Şimdi Ara

TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM (368. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
25.177
Cevap
87
Favori
731.135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 366367368369370
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Turkcell band 7'yi bayağı yaygınlaştırmış bizim burda hiç beklemediğim yerlerde band 7 görüyorum şehir merkeziyle alakası bile yok hemde ilginç
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mustafa Dmrl

Turkcell band 7'yi bayağı yaygınlaştırmış bizim burda hiç beklemediğim yerlerde band 7 görüyorum şehir merkeziyle alakası bile yok hemde ilginç

bizim evde turkcell band 7 full çekiyor ama etrafta hiç baz istasyonu yok artık nereye sakladılarsa uzakta olamaz çünkü band 7 nin kapsama alanı dar ve duvardan daha zor geçer
    vodafone 900 mhz
    turkcell 2600 mhz çekiyor
  • burak550 B kullanıcısına yanıt
    1800'de Vodafone'un daha az frekansı var sanırım. Dolayısıyla kapasite daha düşük. Mesafe ve havadaki parazitlerden kayıp olur zaten. 800 - 900 MHz şebekesinde düşük hıza sebep olan yoğunluğu da katsak normal olabilir o hızlar. Ama mesafe vs. kayıpları daha fazladır belki, bölgeye göre.
  • Mustafa Dmrl kullanıcısına yanıt
    Turkcell sanırım ilk anda sadece 800 MHz verdiği istasyonları hariç çoğunu multibant antenlerle kurdu. Bunlara da zamanla 2600 RRU ekleyerek 2600 MHz frekansını da devreye alıyor. Benim bölgedeki 800 MHz istasyonu da yazın güncellemiş ama sadece 1800 veriyordu, 2600 etkin değildi en son. Hala da değildir sanırım. Zaten onda 2600 vermesindense çarşıdaki istasyonda 4G etkinleştirmesini tercih ederim ki bu daha fazla masraflı bir şey. :)
  • zaferq Z kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz gibi kapsama alanı çok dar 1.4km uzaktaki baz istasyonundan full 1800mhz alabilirken 2600mhz alamıyorum telefondaki diğer bantları iptal edince sadece onu buluyor 0diş çok nadir 1 diş bağlantı sağlıyor 1800mhz'e göre uçurum var arada kapsama alanı olarak.
  • sis651 kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz gibi eskiden sadece şehir merkezinde 1-2 baz istasyonunda görebilirken şimdi bayağı bir yere kurmuşlar şehir merkezinde her yerde vardır sanırım artık ama 2600mhz kurmak ölü yatırım bence kapsama alanı baya düşük keşke 2100 kursalardı daha iyi kapsama alanları olurdu vardır bir bildikleri ama kağıt üzerinde çok mantıksız geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mustafa Dmrl -- 27 Mart 2018; 12:33:28 >
    Turkcell ölü yatırım yapmaz pek. Mantıksız değil aslında. Her türlü o istasyona yakın aboneler o sinyale bağlanacak. Bu durumda kapsama alanı biraz daha geniş olan 1800 MHz bandını birleştirme harici kullanmayacaklar ve 1800 yükünü 2600 bandına alarak 1800 bandını boşaltmış olacaklar. İstasyondan daha uzak mesafedeki kullanıcılar yine daha iyi sinyal performansı ve hız alacaklar. İstasyon yakınındakiler de zaten kapsama alanı dar olduğundan daha boş bir bantta iyi verim alacak ve birleştirme yapan cihazlar bu bölgede iyi başarım gösterecek. 2100 MHz kullanımına gelince 3G'den yavaş yavaş bunu boşaltıp 4G'de kullanmaya başlarlar sanırım ama ne zaman yaparlar böyle bir şeyi bilmiyorum. Hala sesli görüşmelerin büyük kısmı 3G ile iletiliyordur tabi ama bunlar için aman aman bant genişliğine gerek yok. Vardır bir bildikleri.
    Turkcell 4g ihalesinde zaten 20mhz bant satın aldı 2100mhz de direk onu kullanabilirlerdi 2600mhz kullanmaya gerek kalmadan.
    20 MHz bant satın aldı ama tek bir 2x20 MHz bütün satın almadı. İki tane 2x5 ve bir tane 1x10 MHz satın aldı. Bu frekansları kullansa üç frekans birleştirebilen bir telefon anca toplamda 20 MHz bant genişliğine ulaşır bunları birleştirerek ki diğer frekanslara kullanacak kapasite kalmaz modemde. Yine de sahip olduğu diğer 2100 MHz frekansla bir şekilde kullanabilir ama her bölgede 3G sinyalinde refarma gitmesi lazım. Vardır bir bildikleri ki o frekansları da satın almışlar. Diğer operatörlerin satın almayacağı frekansları boşta dursun diye satın almaları garip olur.
    Turkcell'in frekansları btk'nın sitesinde 20+10 şekilde 2 parça halinde gözüküyor 10mhz olan kısmı 3g diğer 20mhz olan kısmı ise 4g için kullanabilirler.

Hatta bu resimde 20+10 2 taşıyıcı olarak kullanacaklarını belirtmişler ama 3g yi nereden verirler bilemem bir ara 900mhz 3g planları vardı öyle birşeymi yaparlar acaba türk telekom gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mustafa Dmrl -- 27 Mart 2018; 21:0:42 >

O 1x10 MHz'lik bant TDD bandıdır diye düşünüyorum. Bunu da LTE ile kullanırlar ama TDD olarak çalışır. İhalenin üzerinden yıllar geçti ve bu dönemde bir çok baz istasyonu güncellendi. Şuan zaten 4G desteği olan istasyonların çoğunda multibant paneller var. Bu zamandan sonra da 900 MHz 3G vermek için bunları çok kurcalamayacaklarını düşünüyorum. Şimdiye kadar 900 MHz 3G vermedilerse, belki de hiç de vermeyecekler.
    merak ettim biizim binada 3G 2100 DEN mi veriyor acaba anten nerede :)

abdest alma yerinde b2 en köşede Telekom 3g çekiyordu şaşırdım imana mı geldi dedim :)
  • krkmz1666 kullanıcısına yanıt
    Telefonun şebeke menüsünde gösterir ama antenin yerini göstermez. :D
    Zaten Microsoft kullanıyor ofis 😬 bakmam lazım çatıda anten varda kapalı mekan için ne uyguladılar acaba sadece 3 g var zaten

• Turk Telekom 900 MHz 3G’yi kapsamasını arttırmak için her bölgede bol bol kullandı. Hatta yalnız U900 servis veren istasyonlar açtılar.

Turkcell de şu an U900 kullanıyor ama sadece kırsal alanlarda 2G kapsamasının olduğu yerlerde. Sadece 2G çalışan dağ köylerine servis veren istasyonlara vs. ilave olarak U900 ekleniyor. Çünkü 2G 900 ile 3G 900 aynı RRU üzerinden multi-mode olarak çalışıyor ve aynı antenden hizmet veriyor. Kurulum fiziksel olarak da değil sadece yazılımsal oluyor. Kapasite sıkıntısı varsa bir tek istasyona kart eklemesi yapılıyor. Az maliyetle kırsalda bile 3G kapsaması veriyorlar. Yoğunlukla Antalya, Burdur, Isparta gibi yerlerde kuruyor Turkcell.

U900 umts band8 olarak görürsünüz, U2100 umts band1 olarak görünür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BraveHeart -- 28 Mart 2018; 5:54:35 >
  • Gemlik Merkezde İPhone 6s Türk Telekom ile gece 70 mb gündüz 1-2 mb hız alıyorum. Aynı yerde Vodafone gece 20-25 mb gündüz 0,50 veya 2 mb hız alıyorum. Turkcell gündüz 25 mb gece bilmiyorum. Sms şu var Gemlik’te çok ama çok sıkıntı var

• İşte vodafone bin bursa gemlik otogar acıbadem civarındaki durumu izaha gerek var mı?

• m398 M kullanıcısına yanıt
    Ping muazzam lakin download

• TÜM OPERATÖRLER 4,5G HIZ TESTİ [ANA KONU] 5G YE DOĞRU ADIM ADIM
    Türk Telekom değişik günlerde değişik yerlerde yaptığım testler yer:Ankara telefonumun frekans birleştirme özelliği yok

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 366367368369370
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.