Şimdi Ara

TP-Link TL-WR741ND Wireless Router (access point) Kurulumu Yardım (11. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
358
Cevap
10
Favori
207.748
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

dhcp ile alakalı sıkıntılar yaşıyor olabilirsin.

aynı şekilde 3 port kablo aynı anda 2-3 wifi 740n wds üzerinden çalıştırabiliyorum.

uğraşırım dersen bugün yarın ddwrt ile ilgili bir kurulum anlatıcam bide onu denersin.
  • USR 9108in DHCP penceresi
     TP-Link TL-WR741ND Wireless Router (access point) Kurulumu Yardım

TL WR740N in DHCP penceresi
     TP-Link TL-WR741ND Wireless Router (access point) Kurulumu Yardım

bu ikisinin dhcp ayarlarini tarif edebilir misiniz?

yukaridakilerin haricinde internete baglanan aygitlarda yapilmasi gereken ayarlar var midir?
    Iyi gunler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xvso -- 20 Ekim 2012; 17:08:01 >
  • öncelikle 740n dhcp devredışı yani disable yaparak dene.
    SOrun çözülürse böyle devam et.
    Çözülmezse740n in dhcp serverini aç primary dns kısmına 192.168.1.1 gir default gateway 192.168.1.1 yap diğer ayarları değiştirme.
    9108 in end ip adresini 254 yerine 99 yap.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi utkanizmit -- 20 Ekim 2012; 17:34:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: akvaryumcu84

4. Kablosuz olarak bağlandığımız bilgisayardan 192.168.0.1 yazıp routerın arayüzüne ulaşıp DHPC yi kapatıyoruz, isteğe bağlı olarak wireless seçeneğinden kablosuz ağı şifreleyebiliyoruz.

DHPC yi kapatıyoruz

neden kapatıyoruz

açık yada kapalı olmasının ne gibi faydaları / zararları vardır.

modem arayüzüne giriş ıp; 192.168.0.25
    740n router giriş ıp: 192.168.0.250

DHCP yi açacak olursam o kısımda ne gibi ayarlar yapmam gerekir başka kısımlarda da değişiklik yapmak gerekirmi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engin_er_26 -- 20 Ekim 2012; 19:35:07 >
  • bu dhcp ye bu kadar takılmayın. bu tip ufak tefek network lerde (ne benzetme ama)
    dhcp nin çok önemi yok.
    dhcp dediğimiz olay şu işe yarar.
    dhcp server network e dahil olmaya çalışan pc, ceptel, laptop, televizyon, buzdolabı (yakında koyarlar)
    gibi cihazlara otomatik olarak o network de nasıl çalışacağını gösteren bilgiler verir.

nedir bu bilgiler ip adresi, varsayılan ağ geçidi (default gateway) ve dns server (isim adres sunucusu).

normal şartlarda 1 networkde tekbir dhcp server olmalı bu server bütün cihazlara bu bilgileri vermeli.
    yani modemin dhcp serveri açık olmalı 740n in dhcp serveri kapalı olmalı.

fakat bazı cihazlar özellikle cep telefonları ve tv ler direkt olarak modem bağlantısı olmayan
    yani arada access point yada router gibi cihazların olduğu ağlarda dhcp serverden bilgi alma konusunda nazlanıyor.
    işte bu durumda bizde bu cihazlara ip alabilmeleri için 2. bir dhcp server oluşturuyoruz.
    ve 740n in dhcp serverini açıyoruz.

burda dikkat etmeniz gereken şu sistemde 2 dhcp server varsa dağıtılacak ip adreslerini çakıştırmamak gerekir.
    örn. modem 192.168.1.2 den başlayıp 192.168.1.100 kadar ip vermeli, 740n ise 192.168.1.101 den başlayıp 192.168.1.150 ye
    kadar ip vermeli.
    ayrıca 740n ile ip verirken gateway ve dns bilgiside vermemiz lazım. gateway adresi olarak modem ip si 192.168.1.1
    dns olarak yine modem ip si yada 4.2.2.3 gibi open bir dns verebilirsiniz.

umarım açıklayıcı olmuştur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: utkanizmit

bu dhcp ye bu kadar takılmayın. bu tip ufak tefek network lerde (ne benzetme ama)
    dhcp nin çok önemi yok.
    dhcp dediğimiz olay şu işe yarar.
    dhcp server network e dahil olmaya çalışan pc, ceptel, laptop, televizyon, buzdolabı (yakında koyarlar)
    gibi cihazlara otomatik olarak o network de nasıl çalışacağını gösteren bilgiler verir.

nedir bu bilgiler ip adresi, varsayılan ağ geçidi (default gateway) ve dns server (isim adres sunucusu).

normal şartlarda 1 networkde tekbir dhcp server olmalı bu server bütün cihazlara bu bilgileri vermeli.
    yani modemin dhcp serveri açık olmalı 740n in dhcp serveri kapalı olmalı.

fakat bazı cihazlar özellikle cep telefonları ve tv ler direkt olarak modem bağlantısı olmayan
    yani arada access point yada router gibi cihazların olduğu ağlarda dhcp serverden bilgi alma konusunda nazlanıyor.
    işte bu durumda bizde bu cihazlara ip alabilmeleri için 2. bir dhcp server oluşturuyoruz.
    ve 740n in dhcp serverini açıyoruz.

burda dikkat etmeniz gereken şu sistemde 2 dhcp server varsa dağıtılacak ip adreslerini çakıştırmamak gerekir.
    örn. modem 192.168.1.2 den başlayıp 192.168.1.100 kadar ip vermeli, 740n ise 192.168.1.101 den başlayıp 192.168.1.150 ye
    kadar ip vermeli.
    ayrıca 740n ile ip verirken gateway ve dns bilgiside vermemiz lazım. gateway adresi olarak modem ip si 192.168.1.1
    dns olarak yine modem ip si yada 4.2.2.3 gibi open bir dns verebilirsiniz.

umarım açıklayıcı olmuştur.

açıklamalar için teşekkür ederim.
    bir şey daha sorayım
    modem ağ adı engin
    routerde ise engin_1 yaptım (hangisine bağlı olduğumu bilmek için) (DOĞRUMU YAPMIŞIM ACABA YOKSA AYNIMI OLMASI GEREKİRDİ)
    routeride engin yapsam nasıl olur
  • rica ederim.
    ikisini farklı yapman daha iyi.
    neden dersen aynı isim olursa windows daha iyi çekim olana bağlanmaya çalışıyor
    sinyalin her iki cihazdada yakın olduğu yerlerde saçmalıyor.

en güzeli farklı isimler kullanmak.
  • zaman zaman modem ile 740n router arasında kopukluk oluyor ünlem işareti çıkıyor bende direk modemden bağlanıyorum biraz bekledikten sonra laptop yeniden router üzerinden bağlanıyor bunun sebebi ne olabilir acaba dün akşam yaklaşık 10 dakikaya kadar uzadı.
  • mrb ben TPlink kablosuz WR serisi n router ile indirme yapınca hız 300 kb lara düşüyor ama wa-701nd ile 1300 kb lerde bu düşüş olmadan 5210 g dış ortam AP cihazı hem kablosuz yaymak hemde kablolu routerli kulanmak için Tp link hangi modeli almalıyım.
  • 740n modem in sinyalini iyi alan bir yerdemi. ?
    Birde bu kopuklu kullanım esnasında diil bekleme esnasındamı oluyor yoksa kullanım esnasındamı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: goro1982

mrb ben TPlink kablosuz WR serisi n router ile indirme yapınca hız 300 kb lara düşüyor ama wa-701nd ile 1300 kb lerde bu düşüş olmadan 5210 g dış ortam AP cihazı hem kablosuz yaymak hemde kablolu routerli kulanmak için Tp link hangi modeli almalıyım.

sanırım 5210g ile aldığın net i kablo ile eve indirip evde tekrar kablolu ve kablosuz dağıtım yapıyorsun.
    Wr serisi routeri ap gibi kullan. Bu tip durumlarda router olarak kullanmak bazen sorunlara yol açabiliyor.
    Şöyle yap gelen kabloyu wan portuna girme lan portlarından birine gir. Lan ip adresini nete çıktığın ip adresi ile aynı aralığa al. Bu arada hangi routeri kullanıyorsun. ?
    701 daha iyi dersen switch al gelen kabloyu önce 5 li switch ile böl sonra 701 e gir.

• quote:

Orijinalden alıntı: utkanizmit

quote:

Orijinalden alıntı: goro1982

mrb ben TPlink kablosuz WR serisi n router ile indirme yapınca hız 300 kb lara düşüyor ama wa-701nd ile 1300 kb lerde bu düşüş olmadan 5210 g dış ortam AP cihazı hem kablosuz yaymak hemde kablolu routerli kulanmak için Tp link hangi modeli almalıyım.

sanırım 5210g ile aldığın net i kablo ile eve indirip evde tekrar kablolu ve kablosuz dağıtım yapıyorsun.
    Wr serisi routeri ap gibi kullan. Bu tip durumlarda router olarak kullanmak bazen sorunlara yol açabiliyor.
    Şöyle yap gelen kabloyu wan portuna girme lan portlarından birine gir. Lan ip adresini nete çıktığın ip adresi ile aynı aralığa al. Bu arada hangi routeri kullanıyorsun. ?
    701 daha iyi dersen switch al gelen kabloyu önce 5 li switch ile böl sonra 701 e gir.

wr serisi aldım indirme hızı 300 kb lere düşünce geri iade ettim bana router lazım ama tek cihazda olsa daha iyi olur .
  • uydunet kullanıyorum zaman zaman modem ile router arasında kopmalar oluşuyor.
    bu esnada kablosuz olarak (laptop ile) router arayüzüne girilebiliyor fakat modeme ulaşılmıyor fakat modem üzerinden direk olarak kablosuz olarak nete ulaşılıyor. routerin elektrik fişini çeker tekrar takarsam internete ulaşılıyor yoksa bağlantı sadece router ile laptop arasında kalıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: engin_er_26

quote:

Orijinalden alıntı: NetMASTER_

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

sayın NetMASTER
    Netmaster CBW-383Z4 kablo modemin D/S ışığı ilk açılışta mavi olarak yanıyor ama daha sonra bu ışık yanmıyor diğer 3 ışık ve online ışıkları yanıyor nete giriyor fakat D/S ışığında en ufak bir parıltı dahi yok bildiğim kadarı ile bu ışığında yanması gerekmez mi.

Sayın Kullanıcımız,
    Mesajınızdan Led göstergede bir temassızlık oluştuğu anlaşılmaktadır. Daha önce karşılaşmadığımız bu sorun, cihazının almış olduğu fiziksel bir darbaden kaynaklanıyor olabilir. Bu durum, cihazınızın internet performansını etkilemeyecektir. Yine de ayrıntılı bilgi ve destek için NetMASTER Destek Merkezi ile irtibata geçebilirsiniz.

0216 366 66 96
    destek@netmaster.com.tr

Saygılarımızla,

Sayın Kullanıcımız,

Ürününüzü bize gönderirseniz kontrolünü, onarımını ve gerekirse de değişimini gerçekleştirebiliriz. Garanti prosedürümüze aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://netmaster.com.tr/p/6/garanti

Ücretsiz kargo gönderimi için NetMASTER Destek Merkezi'ni arayarak kayıt açtırmanız gerekmektedir. Destek merkezimiz her gün 08:00 - 22:00 arası hizmet vermektedir.
    destek@netmaster.com.tr
    0216 366 66 96

Saygılarımızla,

göndermesine gönderirim ama bu arada modemsiz nasıl nete girerim işlerim aksayacak. yedek modem olmalıki ancak o zaman gönderebilirim. yada turksat kablo yerine yeni modem koyacak ve bunu size gönderecek. bunuda ancak sizin turksat kabloyu bilgilendirmeniz neticesinde yapar diye biliyorum

Sayın Kullanıcımız,

Yedek modem prosedürüne göre öncelikle 444 0 126'yı arayarak arıza kaydı açtırmalı, ekip ve yedek modem talep etmelisiniz. Modeminiz Turksat taşeronları üzerinden bize ulaştırılacaktır.

Saygılarımızla,

siz önce bir modem bağlayıp deney yapın lütfen
    led bacaklarında temassızlık olsa modem ilk açılırken de yanmaz
    modemi kapayıp açınca gayet güzel yanıyor modem ıp alıp online olduktan sonra D/S ışığı(sol baştan 2.ışık) bir daha yanmıyor sanırım bu modemler daha yeni ve tarafınızca pek bilinmiyor
    bu arada mesleğim elektronik,(emekli) soğuk lehim yada temassızlık söz konusu olmayacağı kanaatindeyim öyle bir şey olsa ilk açılışlarda da yanmaz.

Sayın Kullanıcımız,

Sahip olduğunuz CBW-383Z4 Kablosuz Kablo Modem ürününden şu ana kadar 102.000 adet satılmıştır. Daha önce aynı şikayeti ileten bir kullanıcımız olmadı. Bu nedenle eğer modeminizi tarafımıza iletirseniz kontolünü gerçekleştirebiliriz.

Saygılarımızla,

doğrudur çok satmışsınızdır. ancak o kullananlar acaba bunun farkındalarmı, nete giriyor mu giriyor onların %99 u sadece bunu göz önünde tutarlar. ben diyorumki o led lamba bacaklarında temassızlık olsa modemin ilk açılması esnasında da yanmazdı. bence soğuk lehim veya temassızlık yok siz elinizdeki bir modemi denediniz mi önce deneyin sonra yazın lütfen.
    ayrıca telefonda ettim sizlere bana verdiğiniz cevap şu oldu
    "nete giriyormusunuz
    "evet
    "o zaman lambayı kafaya takmayın önemli olan nete girmeniz.

ben şimdi size diyorumki siz önce elinizdeki sağlam bir modemi bağlantı yapıp deneyiniz bakalım ne sonuç alacaksınız. boş yere modemi kargolarda süründürmeyelim.

Sayın Kullanıcımız,

Servisimizde test edilen modemlerde belirttiğiniz gibi bir sorun problem görülmemiştir. Teknik servisimizin de sizi bilgilendirdiği gibi internete çıkışınızda ya da performansınızda bu sorun nedeniyle herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Yine de dilerseniz kontrol için daha önce belirttiğimiz adımları izleyerek modeminizi bize ulaştırabilirsiniz.

Saygılarımızla,
  • Arkadaşlar bende bugun 5110g ap cihazını aldım bu cihaz evin içinden iyi çeker dimi?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: akvaryumcu84

4. Kablosuz olarak bağlandığımız bilgisayardan 192.168.0.1 yazıp routerın arayüzüne ulaşıp DHPC yi kapatıyoruz, isteğe bağlı olarak wireless seçeneğinden kablosuz ağı şifreleyebiliyoruz.

DHPC yi kapatıyoruz

neden kapatıyoruz

açık yada kapalı olmasının ne gibi faydaları / zararları vardır.

modem arayüzüne giriş ıp; 192.168.0.25
    740n router giriş ıp: 192.168.0.250

DHCP yi açacak olursam o kısımda ne gibi ayarlar yapmam gerekir başka kısımlarda da değişiklik yapmak gerekirmi.

Eğer kapatmazsak metronetten gelen interneti dağıtamıyoruz, teknik açıklaması konusunda bir fikrim yok şuan için, sadece kullanıma yönelik yapamayan arkadaşlar için nette bir kaynak olması amacıyla açıklama yazdım şu an ben bu şekilde kullanıyorum...
  • arkadaslar 10 gundur bıttım tplınk wa 910nd aldım dublex ev salona sınyal az gelıo usr 9106 modem var tplinkın arayuzune dahı gıremedım logın ıncorrect dıyor kıtapcıgı ezberledım artık ama yapamdım lutfen bırı yardım ederse cok sevınırım.
  • ağda bir sorun daha yaşıyorum. bir laptopumuz nette kopmalar yaşamazken diğeri zaman zaman kopmalar yaşıyor modem arayüzüne ve router arayüzüne girilirken internete bağlantı olmuyor ama diğeri canavar gibi bağlı kalıyor bir şey indirirken hemen belli ediyorlar
  • nette kopma yaşayan laptobunuza manuel ip ve dns verin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: belinelli

arkadaslar 10 gundur bıttım tplınk wa 910nd aldım dublex ev salona sınyal az gelıo usr 9106 modem var tplinkın arayuzune dahı gıremedım logın ıncorrect dıyor kıtapcıgı ezberledım artık ama yapamdım lutfen bırı yardım ederse cok sevınırım.

910nd dediğin sanırım 901nd.

sanırım kablosuz tekrar yapacaksın.
    801nd için forumda bir arkadaşa yazmıştım. bi incele.

slm.
    801 in arayüzüne gir.
    öncelikle soldan wps menüsünden wps i disable yap.
    daha sonra soldan network a tıkla.
    static ip seç. ip adresi olarak 192.168.0.254 yap.
    subnet mask 255.255.255.0
    default gateway 192.168.0.1
    yap.
    sonra soldan wireless tıkla
    wireless settings de operation mode birdge with ap seç.
    wireless bridge settings altından survey tıkla.
    orda kaynak modemin yayınını seç. (kaynak modemi wpa-psk olarak şifre ayarlamış olduğunu varsayıyorum.)
    altında key type wpa-psk seç.
    altına kaynak modemin kablosuz şifresini gir.

local wireless ap settings de
    local wireless name istediğin ağ ismini gir. (kaynak yayınla farklı girmende fayda var)
    region turkey seç.
    save tıkla.

soldan wireless security tıkla.
    wpa/wpa-2 personel seç.
    versin wpa-psk seç.
    encrypt otomatik bırak.
    password kısmına kaynak modemin kablosuz şifresini gir.
    group key updare 3600 gir.

soldan wireless advanced tıkla.
    transmit power high
    beacon 100
    rts 2346
    dtım1
    enable wmm tıklı
    enablo short gi tik i kaldır yani işaretleme
    enable ap isolation tik i kaldır yani işaretleme

soldan dhcp tıkla
    dhcp kapat

bu şekilde bir dene kablolu ve kablosuz 801 üzerinden nete çıkmayı.
    yüksek ihtimal sorunsuz çalışır.

lakin olmazsa pc ler felan ip alamazsa

dhcp on yap
    start ip 192.168.0.100
    end ip 192.168.0.150
    default gateway 192.168.0.1
    pri dns 4.2.2.3
    sec dns 4.2.2.5

olarak gir ve tekrar dene bağlanmayı.

kolay gelsin.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.