Şimdi Ara

TM'ciler soru sorabilirler | Phos | Y-EA 7 (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
141
Cevap
87
Favori
14.043
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam eğer edebiyat çözmediyse sayısalcıların ilk 10.000'e girmesi baya zor bu yıl diye biliyorum. Geçen seneler böyle değildi diye hatırlıyorum.

Bu dert çekilmez be hocam :) çok mutluyum bittiğine.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • //

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towns -- 5 Mart 2021; 14:26:24 >
  • Matematik efsane çekiş ya

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • MaviolanYedigün kullanıcısına yanıt
    Hocam gene bir alıntıyla başlayacağım :D sonra bir yeri detaylandıracağım.

" Hocam ben hızlanmak için üç yol biliyorum:
    1- düzenli deneme çözmek
    2- soru bankalarını süreli çözmek
    3- deneme sırasında turlama tekniği uygulamak, soruyla inatlaşmamak

Denemelerde soruyla inatlaşmamak önemli, eğer ilk seferde yapamadıysanız geçin. Çünkü diğer sorulara bakarken o soruyu da düşünüceksiniz ve döndüğünüzde daha kolay yapabileceksiniz. Ama bu soru zordur deyip geçmek de yanlış bana göre, o da zaman kaybettirebilir.

Hocam bu arada hızlanma işi yavaş oluyor biraz. Ama süreyi göz önüne alarak soru çözüyorsanız illaki hızlanacaksınızdır. Ben 65'ten 50'ye kadar sekiz ayda çekmiştim. Tabii bu kapasitete göre değişecektir, benim matematik yeteneğim pek yoktu mesela, o yüzden daha uzun sürmüş olabilir."

Hocam eğer boşlarınızı deneme bittikten sonra çözebiliyorsanız pratik eksikliğiniz vardır büyük ihtimalle. Daha fazla deneme çözmek dışında yapılacak pek bir şey yok bence o durumda. Eğer bir zayıf konunuz varsa birkaç mesaj önce bahsettiğim kaynakları çözmüştüm ben kendi zayıflıklarım için.

Hocam bu arada Türkçenizin ve sosyalinizin süresini azaltmak matematikteki süre sorununu nötrleyebilir. Bir de farklı çözüm sıraları da iyi gelebilir. Ben matematik sondayken yetiştiremiyordum, ancak öne alınca iyileştim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phosphophyllite -- 31 Temmuz 2020; 16:1:28 >

• bana youtube kanalı önerisi lazım dostum. bir tek video izleyerek ve soru çözerek hazırlanmayı düşünüyorum. eşit ağırlıkçıyım. yardımcı olursan sevinirim

• phosphophyllite kullanıcısına yanıt
    Ayn hocam olasılık soruları hariç diğerlerini biraz uğraştıktan sonra çözüyorum. Tavsiyelerinize uyacağım çok teşekkürler. Peki sosyalde nasıl bu seviyeye geldiniz? Bende sosyali sizin gibi yapmak istiyorum.

• Hocam merhaba,tebrikler öncelikle merakla bekliyorduk bu konuyu.

İlk sormak istediğim şey türkçe için hangi kaynakları kullandığınız özellikle paragraf için

İkincisi dil bilgisini en pratik şekilde nasıl hallederiz

Üçüncüsü yine matematik için kullandığınız kaynakları merak ediyorum ve tyt matematik için soru bankası çözülmeli sizce temeli olan birisi için

Teşekkürler şimdiden

• PERENAL. kullanıcısına yanıt
    Hocam ben çok fazla video kaynak kullanmadım. Kullandıklarımı yazayım.

Tarih: Selami Yalçın (Çıkmış Soru çözümleriyle, detaylı konu anlatımıyla bana çok şey kattı. Hem tekrar için hem de detaylı öğreniş için birebir.)
    Matematik: Matematiğin Fatihi (soru çözüm kanalı, detaylı bir şekilde seçtiği soruları anlatıyor. Onun playlisti YKS youtubedaki en yararlı kaynaklardan olabilir.)
    Coğrafya: Yavuz Tuna( TYT coğrafyanın piri, video sonlarındaki tekrarlar da çok hoş.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phosphophyllite -- 31 Temmuz 2020; 13:48:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: phosphophyllite

Hocam ben çok fazla video kaynak kullanmadım. Kullandıklarımı yazayım.

Tarih: Selami Yalçın (Çıkmış Soru çözümleriyle, detaylı konu anlatımıyla bana çok şey kattı. Hem tekrar için hem de detaylı öğreniş için birebir.)
    Matematik: Matematiğin Fatihi (soru çözüm kanalı, detaylı bir şekilde seçtiği soruları anlatıyor. Onun playlisti YKS youtubedaki en yararlı kaynaklardan olabilir.)
    Coğrafya: Yavuz Tuna( TYT coğrafyanın piri, video sonlarındaki tekrarlar da çok hoş.)
    çok teşekkürler. sonuç belgeni inceledim bu arada. tebrik eder, başarılarının devamını dilerim

• Hocam limit el kitabi icin 10.yil baskiyla normal baskinin ne farki var?bir de hangisini alayim?

TARİH

Hocam buna özel bir çalışma yapmadım. AYT tarih çalışırken zaten bilgi yüklemesi yapacaksınız, kolay yorum soruları zaten yapılabiliyor, daha zorları içinse deneme çözüp bazı bağlantıları görmek yeterli diye düşünüyorum (bir yerde arpa bulunması tarım yapıldığının göstergesi değildir gibi gibi.)

COĞRAFYA

İklimi anlayan bence coğrafyayı anlamış olur. Sorulan birçok soru iklimin elemanlarını bilmenizi gerektiriyor. Direkt sorulan bilgiye sahip olmasanız dahi iklimdeki temelinizle birçok farklı çıkarım yaparak soruyu çözebiliyorsunuz.

Çıkan konular genellikle aynı. Oralara odaklanarak konu anlatımına bakmıştım ve denemelerle tekrar etmiştim. Pek çıkmayan yerleri de dinleyip okumuştum fakat oraları sorularla pek tekrar etmedim. Denemelerde zaten çok çıkmıyorlardı ve soru bankası da çözmemiştim bu derste.

Yavuz Tuna ve ders kitaplarını kullandım.

(9 ve 10'dan gelen bir temelim vardı bu derste, o yüzden konu anlatımından çok tekrar etme ihtiyacı pek duymadım 12. Sınıfta. Bir kere baktım, denemelere geçtim.)

DİN

Çalışmadım :/ bazen kavramları okudum internete yazıp, denemelerde yanlış yaptıklarıma baktım. Bu ikisi yeterli olabilir bence :d.

FELSEFE

Savcınız hocam bir pdf paylaşmıştı. Öğretmenlik alan bilgisi sınavı için hazırlanmış bir felsefe notu. Bilmeniz gereken tüm bilgiler orada yazılı. Bunun haricinde denemelerle gidilebilir bence.

• cscolt1 C kullanıcısına yanıt
    Hocam hiçbir fikrim yok :D ama forumdaki birisinden 10. Yıl edisyonunun daha iyi olduğunu duymuştum. Benim elimdeki de 10. Yıl kitabıydı sanırsam.

Bir de ben Limit'in yazar eser özetlerini de kullanmıştım. Onu da belirteyim.

• Hocam sözel derslerde iyiyim fulleyip geçeceğimi düşünüyorum. Matematik anlamında neler önerirsiniz? Sözel derslerde zaten sizin yaptıklarınızı yapıyorum bu arada. Dediğiniz gibi Eser Özetleri kitabı da mevcut o elimde yok onu da ilerleyen aylarda alıp okuyacağım. Kısacası sözelleri sürekli tekrar yerine konuyu sağlam bir şekilde bitirip denemeyle götürmeyi düşünüyorum. Matematikte 10 net civarındayım ben de.
  • çok tebrik ederim. acaba nereyi tercih edeceğinizi belirlediniz mi? ya da nereleri düşünüyorsunuz?
  • Tanıdığım en sağlam eşit ağırlıkçısın. Umarım çok daha iyi yerlere gelirsin. Upp
  • 98-68 yaptim bu sene sence seneye 110-75 yapabilir miyim

• phosphophyllite kullanıcısına yanıt
    Sayısalım hocam ben :) ama tarihe ilgim var özellikle Osmanlı tarihi ve 9 10 da coğrafya çalışmayı severdim. İnşallah bende sizin gibi başarılı olurum hocam. Son olarak geçen sene bu aylarda ki netleriniz kaçtı acaba?

• ciaobellaciao C kullanıcısına yanıt
    1-Karekök'ün ve Limit'in dil bilgisi kısımlarını çözdüm. BS dil bilgisini çözdüm bir de.

Paragraf konusunda ALES* dışında özel bir kaynak kullanmadım. Neredeyse hep genel denemelerle gittim diyebilirim. Benim netlerimi artıran iki tane olay oldu:

a- Çözüm sıramı değiştirdim. TSMF'den FMST'ye dönünce daha çok hızlandım. Zamanım olduğundan paragrafları daha sakin kafayla çözmeye başladım, şüphelendiğim sorulara bakabildim.

b- Oturuş şeklimi değiştirdim. Dik oturmaya başlayınca daha iyi odaklandığımı gördüm. Eğri büğrü otururken kafam farklı yerlere gidiyordu.

Bir de Türkçe'ye başlamadan önce ve Türkçe'nin ortasında mola vermeyi rutin hale getirdim. Kafamı boşaltmama yardımcı oldu baya. Yorgunluk paragrafların düşmanı olabilir bence.

2-Bilgi Sarmal Dil Bilgisi SB, az buçuk temeliniz varsa hem bildiğinizi tekrar ettirir hem de yeni şeyler öğretir.

3- Hocam temelden kastınız 25+ ise SB'nin tamamının çözülmesine gerek olduğunu düşünmüyorum. Duruma göre fasikül veya konu konu soru bankası çözülebilir yine de.

SB

345 (ÖSYM ve orijinal kısımları)
    Acil

Fasikül

Apotemi Problemler (Maraton testleri bence gereksiz)
    Kafa Dengi Challanger (geometri kısmı)
    Endemik Yeni Nesil Geometri (en iyi geometri kaynağı bence)

Geometri

Karekök AYT (sert ama mert, klasik tarzdaki en zor sorular)
    Acil

Denemeler

Acil (12 ve problemler)
    345 (en iyisi)
    Metin
    Bilgi Sarmal (Başlangıç için iyi)
    Yayın Denizi (güzel soruları var ama yazar bazı yerlerde kalp krizi geçirmiş, anlaşılmıyor)
    Aydın (gereksiz ama kaliteli)

*: ALES'leri çözmenizi kesinlikle öneririm.

• Hocam ben şuan tyt matı yarıladım muhtemelen bu ay bitireceğim bu ay ekstra tyt geometri ve dilbilgisi bitireceğim yanında
    Diğer ayda full tyt fen bitirmeye çalışacağım sizce bu söylediğim program mantıklı mı
    Öneriniz vs var mı ( sayısalım )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TURAN.t -- 31 Temmuz 2020; 13:54:46 >
    Hocam :))

Bu zamanlar TYT'de 80 civarında yapardım büyük ihtimalle. Yazın ben (düzgün) genel deneme çözmemiştim ama eylülde 85 yapmıştım. Oradan bir tahmin yürütüyorum :d.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.