Şimdi Ara

TUBİTAK vetosu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yasanın Meclis'te görüşülmesi sırasında CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin, tüm yetkinin Başbakan’da toplandığını belirterek bunu “ağalık" olarak nitelemesi şiddetli tartışmalara neden olmuştu.

YASADA NELER VAR?

Yasa ile “Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu"nun adı, “Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu" olarak değiştirilmesi, kurumun kısa adının ise aynı kalması öngörülmüştü.

Yasaya göre 4 yıl süreyle göreve yapacak Bilim Kurulu 14 üye ve başkandan oluşacak. Bilim Kurulu üyeliği Başbakan’ın onayıyla kesinleşecek. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’nun adı da Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma kurumu olarak değişecek.

Bilim Kurulu, belirtilen nitelikleri taşıyan kişiler arasından biri kurul dışından olmak üzere iki başkan adayı belirleyerek Başbakan’a sunacak. Başbakan bu adaylardan birini seçerek atanmak üzere cumhurbaşkanına teklif edecek.

Anayasa Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiği ve Bilim Kurulu üyelerine bir defaya mahsus olmak üzere Başbakan’ın atama yapmasına imkan veren yasa da yürürlükten kaldırılıyordu.

ya bu adam neden herşeyi veto ediyor anlamış değilim , 300-400 milletvekilinin düşünemediğini bu mu düşünüyor ??? cidden anlamış değilim

• Bu karar kesinlikle alınmamalı,çünkü bu kararla TÜBİTAK kamusal bir kurum olacak ve ilahiyatçılar da bu kurumda görev alabilecekler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1881 -- 18 Mayıs 2005, 15:20:42 >
  • kardeşim ilahiyat bir bilim dalı değil mi ??? Türkiyedeki tüm ilahiyat profesörleri ilericidir , bilim ve teknolojiyi isterler , ayrıca ilahiyatçılar bizim insanımız değil mi onlar uzaydan mı geldi ????

bırakın bu zihniyeti artık
  • quote:

Orjinalden alıntı: 17_Ocak

kardeşim ilahiyat bir bilim dalı değil mi ??? Türkiyedeki tüm ilahiyat profesörleri ilericidir , bilim ve teknolojiyi isterler , ayrıca ilahiyatçılar bizim insanımız değil mi onlar uzaydan mı geldi ????

Bu ülkeyi,tren kazalarını kem gözlere,nazara yoran kişilikler yönetiyor bunu hatırlatmak isterim.

Ayrıca ben ilahiyatçıların teknoloji dişmanı olduklarını söylemiyorum,ama şu bir gerçek ki bilimadamı her zaman herşeyi sorgular,körükörüne inanmayı reddeder,somut olarak en doğruyu kabul eder.İlahiyatta ise koşulsuz bir inanma vardır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 57.ALAY

Bu karar kesinlikle alınmamalı,çünkü bu kararla TÜBİTAK kamusal bir kurum olacak ve ilahiyatçılar da bu kurumda görev alabilecekler.

ilahiyatta bir bilim bir kültür dalıdır.. bu zihniyetle siz hiçbir yerlere gidemezsiniz..kendinize gelin...

• quote:

quote:

kardeşim ilahiyat bir bilim dalı değil mi ??? Türkiyedeki tüm ilahiyat profesörleri ilericidir , bilim ve teknolojiyi isterler , ayrıca ilahiyatçılar bizim insanımız değil mi onlar uzaydan mı geldi ????

Bu ülkeyi,tren kazalarını kem gözlere,nazara yoran kişilikler yönetiyor bunu hatırlatmak isterim.

Ayrıca ben ilahiyatçıların teknoloji dişmanı olduklarını söylemiyorum,ama şu bir gerçek ki bilimadamı her zaman herşeyi sorgular,körükörüne inanmayı reddeder,somut olarak en doğruyu kabul eder.İlahiyatta ise koşulsuz bir inanma vardır.

ya adamlar neye itiraz edecekler dünyanın dönmediğine mi veyahutta uzaya uydu göndermeye mi ??? bence yaşar nuri veyahutta zekeriya beyaz bile şimdiki TUBİTAK kadrosundan daha iyidir

• quote:

Orjinalden alıntı: biruzec

quote:

Bu karar kesinlikle alınmamalı,çünkü bu kararla TÜBİTAK kamusal bir kurum olacak ve ilahiyatçılar da bu kurumda görev alabilecekler.

ilahiyatta bir bilim bir kültür dalıdır.. bu zihniyetle siz hiçbir yerlere gidemezsiniz..kendinize gelin...

Sizin zihniyetiniz en iyisi...Yakında TÜBİTAK'TAN bağırmaya başlarlar:
    ASTRONOT BAŞLIĞI MİĞFER
    ROKETLER SÜNGÜMÜZ
    BİLİMDAMLARI ASKERLERİMİZ

diye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1881 -- 18 Mayıs 2005, 16:16:27 >

• ya güldürme adamı 57.ALAY , dünyadaki birçok icadı İslam Alimleri yapmıştır ,bilim ve teknoloji Allahın emridir

bu konu uzar gider en iyisi topici kitlemek olacak
  • Evet deminkini zaten güldürmek için yazmıştım(bu lafları PENGUEN dergisinden arakladım)

Ama yine de bu tip bir kararın alınmasına sonuna kadar karşıyım...Ayrıca İBN-İ SİNA,FARABİ,ALİ KUŞÇU gibi müslüman bilimadamlarını da biliyorum merak etme

• quote:

...
    ya bu adam neden herşeyi veto ediyor anlamış değilim , 300-400 milletvekilinin düşünemediğini bu mu düşünüyor ??? cidden anlamış değilim

O 300-400 milletvekili düşünebilseydi Türkiye bu hale düşmezdi. Atatürk ve İsmet İnönü'den sonra düşünmeyi bıraktılar. Ayrıca kararları Türkiye'de 300-400 milletvekili vermiyor. O milletvekillerinin parti grubu (ya da başkanı) "evet" diyeceksiniz diyor ve onlar da diyor.
    Not:Yine söylüyorum Cumhurbaşkanımız (yani senin deyiminle adam) gerekçe göstermeden reddetmiyor. Yani birazcık okuyarak niye reddettiğini anlayabilirsin.

--------------
    .....
    Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TÜBİTAK Yasası'nı iade gerekçesinde, “yasanın 3, 4 ve 9. maddelerinde yer alan kuralların bir arada değerlendirilmesinden, TÜBİTAK'ın siyasal bir kişilik ve otoritenin istek ve istencine ve çoğu kez siyasal yanı ağır basan takdir ve tercihine bırakıldığı görüldüğünü” bildirdi.

Sezer, “Asli yönetim ve karar organı olan Bilim Kurulu'na doğrudan başbakan'ca atama yapılmasının öngörülmesi; kurumu siyasal karışmalara açık duruma getirmektedir” dedi.

Sezer, yasayı iade gerekçesinde, yapılan düzenlemelerle, Bilim Kurulu'nun, üye sayısının başkan dışında 12'den 14'e çıkarıldığını ve oluşumunun değiştirildiğini belirtti.

TÜBİTAK'ın Kuruluş Yasası incelendiğinde, kurumun bilimsel özerklikle donatıldığı, idari ve mali özerkliğe sahip tüzel bir kişilik olduğunu hatırlatan Sezer, Yasa'da, idari ve mali özerklik ile Bilim Kurulu üyelerinin seçilme yöntemi, Kurum'un bilimsel özerkliğini sağlayan hukuksal araçlar olarak düzenlendiğine dikkati çekti.

Sezer; iade gerekçesinde, 278 sayılı Yasa'nın 4. maddesiyle, Kurum'un karar ve temsil organlarının oluşumunda, idari ve mali özerkliğine koşut olarak siyasal karışmaların önüne geçilmesinin amaçlandığını, bunun için Bilim Kurulu'nun kendi üyelerince seçilerek oluşturulmasının sağlandığını ifade etti. Sezer, şöyle devam etti:

“Ancak, 2003 yılından bugüne kadar yaşanan süreçte, aynı zamanda Kurum'un da Başkanı olan Bilim Kurulu Başkanı'nın görev süresinin 30.05.2003 gününde dolacak olması gözönünde tutularak Bilim Kurulu'nca 01.02.2003 gününde seçim yapılmış ve mevcut Başkan'ın yeniden seçildiğine ilişkin seçim sonucu 06.05.2003 gününde Başbakanlığa iletilmesine karşın, seçilen bu kişi atanmak üzere Başbakan'ca Cumhurbaşkanı'na önerilmemiştir.

Ayrıca, Bilim Kurulu'nun altı üyesinin görev süresinin 21.09.2003 gününde dolacak olması nedeniyle Kurul'ca, yapılan 6 üyenin seçimine ilişkin sonuç da Başbakanlığa bildirilmiş; ne var ki, yapılan seçim Başbakan'ca onaylanmadığı için kesinleşmemiş, böylece Kurul, toplantı ve karar yeter sayısını yitirmiştir.

http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~1@w~2@nvid~578722,00.asp
    .......

• şu anki cumhurbaşkanimizi kim seçti....

hükümütemizi kim seçti....

halki kim daha çok temsil ediyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mboyaci -- 18 Mayıs 2005, 16:59:40 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: mboyaci

şu anki cumhurbaşkanimizi kim seçti....

hükümütemizi kim seçti....

halki kim temsil ediyor

O zaman her yeni gelen hükümet yeni bir cumhurbaşkanı seçsin. Hey allahım.
  • cumhur baskanı vektorlerı secerken hıc bır sey olmuyor nedense !!
  • ben oyle demek istemedim.benim demek istediğim şuanki hükümet seçilerek geldi.fakat şu anki cumhurbaşkanimizi eski hükümetin seçti...ayrica ben akpli veya bi başka partiyi savunmuyorum.sadece demek istediğim şu.burada akp veya chp olmasi önemli değil.seçim yapildi.bir parti tek başina iktidara geldi.halkin seçtiği parti yasa çıkariyor cumhurbaşkanimiz veto ediyor.onlar tekrar uğraşiyor...ayni şekilde chp seçilse onlara boyle birşey yapilsa gene tepki gösterirdim..
  • quote:

Orjinalden alıntı: RSS_02

cumhur baskanı vektorlerı secerken hıc bır sey olmuyor nedense !!

Garip bir soru, ama cevabını bulmak pek de zor değil. Cumhurbaşkanı hiçbir siyasi partinin destekçisi değil. Bu nedenle üniversitelerin siyasallaştırılmaması için cumhurbaşkanı seçiyor. Hiçkimse bana "hükümet de objektif seçim yapabilir" demesin. Bunu yapabilen hükümet görülmedi. Ki bu hükümet bunu en son yapabilecek hükümettir.
  • Cumhurbaskanımız Bu Milletin evladı

Yasa Turkiyeye zararlı ise tabi veto edecek

TOPRAK YASASI CIKARAN
    DEPLILERI SERBEST BIRAKAN
    KIBRISTA ANNAN PLANINI KABUL EDEN
    ERMENISTAN UCAKLARINI TURKIYEYE SOKAN
    APO YU YENIDEN YARGILAMAK ICIN ZEMIN HAZIRLAYAN

AKP NIN ATTIGI HER ADIM ULKEMIZI BOLMEYE YONELIK BİR HARAKETDIR

HUKUMET AB nin VE ABD NİN HUKUMETI OLUNCA BUNA DUR DEMEK CUMHURBASKANINA DUSUYOR
  • sayın arkadaşlar , millet meclisini küçümsemeyin , her türlü baskıya karşı 1 mart tezkeresi geçmedi, yani milletvekillerini başbakan yönetemez

kaldı ki bu yasaların hepsinde mutlaka muhalefet partilerinden de evet oyu çıkmıştır, hatta AKP den hayır oyları da çıkmıştır

dediğiniz gibi olsaydı vay memleketin haline ,ben aşağı yukarı hergün meclis tv yi izlerim ,oradaki tartışmaları görseniz bu lafı söylemezsiniz ,yani milletvekilleri ve partiler birbiri ile aynı veya yakın görüşlü kimselerden oluşur ama bir yasa tasarısı durumunda her milletvekili koyun gibi başbakanın emriyle hareket etmez

ayrıca bana ismet inönüyü savunmayın lütfen bugünlere kadar bu hale gelmişsek onun sayesinde olmuştur

demek istediğim olay bu adam yani sayın cumhurbaşkanımız , ecevit zamanından beri her türlü yasaya mutlaka bir veto veriyor 5 senede 1000 tane kanun çıkmışsa 950 tanesini veto etmiştir

yani sadece akp döneminde değildi bu olay ,demekki adamın kanında var muhalefet , hem cumhurbaşkanı bu vatanın evladıysa hükümetiyle ve muhalefetiyle milletvekilleri orospu evladı mı ??? vatan haini mi ?? lütfen bırakın bu saçmalıkları işler göründüğü gibi dönmüyor , ayrıca kişiler gelip geçici ama devlet bakidir

neysee .....şimdi ben akp ci değilim ama Cumhuriyet tarihinde AR-GE ye bu kadar kaynak ayıran başka hiçbir hükümet yoktur hemde bu kadar sıkı bir mali durumda olduğumuz halde

birde şunu söyleyeyim ,herkesin görüşüne saygım var lütfen bu topiği kavga alanına çevirmeyelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 17_Ocak -- 18 Mayıs 2005, 19:08:08 >

• TOPRAK YASASI CIKARAN
    DEPLILERI SERBEST BIRAKAN
    KIBRISTA ANNAN PLANINI KABUL EDEN
    ERMENISTAN UCAKLARINI TURKIYEYE SOKAN
    APO YU YENIDEN YARGILAMAK ICIN ZEMIN HAZIRLAYAN

AB BIZI BOLMEYE CALISIYOR DIYEN BASBAKAN HALA AB NIN GOTUNDE DOLASIYORSA VE EMIRLERINI HARFI HARFIYETINE UYGULUYORSA NE DENIR SENCE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismail_yk -- 18 Mayıs 2005, 20:19:33 >
  • Suanki Cumhurbaskanimiz Ahmet Necdet SEZER'in Türkiyemiz icin ne kadar büyük bir şans oldugnu bilmeyen yoktur sanirim,ama ne yazikki süresi dolmak üzere,bir daha Onun gibi bir Cumhurbaskanimiz olacak mi acaba?
  • quote:

...

ayrıca bana ismet inönüyü savunmayın lütfen bugünlere kadar bu hale gelmişsek onun sayesinde olmuştur

...

Anlamadım!!!

quote:

demek istediğim olay bu adam yani sayın cumhurbaşkanımız , ecevit zamanından beri her türlü yasaya mutlaka bir veto veriyor 5 senede 1000 tane kanun çıkmışsa 950 tanesini veto etmiştir

E işte bu durumda sevmen lazımdı cumhurbaşkanını.Diğerleri çoğunu okumadan geçirdikleri için Türkiye bu hale geldi.İsmet İnönü yüzünden değil.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.