Şimdi Ara

Topladığım sistem hakkında görüşleriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
1.600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar iyi forumlar uzun yıllardır ara vermiştim ve ani bir kararla yeni bir sistem topladım fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim özellikle PSU yeterliliği hakkında, şimdiden teşekkür ederim :)

İşlemci : intel i7-12700K

Anakart : Msi Z690-A Pro Wifi DDR5 4800MHz

Gpu : Msi Rtx3070Ti Gaming X Trio 8G

Ram : Kingston Fury Beast 2x16 Gb 5200 Mhz CL40

SSD : Samsung 980 1Tb (3500/3000) M.2 NVMe

Kasa : Thermaltake Versa T35 Argb 650W 80+ Mid Tower

Cpu Fan : Thermaltake Th240 Argb 240mm sıvı soğutucu

Monitör : Asus Tuf Gaming VG258QM 24.5” 280Hz 0.5 ms Full HD (monitörü bir süre sonra ilave 2K bir monitör almayı düşünüyorum)

• oyun amaçlı ise

12600kf daha iyi olur

arada +2 çekirdek için 2000-2500TL fark var

16GB Vram li 6800 ekran kartı daha iyi olur

MSI RADEON RX 6800 GAMING X TRIO 16G ekran kartı - inventus

• Münebbih kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim hocam peki PSU yeterli olur mu hem benim topladığım hem sizin topladığınız parçalar ile?

• DisordeRr D kullanıcısına yanıt

6800 için 650W alt sınır

750W yapman daha iyi olur

• hocam ne kadar tuttu sistem, psu 650 olmamalı bu arada, 3070ti için

• Hocam henüz tüm ürünleri sipariş etmedim ama monitör hariç kasa ortalama 42.000 civarı yapıyor eğer bi değişiklik yapmazsam, yetersiz mi olur diyorsunuz

• Kart 3070 ti de olsa 6800 de olsa o kasanın içindeki 650 watt markanın alt ürünü yani çok üst düzey bir psu değil , siz watt miktarına bakmayın. O sistem için kaliteli modellerin corsair rmx 650 , xpg core reactor 650 lerinden başlayıp 750 olanlarına kadar bakılabilir. Kasanın kendisine karışmam tip olarak ama içindeki psuyu tavsiye etmem.

Kasa olarak bu kadar bütçe varsa boş daha iyi kasa alıp iyi bir psu ile kombinasyon sağlanabilir. 2k ya geçilecekse 12600 k da olur , işlemci 2 k da çok etki yaratmaz oyun sistemi olacaksa. Onun yerine daha iyi bir psu kasa alınabilir. Kasa markaları olarak hepsinin ortanın üst modellerine bakılabilir msi , corsair, lianli , phanteks , coolermaster vs...

power supply da da corsair , phanteks , seasonic , coolermaster , msi , xpg , evga , high power, fsp vs.. gibi markaların iyi modellerine bakılabilir. ( daha bir kaç marka daha sayılabilir ama bunlardan biri fazlası ile iş görür , uzamasın )

• Bildiğim kadarıyla, o nvme sürücü dram olmayan bir model. Dram'e sahip başka bir modele bakın.

• parça parça alıyorsan bunları tekrar gözden geçir boşa paranı çöp etme :

1) ddr5 daha oturmadı ve ddr4 e göre verdiğin paranın karşılığını vermiyor https://www.amazon.com/dp/B075HQDYDN şu tarz güzel bi ddr4 almak daha mantıklı.

2) 3060ti 3070 3070ti aralarında çok ufak performans farkları var ve en f/p model 3060ti yaklaşık 12-14k arası bulunuyor performans farkını tekrar gözden geçir testlere bak.

3) cpu soğutucu ve psu yu daha üst seviye modeller seç o soğutucu yükte sesli çalışır fanları dandik ve bu kombinasyonla alsan bile sistemin hakkını veremezsin 3070ti sağlam güç harcıyor o psu tam yükte sıkıntı çıkarabilir.

ram ddr4 yanına düz 3070 alsan bile yaklaşık 4000 tl cebinde kalır sanırım

• Sistem kesinlikle bu haliyle fiyat-performans degil. Bu sekil alinmasini tavsiye etmem. Kasa ve güc kaynagini mümkün mertebe ayri ayri almaya özen gösterin. Üst seviye sistemlerde kesinlikle böyle yapin. Yoksa yukarda oldugu gibi 80+ ittir gitsin seviye TT 650w modelini evinize paketlerler. Ben 12600kf + msi z690a (3500 civari indirimdeydi) ddr4, 2x16gb 3600mhz ddr4 gibi alirdim. ddr5 li sistem de olur ama yaklasik 3000-3500 lira fark olur o da iyi bir 32gb secmezseniz, deger degmez muhabbeti icin performans farkini inceleyin.

Güc kaynagi olarak 650w kaliteli bir model olsa yeter. Ekrankarti max 300w cekse, 380e spike atsa 20ms lik, islemci 125-160w arasi harcar max... Her türlü yeter ama burda güc kaynaginin kalitesi cok önemli... Ama tabi ki almisken 1200 lira verip, üzerine 200 daha verip 750w almak hata olmaz. Bende 750w aldim, rtx 3090 dahi calistirdim. Kaliteli alin, xpg core reactor, corsair rmx, fsp hydro g pro, bitfenix whisper m, evga 80+gold modelleri vs... Fiyatina göre tier1 modellerden ucuzunu secebilirsiniz. Hangisi indirime girerse...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kasa ve psu değiştirilerek aynen alınabilir, işlemci 10 core olabilir 12600KF ile arasında 2k fiyat farkı var, bu kasa ve psu'ya verilirse daha iyi olur.

https://www.akakce.com/power-supply/en-ucuz-phanteks-amp-750w-80-gold-full-module-psu-guc-kaynagi-fiyati,1194215471.html

https://www.akakce.com/bilgisayar-kasasi/en-ucuz-corsair-4000d-airflow-cc-9011200-ww-fanli-atx-oyuncu-kasasi-fiyati,811352456.html

Kasa için ön tarafa ek fan alınırsa çok daha iyi olur, sıvı soğutmayı üst kısıma rahatlıkla takabilirsin, Corsair 4000x ile aynı soğutmayı soğutmayı kullanıyorum.

• Bana göre so runlar;

1- Psu yetersiz min. 750w. olmalı.

2- DDR5 şu an gereksiz masraf.

3-Bottleneck olmaz ama bu sisteme 2k gider.

4- SSD Dram yok almışken neden olmasın.

Güle güle kullanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyruleWarrior -- 13 Mart 2022; 0:17:23 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

iyi fiyat hocam, parçalar iyi, günümüz koşullarında tabii iyi fiyat, daha bu hafta kuzenime yeni pc topladım bilinen bir firmadan 3060ti,5600x çevresinde, ona bile 650 aşağısını düşünmedim ki 3070ti diyoruz, açıkçası 750 alırdım, şu da var , ben 3080i 750 watt psu da kullandım ancak pc arada kapanıyordu, güç sınırlama yapıyordum karta öyle kullanınca sıfır sıkıntı, psu a tier bu arada, hani şahsen şu kesin diyemem ama önerim bu yönde olurdu, pc çevresinde 3070ti için 750 ilk öneri olacaktır

• Arkadaslar, psu yetersiz diyorsunuz lakin öyle birsey yok. Bu sistemi kaliteli bir 650w cok rahat besler, yukarda da yazdim zaten, diger yorumlari okumadan mi yorumluyorsunuz anlam vermek güc.. Yetersiz degil lakin 750 almakta bir sakinca yok. Ben 10700f (stok ayarlar) + rtx 3070 i chicony marka 500w 80+gold ile besliyorum, siz kalsa hic calistirmayacak bile... Bir yili doluyor.

Benim önerim xpg core reactorden bütceye uygun olanidir, 650w yeterlidir ama tercihen 750w alinabilir.

• kunGFu kullanıcısına yanıt

Haklısın kardeşim ancak bu kadar üst seviye sayılacak güncel bir sistem için o kasa ve psu maalesef olmuyor, yoksa çalıştırır ve taşır da sistemi bunda sorun yok, muhtemelen lite serisi power std. 80+ psu vardır ki bu da 650w vermiyor zaten 500w civarı ancak...

Kullandığın psu 80+ Gold olduğu için zaten güvenerek takmışsın sistemine 

• LEON-X kullanıcısına yanıt

Hocam evet iki önceki yorumumda arkadasin sectiginin hatali oldugunu söyledim, 80+ yazip birakmislar tr2 modelidir %90 ve bu sisteme bende takmam. Ama xpg core reactor takarim. Bunu anlatmaya calistim sadece. Ayni sekilde rtx 3090 tuf oc modelinide kisa bir süreligine evga g2 750 ile realtime render (full yük gpu) ile calistirdim. Buraya sorsak 850w tan kapi acip 1000w a sevk edecekler. Ve bunu yaparken "yetmez" diyecekler. Yetmez ayri, sunu alirsan daha iyi olur ayri.. Cünkü o "yetmez" i okuyan 3.sahislar bu sefer onun üzerine de kendince watt koyarak her karta 850w diyecek hale geliyorlar.

Imla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kunGFu -- 13 Mart 2022; 1:18:3 >
  • LEON-X kullanıcısına yanıt

hocam bu sisteme ddr4 yapıp 3600 yada 3200 mhz 32 gb ram, eğer bana çok derse 16 da olur, a tier 750 w psu eklenince çok daha iyi olur sanki, böyle sistem dizip kasayla gelen psu , thermaltake olsa bile hoş değil kesinlikle, thermaltake psu kullandım on numara ama , kasayla bütünleşik glecek psu apple bile olsa, eğer ayrıca da satılan versiyonu olursa, kullanmamaya bakarım

• Yorumlar için çok teşekkür ederim, kasayı psusuz alıp daha üst sınıf bir psuya geçebilirim ama ddr5 i sistemde kullanmayı düşünüyorum ilerleyen dönemde ramleri de upgradeleyebilirim sorun değil. SSD Dram'in etkisi tam olarak bilmiyorum açabilirseniz sevinirim kendim de araştıracağım. CPU için neden 12600K dendiğini tam olarak anlayamadım fiyat farkından dolayı mı ?

hocam mutlaka bu kadar bütçe açmışken ordan da kısmayın, beyni pcnin bu psu, iyi bir psu ve tasarımsal ve genişlik açısından iyi bir kasa alın zevkinize göre, ddr5 ramler cl olarak o kadar gerideler ki ileri de mutlaka değişime gitmeniz daha performanslı olması açısından iyi olur, teknolojiyi takip etmekten zarar gelmez de ddr5 e şahsen 1-2 yıl daha geçmeyeceğim gibi, belki ilerlemesi önümüzdeki süreçte daha hızlı olur özellikle amdnin am5 anakartları gelince, o zaman hepimiz nasipleniriz artık, siz şuan idare edin bu ramlerle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BekirTemel -- 13 Mart 2022; 2:16:34 >
  • BekirTemel B kullanıcısına yanıt

PSU yu değiştireceğim hocam mutlaka yalnız bir şey daha farkettim sıvı soğutma sanırım uyumlu değil önerebileceğiniz sıvı soğutma kiti var mı acaba ?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.