Şimdi Ara

toplama bisiklet

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
974
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yaklaşık 10 yıldan sonra zayıflama amaçlı 1 ay önce bisiklet aldım.
    lakin pek araştıramamıştım bisikletçiden gördüm beğendim aldim.

lakin piyasadaki bisikletlere baktğımızda kullanılan malzemeleri tek tek yurtdışından alıp birleştirseydim 750 liraya aldığım bisikletin maliyeti 500 lira etmiyor bile

neden toplama masaüstü bilgisayarlar gibi toplama bisiklet yapmayalım
    şu anda piyasada satılan tüm bisikletler yaklaşık %30-%40 pahalı bulmaktayım.
    bidahiki bisikletimi kesinlikle tek tek tüm parçalarını özenle seçerek alacağım.

önce kadroyu seçip ardından göbek jant aynakol fren vites sele vb... zevkime göre dizeceğim
    bakıyorum bisiklet fiyatlarına 1000 liralık bisikletlere 35 dolaralık aktarıcı 25 dolarlık fren vites kolu 20 dolarlık rulmak göbek vb...
    kadro ve jantlar hariç toplamda 150 dolar etmiyor bile

bu bisiklet işini casper masaüstü bilgisayarlara benzetiyorum

• Orijinalden .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihto -- 23 Ocak 2021; 23:22:15 >
  • etyemez kullanıcısına yanıt
    Bisiklet toplamak kadar sabır gerektiren ve insanı çıldırtan başka bir şey görmedim. Mtb alırken'de aklımda toplama fikri vardı ama işin içine maşa girdiğinde mm'ler boru uzunlukları yok konik falan derken uyumsuzluk ihtimalleri fazla olunca fiyatına göre akılcı olan igman 26 slx almıştım . Sıra yol bisikletine gelince gaza gelip içimde kalan toplama hevesine dayanamadım ve kadro aldım gel gelelim ihtiyaç listesi oluşturmaya başladığımda her gün farklı birşey eksik çıktı her gün fikrim değişti sonuca gelirsek grup set hariç jant,kadro vs bir ton ıvır zıvıra 1600 den fazla para harcamışım ki kadro hariç bütün parçaları yurtdışı kaynaklı temin ediyorum . 500 lira toplama bisiklet yapmak bana göre toz pembe bir hayal
  • Dostum Bn Cuma Günü Toplama Bisiklet Yaptım.Zaman Olarak 2 Saatimi Aldı.Ama Mesele O Değil :) Onun Ardında Daha Yatan Çok Problem Var.Tavsiye Edermiyim Ederim Evet Ama Vaktin Varsa Ederim.Mesela Bnim Gidonu Kadroya Bağlayan Somon Gevşedi.Sebebi Bisiklet Toplama.Hiç Bir Parça bir biri İle Alakalı Değil.Bellirli Bir Süre Alışması Lazım Ondan Sonra Sıkıntı Çıkacağını Sanmıyorum.
    Not:Somonun Gevşemesi Sebebi Agrasif Sürüşümden Ve Bisikletin Tekerlerini Bisikleti Sürerken Yerden Kesmemdende Kaynaklı Olabilir.Ayrıca MTB Veya DH Yapıcaksan Maşa(Ön Amortüsör) Baya Sıkıntı Dostum :)
  • Bilgisayar toplamaktan farklı değil, biraz eliniz yatkın ve yeni şeyler öğrenmeye mesaklıysanız oldukça kolay. Sadece öğrenene kadar acele etmeyin. Yeni parçaları yurtdışından getirmek seçenek olduğu gibi ikinci el almak da çok uygun fiyata gelir. Ayrıca istediğiniz kombinasyonlarla toplayabilir kişiselleştirebilirsiniz.

Tek engel , her kadroyu bulamazsınız, her marka kadrolarını satışa sunmuyor. Cannondale Scalpel modelini ebayde birkaç kişi haricinde bulamadım ki onların da sahte çıkma ihtimalleri var. Ve bu tip bisikletler de toplamak fırsat yakalayamazsanız daha pahalıya gelir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gurkans

Bilgisayar toplamaktan farklı değil, biraz eliniz yatkın ve yeni şeyler öğrenmeye mesaklıysanız oldukça kolay. Sadece öğrenene kadar acele etmeyin. Yeni parçaları yurtdışından getirmek seçenek olduğu gibi ikinci el almak da çok uygun fiyata gelir. Ayrıca istediğiniz kombinasyonlarla toplayabilir kişiselleştirebilirsiniz.

Tek engel , her kadroyu bulamazsınız, her marka kadrolarını satışa sunmuyor. Cannondale Scalpel modelini ebayde birkaç kişi haricinde bulamadım ki onların da sahte çıkma ihtimalleri var. Ve bu tip bisikletler de toplamak fırsat yakalayamazsanız daha pahalıya gelir.

amaç sıradan 1000 liralık bütceyle güzel bir bisiklet toplamak
    parça olarakta shimanonun piyasadaki tüm parçaları bulunmakta
  • Uc bir bisiklet toplamayacaksaniz cok kolay bir is ve hafta ici siparisleri gecseniz ya da gidip alsaniz bile cumartesi tum gununuzu ayirarak pazar gunu bisikletinizi surmeye baslayabilirsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • BENİM MERAK ETTİĞİM BİR ŞEY VAR.BU JANTLAR TEK,TEK NASIL DİZİLİYOR.VE GERGİNLİK NASIL EŞİT DAĞITILIYOR? DAHA ÖNCE BİRLEŞTİRMİŞLER CEVAP VERİRSENİZ MUTLU OLURUM.
  • torquehp kullanıcısına yanıt
    http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=696

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunu daha önceden okumuştum erdiğanlar bisiklette mi ne okudum.fakat tam olarak böyle mi yapıtınız.yani yok standıydı,yok gerginlik ölçer yok şu yok bu yani hepsine sahip olmamız mı gerekiyor.bide yapılanlara bakarsak yalnızca bunları bir tekere yapmak bir günümü alır benim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi torquehp -- 12 Haziran 2014; 14:01:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: torquehp

Bunu daha önceden okumuştum erdiğanlar bisiklette mi ne okudum.fakat tam olarak böyle mi yapıtınız.yani yok standıydı,yok gerginlik ölçer yok şu yok bu yani hepsine sahip olmamız mı gerekiyor.bide yapılanlara bakarsak yalnızca bunları bir tekere yapmak bir günümü alır benim.

pratik ile alakalı bir durum.
    eğer çok zor geldiyse hazır örülü almak daha iyi olur. çemberi, göbeği, teli, derken :)
    ben bisikletimi temizlerken zevkine sök tak yapmıştım ilk yaptığımda, 20 yıl önce.
    13 yaşındaki bir çocuk olarak
    bu kadar da profesyonel değildim haliyle ama gayet de güzel takmıştım:D hassas ayarları jantı bisiklete taktıktan sonra fren pabucundan hiza alarak yapmıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kymelria -- 12 Haziran 2014; 14:46:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kymelria

quote:

Bunu daha önceden okumuştum erdiğanlar bisiklette mi ne okudum.fakat tam olarak böyle mi yapıtınız.yani yok standıydı,yok gerginlik ölçer yok şu yok bu yani hepsine sahip olmamız mı gerekiyor.bide yapılanlara bakarsak yalnızca bunları bir tekere yapmak bir günümü alır benim.

eğer çok zor geldiyse hazır örülü almak daha iyi olur. çemberi, göbeği, teli, derken :)
    ben bisikletimi temizlerken zevkine sök tak yapmıştım ilk yaptığımda, 20 yıl önce.
    bu kadar da profesyonel değildim haliyle ama gayet de güzel takmıştım:D hassas ayarları jantı bisiklete taktıktan sonra fren pabucundan hiza alarak yapmıştım.

bizim burdaki bisikletçiler tok gözlü zamanında tüm jantları değişteriyim dedim hiç bir tamirci yapmadı hep komple hazır jant satmaya kalkıştı

• quote:

quote:

benim bir sorunum daha var izninizle yardım almak istiyorum.bisikletimin arka tekeri sanırım yamuk,sürekli sürtüyor.bisikletçiye götürdüm.yaparım felan dedi.ama aldığımda yine yamuktu.söyledim.yok lartik şekli değişmiş o yüzdende bu yüzdende felan diyip geçiştirdi.neyse bunu düzeltebir miyim? bide bisikleti 1 kış kullanmadım.sonra kullanmaya başladım fakat bana tabiri caiz ise eşşek ölüsü gibi geldi ve şuna dikkat ettim zincir paslanmıştı.acaba aksamları pas tutması ve yağsızlıktan mı olmuştur yoksa bu yamuk tekerden mi,yoksa her ikisi de mi?

not:yaşım 15 sök-tak merakı bende de var (hatta laptobumu iki kere ve ikincisinde ekstra işlemci ve ekran kartının termal macununu değiştirdim).bu arada bisikletim ahım şahım bir şey değil.ümit bisikletin carrefouda satılan corvette lerinden 21 vites çift amartisörlüsünden.gönül değiştirmek istiyor ama daha 1.5-2 yıl oldu.değiştirmeme izin yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi torquehp -- 12 Haziran 2014; 20:33:47 >

Arka tekerinizi yamultmuş olabilirsiniz bir kaza esnasında veya birisi çarpmışta olabilir diğer seçenek ise Jantlar üzerindeki tellerin akort ayarı kaçtığı içinde lastikler 8 çizebilir AKORT AYARI NEDİR inceleyebilirsin. Zincir paslanması yağsızlıktan ziyade zincir tuzlu su'ya maruz kaldı ise uzun süreli beklemelerde pas tutar . Zincir pas tuttu ise arka ruble ve aynakoldaki dişlilerde bu durumda olabilir . Tavsiyem işinin ehli bir ustaya kontrol ettirmen
    önce göbeği bir kontrol et. sürekli sürtme varsa göbek yanlış takılmış ya da bozulmuş olabilir.
    Pas konusuna gelince yağlanmamışsa ondan yapar.
  • quote:

önce göbeği bir kontrol et. sürekli sürtme varsa göbek yanlış takılmış ya da bozulmuş olabilir.
    Pas konusuna gelince yağlanmamışsa ondan yapar.

eğer dediğiniz gibi ise göbekten olucağını sanmıyorum.çünküses bi geliyor bir gelmyor.birde bu bahsettiğim ağırlık yoruculuk neden oluyor olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CnkYgT

Arka tekerinizi yamultmuş olabilirsiniz bir kaza esnasında veya birisi çarpmışta olabilir diğer seçenek ise Jantlar üzerindeki tellerin akort ayarı kaçtığı içinde lastikler 8 çizebilir AKORT AYARI NEDİR inceleyebilirsin. Zincir paslanması yağsızlıktan ziyade zincir tuzlu su'ya maruz kaldı ise uzun süreli beklemelerde pas tutar . Zincir pas tuttu ise arka ruble ve aynakoldaki dişlilerde bu durumda olabilir . Tavsiyem işinin ehli bir ustaya kontrol ettirmen

işinin ehli bir usta tanımıyorum.bursada bi çevre yolunda felan var diye bahsediyorlardı.bizim buralarda da bir sürü var ama adamlar sadece para kazanmak için yapıyor bu işinormal doğulu babalar yapıyor.hatta bir kolu olmayan engelli plakası olan bir adam bile yapıyor.yani demek istediğim sırf para için yapıyorlar.bisiklet ile ilgili bir bilgileri olduğunu sanmıyorum.hatta ben akord bozukluğunun jantta değil arka viteste olan bir durum olduğunu sanırdım eskiden.kulaktan dolma bilgiler işte.bu arada sana konunun dışında bir pm atıcam şimdi cevaplarsan sevinirim.

• Tam tersi toplama pahalıya gelir

Fren pabucu janta surttugu icin seni yoruyor yani ara ara fren yapiyorsun aslina bakarsan. Jant cemberini yamultmus ya da akordu bozmus olabilirsin

• quote:

Fren pabucu janta surttugu icin seni yoruyor yani ara ara fren yapiyorsun aslina bakarsan. Jant cemberini yamultmus ya da akordu bozmus olabilirsin

Peki çember yamulmuşsa ne yapabilirim.daha önceden bir bisikletçiye yaptırmıştım göya.ama yine yamuktu.sordum bu hala niye yamuk? Saçma saçma cevap verdi.yok lastiğin kalıbı degişmişte daha eskisi gibi kalıbı olmazmış ta felan felan.yani çember tamuksa benim yapabileceğimi bir şey var mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi torquehp -- 15 Haziran 2014; 13:23:51 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.