Şimdi Ara

TRNİN EN BÜYÜK ASUS MODEM REHBERİ | N16, AC750, AC51, AC55U, AC68U, AC88U[ANA KONU] (351. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.338
Cevap
205
Favori
522.282
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
44 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 349350351352353
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar sırf torrent için Asus dsl-n14u modem almak üzereyim, torrent özelliği stabil çalışıyor mu?
  • truecupper T kullanıcısına yanıt
    selamlar ilginize teşekkür ederim ama bahsi geçen ayarlar modem in arayüzünde mevcut değil.Sanırım yazılım farkından.Mesela igmp proxy ile ayarlar yok.sadece enable disable mevcut.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mdurgunsu

selamlar ilginize teşekkür ederim ama bahsi geçen ayarlar modem in arayüzünde mevcut değil.Sanırım yazılım farkından.Mesela igmp proxy ile ayarlar yok.sadece enable disable mevcut.

Modemde en son firmware (version 3.0.0.4.380.7712) yüklü mü ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: truecupper

quote:

iyi akşamlar ilk sayfada dsl 16 için ip tv kullanılmaz gibi birşey yazıyordu. Hala kullanılmıyor mu bilginiz var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bychass

quote:

Orijinalden alıntı: truecupper

quote:

iyi akşamlar ilk sayfada dsl 16 için ip tv kullanılmaz gibi birşey yazıyordu. Hala kullanılmıyor mu bilginiz var mı?

https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/04AE5F29EEE844CB8430D7A7911AA208Y
    Yukarıdaki adreste yer alan beta firmware'i yükleyip, aşağıdaki ayarları yaparsanız çalışması gerekir.

Modemi kurulum yaparken Yeni IPTV+VDSL yi seçerek kurun;
    1. Yerel Ağ → IPTV seçin
    2. Çoğa gönderim rotası etkinleştirilsin mi : IGMP Proxy seçin ve Configuration'u tıklayın:
    Robustness Variable : 2
    Query Interval : 2 saniye
    Query Response Interval : 1
    yapıp kaydet'i tıklayın.

3. WAN Port : Service 2
    UDP Proxy (Udpxy) : 0
    Remove VLAN TAG from WAN : Dere Dışı Bırak
    IGMP Snooping : Etkinleştir

• quote:

Orijinalden alıntı: archangeliques

quote:

Orijinalden alıntı: mustalation

Hocam iyi diyorsun hoş diyorsun da ttnetin zyxel
    modemde snr 16-17db dsl n16yı taktım kurdum snr 10-11db ve dengesiz update yaptım yazılımı fabrika ayarlarına getirip tekrar kurdum snr yine düşük sonra ilk sayfadaki stabilite ayarlarını yaptım değerlerde hiçbir değişme olmadı başka porta taktım hat güncellemesş yaptırdım vs. yine koptu deli etti beni ben de iade ettim modemi, zaten zyxelde de kopuypr dsl n16da da niye boşa para veriyim ayrıyeten modeme belki bölgesel bir arıza çünkü mahalledeki birkaç kişiye sordum onlarda da benzer sorunlar varmış yoksa modem güzeldi ona diyecek lafım yok

Bak bu da hat değerlerim

VDSL Training Status: Showtime

Mode: VDSL2 Annex B

VDSL Profile: Profile 17a

Traffic Type: PTM Mode

Link Uptime: 0 day: 0 hour: 3 minutes

============================================================================

VDSL Port Details Upstream Downstream

Line Rate: 4.112 Mbps 51.294 Mbps

Actual Net Data Rate: 4.089 Mbps 51.198 Mbps

Trellis Coding: ON ON

SNR Margin: 26.6 dB 16.3 dB

Actual Delay: 0 ms 0 ms

Transmit Power: 7.9 dBm 14.5 dBm

Receive Power: 3.6 dBm 1.2 dBm

Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols

Total Attenuation: 4.3 dB 13.2 dB

Attainable Net Data Rate: 29.598 Mbps 64.532 Mbps

Zyxel, TP-Link, Linksys, D-Link... Broadcom chipset'ini kullaniyorlar, Asus ise MediaTek. Broadcom bu kategoride lider marka. Hatta modem konsolunda "DSL Exchange(DSLAM):" karsisinda da "Broadcom" yazdigini gorursunuz, dolayisiyla ayni marka DSLAM ve router (modem) chipset'leri hem daha uyumlu hem de performansli caliscaktir. Aradaki SNR farkini bununla aciklayabiliriz. Ben de bundan once D-Link marka modem kullanirken SNR degerlerim gorece daha iyiydi.

Asil soru su, peki modem alirken marka ne kadar onemli? En iyi modem, Broadcom chipset'ine sahip ve DD-WRT veya Asus'taki gibi, marka tarafindan DD-WRT uzerine gelistirilmis bir DD-WRT uyarlama yazilimi kullanandir diyebiliriz. Ancak bunlar genellikle ortalamanin uzerinde fiyatlara sahip olacaktir. Tp-Link, D-Link, Linksys, Zyxel Broadcom chipset'ine sahipken DD-WRT kullanmiyorlar, Asus ise MediaTek chipset'i kullanirken DD-WRT ile rakiplerinin onune geciyor.

Ucuz alternatif ise alttaki linkten hangi marka ve model cihazlarin DD-WRT destekledigini ogrenip, o cihazi alarak DD-WRT firmware'ini kendinizin kurmasiyla elde edilebilir. Yalniz bu islem modemin garanti disinda kalmasina neden olacaktir.

http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices

Bahsettiğiniz markaların hepsi son kullanıcı serisi ürünler. Performans ve daha da önemlisi güvenlik arıyorsanız bu markalardan zaten uzak durmanız gerekir. Fiyat/Performans/Güvenlik derseniz o daha makul olabilir.

Broadcom konusuna gelince, lider marka ancak neye göre? Satış rakamları ise evet. Teknik açıdan baktığınızda ise Qualcomm son yıllarda daha atak denilebilir. Özellikle yapılan genel yorumların WiFi konusunda Qualcomm'un çok daha iyi olduğu yönünde. Bir araştırın isterseniz.

Asus'un en büyük zaafiyeti güvenlik. Karşı çıkan kişiler elbet olacaktır ancak bilinen güvenlik hatalarını yıllarca düzeltmedikleri ile ilgili birçok rapor bulunup okunabilir.

Üstelik bu konularda Amerikan Tüketiciyi Koruma Derneği'nin kullanıcılara yapmış olduğu "Asus modem/router güvenlik açığı oluşturmaktadır" şeklinde uyarılar bile mevcut.

Farklı tipte güvenlik sorunları da doğuran bir marka Asus. Örneğin güncel modellerindeki AiProtection özelliğini açarsanız bütün web geçmişiniz Trend Micro firmasına gönderiliyor.

"Bütün web geçmişiniz" diyorum, bu kadar önemli bir veriyi 3. parti bir firmaya gönderiyor, tartışılmayacak bir konu.

Son olarak, DD-WRT de uzun süredir sorunları olan bir firmware. Sırf bu yüzden LEDE (https://lede-project.org/ ) gibi yeni fork'lar ortaya çıktı. Burada önemli olan 3. parti yazılımlar kullanabilmek değil, 3. parti yazılıma ihtiyaç duymadan da, üretici firmadan düzgün yazılım güncellemesi ve desteği alabilmek, güvenlik açıklarının hızlıca kapatıldığı firmalara yönelmek.

Öyle markalar var ki 8-10 yıllık ürünlerine dahi aylık firmware güncellemesi çıkarıyorlar. Fiyatları da Asus'un üst model olarak sattığı modem/router cihazlarla ya aynı fiyat ya da daha düşük. Bilinmeme sebepleri Asus vs gibi sürekli reklam yapmamaları.

• truecupper T kullanıcısına yanıt
    Evet bu firmware yüklü ama bahsi geçen parametreler bu yazılımda mevcut değil
  • mdurgunsu M kullanıcısına yanıt
    Yanında ttnet in zyxel modemi var aynı hatta 55 tag lı vlandan ip alıyor ve tivibu cihazı sorunsuz çalışıyor.Asus u taktığımda ise vu vlande 169 ile başlayan bir ip adresi görüyorum.Bilirsiniz bu da modemin bu vlandan ip alamadığını gösteriyor
  • Bugün N16 alarak aranıza katıldım fakat şöyle bir problemim var telefonum, mac sorunsuz bağlanırken hatta windows olan cihaz kablolu da sorunsuzken kablosuzda sürekli kesiliyor sorun gider diyince varsayılan ağ geçidi hatası alıyorum ne yapmalıyım?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ebihan kullanıcısına yanıt
    Merhaba arkadaşlar bende de benzer bir sorun var.

Geçtiğimiz hafta n17u modem aldım sıfır. Ancak türknet bağlantım için telefon kablosunu takınca DSL ışığı yanmadı. Telekomdan ve elektrikçiden kontrol de ettirdim hat geliyor. Sabit telefona çevir sesi de geliyor telefon da çalışıyor ama modeme takınca DSL yanmıyor. Modem mi bozuktur, desteklememe gibi bir şey olabilir mi. Telekomdan gelen adam Asuslarda olabiliyor desteklememe dedi de?

Keşke deneyecek başka vdsl modelim olsa da en azından sorun modemden mi anlasam ama o da yok malesef.

Ne yapmamı önerirsiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi furkanaksin -- 12 Ekim 2017; 14:34:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • furkanaksin kullanıcısına yanıt
    Kolay kurulum ile k.adı ve şifreyi girerek denediniz mi yoksa direk mi denediniz.
  • Michael Scofield M kullanıcısına yanıt
    Direk hocam Dsl ışığı olmadığı için kolay kurulumda ilk aşamada kalıyor ilerlemiyor. Kullanıcı adı şifre denemedim daha. Telefon kablosundan sinyal gelmiyor gibi görünüyor oysa ki telefona takınca çalışıyor modeme takınca çalışmıyor.

• n17u modemim var downloadmaster a ilk kurduğumda sorunsuz uzaktan erişim sağlıyordum firmware güncelledikten sonra bir türlü erişim sağlayamadım aşağıdaki linkteki adımları uyguladım olmuyor
    modemin wifi den bağlandığımda anabilgisayaradı.asuscomm.com üzerinden bağlanabiliyorum fakat telefonumun interneti üzerinden denediğimde bağlanamıyorum, sorun nereden kaynaklanıyor olabilir? Teşekkürler

https://www.technopat.net/sosyal/konu/rehber-asus-modemlerin-arayuezuene-uzaktan-erismek.440239/
  • Dm i wrisinde wandan erisim ayari var. Domainadi:8081 ya da tanimlo port uzerinden erisim saglaniyor.

• N16 da bütün ışıklar yanıyor bağlandı yazıyor ama ınternete giremiyorum farklı modemle bağlantı yapabiliyorum ama asusla girmiyor

• NeloAngelo kullanıcısına yanıt
    Cihazı resetleyin ve baştan kurulum yapın.
  • Asus'un hatalı gelen ürünü değişimi için hangi adımlar izlenmeli. Aldığım dükkana mı direk asus merkezine mi göndermem lazım? Elden göndersem direk değişim yapıp alabilir miyim beklemem mi gerekir birkaç gün? Bilgisi olan var mı acaba.
  • quote:

Orijinalden alıntı: NeloAngelo

N16 da bütün ışıklar yanıyor bağlandı yazıyor ama ınternete giremiyorum farklı modemle bağlantı yapabiliyorum ama asusla girmiyor

aynı sorun bendede var.sabah işe geldigimde pc yi acıyorum.hem internet ışıgım yanıyor.hemde adsl ışıgım yanıyor.ama net e girmiyor .nedir sıkıntı?
  • Ben kurulumu yapıp menüdeki yeniden başlat seçeneğinden resetledim sorun çözüldü

• quote:

Orijinalden alıntı: ispirstyle

Bugün N16 alarak aranıza katıldım fakat şöyle bir problemim var telefonum, mac sorunsuz bağlanırken hatta windows olan cihaz kablolu da sorunsuzken kablosuzda sürekli kesiliyor sorun gider diyince varsayılan ağ geçidi hatası alıyorum ne yapmalıyım?

Sorunu hala çözebilmiş değilim...

• 
Sayfa: önceki 349350351352353
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.