Şimdi Ara

Tüm Dünya nın Merakla Beklediği Toplantı: Nasa Açıklıyor! (Veee Açıkladı.. Dünya Benzeri Gezegenler Bulunmuş SS li)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
160
Cevap
7
Favori
8.474
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bunlar çok yakınımızda ve üstlerinde su bulunabilir. Çapları ve kütleleri Dünya'ya çok benziyor. Üstelik yaşamı destekleyecek yapıdalar!

Edit2: En iyi teleskoplar kullanıldı. Bir değil 7 ayrı gezegen bulundu. Güneşler bizimkinden küçük. Gezegenlerin çapları ve güneşlerinden
    uzaklıkları, üzerlerinde su olabileceğine işaret
    ediyor.

Edit3: 14 yıllık teleskop sayesinde şu ana kadar
    yapılan en önemli buluş olarak nitelendiriliyor. Bu şu ana kadar yaşama elverişli olduğu düşünülen sistemlerden en çok gezegen bulunduranı! Arkadaşlar çok büyük bir adım atıldı

Edit4: Amosferdeki hidrojen ve helyum oranı Kayalık gezegenler olma ihtimalini gösteriyor. Yeni gezegenlerin bulunması inanılmaz bir gelişme. Kendi Dünyamız dışında yaşama elverişli yerler bulmaya çok yaklaştık.

2018 yılında fırlatılacak yeni teleskop gezegenlerin ısılarına kadar her türlü detayı bize verecek.

Edit5: Bu gezegenlerdeki Gökyüzü görüntülerinin muazzam güzellikte olabileceği konuşuluyor. Gökyüzünü kapsayan devasa uydular gibi! Sistemin güneşi yaşlı bir güneş. Şu anda soğumuş durumda.

Gökyüzü barındırabilecek gezegenler hem de bir değil yedi tane.

Gezegenlerin özelliklerini içeren ss.

Tüm Dünya nın Merakla Beklediği Toplantı: Nasa Açıklıyor! (Veee Açıkladı.. Dünya Benzeri Gezegenler Bulunmuş SS li)

Sunum sırasında kullanılan ve muhtemel gökyüzünün muhteşem resmi

Yani kısacası dünya benzeri 7 gezegen keşfedilmiş ve bunlardan 4'ü yaşanabilir bölgedeymiş. 3 ü ise okyanusa sahip olabilirmiş. Bazılarında su hatta sıvı formunda bulunma ihtimali de çok yüksek

2018'in sonlarında fırlatılacak olan james webb uzay teleskobunun göreve başlamasıyla hakkında çok daha fazla şey öğrenebileceğiz.

40 ışık yılı uzaktalar

Şu aşamada keşfedilen bu gezegenlerin atmosfer gazlarına bakılarak o gazların mikrobik bir yaşam ya da akıllı yaşam formları tarafından üretilip üretilmediği araştırılıyor muhtemelen buna da bir iki yıl içinde cevap alacağız

"Bir diğer ilginç veri de, gezegenlerin birbirlerine hayli yakın konumda olmaları. Eğer bu dünyalardan birisinin yüzeyinde duruyor olsaydık, muhtemelen komşu gezegenlerin bulutlarını ve yer şekillerini de gökyüzünde çıplak gözle görebilirdik. Ay’ın Dünya’daki görünüşünden biraz daha büyük şekilde komşu gezegenleri izleyebilirdik." (Nasa) Ortaya nasıl bir görsel şölen çıkacak düşünebiliyor musunuz

Belçika’daki Liege Üniversitesi’nden çalışmayı yürüten ekibin lideri Michael Gillon, “Böyle bir yıldızın etrafında ilk kez Dünya benzeri 7 farklı gezegen keşfediyoruz. Bu uzak dünyalar, bilinen yaşama uygun olma potansiyeli bulunan şimdiye kadarki en iyi araştırma hedefleri” açıklamasını yaptı.

NASA’daki bilim insanlarının bu gezegenler üzerindeki incelemeleri sürecek. 2018 yılında uzaya fırlatılacak olan James Webb Uzay Teleskobu, uzak dünyalardaki su, metan, oksijen, ozon ve diğer kimyasalları tespit edebilecek hassaslıkta geliştirildi. Önümüzdeki senelerde bu gezegenlerin atmosferlerine dair daha kesin bilgiler elde edebileceğiz. TRAPPIST-1 sistemiyle ilgili açıklanan bu bulgular bilim dergisi Nature’da yayınlandı.

Konuyla ilgili haberler yapılmaya başlanmış. Hem yayını izlerken hem yazıp hem kopyaladığım için bilgiler biraz karışmış olabilir detaylar aşağıdaki linklerden takip edilebilir

Nasa açıklaması: https://www.nasa.gov/press-release/nasa-telescope-reveals-largest-batch-of-earth-size-habitable-zone-planets-around/

http://m.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1400943-nasadan-flas-aciklama-7-yeni-gezegen

https://bilimpro.com/2017/02/22/dunya-benzeri-yeni-gezegenler-kesfedildi-video/

http://www.cnnturk.com/bilim-teknoloji/bilim/nasa-acikladi-ucu-yasanabilir-7-yeni-gezegen-kesfedildi

Evet arkadaşlar Nasa' nın büyük bir keşifi açıklaması bekleniyor. Güneş sistemi dışındaki gezegenlerden elde edilen yeni bilgileri New York saatiyle 13.00' da büyük bir basın toplantısıyla açıklamaya başlayacaklar. (Yaşam belirtisi, Dünya dışı canlı varlıklar vs.)

Keşfedilen çok sayıda yeni gezegen içerisinde Dünya benzeri gezegenlerin de var olabileceği tahmin ediliyor.

Basın toplantısında dünya çapında çok sayıda astronomi ve uzay bilimcisi de katılacak.

Konuyla ilgili merak ettiklerinizi Twitter üzerinden #askNASA etiketi ile uzmanlara sorabilirsiniz. (Forumca merak edilen soruyu yani Dünya düz mü değil mi sorabilirsiniz )

Toplantıyı Nasa Tv den canlı olarak da izleyeiblirsiniz

https://m.youtube.com/watch?v=UdmHHpAsMVw

https://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/#public

Kaynak:https://www.nasa.gov/press-release/nasa-to-host-news-conference-on-discovery-beyond-our-solar-system

http://www.teknokulis.com/haberler/guncel/2017/02/22/nasa-bugun-gunes-sisteminin-otesindeki-kesfini-duyuracak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi instance -- 23 Şubat 2017; 2:14:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yere dusen gezegenleri napiyorsunuz

• YALANLAAAAAAARRRR

• quote:

Orijinalden alıntı: LimitsiztrickNet

quote:

Orijinalden alıntı: Angarali gurl

Yere dusen gezegenleri napiyorsunuz

Herkes yere dusen seylere neden bu kadar ilgili her konuda goruyorum

Sen sor diye :)

degil

bir konusu vardi bu lafin guzel bir sorudur

• Exoplanetler (Güneş dışındaki yıldızların yörüngesinde dolaşan güneş dışı gezegen) İle ilgili olacakmış.

Yine de Güneş sistemindeki bilmediğimiz yeni bir gezegeni de açıklayabilecekleri konuşuluyor ama bunu pek sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi instance -- 22 Şubat 2017; 20:40:33 >
  • Çok merak ediyorum. Ne acaba

• olsa olsa nibiru derler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şundan adım gibi eminim

İnsanların başka gezegende koloni kuracak kadar, zamanları kalmadı. Bunun yerinr o paraları dünyayı güzelleştirmek için adasınlar :)

Adaletsiz gelir düzeyini, adaletli hale getirsinler.

• 2. Aydan sonra bir de 2. Güneş varmış veya güneş, ikili yıldız sistemiymiş diycekler.18 milyar dolarlık fotoşopcu nasa.
  • Kum saatini ters koymuşun

• quote:

Orijinalden alıntı: onur01

Çok merak ediyorum. Ne acaba

Güneş sistemi dışındaki gezegenlerle ilgili acaba yaşam belirtisi olabilir mi? Merakla bekliyoruz efenim

• Önce mevcut gezegenlere yerleşelim.

• uzaylılar sonumuz olucak inşallah kimseyle iletişime falan geçmeyiz
  • Yazmayı_Severim kullanıcısına yanıt
    Düzelttim dikkatinizden kaçmıyor maaşallah

• instance kullanıcısına yanıt
    Evrende yıldız bizde dikkat

• quote:

Orijinalden alıntı: Simone Simons

uzaylılar sonumuz olucak inşallah kimseyle iletişime falan geçmeyiz

Müslüman olun yanlış yoldasınız hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: instance

quote:

Güneş sistemi dışındaki gezegenlerle ilgili acaba yaşam belirtisi olabilir mi? Merakla bekliyoruz efenim

Acaba radyo sinyali mi yakaladılar

• asudvabndjas ne sallıcaklar bakalım yine.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: instance

quote:

Acaba radyo sinyali mi yakaladılar

Patlamış mısırımı, çekirdeğimi aldım merakla yayını bekliyorum

• Nasa Tv youtube linkini ekledim daha akıcı

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.