilir. Yani ona da bağlı olmayabilir, birçok değişken var çünkü çevrede
  • BraveHeart kullanıcısına yanıt
    3. gün istasyon devreye alındı anca problemin detayını bilmiyorum
  • Karabük (Merkez) Türk Telekom sizce normalmi?

TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM

• TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM

3G Samsung Galaxy Note 3 (Exynos) Turkcell Ankara

• 3G Samsung Galaxy Note 3 (Exynos) Turkcell Ankara

• Turkcell kırsalda 4.5G istasyonunu aktif etmiş. Mükemmel bir sonuç.

• Kullanılacak frekanslar milimetrik dalgaboylarında olacağı için antenler de küçük olacak. Ancak antenlerin sıkıntısız biraz fazla teknolojik olmaları. Antenlerin içinde pek çok küçük anten olacak ve bunların her birinin sinyalini abonenin konumuna göre yönlendirmek mümkün olacak. İşin içine bu kadar teknoloji girince de sıkıntının çantanın aşırı pahalı bir çanta olması olacağını düşünüyorum.

İhale yapmazlarsa hemen başlatırlar tabii ki. İhaleye milyar avrolar ödemektense onu direk şebekeye kurulacak ekipmana harcamayı tabii ki isterler.

S10'un delikli ekranı da rahatsız ediyor beni, diğerlerinin çentiği de. Bu su damlası da hiç hoşuma gitmiyor. Ancak en azından ekran boyutları gereği izlenen videolar damlanın dışında kalacağı için videoda sıkıntı olmaz pek. Pop up kamera aşınma, bozulma olasılıklarına sahip olsa da ekranı ekran gibi tutan şimdilik en mantıklı çözüm. S10'a S8 ya da 9 gibi bir üst çerçeveli sürüm çıkarsalar çok daha iyiydi. En düşük modelini almayı düşündüm. Ekran kasa oranı Galaxy S8'den daha düşük onun da.

Ekranın çentiğini bırak, kenarları yuvarlıyorlar kenarlarda. O kenarlardaki pikseller işlemcide işleniyor ama biz göremiyoruz, ona bile bozuluyorum ben!

• zero fear kullanıcısına yanıt
    75 e kadar yolu var sadece band 20 den 73 mbps hız aldım

• quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Kullanılacak frekanslar milimetrik dalgaboylarında olacağı için antenler de küçük olacak. Ancak antenlerin sıkıntısız biraz fazla teknolojik olmaları. Antenlerin içinde pek çok küçük anten olacak ve bunların her birinin sinyalini abonenin konumuna göre yönlendirmek mümkün olacak. İşin içine bu kadar teknoloji girince de sıkıntının çantanın aşırı pahalı bir çanta olması olacağını düşünüyorum.

İhale yapmazlarsa hemen başlatırlar tabii ki. İhaleye milyar avrolar ödemektense onu direk şebekeye kurulacak ekipmana harcamayı tabii ki isterler.

S10'un delikli ekranı da rahatsız ediyor beni, diğerlerinin çentiği de. Bu su damlası da hiç hoşuma gitmiyor. Ancak en azından ekran boyutları gereği izlenen videolar damlanın dışında kalacağı için videoda sıkıntı olmaz pek. Pop up kamera aşınma, bozulma olasılıklarına sahip olsa da ekranı ekran gibi tutan şimdilik en mantıklı çözüm. S10'a S8 ya da 9 gibi bir üst çerçeveli sürüm çıkarsalar çok daha iyiydi. En düşük modelini almayı düşündüm. Ekran kasa oranı Galaxy S8'den daha düşük onun da.

Ekranın çentiğini bırak, kenarları yuvarlıyorlar kenarlarda. O kenarlardaki pikseller işlemcide işleniyor ama biz göremiyoruz, ona bile bozuluyorum ben!
    Devlet bu fırsatı kaçırmayacaktır, 5G ihalesine kesin gözüyle bakıyorum ben. Dediğiniz gibi, işin ucunda milyar euro'lar var.

Umarım Vodafone Türkiye iyi frekanslar alır bu sefer. İhalede en çok merak ettiğim şey Vodafone'un tutumu olacak. 4.5G'deki gibi pasif kalma lüksü yok bence. Yine aynı durum olursa, Türkiye pazarını umursamadıkları sonucu çıkar ortaya.

Pop-up kamera bozulursa da bozulsun. Selfie'den nefret ederim zaten, hiç çekmem. Her türlü çentik ve her türlü delikli ekran da bana göre değil. Dediğiniz gibi, S9/Note9 gibi üst ve alt çerçeveli cihazlar kabulüm. Yüzde 80-85 ekran-kasa oranı yeterli bence, ekstrem yüzdeleri gereksiz görüyorum.

S10e, edge ekran sevmeyen Samsung kullanıcıları için beklenen bir model oldu. Bildiğim kadarıyla flat bir ekranı var.

Kullanmakta olduğunuz cihaz Samsung Türkiye cihazı sanırım. Aklınız Qualcomm'lu modellerde kalıyor mu? Bence birçok yönden hâlâ artısı var Qualcomm'lu modellerin. Bence şebekeyle daha uyumlu konuşuyordur Exynos'lu modellere göre, Qualcomm'un her tarakta bezi var çünkü. S10 serisindeki Qualcomm Snapdragon 855 7 nm iken; Exynos 9820 8 nm. Bence bu bile başlı başına büyük bir fark. Ben bir Samsung cihaz alacak olsam, Samsung Türkiye garantisini elimin tersiyle iter, ithalatçı garantili Samsung'u daha ucuza alır, Qualcomm'lu telefon kullanırım. Dual SIM de oluyor o cihazlarda, sizin gibi ilgili kişiler dual SIM özelliğine ihtiyaç duyabilirler.

• Qualcomm istememin tek sebebi şebeke arayüzüne erişimin çok kolay oluşu ve Network Signal Guru ile tüm şebeke verilerini görebilmem. Telefon ısındığında da 4G'den 4G'ye geçiş yaparken 3G'ye geçerse 4G'ye geçmek için mobil verinin kapatılmasını istiyor gibi bir davranış var. Bu önceden yoktu pek ama son zamanlarda daha fazla oluyor. Yoksa performans ya da başka bir şey olarak bir sıkıntım yok Exynos ile. Eski telefonumda Exynos vardı, memnundum. Sonrakinde Qualcomm vardı, yine memnundum. Şimdikinde Exynos var, yine memnunum ama NGS kullanamamak kötü. Tabi kullandığım uygulamalar gereği cihaza root atamıyorum, atamayınca da NGS çalışmıyor. Yani hiç sorun yok. İlk Exynos'tan Qualcomm'a geçtiğimde 3G hızı yükselse de aslında etrafta şebekenin o kadar da mükemmel çekmediğini görmüştüm. :D Hani hiç kesintisiz kullandığım yollarda kesilmeye başlamıştı. Biraz konfigürasyon işi bu. Şebeke ile konuşma standartlar çevresinde yapılır. Standarda uymazsan konuşamazsın, bitti. Bu yüzden ciddi bir sıkıntı olmaz bu tarafta.

Qualcomm iyi sömürüyor piyasayı. CDMA komple bunların teknolojisi idi. 3G'de iyi tıkındılar buradan, 5G'de de bunu yapmaya çalışıyorlar. Android öncesinde Qualcomm yongaların GPU'larını vs. kullanmıyordu çoğu telefon. Çünkü üreticisinin ayrı lisans ücreti ödemesi falan gerekiyordu. Android kod çalıştırmada başarısız olunca bu donanımsal hızlandırıcıları kullanmaya mecbur kaldılar da rayına oturdu biraz işler. Yoksa video testlerinde falan 4 sene öncesinin XScale işlemcileri Qualcomm MSM'leri dövüyordu. Exynos Samsung'un kullanınmı dışına çok çıkmadığı için çok açılmadı bu açıdan. İhtiyacını uygun şekilde görüyor. Zaten kendi ürettikleri model Qualcomm ile yarışamazsa da komple Qualcomm kullanabiliyorlar Galaxy S5'teki gibi. Sadece Rusya ve Kore gibi belli 3G modellerinde Exynos işlemci ve Intel AP kullanmışlardı o seride. Gerisi hep Qualcomm idi. Plastik ama tank gibi cihazdı şerefsizim, değil şimdiki ışıltılı şişe camları gibi.

S10e'de hata ekran düz ve cihaz küçük de olsa gereğinden fazla özelliğin kırpılmış olması oldu bence. O kadar basitleştirilmemiş olsa o fiyatla ben de alabilirdim şimdiye.

• krkmz1666 kullanıcısına yanıt
    Belki kendileri kapatmıştır. Burada bir Cuma günü bir kuleye adam çıktı, sinyal kesildi. Zaten tüm sinyaller var kulede, daha ne yapacaklar diyordum. Pazartesi oldu, adam tekrar çıktı, aynı sinyalleri tekrar verdi. :D
  • TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM

• sis651 kullanıcısına yanıt
    Hatta buraya da yazmıştım istasyon önünü zor kapsıyor band3 de günün her saati 180 üzeri hız veriyor kullanıcıda pek olmayabilir 3 günde açıldı 😀

• 
Sayfa: önceki 533534535536537
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.