Şimdi Ara

>>> TOYOTA VERSO <<< (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
862
Cevap
24
Favori
130.112
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ayaramis

quote:

Orijinalden alıntı: uggus

slm arkadaşlar. çok şükür 3 aylık aramalarım bitti verso ma kavuştum. inşallah bundan sonra fikir ve önerilerinizi buradan takip ederim.

aracınız hayırlı olsun ,benzinlimi dizelmi?

benim ki sıfır değil. 2006 model benzinli. henüz sıfırına terfii edemedik. bu gidişle de biraz zor. saygılarımla...
  • bu toyota kadar insafsız bir satıcı daha olamaz ,hiçbir markada görmediğim olay toyotada var ,internet sitelerine ikinci el için referans fiyat diye liste koymuşlar ,o listedeki fiyatlar, aradan 5 yıl da geçse artmıyor ama kendileri satarken 1.5 yıl içinde 42 milyarlık aracı 60 milyara çıkardılar , en taze örnek benim araç , ötv zammından önce 55 milyara aldım ,şimdi aynı arac zamlandı 2011 modeli 62,700tl 2012 modeli 67.000tl oldu ama uyanık toyota referans listeye benim araba için 45-47 bin tl fiyat biçmiş ,bukadar insafsızlık olurmu ? ,daha öncede aynı olay corollamda başıma geldi ,aracınızı takasa götürdüğünüzde o liste fiyatından aracınızı alıyorlar ,
    Diğer markaların ikinci el araçları,aynı aracın sıfır fiyatlarıyla orantılı olarak satılırken, toyotada arabayı o sene kaç tl ye aldıysan o fiyattan değerlendiriliyor ,yani enflasyan artışını ikinci ellere yansıtmıyorlar , bakmak isteyen olursa liste aşşağıda

http://www.toyota.com.tr/turkey-local/2_el_ref_fiyat.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayaramis -- 30 Ekim 2011; 3:59:03 >
  • Müşteriden aracı ucuza al başkasına pahalı sat.Mantık kar üzerine kurulu.Müşteri enayi gibi görülüyor.
  • 2.el aracini bayiye goturup satan veya bayi ile takasa giren kisi sunu cok iyi bilmelidir ki;

Bayiye veriyorsa;
    * binici fiyatindan (gercek satis degeridir) en az %15 asagi,

galericiye veriyorsa;
    binici fiyatindan en az %10 asagi vermeye razi olmus demektir.

Dolayisiyla Toyota'nin yaptigi normaldir. Bayisi %20 asagi alacak ki galericiye sattiginda aradan %10 alabilsin.
    Tabii birde Corolla haricindeki Toyota'larin 2.el deger dusuklugunude hesaba katmali.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dhakanuysal

2.el aracini bayiye goturup satan veya bayi ile takasa giren kisi sunu cok iyi bilmelidir ki;

Bayiye veriyorsa;
    * binici fiyatindan (gercek satis degeridir) en az %15 asagi,

galericiye veriyorsa;
    binici fiyatindan en az %10 asagi vermeye razi olmus demektir.

Dolayisiyla Toyota'nin yaptigi normaldir. Bayisi %20 asagi alacak ki galericiye sattiginda aradan %10 alabilsin.
    Tabii birde Corolla haricindeki Toyota'larin 2.el deger dusuklugunude hesaba katmali.

benim anlamadığım olay, insanların araçlarını ne fiyata satacağına toyota neden karışıyorki,ben toyotaya sordummu 1,5 yılda arabana neden %50 zam zaptın diye , corollam için sahibindene aracım için ilan verdim ,arayanların hepsi toyotanın referans listesinde sizin araç için 34-36 yazıyor siz, istiyorsunuz 39 diye bir sürü laf saydılar ,en son sinirlendim aracımı takasa verdim .bu uyduruk liste toyotanın sitesinde olmasa insanlar ikinci elde bukadar zarar etmez diye düşünüyorum ,doğru toyota ikinci elde reşat altını hemen satılıyor ama insanlar bu listeye göre araba almak istiyor ,öbür markalarda böyle bir liste görmedim ben

şimdi gelelim sizin hesabınıza ,benim aracın sıfırı şuan 62,700 %15 zararına bayiye takasa versek 9,3 bin zararımız oluyor,sıfırından bu zararı düşersek 62,7-9,4=53.4 bin tl ye aracımın sayılması gerekiyor ama durum öylemi? adam referans listesine benim aracım için 45-47 bin tl yazmış yani zararım 16 bin tl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayaramis -- 30 Ekim 2011; 15:01:12 >
  • ARKADAŞLAR ACEMİLİĞİMİ BAĞIŞLAYIN. 2005 - 2008 ARASI YANİ Bİ ÖNCEKİ KASA VERSO KULLANANLARDAN BAZI YARDIMLAR TALEP EDECEĞİM. ARACI TANIMIYORUM. O YÜZDEN YARDIMLARINIZA İHTİYACIM OLACAK. MESELA İLK YARDIM TALEBİM ŞU: ( ARABAM 2006 ELEGANT) BUNLARDA OTOMATİK FAR SİSTEMİ YOK MU? VARSA EĞER NASIL ÇALIŞIYO? SAYGILARIMLA
  • ARKADAŞLAR LÜTFEN SENDE ARACI TANIMIYON NİYE ALDIN DİYE DALGA GEÇMEYİN. BROADWAY DAN SONRA BU ARACA GEÇİNCE ACEMİLİK ÇEKİYOZ. ASLINDA ELEKTRONİĞE MERAKIM VAR ZAMANLA ÇÖZERİM AMA BİLENE SORMAK DAHA DOĞRU OLUR.
  • Sn.Ayaramis,

2.el araç fiyatları piyasada oluşurken aracın sıfır fiyatı baz alınmaz. Piyasadaki fiyatlar tümüyle talep üzerine şekillenir. Talebi az olan araçlarda sıfırı ile 2.el arasındaki uçurumlar bu sebepledir. Siz aracınızın şu andaki gerçek 2.el binici alış fiyatı üzerinden %15 düşeceksiniz. Bu da aracınızın şuan itibariyle biniciye 55 bin gibi satılabileceğini gösterir. Sıfır fiyatını baz alarak hesap yapılmaz. Bayiden satın aldığınız aracın üzerine plaka takıldığı anda değeri otomatikman düşer. Ancak piyasada bulunması zor olan (Vw bazı modelleri gibi) bazı araçlar ancak sıfır ile aynı fiyata alıcı bulabilir ki, bu da aracın aşırı yok satması sebebiyledir.

Ayrıca;
    Siz eski aracınızı satarken sizi arayanların söylediklerine bakmayacaktınız. 2.el araç satarken duydukları sebebiyle insanın moralinin bozulması gayet tabiidir. Siz aracınızın durumuna göre gerçek piyasa fiyatını tespit edip sabırla gerçek alıcının çıkmasını beklemeliydiniz. Gerçek alıcı asla sizi arayanların söyledikleri gibi abuk sabuk konuşmaz. Aracı beğenir size yapışır. Bazısı ufak pazarlıkla, bazısı hiç pazarlık yapmadan bile alabilir.

Şöyle düşünün. Sizin satamayıp kızdığınız aracı bayi nasıl daha üstüne satacak? Hatta kendi 2.el satış showroon'u yoksa muhtemelen %5-6 kâr ile galericiye devretmiştir bile. Galericide üzerine en az % 10 koyup satacaktır. Böylece eski aracınız belkide sizin satamadığınız fiyatın üzerine satılacak.

Bu işler tümüyle sabır işidir. Doğru zamanda doğru kişi mutlaka gelip alır.
  • quote:

Sn.Ayaramis,

2.el araç fiyatları piyasada oluşurken aracın sıfır fiyatı baz alınmaz. Piyasadaki fiyatlar tümüyle talep üzerine şekillenir. Talebi az olan araçlarda sıfırı ile 2.el arasındaki uçurumlar bu sebepledir. Siz aracınızın şu andaki gerçek 2.el binici alış fiyatı üzerinden %15 düşeceksiniz. Bu da aracınızın şuan itibariyle biniciye 55 bin gibi satılabileceğini gösterir. Sıfır fiyatını baz alarak hesap yapılmaz. Bayiden satın aldığınız aracın üzerine plaka takıldığı anda değeri otomatikman düşer. Ancak piyasada bulunması zor olan (Vw bazı modelleri gibi) bazı araçlar ancak sıfır ile aynı fiyata alıcı bulabilir ki, bu da aracın aşırı yok satması sebebiyledir.

Ayrıca;
    Siz eski aracınızı satarken sizi arayanların söylediklerine bakmayacaktınız. 2.el araç satarken duydukları sebebiyle insanın moralinin bozulması gayet tabiidir. Siz aracınızın durumuna göre gerçek piyasa fiyatını tespit edip sabırla gerçek alıcının çıkmasını beklemeliydiniz. Gerçek alıcı asla sizi arayanların söyledikleri gibi abuk sabuk konuşmaz. Aracı beğenir size yapışır. Bazısı ufak pazarlıkla, bazısı hiç pazarlık yapmadan bile alabilir.

Şöyle düşünün. Sizin satamayıp kızdığınız aracı bayi nasıl daha üstüne satacak? Hatta kendi 2.el satış showroon'u yoksa muhtemelen %5-6 kâr ile galericiye devretmiştir bile. Galericide üzerine en az % 10 koyup satacaktır. Böylece eski aracınız belkide sizin satamadığınız fiyatın üzerine satılacak.

bence yanlış düşünüyorsunuz ,2011 model versoyu 55 milyara aldım tamam ama aynı model yani 2011 model araç ötv zammıyla 62 milyara çıktı , sizin söylediğiniz gibi olsa piyasalar allak bullak olur ,geçen sene sıfırı 22 milyar olan hyundai eranınin ,busene ikinci elleri 23-24 milyar , 2004 opel astra otomatik araç geçen sene 18 milyardı busene 24-25 milyara dayadı ,yani anlayacağınız öbür markalarda ikinci el piyasası sıfırına endeksli ,yoksa galerici dur arkadaş sen erayı geçensene 22 milyara aldın ondan %15 düş ben senin aracını busene 19 milyara alırım demiyor ,
    sizin düşünceniz bundan10-15 yıl önceki sahibinden com icat edilmemişken ,milleti ayakta uyutan galerici mantığı , geçen hafta 2011 verso dizel 1000 km de olanını toyota plaza 57 milyarasattı ,2 gün önce sivasda aynı araç 59 milyara satıldı , bizim versolar dediğiniz gibi tutulmuyoda ondan fiyatlar böyle desek ama aynı olayı en çok sattığı corollasınada yapıyor
    ,bu olay tamamen toyotanın kendi müşterisinin elinden yok pahasına araba almak için uyguladığı rezillik başka bir açıklaması yok
  • quote:

ARKADAŞLAR ACEMİLİĞİMİ BAĞIŞLAYIN. 2005 - 2008 ARASI YANİ Bİ ÖNCEKİ KASA VERSO KULLANANLARDAN BAZI YARDIMLAR TALEP EDECEĞİM. ARACI TANIMIYORUM. O YÜZDEN YARDIMLARINIZA İHTİYACIM OLACAK. MESELA İLK YARDIM TALEBİM ŞU: ( ARABAM 2006 ELEGANT) BUNLARDA OTOMATİK FAR SİSTEMİ YOK MU? VARSA EĞER NASIL ÇALIŞIYO? SAYGILARIMLA

Direksiyonun sağında bulunan farları açmak için kullanılan kolda auto yazısı varsa otomatiktir.Yazı yoksa otomatik far sistemi yoktur.
  • quote:

quote:

Sn.Ayaramis,

Ayrıca;

bence yanlış düşünüyorsunuz ,2011 model versoyu 55 milyara aldım tamam ama aynı model yani 2011 model araç ötv zammıyla 62 milyara çıktı , sizin söylediğiniz gibi olsa piyasalar allak bullak olur ,geçen sene sıfırı 22 milyar olan hyundai eranınin ,busene ikinci elleri 23-24 milyar , 2004 opel astra otomatik araç geçen sene 18 milyardı busene 24-25 milyara dayadı ,yani anlayacağınız öbür markalarda ikinci el piyasası sıfırına endeksli ,yoksa galerici dur arkadaş sen erayı geçensene 22 milyara aldın ondan %15 düş ben senin aracını busene 19 milyara alırım demiyor ,
    sizin düşünceniz bundan10-15 yıl önceki sahibinden com icat edilmemişken ,milleti ayakta uyutan galerici mantığı , geçen hafta 2011 verso dizel 1000 km de olanını toyota plaza 57 milyarasattı ,2 gün önce sivasda aynı araç 59 milyara satıldı , bizim versolar dediğiniz gibi tutulmuyoda ondan fiyatlar böyle desek ama aynı olayı en çok sattığı corollasınada yapıyor
    ,bu olay tamamen toyotanın kendi müşterisinin elinden yok pahasına araba almak için uyguladığı rezillik başka bir açıklaması yok

Yanlış anlaşıldı galiba.

2.el piyasa tabiiki sıfır fiyatlarını dikkate alır, ancak dolaylı olarak.

Yani 55 bine aldığınız araç, sıfırı 70 bin olduğunda sizin aracınız hemen 65 bin olmaz. Bunun olabilmesi için bu aracın çok talep gören fakat az bulunabilen bir araç olması gerekir. Örn; Yeni kasa Jetta, Passat gibi. Hatta bulunamıyorsa 2. el bir aracı sıfır fiyatının üzerine bile sattığınız olabilir. Bunlar istisnai durumlardır.

Ben bunları piyasayı bilen biri olarak yazıyorum. TV'lerde veya oto dergilerindeki referans fiyatlar piyasa için kesinlikle geçerli değildir. Bir aracın 2. el piyasa değeri
    1- öncelikle talep yoğunluğuna ve bulunabilirliğine,
    2- daha sonra sıfır fiyatındaki artışlara bağlıdır.

Yanıldığımı belirtmişsiniz ancak yanılmadığımı, muhtelif marka araçların sıfırı ile 2. eli arasındaki az yada uçurum farkları araştırarak görebilirsiniz.

Sizin bahsettiğiniz artışlar enflasyonik artışlardır. Ben onlardan bahsetmiyorum. Benim bahsettiğim, talebe göre yapılan fiyat artışlarıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: can6

quote:

ARKADAŞLAR ACEMİLİĞİMİ BAĞIŞLAYIN. 2005 - 2008 ARASI YANİ Bİ ÖNCEKİ KASA VERSO KULLANANLARDAN BAZI YARDIMLAR TALEP EDECEĞİM. ARACI TANIMIYORUM. O YÜZDEN YARDIMLARINIZA İHTİYACIM OLACAK. MESELA İLK YARDIM TALEBİM ŞU: ( ARABAM 2006 ELEGANT) BUNLARDA OTOMATİK FAR SİSTEMİ YOK MU? VARSA EĞER NASIL ÇALIŞIYO? SAYGILARIMLA

Direksiyonun sağında bulunan farları açmak için kullanılan kolda auto yazısı varsa otomatiktir.Yazı yoksa otomatik far sistemi yoktur.

TEŞEKKÜRLER. İLANDA FAR GECE SENSÖRÜ YAZIYODU. AMA FAR AÇMA KOLUNDA AUTO YAZMIYO DEMEKKİ ADAM YALAN SÖÖLEMİŞ HAYIRLISI BİZ DE ELİMİZLE AÇARIZ.
  • quote:

quote:

quote:

TEŞEKKÜRLER. İLANDA FAR GECE SENSÖRÜ YAZIYODU. AMA FAR AÇMA KOLUNDA AUTO YAZMIYO DEMEKKİ ADAM YALAN SÖÖLEMİŞ HAYIRLISI BİZ DE ELİMİZLE AÇARIZ.

far sensörü benim önceki corllamda vardı 4 yıl boyunca bir kere kullanmadım ,
  • quote:

quote:

quote:

quote:

far sensörü benim önceki corllamda vardı 4 yıl boyunca bir kere kullanmadım ,

haklısın ayaramis kardeş. zaten bende o yüzden pek sorun etmiyorum. elimiz aşınmazya.
  • mehaba linkteki http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-toyota-hatasiz-verso-2-0-d-4d-comfort-extra-63465046/detay/ dizel versoda hız sabitleyici varmış ama ben servise sorduğumda hız sabitleyicinin asla takılmadığını ,benim hayal gördüğümü filan söyleyip çok kötü terslediler . sizin bu konuda bilginiz varmı acaba?
  • dostum bazı servısler takıyor.mesela benım 2006 versoya katıyyen takılmaz dedı bırcok servıs,ensonunda parmazsızlar toyota 600 tl ye takalım orjınal kolu dedı.zaten tek yaptıkları 32 dolarlık bır kolu zaten mevcut olan yere takmak.dışardan alıp yaptırabılırsınız bıle.
  • Bu hız sabitleyici konusu güncel kasa Avensisler ilk çıktığında forumda çok konuşuldu.İlk çıkan Avensisler hız sabitleyicisizdi.Forumdaki arkadaşlar servislerin takamadıklarını, fabrikasyon ortamında bu müdahalelerin olması gerektiğini kendilerine iletildiğini belirtiyorlardı.Sayın gidakontrol siz taktırdınız mı?Eğer taktırdıysanız bu güzel haber.Ayrıntılarını payaşırsanız sevinirim.
  • Hız sabitleyici konusunda toyotanın formunda güzel bilgiler var bir bakın isterseniz ,link aşşağıda

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=25049.0
  • Bİ BAKMAK LAZIM
  • arkadaşlar ben kendi arabama takacağım malzemeleri bekliyorum.
    2008 comfort extra
    bendeki eksiklikler cc kolu 32$ e-bay dan aldım. taktım.
    debriyaj switch yoktu servise sipariş verdim bekliyorum. 42,5TL
    direksiyon üzerindeki kolun geçtiği orjinal delikli kapak servise sipariş verdim bekliyorum 8TL

kolu taktım, debriyaj switch yerine simüle switch kullandım. sistem çalışıyor.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.