Şimdi Ara

trafolar ve ses sistemlerinden anlayanlar yardım lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
759
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • cıkışında 3 adet mj15001 ve 3 adet mj15oo2 besleyen bir anfi devresi için en az kaç W trafo kullanmalıyım
    aslında sormak istedigim bu anfinin içinden iki adet dinazor gibi trafo cıktı hiç bir yazı yok
    teki hop beslemekte kullanılmış cıkışları hopa baglı
    digeri beslemede bu trafolar kaçar W olabilir beslemedi trafo 2x40 v veriyo
    resim isteyeceksiniz fot mak. bozuk cekemiyom
    mj lerin pdfi

yukardaki linke baktım ama bi tahmin yürütemedim simdiden yardımlarınız için tesekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beycoast -- 5 Şubat 2021; 3:12:55 >

• senin bu transistörler 200W lık trafolara gelince gücünü hesaplamak istiyosan alanını hesapla ve yakışıklılıgına göre 0.8 0.7 veya 0.6 ile çarp burda yakışıklılık nüvelerden belli olur eger ince saçlardan düzenli ve sık yapılmışsa ve bobinlerde sıkı sıkı sarımlıysa yani kısaca fabrika sarımıysa 0.8 ile çarpabilirsin veya aynı boylarda trafo kullan hop baglanan trafonun gerilimini ögrenmek için bir sarıma ac 5v veya 12v veya elinde ne varsa ver çıkış ta alınan degere göre bir oran yaparak kaça kaç voltluk bir trafo alavcagın ortaya çıkar
  • ve trafoyu hesapladıgında buldugun degere göre bir trfo alacaksan şuna dikkat et piyasada trafolar W değilde VA olarak satılabiliyor bu görünür gücü veriyor eline geçen trafoyu üzerinde cos veya sin değerleri yazıyosa onunla çarpıp yazmıyosa gene saçların kalitesine göre bir değerle çarp yaklaşık W tı göyle bulabilirsin
  • trafoların resimlerini cektim
    belki bu şekil daha belirgin olur

• bu trafolar zaten var devreyi söktüm trafoları aldım bunları baska yerde kullanmak istiyorum baska anfi için ama kaç W tır onu bilmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beycoast -- 13 Ocak 2007; 19:57:57 >
  • tamam şöyle yaparsan yaklaşık gücü bulabilirsin trafonun önden enini ve boyunu topla sonra yandan enini boyunu topla çıkan 2 değeri çarp ve saçların kalitesine göre önceden dediğim gibi bir sayıyla çarp watını bul gerilimini bilmedigin trafoyuda yukarda yazdıgım gibi bir bobinine ac volt ver diğerinden çıkan değere göre oranla 220 ye kaç oldugunu bul kolay gele
  • arkadasım dedigin gibi yapınca yani enini ve boyunu toplayınca 24 cm yapyo iki ile carpına 48 yapar 0,8le carparsakta 38,4W mı yapıyo bence bu ger cok az
    ilk dedigin sekilde alan bulunca vede 0,8le carpınca 115W yapıyoki buda bence az
    aklıma söle bişi geldi şimdi bu 2x40 v veren trafonun cıkısına bir direnç baglasam ve üzerinden geçen akımı 40vla carpsam trafonun güçünü bulamazmıyım baglayacagım direnc 1 ohm 1W -5W arası olsa ısınma yaparmı cünkü 1 ohm dirence o gerilim fazla olabilir gibime geliyo
  • sökmeden kendi devresindeki anfide ne kadar akım çekio maks sesde buna bak
  • yanlış anlamışsın
    sana bendeki 250VA trafodan örnek veriyom
    1:trafoyu yüzü sana bakacak şekilde eline al
    boyunu ölç diyelim 10cm
    enini ölç diyelim buda 12cm, toplamı 22
    2:trafonun yüzünü yana çevir (trafonun tabanı 2 maddede de yere deyecek yani ters çevirme)
    boyunu ölç 10cm
    enini ölç 4cm, toplamı 14
    çıkan 2 toplamı çarp 22*14 =308 bunu saç kalitesiyle çarp benimki çok sağlam oldu için 308*0.8 =246VA yapar üzerindede açı değeri yazsaydı mesela cosq = 0,7 bendeki trafodan 172W güç alına bildigini gösterir
  • eğer trafonun çıkış akımını ölçerek yapayım dersen bu biraz ince iş çıkışa bağladıgın direnç üzerindeki gerilimi 40vta yakın bir değerde tutman ve geçen akımla çarpman gerek bunun içinde sana bir reosta gerekli
    biraz daha yüklenipte bu işlemi yaparsan çıkan sonuş seni yanıltabilir
  • usta söktüm bile devresinde bi iki parcayı cıkardım bile hatta güc transistörlerini bile söktüm
    zaten sökmesem bile 30 cm jbllerin bobini ısınıyo ve ses cok kötü oluyo onun için son ses deneyemeden gitti anfi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beycoast -- 13 Ocak 2007; 22:10:14 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.