Şimdi Ara

GECE YATMADAN ONCE GÖZDE IŞIK ÇAKMALARI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
48
Cevap
1
Favori
41.037
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu olay sizdede oluyormu? Gözüm kapalıyken ışıklar çakıyor korkuyorum.

• Göz hekimi olarak konuya yazma ihtiyacı duydum. Işık çakmaları bazı durumlarda tehlikeli olabilir. 4-5 dereceden yüksek miyoplarda, daha önceden göz cerrahisi geçirmiş kişilerde ve daha öncesinde (10 yıl geçse bile) göze sert darbe almış olanlarda retinada incelme (retina dejenerasyonları) ve retina yırtığı habercisi olabilir. Bu durumların muayene edilmesi gerekmektedir. Muayenesi hekim ve hasta için zahmetlidir ve uzun sürecektir.

Hangi ışık çakmalarının önemli olduğuna gelirsek. Taşlı çakmakların saçtığı kıvılcımlar gibi ve elektriklenme hissi şeklinde olanlar önemlidir. Işık çakmalarından sonra gördüğünüz alanda ( tek tek gözlerinizi sırayla kapatarak kendinizi muayene edebilirsiniz) bir karanlık leke oluştuysa ve kaybolmuyorsa aynı gün içinde veya ertesi gün mutlaka muayene olmalısınız. Retina yırtığında kurum yağması veya sinek öbeği uçuşması hissini hastalarımdan sık duydum. Bu durumlarda mutlaka muayene olun ve hekiminizin dediklerini uygulayın.

Neler çok önemli değil. Bir ekrana baktıktan sonra gözümüzü kapatınca 5 10 sn süren gördüğümüz hareketli renkli şekiller. Gözümüzü çevirdiğimiz yere hareket eden siyah noktalar. Bu durumlarda ben yine de muayene olmanızı tavsiye ederim. Ancak aciliyet taşımamaktadır.

Bahsettiğim durumları muayene etmeden tespit edebilmek ne yazık ki mümkün değil. Benzer şikayetleriniz varsa göz hekimine muayene olmanızı tavsiye ederim.

Son olarak migren hastaları da genellikle başağrısı gelmeden önce (aura) veya ağrı sırasında göz önünde renkli zigzaglar çizen şekiller görebilirler. Başağrısı durumunuz da varsa bir nöroloji uzmanına görünmenizde fayda var.

Saygılarımla
  • Odanın tamamen karanlık olduğundan emin olun yoksa en ufak bir ışık gözünüz kapalıyken bile size görünse bahsettiğiniz ola gerçekleşir.
  • Herhangi bir göz hastalığın var mı?
  • Odanda veya bulunduğun odalarda 64000k beyaz ışık kullanılıyor büyük ihtimal, en olası sebebi budur.

Bu ampulleri 3400k günışığı olanlarla değiştir.. Bir süre sonra rahata kavuşursun..

@37debdeb37

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theVerge -- 27 Mart 2017; 3:28:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: #Ramazan

Herhangi bir göz hastalığın var mı?

göz kuruluğu var hocam
  • Başlığı okuyunca Gözde Işık diye görselleri arattım
  • Aynısı bende de var, iki kez göz doktoruna gittim bir şey yok dedi.Gerçi ben sürekli pc başındayım ondan.
  • Küçükken bana olurdu benzer bi durum.Hem de öyle böyle değil.Tam uyuyacakken ya da uyku arasında uyandığımda gözümün kenarında renkli bir ışık topu belirirdi .Rahatsız edici bir şekilde döner dururdu.Bunla birlikte yine top kaybolmaya yakın gözümün önünde ışık slaytı oluşurdu.Sonlara doğru iyice hızlanırdı ve kaybolurdu.Bu durum hem rahatsız edici hem de korkutucuydu.Küçükken çok tv izler ve ateri oynardım.Saatlerce tv başında kalırdım.Şimdiki gibi lcd tvler de yoktu.Crt (tüplü) tvler insanın gözünü ve beynini acayip yoruyor.Çünkü tarama hızları acayip düşük.

Gel zaman git zaman bu durum yok oldu.Doktora falan da gitmedim hiç.Çocukluğumun kabusuydu diyebilirim.
  • Bahsettiğin olay arada banada oluyor, bilen biri açıklarsa isabet olur.
  • bende de günlük hayatımda durup dururken çok küçük bir noktada küçük bir ışık patlaması görüyorum,hepte aynı noktada,karanlık veya aydınlık fark etmiyor.
  • Sırf bu olay yüzünden uygulamada teodolitteki açıyı okuyamamıştım, herkes görüyordu oysa
  • geranimo486 kullanıcısına yanıt
    3-5 saniye mi sürüyor hocam?
  • C_K kullanıcısına yanıt
    değişiyor,1-2 sn sürüyor,bazen 3-4 saniyede oluyor.
  • Doktora git bekletme böyle bir hastalık okuduğumu hatırlıyorum
  • geranimo486 kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam aynısı bana da oluyor.
  • C_K kullanıcısına yanıt
    doktora gitmiş miydiniz hocam,yaş kaç?

ben çok çok fazla bilgisayar başında duruyorum

sizin durum nedir ?
  • Her gün değil ama bazen bana da oluyor.
  • fazla zekadan oluyor o
  • Bilgisayarın başında fazla kalmaktan,beyni bir şeye çok fazla yormajran olması muhtemel.Deli gibi oyun oynadıktan sonra bana da oluyor.
  • Bende hem güneş lekeleri var küçüklükten beri sağa bakınca birden sora yavaşça hareket ediyorlar birde gözümü kapayınca yeşil ve kırmızı cisimler görüyorum mesela kırmızı - ler yan yana birsürü sola doğru gidiyor yada kare diktötgen yeşiller. Şuanda çok görmüyorum dikkat etmiyorum çünkü ama şimdi baktımda güneş lekelerim fazlaymış alışınca sıkıntı olmuyor.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.