Er
14 Haziran 2019
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
16 üye
Görüntülenme
Toplam: 2713 (Bu ay: 1)
Gönderileri

Forumda Boğaziçi hukuk düşünen, yahut bu bölümü düşünen tanıdığı olan var mı, ve sıralamaları kaç? Kaçla alacak, çok merak ediyorum.

Başlıkta. Üçüncü sınıfa geçtim. Geçenlerde aynı konuyu açmıştım, oradaki cevaplara da bakabilirsiniz, konu profilimde.

Bilkent'te ikinci sınıf hukuk öğrencisiyim. Aklınızda fakülte veya üniversiteyle alakalı bir sorunuz varsa yanıtlamaya çalışırım.

Bir arkadaşım için soruyorum, kampüs gün içinde ve dışında canlı oluyor mu, kampüs içinde ne kadar etkinlik var, sosyalleşme ortamlarının halleri nasıl, kampüste bir gün nasıl geçiyor?

Büyük ihtimalle görmüşsünüzdür fakat görmeyenler de yararlansın diye Bilkent Felsefe bölümünden bir video atayım dedim. Tercih döneminde olmamama rağmen eğlenerek izledim, iyi seyirler.


Bilkent Philosophyyoutube
Bölümümüz öğretim üyelerinden Tufan Kıymaz, lise öğrencilerinin Bilkent Üniversitesi Felsefe Bölümü hakkındaki sorularını yanıtlıyor. Ekin Ece ve Serbay'ın dahil olduğu, Bilkent Felsefe Bölümü'nün desteğiyle lise öğrencileri için lise öğrencileri tarafından organize edilen Lykeion felsefe ve eleştirel düşünce platformu: https://www.instagram.com/lykeion.felsefe Bilkent Felsefe Bölümüne dair sıkça sorulan sorular: http://www.phil.bilkent.edu.tr/index.php/universite-adaylarina/sikca-sorulan-sorular
https://www.youtube.com/watch?v=mUoYDsynqJA&feature=youtu.be

Yine bir amme hizmeti ile karşınızdayım forum ahalisi. Son günlerde bölüm - hazırlık inceleme konuları çoğaldı, ben de bir arşiv konusu açayım dedim. Güncellenecektir.


Özyeğin Üniversitesi


Hazırlık (Dyrax)


EE ve CS Dersleri (mizyaz)


EE (mizyaz)Bilkent Üniversitesi


Hazırlık (Vezhack2)


Hukuk Dersleri (phosphophyllite)


IE Soru Cevap (Wubba Dubba Lub Lub)


EE (The Killing Road)Boğaziçi Üniversitesi


Hazırlık (Fuxury_27)Sabancı Üniversitesi


Soru Cevap (Gravitist)ODTÜ


IR-POL-ECON (metufkcr)


CS (thebutcher5)İTÜ


Rehber (hvl00)YTÜ


Tanıtım (Lapsekili_Big_Smoke)


Tanıtım ve CS (Manyakus7)Hacettepe Üniversitesi


EE (frkts)


EE (Thanatos18)Kadir Has Üniversitesi


Biyoinformatik ve Genetik (Horny Saint)Ankara Üniversitesi


Hukuk (Yeniçeri06)


Tıp (söylememe gerek var mı?)


Tıp 2 ()


Tıp 3 ()Ege Üniversitesi


EE (psychedellc)Mef Üniversitesi


Tanıtım (GenelKültürAbidesi)SBÜ


Gülhane Tıp (natrak)Düzce Üniversitesi


Tıp (emrhndnz)

Güz

CS 121- Introduction to Computer Tools

Temel Excel ve Word bilgisi öğreten bir ders. Ders kitabı lablar için zorunlu. Lablar ve ödevlerde önünüze bir excel veya word dosyası geliyor, buraya sayfa sonu ekle, buraya şu özelliklere sahip resim ve grafik ekle gibi objektifleri gerçekleştiriyorsunuz. Kasmadan A alabileceğiniz bir ders.

ECON 103- Principles of Economics

Hukukçular için tek dönemlik ekonomi dersi, temel mikro ve makroekonomik konseptler gösteriliyor. Birçok üniversite iktisadı bir yıla yayarken Bilkent niye tek bir dönemle sınırlamış bu dersi pek anlamadım (Bilkent'in öğrencilerini ekonomi hukukuna yönlendirdiği de düşünülünce biraz daha ilginç oluyor bu tercih.). Sınavları, en azından bizim hocamızın, oldukça kolaydı. Temel kavramlar bilindiği sürece iyi notla geçilebilecek sınavlardı.

ENG 101- English and Composition I

Makale yazma, sunum yapma dersi. Bu ders tamamıyla ödevlerle ilerliyor. Sunum, makale hazırlıyorsunuz, revize ediyorsunuz, final yerine 3 saatte revizesiz makale yazıyorsunuz. Demek istediğim notlarınız iki-üç sınavdan gelmiyor, birçok ödeve yayılmış oluyor. O yüzden çok yüksek ve çok düşük not alabilmek zor. Bu dersin kazanımlarını takdir edebiliyorum fakat bu tip dersler bana biraz dağınık geliyor. Ders-aktivite dengesini pek sağlayabildiğini düşünmüyorum bu tür derslerin, o yüzden öğrendiğim her şeyi kendi başıma öğrenmişim gibi hissediyorum.

LAW 102- Roman Law

Bilkent'in garip hareketlerinden bir başkası da bu. Adı Roma hukuku ama yarısı hukuka giriş, yarısı Roma hukuku olarak işleniyor. Ne olacağını bilmeyen bir ders bu, sınavları da random olunca hiç haz etmedim (Ne geleceğini kestiremiyorsunuz, cevaplarınızdan ne kadar puanı alacağınızı da bilemiyorsunuz.).

LAW 103- Constitutional Law

En eğlenceli derslerden birisi. Bu ders, gelecek dönem alacağınız Türk Anayasa hukuku için temel teşkil ediyor. Seçim sistemleri, federal-üniter-bölgeli devlet ayrımı, kuvvetler ayrılığı ve gibi konular işleniyor. Siyasetle çok yakından alakalı bir alan. Hocamız da sağ olasın güncel örnekler konusunda asla kısır değildi, eğlenceli geçti o yüzden. Ödev olarak Anayasa yazdık, o da baya hoştu :). Sınavları pratik üzerinden giden eğlenceli sınavlar.

LAW 105- Civil Law: Introductory Provisions and Natural Persons

Medeni hukuk dersi. Kanımca ilk dönemde en fazla ilgilenmeniz gereken ders. Hak kavramı ve sınıflandırılması, kişilik hakkı, dürüstlük ve iyiniyet gibi kavramlarla geçiyor döneminiz. Sınavları pratik tamamıyla. eğer Gürzumar'dan alacaksanız ilk günden çalışmaya başlayın, Erten'in dersleri görece kolay.

TURK 101 - Turkish I

Bir kitap yahut medya ürünü seçiyorsunuz, bu konu hakkında bir blog yazısı yazıyorsunuz. Pek açıklama gerektirmeyen bir ders, pek gerekli olduğunu da sanmıyorum açıkçası, ÖZÜ'deki gibi safsata vslerin öğrenildiği bir ders çok daha hoş olurdu.

Bahar

ENG 102- English and Composition II

Bu ders duygu spektrumunun iki ucunu da bana yaşattı. Dersi alırken sinir ve stresten delirirken sonrasında bu dersin bana çok şey kattığını anladım. Şimdik, bu dersin konusunu hoca belirliyor. Bizim konumuz ilgi çekiciydi çekici olmasına da çok da zor bir konuydu aynı zamanda: Bilinç. Sırf konuyu kavradım diyebilmek için saatlerinizi geçirmeniz gerekiyor makaleler başında. Çok zorlandım, essay haftasını hâlâ hatırlıyorum. Ya essay yazıyor ya makale okuyor ya da Chalmers'ın dualist argümanlarına küfrediyordum yatakta. Konusu daha elle tutulur bir şey olsaydı daha az stres olurdum kesinlikle. Fakat zulüm bittiği zaman fark ettim ki bu ders sayesinde bilinç felsefesi ilgi alanım olmuş :). Bunun dışında ENG 101'de yazdıklarım geçerli.

LAW 104- Turkish Constitutional Law

Geçen dönemki anayasa hukukunun devamı. İlk dönem teori ağırlıklıyken bu dönem Türk anayasa tarihini, 1982 Anayasasının temel hak ve özgürlükler rejimini, başlangıç ilkelerini ve bu ilkelerin anayasanın genelinde nasıl vücut bulduğunu konu alıyor. Hocamız her ders birkaç tane anayasa mahkemesi kararı verirdi, onlarca soyut norm denetimi ve bireysel başvuru kararı okudum böylece. En verimli ve yoğun derslerden birisiydi. Gelecek dönemlerde aynı hocadan bireysel başvuru dersini de almayı planlıyorum, bakalım.

MATH 264- Statistics for Social Sciences

Evet, Bilkent hukukta bir dönemlik istatistik dersi var. Neden, pek emin değilim. Kombinasyon, permütasyon, Bayes teoremi, standart normal dağılım, p ve t değeri, bunlar üzerinden güven aralığı inşa etme gibi temel istatistik konseptlerini inceliyoruz bu derste. İlk yarısı başta olmak üzere oldukça kolay bir ders, matematiğe biraz ilginiz varsa zorlanacağınızı sanmıyorum. Sınavları standarttı, kitaptaki örneklerin ve hocanın bize attığı örnek soruların biraz değiştirilmiş halleriydi.

LAW 106 - Legal Persons and Family Law

İlk dönemki medeni hukukun devamı, tüzel kişiler ve aile hukuku edisyon. Tüzel kişiler dernek ve vakıflar bildiğiniz. Bunlar nasıl kurulur, tüzük nedir, seçimleri hangi esaslara göre yapılır, dernek ve vakıf arasındaki farklılıklar nedir, bu tür sorulara cevap arıyorsunuz. Aile hukuku ise hukuk bilmeyen halkımızın kanayan yarısı "aile hukukunda kanunda yazıyormuş kadın alırmış nafakayı" bu lafı kaç kere duydum, emin değilim. Özellikle eski aile hukukuyla karşılaştırmalı giderseniz çok eğlenceli bir ders, anayasa hukukunda eşitlik ilkesi işlenirken verebileceğiniz birçok örnek buluyorsunuz böylece.

TUR 102 - Turkish II

İlk dönemin aynısı.

Yaz

PHIL 243-Social and Political Philosophy I

Bilkent'in hukuk felsefesi yerine koyduğu ders. Aslında bu, tek bir ders kılığına girmiş iki dersten -felsefe ve İngilizceden- oluşuyor. Felsefe kısmı görece sistemli gidiyor. İngilizce ise tamamıyla open discussion, free for all tarzı ilerliyor. Şu ana kadar incelediğimiz kitaplar Apology, Euthyphro, Protagoras, Republic ve Nichomachean Ethics. Tanrı, ahlak, insan doğası, erdem ve doğrunun değeri, objektif ve subjektif kavramları üzerinden şekilleniyor ders. Bundan önce aldığım İngilizce dersleri çok dağınık geliyordu bana, bu ders bu sorunu çözmüş felsefe kısmıyla. Yine midterm-final sistemi yok, puanları ödevlerden topluyorsunuz . Özellikle siyasi felsefe kısmı çok eğlenceli, umarım PHIL 244 de böyledir.

IR 338- Politics of International Economy

Uluslararası politik ekonomiye giriş niteliği taşıyan bir ders. Bu ders zorunlu değil, seçmeli dersler kategorisinde. İlk başta 3XX'li ders olduğundan korkmuştum fakat hiçbir sorun yaşatmadı bu. Uluslararası politik ekonominin temel kuramları, liberal ekonomik sistemin gelişimi, liberal ekonomik sistem içinde cinsiyet, uluslararası ticaret ve üretim, çevre gibi konuları işliyoruz. Çok eğlenceli bir ders, herkese tavsiye ederim. Sınavları ve ödevleri pek zor değil, derste anlatılandan pek sapan bir soru yoktu midtermde.

Edit: Yazım hataları, anlatım bozuklukları

Bilkent Hukuk'ta alabileceğiniz seçmeli dersler (Bu konu aldığım dersleri incelemek amacıyla açılmış olsa da benim gibi seçmeli derslerin çokluğu için Bilkent'i tercih edenler olacaktır illa ki. O yüzden diğer hf'lerde benim göremediğim bazı seçmeli derslerin adını anmak istedim.)

Law, Film and Literature

Specific Aspects of ECHR Protection Mechanism (Context, Implementation and Rights)

Parliamentary Law

Introduction to Economic Analysis of Law

Law and Disruptive Innovation

Settlement of Energy Investment Disputes

Legal Research, Analysis and Writing

The European Convention on Human Rights and Its Effect on Turkish Law

Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards

World Trade Organization Law

Introduction to Law and Economics of Competition and Regulatory Policies

Equality Law

2020'de sınava girmiş bir EA'cı olarak bu yılki EA'cıları yakından takip ediyordum. İlk 1000'lik, hatta ilk 500'lük netleri yapan birçok arkadaş vardı, ama şu an yazılan netlere baktığımda 2020'ye göre büyük bir çöküş gördüm. Hatta 65 üstü bir AYT gördüğümü hatırlamıyorum bile. Acaba 2020'nin 75+sı -ki bu net güzel bir TYT ile ilk 100'e, ortalama bir TYT ile en azından ilk 500'e sokturuyordu milleti- bu yılın 67+sı mı olacak? Denemedeki netler ile sınavdaki netler arasındaki uyumsuzluğu tek bir EA'cı da görsem bu gözlemi yapmazdım ama sınavdan önce böyle netler yapan kişiler bu kadar düştüyse, kim sınav anında o netleri yaptı ki?


Amacım gerçekçi bir sıralama tahmini yapmak yahut umut vermek değil, fakat bu durumu istisnasız her EA'cı da görünce acaba bir sürprizle mi karşılaşacağız diye düşünüyor insan.

Evet soru açık. Normalde o üniversitede olmayan, olsaydı güzel olurdu dediğiniz bölümleri yazabilirsiniz bu konuya.Boğaziçi - Felsefe, Siyaset ve İktisat (Bu bölüm Türkiye'de bulunmuyor fakat bu programı Birleşik Krallık ve Amerika'da bazı üniversitelerde gördüm. Disiplinlerarası bir yapısı var, sonraki yıllarda isterseniz bu üç alandan ikisinde uzmanlaşabiliyorsunuz. Boğaziçi'nde bu üç bölüm de ayrı olarak var, o yüzden bu program için bir kadro oluşturmaları o kadar zor olmaz diye düşünüyorum. Böyle bir bölüm Boğaziçi'ne çok yakışabilir bence. Oxford'un PPE programının linkini bırakayım: Oxford PPE


Galatasaray ve Türk Alman - Çift Diploma Programları (Türk Alman'ın işletme bölümünde çift diploma şansı var fakat diğer programlarda böyle bir şeye rastlamadım ben. Diğer bölümlerde de yurt dışından bir partner üniversiteyle çift diploma olanağı olsa çok tutar diye düşünüyorum. TAÜ işletme bu yıl çok ilerledi mesela.)

İyi akşamlar arkadaşlar. Geçen gün @likelihoodofsth hocamızın deneme yıllığı konusunu gördüm. Ben de sınav sürecinde böyle bir deneme dizini tutmuştum telefondaki bir uygulamada. Bu uygulamadaki verileri excel'e geçirdim. Bu dizinde yazan denemeler dışında Testokul'un birçok denemesine ve Töder'e de girdim fakat oralarda yaptığım netleri uygulamaya geçirmemiştim, o yüzden onları dizine koyamadım. İndeks, 12. sınıfın ekim ayı gibi başlıyor, YKS ile sona eriyor. Bir yılda ne kadar gelişebilirim, dalgalanmalarım yahut netlerim normal mi sorusuna cevap verebilir belki de bu dizin.


Hocama fikir için teşekkür ederim.


https://dosya.org/vqrNr


Birinci not: Karma AYT'de matematik için Apotemi'yi, Edb-sos1 için 345 veya Endemik'i kullanıyordum.

İkinci not: Dizinin başında yer alan AYT'lerin çoğunluğu konu bazlı, tam ayt değiller yani.

Üçüncü not: 2018 TYT'yi ikinci çözüşümdü. O yüzden o neti çok kaale almayın.

Dördüncü not: Paraftaki sıralamanın Özdebir'de olması lazımdı. Yanlış yazmışım.

Hakkında
Forum İmzası:
Let's all love Lain
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 16 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: geçen ay
Mesaj Sayısı: 7
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.170
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 0 (Bu ay: 482)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.695 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.