Şimdi Ara

Tüketici Hakem Heyeti kararı ile iade işlemi hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Iyi forumlar arkadaşlar. 2 yıl önce Hepsiburada'dan lumia 720 almıştım. Birkaç kez servise gitti geldi. En son yollamamda ise servise gitti ve 2 ay gelmedi. Hb Windows Türkiye birbirlerine top attı durdular. Ben de 2.ayin sonunda Tüketici hakem heyetine başvurdum ve para ladesi talebinde bulundum. Başvurudan 2 hafta sonra telefonun üst modelini yani lumia 735 yolladilar. 28.11.2016 da tarafıma bir tebligat yollandi. Para iadesi kararı verilmişti. Hb 15 gün içinde itiraz etmesi gerekiyormuş ancak tarafıma herhangi bir iptal davası ile ilgili tebligat gelmedi. E devlet sistemi üzerinden de bir dava görünmüyor. Yani iptal davası açılmamış sanırım Şimdi bu parayı nasıl tahsil edebilirim? Bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum. Teşekkürler şimdiden

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Şimdi üst modeli teslim alıp kullandıysanız değişim yapılmış demektir. Para iadesi alma hakkınız normalde yok. Ürün teslimi sebebiyle gidip THHye feragat dilekçesi vermeniz gerekirdi. Diyelim ki parayı aldınız, ya o paranın iadesi için ya da lumianın bedelini sizden talep ederler. Onu da icra yoluyla yaparlar, 1000 tl yerine 1500 ödersiniz

• Ben para iadesi talebinde bulunmuştum ancak üst modelini yolladilar. Daha sonra da paranın tarafıma ödenmesine dair karar çıktı. Peki bu durumda ne yapılabilir hocam ?

• Merhaba,

Ürünü firmaya iade etmeniz gerekmektedir. Durumu özetleyen iki satır bir ihtarname yazarak, ihtarnameyi hem faksla (noter kanalıyla daha sağlam olur ama 70-80 TL gibi bir masrafı olabilir ptt ile de iadeli taahhütlü gönderebilirsiniz tercih sizin) hem de ürünle birlikte kargo şirketiyle karşı ödemeli olarak firmaya ulaştırın. İhtarnamede ürün tarafınıza ulaştıktan sonra (7) gün içinde hakem heyeti kararında yer alan meblağın bilgilerini verdiğiniz banka hesabına ödenmesini talep edin. Aksi halde yasal yollara başvuracağınızı, işleyecek faiz, icra masrafları, avukatlık ücreti vs. den firmanın sorumlu olacağını da ihtarnamede belirtin. Verdiğiniz süre içerisinde firma ödemeyi yapmazsa hakem heyeti kararını icraya koyabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bnymnkrsn

Merhaba,

Ürünü firmaya iade etmeniz gerekmektedir. Durumu özetleyen iki satır bir ihtarname yazarak, ihtarnameyi hem faksla (noter kanalıyla daha sağlam olur ama 70-80 TL gibi bir masrafı olabilir ptt ile de iadeli taahhütlü gönderebilirsiniz tercih sizin) hem de ürünle birlikte kargo şirketiyle karşı ödemeli olarak firmaya ulaştırın. İhtarnamede ürün tarafınıza ulaştıktan sonra (7) gün içinde hakem heyeti kararında yer alan meblağın bilgilerini verdiğiniz banka hesabına ödenmesini talep edin. Aksi halde yasal yollara başvuracağınızı, işleyecek faiz, icra masrafları, avukatlık ücreti vs. den firmanın sorumlu olacağını da ihtarnamede belirtin. Verdiğiniz süre içerisinde firma ödemeyi yapmazsa hakem heyeti kararını icraya koyabilirsiniz.

Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler hocam. Ama bana telefonun üst modelinin gönderilmesi yaklaşık 3 ay oldu. Yani karardan önce telefon elime geçmişti.

• mf.kaya M kullanıcısına yanıt
    Tercih sizindir hocam, iade etmek istiyorsanız dediğim yolu izleyebilirsiniz. Hakem heyetine başvurunuz sonrası telefonun üst modelinin size gönderilmiş olması durumu değiştirmeyecektir. İhtarname ekine Hakem heyeti kararını da eklemeyi unutmayın.
  • bnymnkrsn kullanıcısına yanıt
    Tamamdır hocam bakalım bugün bi düşünüp tartayım kendimce ona göre karar vereceğim :) bilgilendirmeleriniz çok teşekkürler

• Telefonun üst modelini teslim alarak bence seçimlik hakkınızı kullanmış olursunuz (tamamen şahsi fikrimdir). O yüzden de ztn feragat ederek sonuçlandırmanız gereken bir başvuruyu sonuçlandırmamışsınız. Diyelim ki icra ile parayı da aldınız. Bu sefer iki defa karşılık aldığınız için istirdat davası ile karşı karşıya kalma ihtimaliniz var.

• sertosman S kullanıcısına yanıt
    Telefonun üst modelini gönderdikten yaklaşık 2 hafta sonra iade için tebligat gönderdiler. Bu durumda seçim yapma şansım yoktu. Sanırım geri iade işlemi içinde uğraşmayacağım sinir harbi cabası oluyor. Hb ve Windows Türkiye ikisi de o zaman yeterince sinir harbine sebep olmuştu. Cevap için teşekkürler

• mf.kaya M kullanıcısına yanıt
    Para iadesi talepli başvurunuz olduğu gerekçesi ile telefonu almayıp heyet kararını bekleyeceğim diyebilirdiniz. Ama dediğim gibi bu şahsi görüşüm. Yarın öbür gün firma da benzer savunmalar yapabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sertosman -- 15 Şubat 2017; 10:8:25 >
    Haklısınız hocam. Neyse bu iş yoğunluğum içinde sanırım uğraşamayacağım da hayırlısı artık gittiği yere kadar böyle devam

• Kararla ilgili bir işlem yapmayın. Atıl şekilde kalsın

Evet hocam öyle yapacağım evrakı da saklayacağım bi kenarda dursun

• Iyi günler bende garanti ile ilgili bir sorun yaşadım ve hakem heyetine başvurdum ama işlemin 6..7 ay süreceğini söylüyorlar.Bu işlemi hızlandırmanın bir yolu yokmu ?

• JoiWoo kullanıcısına yanıt
    yok
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.