Şimdi Ara

Trafikte araca göre yol verme - sıkıştırma...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
1
Favori
2.661
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • son bir kaç aydır farklı segment araçlarla trafikteyim. ( Şehir : Ankara )

Aynı güzergahta, aynı hızlarda ve aynı şekilde kullanmama rağmen, biri ile arka tamponuma yapışma suretiyle (orta şeritte bile ) taciz edilirken, öteki ile selektör bile yapılmıyor.

Biri ile sinyal vererek yol verilmemesine rağmen ve her seferinde zorluk yaşamama rağmen, diğeri ile çok rahat yol veriliyor.

İnsanlar araca göre ve hatta araçtakini görebiliyorsa ona göre hareket ediyor trafikte. Ona göre yol saygı gösteriyor, ona göre sıkıştırıyor.

Halbuki trafik kuralları belli...

• Ankara’da kısa bir süre bulundum ve insan öyle bir huzursuz oluyor ki. Sokakta yürüyorum her on dakikada bir 5’li range rover konvoy üstüne üstlük öyle bir sürüyorlar ki sanırsınız dünyayı kurtarmaya gidiyorlar. Sokağa çocuğunu salsan karşıdan kaeşıya geçerken ezer bunlar. Ankara halkı bunları görüp nasıl oy veriyor aklım almıyor...
    ben normalde sol şeritten seyretmem ya orta şerit ya da sağ şeritlerdir benim meskenim, ama dün orta şeritte önümde 40 ile giden bir kamyon sebebiyle (yokuş idi tabii yol, kamyoncunun da suçu yok sağında 10 ile yokuş tırmanmaya çalışan bir tır vardı onu geçmeye çalışıyordu) sol şeride geçtim. önümde yeni kasa bir tiguan, bende de tiguan ayarında bir suv var. adama ne selektör yaptım ne de sıkıştırdım, kamyonları geçtikten sonra bana yol verdi ben de kamyonları geçtikten sonra tiguan'ın arkasından yine orta şeride geçtim, bu tiguan bu sefer önümden yine sol şeride geçti gitti

ama bunu eğer suv olan araçla değil de ufak bir araçla yapsaydım, selektör yaksam korna çalsam yine de hayatta yol vermezlerdi. mesela tiguan'a selektör bile yapmadım yol verdi yazdım yukarıda, eğer ufak araç olsa bana hayatta yol vermezdi. trafikte bir ortadoğu zihniyeti geleneği olsa gerek, biraz büyük, hafif lüks iyi bir araç görünce insanlar korkuyor, yol veriyor. yol istemediğiniz halde. ama ufak bir araba selektör yapsın, korna çalsın, şerit değiştirmeye çalışsın hiç umurlarında olmuyor. 'ufak araba beni nasıl geçer, nasıl önüme kırıp şerit değiştirir lan' zihniyetindeler sanıyorum. kısacası, insana saygı yok arabaya var.

Ne haliniz varsa görün diyor, hızımı yolun akışına göre ama genelde 80-90 aralığına alıyor, sağ şeritten veya duruma göre orta şeritten müziğimi de açarak püfür püfür aracımla seyir ediyorum. bu dede tarzı sürüşümle hem keseme (araç az yakıyor çünkü bu hızlarda), hem can sağlığıma, hem de sinirlerime faydalı oluyorum. Ne mutlu bana.
    Ben şuan Terios kullanıyorum,hiç sıkıştırana denk gelmedim.Ama sellektör arada atan oluyor illaki.Accent Blue da gelen geçen atıyordu mesela, ve sürekli bir yarışma çabası vardı benimle.A4 de ben yol istemeden çekiliyorlardı.Bu durum çok üzücü gerçekten.Ülkenin kültür seviyesinin nerelerde olduğunun net göstergesi.
    CAHİLLİK CAHİLLİK CAHİLLİK
    Başka açıklaması yok. Türkiye de alım gücü düşük olduğundan lüks araçlara pek binilmiyor.
    Bu yol vermeyen kısmın bir çoğu daha adını soyadını yazamayan tipler. Mercedes bmw gördükleri zaman oooo kesin bu mafyadır, yol vermezsem kesin bunu vurur diye düşünüyorlar
    Kafa böyle çalışıyor işte Bmw ye sadece mafya Reno ya sadece garibanlar biner diye düşünüyorlar.
    Istanbulda özellikle Hyundai ile bunu çok yaşıyorum. Tem de e5 te nerde bir at hırsızı kılıklı doblocu clio cu varsa hepsi aynı. Sollamaya çıkıyorum solladığım lavuk aniden önüme kırıyor. Bunun gibi çok şeyle karşılaştığım oluyor
    -Her yerde sol şeritte 60 la giden ticari araç dolu, ayna kontrolü diye bir şey yok zaten. Selektör yaparsanız görmez. Anca anladığı dilden kornaya uzunca abanacaksınız ki ''noluyor lan'' diye irkilerek sağ şeride geçsin. Hele bide onu geçince tekrar aynı hızla dikiz aynasından sola geçtiği görünüyor ya bütün ümidimi kaybediyorum.

- Son zamanlarda bide servisçi terörü başladı. İş çıkış saatlerinde o kocaman araçlarla neler yapıyorlar...

- Dur kalk trafikte önünüzdeki araç 2 metre ilerler ve siz tampona yapışık gitmezseniz hemen yan şeritten bir kaynak olur. Bir yere gittiğimizde yok he. Kaynak yapar ama boşa yapar aynı yerimizde dururuz.

-İki şeritlik yolda sağ şerit tıkalıyken soldan devam etmeyeceği halde sizin önünüze kırıp sol şeritten gidip sağa araya girmeye çalışıp orayı da tıkayanlara yazacaklarım için burası uygun bir ortam değil siz tahmin ettiniz.

- Minibüslerin kullandıkları güzergahlarda özel aracınızla toplu taşımaya binmiş gibi sağda yer olmasına rağmen yolun ortasında duran şoförler sayesinde 10 metrede bir durup beklemek..

- 2 Şeritli cadde de sağ şeridin 1 adet dünyaya neden geldiği bilinmeyen bir oksijen israfı tarafından ''Dörtlü yaktım o zaman istediğim yerde dururum'' fikriyle mercimek kadar beyninin harekete geçmesi sonucu 60-70 araçlık trafik oluşması.

EVET ARKADAŞLAR BU YAZDIKLARIM HER GÜN AMA HER GÜN SADECE 11KM LİK 25 DK LİK BİR YOLDA EKSİKSİZ TAM KADRO GERÇEKLEŞİYOR.
  • Evet özellikle Ankarada çok yaşadım senin anlattığın olayı.
    Arabanın segmenti arttıkça sanada saygı aynı oranda artıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Trafik kuralımı o da ne 😃

Hocam kücük bir ilde yaşıyor çarşı ev ev çarşı kullanıyorum kısacık mesafede bile nelerle karşılaşıyorum artık tepki bile vermiyorum geciyorum alıştım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben normalde sol şeritten seyretmem ya orta şerit ya da sağ şeritlerdir benim meskenim, ama dün orta şeritte önümde 40 ile giden bir kamyon sebebiyle (yokuş idi tabii yol, kamyoncunun da suçu yok sağında 10 ile yokuş tırmanmaya çalışan bir tır vardı onu geçmeye çalışıyordu) sol şeride geçtim. önümde yeni kasa bir tiguan, bende de tiguan ayarında bir suv var. adama ne selektör yaptım ne de sıkıştırdım, kamyonları geçtikten sonra bana yol verdi ben de kamyonları geçtikten sonra tiguan'ın arkasından yine orta şeride geçtim, bu tiguan bu sefer önümden yine sol şeride geçti gitti

ama bunu eğer suv olan araçla değil de ufak bir araçla yapsaydım, selektör yaksam korna çalsam yine de hayatta yol vermezlerdi. mesela tiguan'a selektör bile yapmadım yol verdi yazdım yukarıda, eğer ufak araç olsa bana hayatta yol vermezdi. trafikte bir ortadoğu zihniyeti geleneği olsa gerek, biraz büyük, hafif lüks iyi bir araç görünce insanlar korkuyor, yol veriyor. yol istemediğiniz halde. ama ufak bir araba selektör yapsın, korna çalsın, şerit değiştirmeye çalışsın hiç umurlarında olmuyor. 'ufak araba beni nasıl geçer, nasıl önüme kırıp şerit değiştirir lan' zihniyetindeler sanıyorum. kısacası, insana saygı yok arabaya var.

Ne haliniz varsa görün diyor, hızımı yolun akışına göre ama genelde 80-90 aralığına alıyor, sağ şeritten veya duruma göre orta şeritten müziğimi de açarak püfür püfür aracımla seyir ediyorum. bu dede tarzı sürüşümle hem keseme (araç az yakıyor çünkü bu hızlarda), hem can sağlığıma, hem de sinirlerime faydalı oluyorum. Ne mutlu bana.

• Kimse camları siyah Range Rover veya Mercedes Vito'ya bir şey diyemez. Ben de demem. Bize de demiyorlardı. Dönel kavşakta kafayı sokmadan yol alıyorduk ne güzel.

Ayrıca 2.5 ton civarı araç kim nereye sıkıştırıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 20 Mart 2019; 10:56:1 >
  • Evet zorla yol veriyorlar artik güzel gözüken arabayı kullanınca.

• Ankara’da kısa bir süre bulundum ve insan öyle bir huzursuz oluyor ki. Sokakta yürüyorum her on dakikada bir 5’li range rover konvoy üstüne üstlük öyle bir sürüyorlar ki sanırsınız dünyayı kurtarmaya gidiyorlar. Sokağa çocuğunu salsan karşıdan kaeşıya geçerken ezer bunlar. Ankara halkı bunları görüp nasıl oy veriyor aklım almıyor...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Benim Volvo'nun dibine giren pek olmuyor

• Bana da parkları açınca yol veren artıyor. Araç eg kasa civic, parklar da mavi olunca sportif duruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: münzevii

Bana da parkları açınca yol veren artıyor. Araç eg kasa civic, parklar da mavi olunca sportif duruyor.
    Hocam yanlı? anlamayın da bu kekodur uğra?ılmaz diyip yol veriyor olmasinlar öyle bir algi var genel olarak.

• quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

Benim Volvo'nun dibine giren pek olmuyor
    Volvo nun nâmını duymayan yoktur yaklaşmamaları normal

• Ben şuan Terios kullanıyorum,hiç sıkıştırana denk gelmedim.Ama sellektör arada atan oluyor illaki.Accent Blue da gelen geçen atıyordu mesela, ve sürekli bir yarışma çabası vardı benimle.A4 de ben yol istemeden çekiliyorlardı.Bu durum çok üzücü gerçekten.Ülkenin kültür seviyesinin nerelerde olduğunun net göstergesi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PoloClassic75 -- 20 Mart 2019; 14:47:10 >
  • Ben 97 model Citroen Jumper ile trafiğe çıktığım zaman kimse korna bile çalmıyor.
  • https://twitter.com/maliclayoffical/status/1060856006215942144?s=19

• Şu sıralar ege tarafındayım ve hiç böyle bişey yaşamadım. Ne sıkıştıran oluyor ne de yol vermeyen.

• geçen hafta sonu bir deneme yaptım. cumartesi öglen pamuklar mahallesinden çıktım aracımla, sakin sakin ara sokaklara da girerek kızılay bakanlıklara gittim. kimse beni taciz etmedi, şeridimi ve hızımı muhafaza ederek 4.1 lt benzin tüketimim oldu. araç honda jazz.
    çıkan sonuç şu ki, insanlar insan gibi araç kullansalar, gereksiz hız yapmasalar, şerit değiştirmeseler, taciz etmeseler, ben şehir içinde bile çok düşük tüketim değerlerini görebileceğim. tüm türkiye buna uysak yıllık tasarrufumuz milyarlarca doları bulacak.
    ne kadar eğitimli ne kadar kültürlü ne kadar klas insan da olsa direksiyona geçen sapıklaşıyor. yola çıkar çıkmaz herkes önündeki aracı geçmeyi hedef belliyor. sağımdan geçiyor, solumdan geçiyor, tampona yapışıyor, korna ile taciz ediyor, ister istemez onlardan sakınmak için ben de sürekli gaz, fren, şerit değiştirme yapmak zorunda kalıyorum. sonuç artan stres, sinir katsayısı, tüketim... kazanç belki 1 dakika...

• Navi kullanıcısına yanıt
    150 metre ileride yanan kırmızı ışığa rağmen makas atarcasına sizi geçip dip gaz hızlanan, sonrasında aniden frenleyerek ışıkta duran sürücüler ile dolu ortalık... Söylediklerinize katılıyorum
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.