Şimdi Ara

TRT 4K HDR Yayına başladı. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
252
Cevap
4
Favori
17.916
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: maxi909

2015 yılında TRT 4k yayına başlamış test olamaması gerekir HLG sinyal ile ilgili Türksat da test yapabilir pek ala kamuya açık olmayacak şekilde ayrıca HLG sinyal veriliyorsa test olduğu belirtilmeli kamu yayıncılığı yapan bir kurum ise ciddiyeti bunu gerektirir benim şahsi kanaatim.

Diğer uydularda düzenli 4K yayını gerçekleştiren kanallar mevcut test süreci de bir plan dahilinde devam eder belirli bir plan içerisinde sona erer.

4k çözünürlük için 50 inch ve üzeri olması yeterli daha ufak panellerde fark anlaşılmayacaktır belirgin bir şekilde.

HDR yayını alabilecek cihazınız olsa bile ilgili içeriği kaliteli olarak dinamik aralığı algılayabilmek için en az 500 nit parlaklık değerine sahip olması tavsiye ediliyor ne yazık ki bir çok üretici uygun fiyata cihaz sunabilmek için bu değerlerin altında kalmakta 300-400 nit gibi.

Prime Time( Altın saatler ) kavramı ile yayın yapan kanalların, hemen hemen dünyada örneği yok. Yani 4k yayıncılık dünyada başlamadı henüz.

Bazı maç yayınlarını dışarıda bırakırsak, 4K yayın yapan kanallar ise, daha ziyade 4K çekilen video'ları yayınlamaktadır. O kanallar da "prime time" kanallar değildir.

Prime time kanallarımız belli. TRT 1, Atv, Kanal D, Star vs vs... Aynı şekilde Avrupa için de prime time 'da 4K yayın yapan kanal henüz yok. Siz hiç gördünüz mü, ZDF, ARD, Kabel 1 gibi kanalların 4K çözünürlüklü yayınını ? Peki neden yok ?

Prime Time 'da 4K yayın yapmak için, önce "sürdürülebilirlik" olması gerekiyor. Prime Time'da 4K kanal olmadığına göre, sürdürülebilirlik henüz mümkün değil, demektir.

Aynı durum TRT kanalları için de geçerlidir. Adı üstünde TRT 4K demiş. TRT 1 4K dememiş yani !... Ayrıca "sürdürülebilirlik" kavramı açısından baktığımızda, kanal adında "test" ibaresine yer verilmemesi, o kanalın test yayını yapmadığı anlamını taşımaz. Çünkü kanalın yayını "regular" değil !

Ekran boyutunu, 4K yayın için belirtmedim. 4K HDR içerikler için belirttim !... "Yayın 4K HDR ise; 55" 'te görüntü "aşırı doygun" olmaktadır. HDR'de veri akışı( bit rate ) daha da yoğunlaştığı için, bu durum 65" altı ekranlarda piksellerin içi içe geçmesine neden olmaktadır. Bütün şartlar aynı iken, aynı marka iki tv'yi karşılaştırdım ve tespitlerimle sabittir.

HDR'de parlaklığın etkisi konusuna şimdilik girmek istemiyorum. Başka bir zamanda ayrıca inceleme konusu yapabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 9 Haziran 2021; 13:23:39 >

• Keşke çeksede izlesem.Trt1'i bile sd izliyorum.Trtler çekmiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Real Woods

Keşke çeksede izlesem.Trt1'i bile sd izliyorum.Trtler çekmiyor

Cihaz ya da tv'niz merkezi sisteme mi bağlı ?

• Maç hdr mi olcak acaba

• Merkezi sisteme bağlı değil.

• quote:

Merkezi sisteme bağlı değil.

Çanak anteniniz ayarsız. İnce ayar yaptırın, tüm kanalları çekersiniz.

• 2 saat kaldı HDR namına bişey yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Keşke çeksede izlesem.Trt1'i bile sd izliyorum.Trtler çekmiyor
    TRT ler çekmiyorsa diğerleri nasıl çekiyor. En güçlü frekanslar TRT de olması lazım..

• Emin değilim ama milletin ekseriyetinde HDR özellikli tv bulunmadığı için, 4K HDR yayından vazgeçilmiş olabilir.

• HDR yok ama şu an 4K yayın 25 fps yayın yapıyor Buda kötü görüntü inşallah maç sırasında 50’ye çıkar

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 25 FPS yayın nedir ya. Maçta 50 FPS olmazsa TRT 1'den izlerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: merlot7

HDR yok ama şu an 4K yayın 25 fps yayın yapıyor Buda kötü görüntü inşallah maç sırasında 50’ye çıkar
    Nerden görüyorsunuz FPS i

• Görmeye gerek yokki yayın kalitesinden anlaşılıyor normal TRT HD 50 fps belli bu 25 heralde maçta düzelir inşallah yoksa gözlerimiz kanar :)

• Resmen perde var 4K da. Karanlık . TRT 1 daha canlı. Amaçları ne anlamış değilim.

• dünya kupasında da renkler soluktu, bunların yapacakları işin...

• TRT 4K rezalet 25 fps nedir ya TRT 1 den devam

• Amaç neydi anlamadım.

• Kesinlikle yayın Trt 4K'da çok kötü, maç başladıktan sonra yayını düzelen var mı? Yukarıda da söylendiği gibi sanki karanlık bir perde var.

• Lg 65" oled tv'de, trt 4k kanalında maçı şu an cam gibi izliyorum.

Tv'ye dreambox two uydu cihazı bağlı. Gözlerim bayram etti resmen. Renkler, pikseller, doygunluk, keskinlik hepsi yerli yerinde. Tebrikler trt 'ye...

Trt 4k yayınını beğenmeyenler, hatayı kendi ekipmanlarında arasın.

• teknoloji hakkında konuşman yasaklanmalı, konuda baştan aşağı saçma sapan akıl dışı yazıların var.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.